Prváčikom/kou od septembra 2014

Mamicky rada by som zalozila tuto skupinku pre maminky prvacikov sice este mame cas ale ani sa nenazdame a prejdu vianoce a budu sa robit zápisy.Budem rada ked sa nas tu zijde co najviac aby sme si pomahali ci uz s ulohami,radami a tak.dakujem 🙂
laila22
7. jan 2014
@bubelko Herlitz na sk dostanes.. Ja som tie tasky pozerala v Nr, dokonca v jednej zastrcenej predajni v GA...
Ja som kupila Belmil. Myslím, že su to najlahsie tasky.. nema ani kg.
nelita02
7. jan 2014
@bubelko my sme presli pol bratisalvy, senca, okolia a nic. nakoniec sme kupili v Pezinku v papiernictve Grafit - ,,Dobre papiernictvo". Maju dobry vyber, dobre znacky aj ceny. My sme tam kupili zn. Hama. je dobre si zavolat, ci maju znacku, ktoru hladas...
bubelko
7. jan 2014
@laila22 no to viem, ze na sk hej, ale u nas nie 😉 len poslat cez net. ale ked teraz nebudu mat v predajniach, tak nemam kde vyskusat. 😉 belmil su fajn vahovo, ale nasla som len piratov... 8-( a toto obdobie uz ma lukas za sebou 🙂
bubelko
7. jan 2014
@nelita02 dik za tip. mne ide hlavne o ten herlitz - rada by som ho videla na zivo, nielen na nete. vo sui ho nemaju, len cez e-shop. no uvidim, ako budeme na tom s casom, lebo mame len 10 dni na vybavenie vsetkych papierovaciek, tak snad sa to stihne a ked bude stastie, tak aj skolska taska sa najde. ak nie tam, tak budem hladat tu, co uz.
laila22
7. jan 2014
@bubelko ja si myslím, ze ked prídes na SK isto ich budu mat v aj v predajniach...Ja som ich videla vzdy ked som sa vvybrala do nakupneho centra a este aj v vzaprdenom papiernictve v GA ich mali.. A v NR je papiernictvo na Farskej ulici, tam maju veľký výber Belmil dievcenske aj chlapcenske....
laila22
7. jan 2014
@bubelko inak myslím si, ze Herlitz su pekne a kvalitne tasky a ked objednas aj naslepo, isto nebudes banovat..
bubelko
7. jan 2014
@laila22 ved uvidime. urcite sa pojdem potulat bratislavou a necham sa prekvapit. inak spiegelburg to isti 😉
sue
7. jan 2014
Ahojte,vy sa s detmi nejak "pripravujete" do skoly? Kreslite,pisete,pocitate a tak? Vzdy som bola toho nazoru,ze buduci prvak sa ma max vediet podpisat tlacenym a napocitat do 10. Ako ale citam po temach,tak rodicia deti dost driluju... Na zapise sa ale nikde toto nevyzaduje,nie?
erzebet2
8. jan 2014
@sue nerobime nic nasilu, maly si pise sam tlacene pismenka, kazde inak vysoke 😃 a napocitat vie do sto,skor ho motivujem,ze aj tam bude zabava,lebo dost sa boji,ze sa tam nebudu uz hrat...na zapise nejake veci musia vediet
laila22
8. jan 2014
@erzebet2 u nas je to podobne, nic nasilu.. pismenka sa uci sama, ked nevie spýta sa, rovnko císlice.. ratat vie do 100, scitovat do 1😇. Do skoly sa tesí,lebo sa tam budu ucit nove veci a nebude tam musiet spat 🙂
yanielka
8. jan 2014
@sue suhlasim s tebou, nasa mala ide v septembri tiez do skoly a netesi sa🙂 napriek tomu, ze uz podla mna toho vie viac ako dost na to, ze ide len do prvej triedy, nikdy som s nou nesedela nad nejakym pisanim alebo pocitanim robila si to co ju bavilo. Pisat a pocitat sa maju ucit deti v skole, aspon tak to bolo za mojich detskych cias, ale tak rodicia sa snazia, aby prave to ich dieta vyniklo.....ja som sa rozhodla nebrat mojim detom detstvo. Mam kamaratku, ktorej mala je uz prvacka a ked bola minuly rok na zapis nevedela sa mala podpisat ked to od nej chceli. Jednoducho malu nikdy nebavilo ucit sa pismenka alebo pocitat, ma radsej zvierata a sport, tak sa kamoska uciteliek na tom zapise opytala, ci to musi vediet a oni odpovedali nie nemusi 🙂 a zatial prvu triedu zvlada skvele.....nic tym detom neutecie si myslim
zuzanadobiasova
8. jan 2014
Ja mám dcéru Katku, ktorá je akúrát prváčka, na zápise musí dieťa poznať farby, rátať do 5, vedieť nakresliť postavu,vystrihnúť nejaký tvar a urobiť z toho obrázok a odpovedať na otázky napr: ako sa voláš, kde bývaš,či má súrodenca a pod.Mala som z toho strach, ale nie je to nič hrozné.A netreba dieťa učiť nasilu už čítať,to sa bude v škole,ani podpísať sa tlačenými písmenkami,všetko príde.
