Prváčik a bábätko

simulika
3. máj 2019

Ahojte maminy, máte niektorá skúsenosť s tým, že staršie dieťa nastupovalo do prvej triedy práve v čase, keď sa mu narodil súrodenec? Ako ste to zvládali ako rodičia? A čo na to váš prváčik? Nebolo to naňho priveľa zmien naraz? Stíhali ste úlohy? Nás to čaká v novembri, to už budeme síce mierne zabehnutí prváčikovia, ale aj tak...Ďakujem 🙂

dskjhfdlkdjhl
3. máj 2019

@simulika ja mam presne takuto skusenost, mladsia mala 2 tyzdne, ked sa zacal sk. rok a starsia nastupila do prvej triedy. Nebol ziaden problem, dokonca by som povedala, ze som mala na starsiu dceru viac casu, ako keby som bola zamestnana a mala len ju. Ulohy si ale moje deti robia same, od prvej triedy, my len kontrolujeme.

marlenka222
3. máj 2019

@simulika mierne zabehnuty prváčik po 2-3 mesiacoch? Nemaj strach, to nebude mierne zabehnutý prváčik, to je dieťa, ktoré vie už aj písať aj čítať aj rátat a v škole sa pohybuje lepšie ako nové pani učiteľky(moje kolegyne) od augusta. :D veď bábätko aj tak väčšinu času prespí, toľko čo sa napapa a prebali. Horšie je mať dieťa prváčika a k tomu ročného cicika ktorého nemôžete nechať u babky,dedka, ocina ani kým idete s prváčikom lebo celá ulica vie že nie ste doma s nim. Ja som nechala prváčikovi viac priestoru v Tom že už je veľký a školák a niektoré úlohy musí zvládať sám.

simulika
autor
3. máj 2019

Ďakujem, presne to si vravím aj ja, že aspoň budem doma a mať viac času. Len sa trošku bojím toho, že dcérka bola doteraz vlastne skoro sedem rokov jedináčik a všetko sa zmení práve vtedy, keď ju čaká taká veľká udalosť ako nástup do školy. Je šikovná, nemyslím, že by mala problém s učením, len doma už budeme musieť deliť pozornosť dvojmo...

marlenka222
3. máj 2019

@simulika nerieš to vôbec takto. Ber to tak ako to príde. Budeme musieť a doteraz a neviem aké slová. Nie proste situácia je takáto a bude mať súrodenca. Bodka. Dieťa so rýchlo zvykne. Možno bude treba občas povedať že ju ľúbiš...častejšie. Máš 2 deti, si matka oboch tým to končí. Dáš každému koľko budeš vládať.

simulika
autor
3. máj 2019

🙂 díky za povzbudzujúce slová 🙂 ozvem sa koncom roka, či som už šedivá alebo si lebedím vo vani, kým si dcérka píše úlohy a bábatko spinká 🙂 ❤

zuzizu2
3. máj 2019

@simulika ja si myslim, ze to bude v poriadku a zvladnete to, nebudes v praci a nebudes taka ulietana, v pohode sa postaras o malicke a starsie ked pride tak mu pomozes s ulohami, v tom case malicke mozno bude spinkat 🙂 neboj 🙂

janickacrazy
3. máj 2019

@simulika No my máme 5ročný rozdiel a ja som zistila, že keby sa malý narodil ked starší išiel do školy bolo by to veru lepšie, lebo vtedy mal už 1 rok, začal akurát chodiť a všetko brať, všade "upratovať", takže písanie úloh bolo trochu výzva pre všetkých, ale zvládli sme to celkom fajn. Neboj sa, zvládnete aj vy.

martinka13
3. máj 2019

My sme to mali presne tak. Nemenila by som.

