Škola dala spraviť psychologický posudok bez vedomia rodiča

arabeska
29. jan 2013

caute,
uz zacinam byt dost nahnevana na praktiky ktore sa deju u mojho syna v skole,tak to zhrniem v skratke: prvy stupen bol skvely,moj syn(isiel do skoly o rok skor) vzdy patril k tym najlepsim ziakom a vsetko bolo bez problemu,mali sme skvelu ucitelku a david skolu miloval,jedine s cim sme bojovali bola jeho lajdackost,zabudanie pomocok a tak.celu dobu rozpraval o tom ako pojde na matematicky gympel.presiel na druhy stupen a cele zle 🙄 david do skoly prestal chodit z radostoou,vyslovene mi niekolko krat povedal ze sa tam nudi,zacal nosit poznamky ze nema pomocky a ze si nenosi ulohy,aj to sme eliminovali pretoze on nebol na domace ulohy zvyknuty kedze na prvom stupni ich maval iba minimalne.raz prisiel domov s tym ze bol u specialneho pedagoga a ten sa ho pytal dost sukromne otazky na to ako zijeme,ako si vychadza zo svojim otcom a mojim priatelom atd..veci ktore by nemal riesit bez mojho vedomia a bez toho ze je pri tom rozhovore pritomny este niekto,ok to som vyriesila a vyslovene som triednu ucitelku a aj toho specialneho pedagoga ziadala ze ked sa budu problemy znovu vyskytovat maju mi volat,mailovat...ze som otvorena riesit problemy.nic take sa nestalo,na rodicku v decembri som sa ale zase dozvedela ze moj syn ma urcite disgrafiu!a urcite aj poruchu sustredenia,nasledne mi bolo odporucene psychologicke centrum ktore uzko spolupracuje zo skolou,ja som si vybrala ine lebo som chcela pocut nazor niekoho nezainteresovaneho,vysledok:porucha pozornosti neni chripka a on ju nedostane len tak v 5 rocniku,vas syn je abslutne v poriadku len sa v skole nudi,ziadne dis sa nepotvrdili. a dnes mi prisiel david domov zo skoly s tym ze bola za nim nejaka pani a robila s nim vselijake testy,bola to psychologicka a robila s nim vlastne tie iste testy ktore sme uz absolvovali,podotykam ze sa to cele dialo bez mojho vedomia,naozaj neviem co si o tom vsetkom uz mam mysliet,je to podla vas normalne?

renab
29. jan 2013

@arabeska k postupu školy sa vyjadrovať nebudem, lebo nie je o čom. ale neuvažovala si teda aspoň nad osemročným gymnáziom? aby bol trošku viac vyťažený?

kacena4
29. jan 2013

@arabeska 8-rocny gympel je len o vytazeni dietata, myslim, ze skola pre nadane deti je lepsia ak na nu ma a spravy psychologicke a IQ testy - odporucam, iny pristup v uceni -uzasny!!! a menej deti v triede 😉 😵 😵

arabeska
autor
29. jan 2013

@kacena4 david chodil do beznej triedy,ale mali vybronu ucitelku ktora isla teda na 120percent,tie decka boli neskutocne nabudene,namotivovane,si predstav ze ked som ja na moj popud isla za ucitelkami lebo ma zaujimalo ako david pracuje(to k tomu aby ste pochopili ze riesim situacie) tak mi ucitelka povedala ze viete mlada pani,oni prisli taky hrrr hrrr do vsetkeho,musia pochopit ze teraz sa ucia pomalssim tempom? 😕 prepac,ale ja si myslim ze ak skola ma vynikajuci prvy stupen tak druhy ma na to prirodzene napajat a nie latku podliezat a este sa vyhovarat ze ten prvy stupen robi vlastne zle.chodili sme tam cez cele mesto lebo sme boli spokojny,zial uz nie sme tak to budeme riesit prestupom na skolu tu v okoli

arabeska
autor
29. jan 2013

@kacena4 IQ testy mal stale nadpriemerne,len ked ja poznam par deti co na taku skolu chodia a uprimne nechcem aby mi toto z davida vyrastlo 😔 ich je aj teraz v skole len 16
@renab gympel prave riesime,len sa bojime toho co sa bude robit v tejto skole este poza nas chrbat.