babulina
8. jan 2014
aj my sa nejako specialne nepripravujeme na zapis, jedine sa snazim ju dotlacit k tomu aby si premyslela nejaku basnicku/pesnicku dopredu, lebo ako ju poznam tak automaticky povie ze ziadnu nevie
ale inac nic neriesim, pozna farby, tvary, kreslit postavy ju nebavia ale vie to aj s detailmi, pismenka a slabiky ich naucili v skolke este min rok, citat cita iba zakladne slova zlozene s max tromi slabikami ale to myslim ze neni absolutne potrebne, ja sa plne spolieham na predskolsku pripravu zo skolky, s ktorou som velmi spokojna
jani74
8. jan 2014
A je to tu - 15.1. ideme na zápis a mám hrozný strach 😞 Matejko je nar. 3.9. a hrozne chce ísť s terajšími spolužiakmi do školy. Keď porovnávam práce v škôlke čo majú na nástenke tak je na "chvoste" ale nerobím z toho tragédiu veď je najmladší v triede. No bojím sa 😞
gretkab
9. jan 2014
@jani74 Kedze je narodeny 3.9., aj tak s nim budes musiet ist k psychologicke na testy skolskej zrelosti a z tych bude jasne, ze bude pre neho uz skola ok alebo nie - ja by som to rozhodne nesilila. Moj starsi je aprilovy a mal odklad a ja to pokladam za jednu z najlepsich veci, co som pre neho mohla urobit. Teraz pojdeme na zapis s mladsou, ta je majova, ale predpokladam, ze by mala byt bezproblemova, ale keby mi nahodou navrhli odklad, nevaham a bude mat odklad, o nic nepride.
quaxi
9. jan 2014
My mame zapis 8.2., syn je uz zrely, takze nad odkladom neuvazujem. Velmi sa tesi, uz si to napisal do kalendara a pocita dni do zapisu. Akurat ho stve, ze aj po zapise bude musiet chodit este do skolky 😃 Nijako ho nepripravujeme na skolu ani zapis, uci sa sam to co ho zaujima.
Pozeram ze vela deti uz ma nakupene skolske tasky =-) Nam vsetci co uz maju deti v skole radili, aby sme tasku kupili az po zaciatku sk. roka, ak ju vobec bude treba, pretoze v mnohych skolach teraz prvacikovia nechavaju vsetky veci v skrinke a domov si potom nosia 1-2 zosity, na to netreba zvlast kupovat aktovku, ak uz ma dieta napr. ruksacik na vylety. Tiez pomocky je lepsie nekupovat dopredu - vraj na zapise nadiktuju jeden zoznam, na stranke skoly je druhy, uplne iny, a na prvom rodicku po nastupe do skoly dostanete este iny - ale az ten je spravny a oplati sa pockat a nakupit az podla toho posledneho zoznamu, aby ste nekupili kopu zbytocnosti.
horana
9. jan 2014
@quaxi S tou taskou je to tak, ze ked mas indiciu ze v skole nad ktorou uvazujete tasky neouzivaju, alebo az neskor je to samozrejme nezmysel ju kupovat.