eeerickal1
3. máj 2019

@simulika horšie je mať odstup ako som mala ja tri roky, obaja boli malý a trvalo mi chvíľu nájsť systém a skonsolidovať sa s tým ako mám nastavené staršie dieťa, seba, potom bolo mladšie, škôlka, domácnosť, ale dalo sa a zvládla som 🙂

horalka1986
3. máj 2019

Ja som nastupovala do nemocnice den po tom ako syn nastupoval do novej skoly. Sice druhak ale aj tak. 2 tyzdne v nemocke a koncom septembra sa narodila dcera. Ako, popravde, bol to brutal. Dcera bola 3 tyzdne na jiske,plus k druhakovi som mala este skolkara. Ale zvladli sme. Muz v spolupraci s babkami. Ulohy sme robili tak ze z nemocnice som utekala po deti, rychlo sme spravili co trebalo a utekala som naspat. Cize keby mam malu doma,tak lažo plažo si myslim.

benculka
3. máj 2019

@simulika mne sa mladšia dcérka narodila 12.11. Staršia od septembra nastupovala do školy. Koncom septembra začali byť v škole kiahne. A ja som zistila že som ich nemala🙁 keďže dostať kiahne pred pôrodom je veľmi nebezpečné, koncom septembra som sa odsťahovala k rodičom. Dcérka dostala kiahne 2 týždne pred pôrodom a tak som sa domov vrátila až z pôrodnice po 7 týždňoch. A všetko zvládli a zvládame doteraz s prehľadom. Ono závisí či bude dieťa škola baviť a aký bude novorodenec.

andrejka1974
3. máj 2019

Neboj sa zvládneš to ja som mala prvaka 3 ročného hyper aktívneho, ktory nastúpil do škôlky a k tomu 6 mesiacneho drobčeka čiže ráno odviesť najprv do škôlky do škôly pritom vychystať bábätko do kočíka a po obede to isté plus navyše domáce úlohy ani neviem ako som to zvládala teraz sú už dospelí a pomáhajú s mladšími súrodencami

szzuzka
3. máj 2019

este to mate v pohode :D ja tiez mam od septembra prvaka doma, v decembri pride bracek alebo sestricka + budem mat skusky na VS, pisat bakalarku, statnice 😂 bude to paradny rok :D

deanna25
3. máj 2019

@simulika mladšia dcéra sa mala narodiť v septembri a staršia mala nastúpiť do školy. Rozhodli sme sa pre odklad aby toho nebolo na ňu veľa- škola, sestra,tréningy. Bolo to dobré rozhodnutie,mala viac času na sestru a keď chcela ostať doma,nešla do škôlky.

dudart
3. máj 2019

Síce nebudem mať prváčika, ale dcéra bude mať 5,5roka keď sa 2. narodí.... a už teraz sa bojím nie úloh ale jej emócií... Dcéru sme začali odnaučať späť pri nás pred 2rokmi no po potrate sa akosi už nedala nijako prehovoriť. Potom prišiel z jej strany navrh, že od 5 narodenín a tak aj bolo. Uspavam ju výlučene ja keďže som bola do večera v práci a manžel s ňou trávil každú chorobu a vyberal ju zo škôlky. Teraz som doma na rizikovom, dcéra o tom ešte nevie lebo by sme ju nedostali do škôlky. Ale choroby som doma prázdniny som doma a namiesto úľavy, cítim ze na mne začína lipnúť viac. Manžel je z toho na prášky keďže si s ňou odpiplal každú chorobu a správa sa k nemu ... Ty len keď tu nie je mama .. bojím sa že keď bábo bude doma do jej izby ju nedostanem a poďalšie v noci teraz spíme 2x jej izba s tým že keď sa zobudí môže prísť k nám 1xnasa izba .. a už som schytala 2kopance do brucha ... Kým to nevidno nič jej nevravím ale bojím sa že bude smutná z deľby mamy a manžel ešte viac ... Pritom on sa o ňu staral vždy rovnakým dielom až na kojenie

elenajezova
4. máj 2019

@simulika
@simulika ahoj, ja som to mala presne tak isto. Ferko bol od septembra prváčok a na konci novembra sa mi narodila Stanka. Zvládali sme to úplne v pohode. Nepamätám si, že by bol nejaký problém. Tento ich vekový rozdiel si doteraz pochvaľujem. To má syn už 18 rokov a dcérka 12 rokov.