renab
29. jan 2013

@arabeska možno od veci, ale teraz je integrovaný? lebo my sme nadanie riešili práve takto. prvé ročníky integrácia v bežnej triede a potom osemročné gymnázium. triedu pre nadané deti sme zavrhli aj pre ten istý dôvod, ako ty.

daj písomnú sťažnosť na riaditeľa školy, bude ti musieť odpovedať. a keď sa ti tá odpoveď nebude zdať, pošli sťažnosť na zriaďovateľa a tam už sa budú musieť ňou zaoberať.

arabeska
autor
29. jan 2013

@renab na prvom stupni bol,teraz by sa to malo vraj obnovovat

arabeska
autor
29. jan 2013

@renab ja tam idem rano osobne,ja si taketo veci najradsej riesim osobne,mna zaujima preco sa to takto riesilo.podla toho uvidim ako budeme postupovat dalej

dakujem vam vsetkym za rady 😵

renab
29. jan 2013

@arabeska a on to ako vníma? rozpráva sa s tebou o tom? čo hovorí? nudí sa v škole, nebaví ho to? a známky má OK?

môžeš ísť osobne, len na písomnú žiadosť resp. sťažnosť ti musia odpovedať. a takto to po čase môžu zahrať do autu. choď osobne, ale rieš to aj písomne.

arabeska
autor
29. jan 2013

@renab on od zaciatku roka vravi ze sa v skole nudi,rozpravam sa s nim vzdy o vsetkom,mame vyborny otvoreny vztah a ozaj riesime vsetko.on to vnima tak ze to ze mal an zaciatku roka problemy koli svojej lajdackosti sa preniesli az sem. znamky ma ok.aj dnes ked mi rozpraval o tom co s nim ta pani robila mi vravel ze on by chcel ist niekam inam,kde to bude dinamickejsie,zaujimavejsie.

renab
29. jan 2013

@arabeska tak mu držím palce, aby sa dostal na to gymnázium. zmení kolektív a učiteľov a môže začať odznova.

my sme mali podobné problémy so starším v treťom ročníku ZŠ. učiteľka nemohla prežiť, že syn vie viac, ako ona. a nemohla zniesť, že mu musí povedať, že nevie na jeho otázky odpoveď. ja som jej povedala, že však ja mu to hovorím denne. ale ona sa tĺkla do hrude, že ona to vedieť nemusí a ten nenormálny je môj syn. tak som ho zobrala k psychológovi, ktorý mi po dvadsiatich minútach povedal, že mu mám dať číslo na učiteľku, lebo chyba nie je v mojom synovi. 😒

arabeska
autor
29. jan 2013

@renab dakujem 😵 specialny pedagog sa po prvom raze od o davidovi vyjadril ze on je uplne inde,ze aj vo vyjadrovani a tak,ja som im pisala aj mail aj jemu aj triednej,on mi hned odpisal ze on o nicom nevie lebo je na lyziarskom,triedna klasicky mlci....zajtra budem mudrejsia,ved potom dam vediet

ani3012
29. jan 2013

baby takže...ak by aj bola chyba v synovi a škola by videla problém tak čo? Aký je postup?
tu ide teraz o to,ako sa zachovali zamestnanci školy a nie Dávid.Dávida z tohoto vynechajme, ok?

@arabeska Paťko má ADHD, chodíme aj do poradne ale ak yb som zistila,že nejaká iná psychologička (z inej poradne) mi ho testovala bez môjho súhlasu (ktorý by som rozhodne dala, čím viac hláv,tým viac rozumu), asi by som to riešila ako písala @renab určite písomne na riaditeľstvo školy a príp. to dala aj vyššie na školskú inšpekciu.

arabeska
autor
29. jan 2013

@ani3012 keby mi prislo domov oznamenie tak suhlas dam,nemam im ho preco nedat,presne viac hlav viac rozumu.
tak myslis ze neni dobry napad tam ist osobne?mam im to radsej poslat pisomne?