U nas je zase taka tradicia - viem, lebo uz mam aj starsieho co tym presiel pred par rokmi, ze z nasej skolky sa ide na zapis spolu cela trieda do miestnej skoly (teda ti co chcu ist do tej skoly, co je asi 99perc deti). Idu spolu ako spoluziaci zo skolky a tak budu +- aj zadeleni do tried v skole, ako sa uz poznaju. Deti ked siel syn, tak sli vacsina so skolskymi taskami uz k zapisu! Berie sa to ako vec statusu, su na to hrdi. A aj ked prvacikovia skutocne ako pises spociatku toho vela nepotrebuju a tasku by v pociatku vlastne ani mat nemuseli, tiez vidim na tych detoch ze sa chcu citit uz velke, a teda co prisli aj niektore deti prvy den, dva bez tasky, lebo ze naco tak pod tlakom toho ze sila kolektivu a temer vsetci maju, tak po par dnoch chodila kompletne s taskami cela trieda aj ked v nich prakticky "nic" nemali. Tak chudery maminy co museli narychlo potom zhanat, nehladiac ze prave zaciatkom roka uz ziadne akcie ani zvyhodnene ceny na ne nie su...

Tie pomocky suhlas, staci pockat na zapis ako povedia tam, ved kazda nielen skola ale aj ucitelka ma ine predstavy co by mali deti mat. Mnohe skoly pritom ponukaju cenovo zvyhodnene balicky pomocok, ale to sa vobec "neoplati" nakolko tam samozrejme nahadzu tie nejnekvalitnejsie druhy farbiciek atd. vsak logicky aj oni chcu usetrit co balicky robia, takze je to sama lacota a nekvalita, toto rozhodne neodporucam, uz som pocula z viac stran a vsade je to tak...
nelita02
9. jan 2014
nám prinesiol Jezisko teda tuto: http://www.hama.sk/skolska-aktovka--5-dielny-se... Ale museli sme ju tiez skusat, ci sadne na chrbat, nakoniec ok. Zatial som s nou velmi spokojna ja aj malá, tak dufam, ze bude hlavne v praxi od septembra dobra 😃
sammy
10. jan 2014
@quaxi Na nasej ZS nic take nefunguje, ze by deti chodili bez tasky. Kamoskina mala ju ma taku tazku, ze i tak jej ju musia nosit rodicia :-|
@sue Nepripravujeme sa cielene, len to co sa malej chce. Spravila si taky zosit a tam si pise velke tlacene pismena, ale pozna z nich asi len polovicu. Viac ako pismenka a pisanie ju vsak bavi pocitat.
gretkab
10. jan 2014
@quaxi U nas tiez bez tasky do skoly nehrozi - ale budeme kupovat az po zapise. Moj starsi aktualne prvak tam teda nosi kazdy den kopu veci - ked nic ine, tak slabikar, pracovny zosit k slabikaru a matematiku ma kazdy den + nejaky zosit na pisanie k tomu a peracnik - vacsina zositov/knih su A4, ktore do klasickeho rupsacika standardne nevojdu. No skratka, my urcite budeme potrebovat tasku (nasi inak nemaju skrinky vobec).
quaxi
10. jan 2014
U nas vacsina deti chodi autom a prvaci casto nesu veci len tak v ruke alebo igelitke (1-2 zosity). Aj z okolia co maju deti na inych skolach, tak prvacikom nedavaju skoro nic, desiaty maju zo sk. jedalne, denne maju max. 1 domacu ulohu, tak na nu si nesu zosit + slabikar a to je vsetko. Mne sa to paci, ked si spomeniem na tie tazke tasky z nasich cias... Syn ma 105cm a 17kg, na nom tie skolske tasky vyzeraju akoby sa pokusal robit vysokohorskeho nosica 😃 Ale este sa netesim dopredu, lebo tento rok asi vyjde viac prvych tried, takze neviem aku ucitelku im daju a ci im vyjdu take dobre priestory, ako maju ostatni prvaci, aby si mohli nechavat veci v skole.
Inac my mame od prvej triedy dva jazyky, mozeme vybrat ku AJ bud nemcinu, alebo francuzstinu, co je podla vas lepsie? Nemcina je v tomto regione urcite dolezitejsia, ale zase francuzstina je z inej jazykovej skupiny a bol by to dobry zaklad do buducna na romanske jazyky, navyse na FJ maju orig. francuzskych lektorov... Ten jazyk, co si nevyberie, bude mat potom od 5. triedy ako treti jazyk.
sammy
10. jan 2014
@quaxi Ja by som vybrala nemcinu, my stale behame do Rakuska a ked uz ja viem mizerne po nemecky, aby aspon dieta lepsie rozumelo 😃 Francuzstinu moze ale aj nemusi vyuzit...