lubik87
4. máj 2019

@simulika veď práve podľa mňa super budeš mať čas na učenie si doma...jedine čo nedávaj ich spolu do jednej izby nech sa školák vyspí sa

euka210
4. máj 2019

pokial bude chodit do druziny, tak doma len citame. Keby sa narodilo v sept, tak je to naraz vela zmien, ale nie v novembri.

euka210
4. máj 2019

@dudart ved to je normalne, aj u nas plati, ze mama a ked nie mama, tak uz je dobry na spanie aj tata a babka...ked ma spat na obed 3r s nou, tak ju posle prec a spi sam, ked som ja, tak len mama. Aj u nas sa stava, ze rano sme na posteli nie 3, ale vsetci 5 a to uz sa clovek poriadne nevyspi.

hexapla
4. máj 2019

Syn je od septembra prvak a v novembri sa nam narodil druhy chlapcek. Je to super, mozem sa mu venovat ovela viac ako ked som chodila do prace a som vo vacsej pohode. Chodi aj do druziny.

siska53
5. máj 2019

@simulika ale ved doobeda budes s babom a poobede zas viac pozornosti mozes venovať dcerke. Podla mna je to to iste ako ked pribudne surodenec ako taky. To starsie si prosto musí zvyknúť, ze uz nie je samo a mladsie sa rychlo tiez tnauci, ze je tu este niekto.

janage
5. máj 2019

@simulika ahoj tak ocakavaj najlepsie (kludne zdrave babatko) a bud pripravena aj na moznost B. Ze sa narodi nespokojne, uplakane narocne. A teda maj v zalohe pomoc. Mne ak by sa prva narodila ako druha, tak od vycerpania by som nevedela ani ako sa volam, nie to este ulohy robit. A ako by sa skolak vyspal tiez neviem, susedia stuple do usi kupovali😁

simulika
autor
6. máj 2019

dakujem ste zlate. dcerka je na mna tiez dosť naviazana, lebo bývam v práci do večera a celý deň sa nevidíme. som rada, že od začiatku školského roka už budem doma a keď budeme spolu častejšie, možno už na mne nebude tak visieť. spávame tiež tak všeliako, zvyčajne k nám v noci prelezie a chce sa túliť. zatiaľ mám malé bruško, tak si až tak nezavadziame. zmierujem sa aj s myšlienkou, že nakoniec možno budeme s mužom v posteli obložení deťmi 🙂
szzuzka: držim všetky palčeky, to by som asi nedala, aj keď človek je niekedy sám zo seba prekvapený, čo všetko zvladne, keď musi 👍

sapa20
6. máj 2019

Čo si budeme klamať , bude veselé ale dá sa to zvládnuť.

zanas
11. máj 2019

@simuka necitala som predosle komentare. Mame rovnaku situaciu. Min.rok v zime sa nam narodilo babo a starsia bola prvacka. Zvladli sme to super. Starsia sa na babo tesila, pomahala. Teraz je 2hacka, ulohy si uz robi v druzine sama. Len obcas cosi doma dokoncime.

szzuzka
11. máj 2019

@simulika dakujem pekne 🙂 aj tebe vsetko naj prajem 🙂

azbestica
11. máj 2019

Nám sa takto v lani narodilo dieťatko v septembri. Za tie 3 týždne sme celkom stihli nabehnúť na režim. Neskôr keď už bola ako tak vycvicena si začala dcéra písať úlohy sama doma ja som jej iba skontrolovala pripadne usmernil priebežne s babom na rukach😁 teraz sme už v takom level ze dcéra práčka si robí úlohy v druzine ja iba skontrolujem a čítame so šlabikára. Horšie to bolo ze ráno nemal kto dcéru nosiť do školy to sa nám ponúkla suseda siestacka a po obede keď som s kočiarom pred školou zavolám vychovávateľka a ta mi ju pošle z poschodia dole aby som nenecháva la mladšiu samu v kočiari. Co sa týka žiarlivosť absolútne nič nebadam majú sa strašne rady. Staršia ohromne pomáha nakrmi donesie keď niečo potrebujem vie čím ju kupem čím natieram kde ma aké veci...