anjelicek26
29. jan 2013

@arabeska - nie je to normalne... aj ked nasim detom vsetkym do radu teraz v skole robili inteligencne testy a este nejaky rozsireny psychologicky posudok a rodic ani nedostal vysledok (okrem vseobecnej casti, co tvorila asi 1/5 testov), vraj je to len pre potreby skoly 😠 Vraj chcu zhodnotit vyvoj dietata medzi rocnikmi a odporucit mu predmety a kruzky pre neho vhodne (kazde dieta ma totiz individualny rozvrh - doslova). Mne sa to aj tak nezda to robit bez suhlasu rodica 😖

renab
29. jan 2013

@arabeska kľudne choď aj osobne, ale zober tú žiadosť o vysvetlenie, resp. sťažnosť so sebou a daj si podpísať prevzatie na kópiu.

ani3012
29. jan 2013

@arabeska určite písomne...doporučene a kľudne daj aj s doručenkou 😀

arabeska
autor
29. jan 2013

@anjelicek26 no pekne,ale tak v nemecku je asi vsetko zase inak ako tu,ze? 😖 ja inak neviem ani o tom co presne to s davidom dnes robili,ani ako sa ta pani volala a uz vobec nie vysledky 🙄
@renab
@ani3012 a ako by to malo podla vas vyzerat?nikdy som nic podobne nepisala.

anjelicek26
29. jan 2013

@arabeska - nie je, to nasa skola je totalna exotika 😖 Niekedy som si nie ista, ci je to dobre alebo zle 😖 Hlavne, ze maju predmety ako medziludska komunikacia, ale pomaly februar a este nezacali citat... vyznaj sa v tom.

ani3012
29. jan 2013

@irriss kuk! poraď arabeska,ako napísať papier do školy

arabeska
autor
29. jan 2013

@anjelicek26 fiha a neni to nejaky americky system?ale teda predmety maju zaujimave 🙂 je to nejaka specializovana skola?

anjelicek26
29. jan 2013

@arabeska - medzinarodna skola... skola pre zahranicne deti... teda take, co sa priamo vracaju zo zahranicia a hovoria plynule este aspon jednou inou recou... existuje kratsie ako 5 rokov a je to vidno, koncept uplne inovacny, ale nepremysleny, ale tak je tam az do maturity, tak hadam nieco dovtedy doriesia.

arabeska
autor
29. jan 2013

@anjelicek26 ale vyzera to celkom zaujimavo,do maturity super.hadam sa coskoro rozhodnu pre nejaky ten koncept,lebo to musi byt riadne chaoticke

anjelicek26
29. jan 2013

@arabeska - jj je... matiky maju strasne moc, biologie, ja fakt neviem no, celodenna skola a ziadne knizky ci domace ulohy, clovek ani nevie, co tam cely den robi. Ono nam hrozi este zahranicie a nemam chut, aby v inej skole vobec nestihala, ked budeme zasa 2-3 roky niekde inde. Do skoly sa potom vrati, ale nesmie az tak zaostavat :( Jej kamosky pekne citaju, oni este ani nezacali... ju samu to skrie.

arabeska
autor
29. jan 2013

@anjelicek26 u nas sa na prvom stupni riadila nasa pani ucitelka heslom ze deti sa maju naucit v skole a nie doma,uplne s nou suhlasim.lenze potom sa nam stalo to ze na druhom stupni zacali dostavat ulohy skoro z kazdeho rpedmetu a preto david casto nemal ulohu vypracovanu lebo si ju zabudol v skole uz poznacit 😖 chapem tvoje obavy aj ja by som ich mala,ked sa spytas ze kedy sa zacnu ucit citat tak ti co povedia?