A to fakt ma len 105 cm? Moja 3-rocna ma 108 a zda sa mi malicka oproti 6-rocnej, ta ma 130 😃
babulina
10. jan 2014
@quaxi ja by som vybrala francuzstinu, pre mna sa zda uzitocnejsie do zivota - pracovneho nez nj
quaxi
10. jan 2014
@sammy on je stale uplne na spodku normy alebo este pod ciarou so vzrastom, aj je sledovany na endokrinologii, ale my sme vsetci krpati, nema po kom byt vysoky, dcera je este nizsia ako bol on v jej veku - za 3 mesiace bude mat 3 roky a ma 85cm, on mal na tretie narodeniny 90cm, tolko dcera urcite nestihne narast.

S tymi jazykmi nie som moc nadsena, maju kazdy 2x do tyzdna, a na takych krpcov si myslim ze aj jeden cudzi jazyk je dost. Skor by bolo uzitocne 3-4x do tyzdna AJ a nie 2x2h rozne jazyky, ale taka moznost nie je 😞
hausknechtova
10. jan 2014
Takže 28.1 a 29.1 nas čaka zapis som zvedava ako to dopadne
alenkafanti
10. jan 2014
My ideme na zapis buduci stvrtok... mala sa tesi...
@quaxi aj moja je malicka... ma 6 a pol a meria 111 cm, a vazi 16,5kg. take tenucke sparatko... problem s oblecenim hrozny, lebo vsetko jej je siroke... na zapis nic neriesime, vie toho vela, pisat tlacene pismenka, zacina citat po slabikach... atd...
gretkab
10. jan 2014
Aj nasa Ela ma 111 cm 🙂. Mne sa nezda malicka, taka priemerna tuto medzi detmi (akoze su aj vacsie, ale aj mensie od nej). My mame zapis 24. a 25. 1. - nepripravujeme sa nijako, vsak v skolke toho robia kopu a bud to bude ok a bude vediet co treba (co si myslim, ze bude) a ak by nahodou nie, tak by asi bola adeptkou na odklad 😉. Ale citat teda rozhodne nevie. Nejake pismenka pozna, ale nie vsetky. Pocitat vie, kreslit vie, hadam si aj na daku basnicku spomenie, sak uvidime.
Jazyky - ja som mala francuzstinu aj na strednej aj na vysokej skole a teraz uz z nej neviem absolutne nic, ja som ju v zivote vyuzila jediny krat, aj to len preto, aby som rozumela rozhovoru jednej rumunky s jednou ruskou 😉. Ja som si vsade vystacila s anglictinou, takze ja by som si ako druhy jazyk asi zvolila ako praktickejsiu nemcinu. Inak nasi maju anglictinu len 1 hodinu do tyzdna v 1. rocniku, co sa mi zda uplne kontraproduktivne, no ale co uz narobime - hovorila som aj so zastupkynou, ale vyzera to, ze cesta zarubana.
erzebet2
11. jan 2014
@gretkab prosim ta a k tej psychologicke,treba ist nejako samostatne? dceru mam tiez narodenu na zaciatku septembra
zienky my mame zapis uz tento tyzden tak som strasne zvedava a ani sa mi verit nechce, ako to uslo a my budeme mat doma skolaka, dufam, ze to vsetci zvladneme 😃
gretkab
12. jan 2014
@erzebet2 Kati, priamu skusenost nemam, ale ja myslim,ze Vas poslu na zapise - resp. daju priamy kontakt. Ja som davala starsiemu odklad (cize tiez som potrebovala odporucenie, len opacne) a dali mi na zapise priamo kontakt, kde som si dohodla stretnutie a robili s nim testy. A nejaka pani z tej pedagogicko-psychologickej poradne bola aj na zapise.
babulina
14. jan 2014
prave sme sa vratili so stretnutia v skole, uplne som nadsena, tie ucitelky sama milota spolu s vychovavatelkami, hned si jedno dievcatko zobralo nasu cicu do parady a vsetko jej ukazovala co maju v triede, uplne super, myslim ze toto bol ten spravny impulz pre nasu ninku, aby sa na skolu tak spravne tesila, este zajtra sa pojdeme pozriet do inej tam by mali ukazat co robia konkretne na hodinach a potom uz len dilema ktoru vybrat

Začni písať odpoveď...

Odošli