dodkap
29. jan 2013

@arabeska to sa musis ich pytat, ze preco....mali by vediet, co sa ako ma robit

kacena4
30. jan 2013

@arabeska nechapem ked bol integrovany na 1.stupni preco si ho nedala aj teraz integrovat, tym by si si predisla takymto problemom. ja som si vo 4 rocniku pobehala znova vsetky podstatne vysetrenia a aj v 5.rocniku je integrovany a nie je problem ucitelia spolupracuju - ak vies ze je "iny" hoci aj v lepsom nie v zlom, tak to treba riesit vopred nie ked je problem chuda male, ako to na neho musi posobit ☹

kveta
30. jan 2013

@arabeska Psycholog nesmie dieta vysetrit bez suhlasu rodica. Podaj staznost na Slovensku komoru psychologov a zriaditelovi skoly. Na specialneho pedagoga podaj staznost na Urad pre ochranu osobnych udajov a to iste na ucitelku, ak Ta o disgrafii informovala pred inymi rodicmi.

maznacik007
30. jan 2013

neviem mne to pride skor tak ze si ty urobila chybu, chlapec bol na prvom stupni integrovany, nechapem preco si ho nedala integrovat aj po tom ked je zrejme ze dovody na integraciu nepominuli....
podla mna treba postupovat najma tak aby to bolo dobre pre dieta a teda dat mu urobit znovu posudky a testy na integraciu, dat vypracovat plan ako postupovat aby sa tym ucitelia mohli riadit... ako oni na druhom stupni mozu vediet co ako ked ho nepoznaju nemaju ziadne podklady od psychologa... a predsa len je tam velka zmena... v prvom rade zmen svoj pristup k svojmu dietatu, integracia nie je ulava pre ucitela ale pomoc tvojmu dietatu...
resp. zvaz na zaklade odporucani aj inu skolu ale neviem ci to niekde vyhras... inde na statnej klasickej skole.... fakt najlepsie je spolupracovat so skolou

vefi89
30. jan 2013

@arabeska letela by sťažnosť na VÚC. v prvom rade, aké má známky?
môj brat bol niečo podobné, lenže on mával dvojky zo správania, lebo si čítal pod lavicou, a lúštil krížovky, a bla, bla, bla. ale paradox bol, že keď ho aj vyvolala učiteľka, aby zopakoval, čo povedala, alebo sa mu chcela "pomstiť" otázkou, vždy odpovedal správne. doma som ho NIKDY nevidela sedieť nad učebnicou alebo zošitom. dokonca mám pocit, že v tej taške mal len zošity a ani tie si neprehadzoval. na strednej to bolo vyostrenie problémov, a tiež prišli na to, že on sa nudí. teraz je piaty rok na Karlovej univerzite, a včera si posielal prihlášku aj do belgicka, čiže ak ho príjmu (ja úprimne verím že áno) tak bude robiť dve školy naraz. a nie je to hoc priemerný študent, pozývajú si ho na konferencie, lieta po celom svete, volajú ho ako oponenta a pod. Tým sa nechcem chváliť, ale chcem ti dať víziu, aby si nelámala palicu, a podporila syna aspoň ty, je možné, že z neho bude génius 😉

PS: príde mi, akoby sa ho na škole chceli zbaviť nezmyselnými testami, zváž, či je v jeeho dobre, aby tam zotrval, keď mu takto nabúravajú psychiku 😉

arabeska
autor
30. jan 2013

@kacena4
@maznacik007 integrovat som ho znova nedala pretoze mi to prislo na jeden rok zbytocne,ta skola je mala a oni velmi dobre vedia o nom vsetko,aj to ze bol integrovany.v kazdom pripade to neni dovod aby konali poza moj chrbat hlavne ked ja som s nimi vzdy spolupracovala a o svoje dieta sa zaujimam cely rok,nie len ked je rodicko.vzdy som s nimi o vsetko komunikovala,takze este raz ja tu riesim ako a preco sa stalo to ze bez mojho vedomia a suhlasu sa to stalo! a neni som spokojna z urovnou druheho stupna,tak tam snad svoje dieta nenecham,odchadza viac deti.je to statna skola.

nakoniec mi vcera vecer este triedna odpisala,dohodli sme sa na zajtra pretoze dnes nebude v skole,vraj ani ona o tom nevedela,zacinam mat silny pocit ze si nas budu prehadzovat a tvarit sa ze lava ruka nevie co robi prava 😖 zajtra dam vediet.
dakujem za vsetky prispevky 🙂