Školské projekty

potvora1
23. máj 2018

Milé mamičky, veľmi by ma zaujímalo, ako fungujú vaše deti školáci, či dostávajú školské projekty, ktoré si majú doma urobiť? Môj syn dnes dostal poznámku, že nemal vypracovaný projekt. Proste sme na to nemali doma materiál, tak ho nerobil, proste mi prišlo zbytočné kupovať 8 druhov zeleninových semienok...ale k veci, ako je to u vašich detí? Robia si projekty samé? Lebo u nás to funguje tak, že na predmete zadajú tému a samozrejme rodičia to vďačne vypracujú, čo sa mi nezdá správne, ale také veci im dávajú robiť, že také dieťa 9-10 ročné to ešte nevie samé urobiť, tak potom kto dostáva jednotky? Rodičia? A keď si ten projekt urobí dieťa samé s tým, že už není tak krásny a dokonalý, tak proste jednotku nedostane, čo je nefér

nenne27
23. máj 2018

Neznasam projekty.Vyrobit jadrovu elektraren alebo naklonovat ovcu cez sviatky ked je zriedkava prilezitost byt vsetci spolu a vycestovat mimo SK ma neskutocne vytaca😉

zuzana76
23. máj 2018

projekt by mal ucitel zadavat veku primerany, my mame tiez teraz urobit herbar, syn je prvak, ale teda aspon sme spolu isli na prechadzku a nazbierali kvety a vylisovali, nebolo to az take pracne, ale sam by teda nevedel, co ma robit, ja by som teda takyto projekt ako ucitel nezadala prvakovi, ale napr piatakovi na ZS, kedy uz dokaze aj sam nazbierat vylisovat a nalepit, no a popis rastlin by vytvarali az na hodine za pomoci pedagoga a encyklopedii napr. Vtedy by bola aj odmena v podobe takejto ulohy relevantna, kedze ucitel videl ako deti na hodine pracovali a zistovali informacie z encyklopedii, ci na internete. Ale k veci, je to nefer, pedagógovia zadavaju projekty , aby mali kvazi nieco zaujimave, nejaku aktovitu navyse, kedysi boli referaty, dnes su projekty, aj referaty sme robili sami doma, navyse sme nemali k dispozicii ani internet, museli sme pekne do kniznice a hladat informacie a vsetci sme to splnili, dnes je to bud praca rodica, alebo CTRL C a CTRL V , bohuzial, ale nie je na vine vzdy pedagog, jeho praca by mala byt najst taku temu na projekt, ktoru by deti daného veku dokazali splnit same a úlohou rodicou je nesnazit sa svojim detom vsetko zlahcovat a nerobit veci za nich, trvat na splneni uloh. Takze vhodny projekt ano, som za, nevhodny projekt nie. A ak projekt nie je krasny , to nevadi, ved to ma byt detska praca. Dieta nie je dospely.

zuzana76
23. máj 2018

oprava prispevku : Vtedy by bola aj odmena v podobe znamkovania takejto ulohy relevantna, .....
.....rodicov.....

potvora1
autor
23. máj 2018

@zuzana76 úplne súhlasím, jaaaaj, ako si spomínam na naše referáty, stálo ma to veľa času, ale robila som ich celkom rada. Syn došiel pred mesiacom s tým, že elektrický obvod treba spraviť, samozrejme,ďalšia poznámka 😉kde ja zoženiem spínač a podobné veci....pre štvrtákov absolútne nevhodný projekt, samozrejme sa našlo pár oteckov, čo to deťom zostrojili, dostali jednotky a ostatným to bolo potom ľúto. Alebo mali spraviť nákres svojho domu a keď som videla tie vystavené práce, akoze najkrajšie, mala som pocit, že to rysovali nejaký stavebný inžinieri a nie 10 ročné dieťa 😁

zuzana76
23. máj 2018

@potvora1 ten obvod sme robili este aj my, to si pamatam, otec mi to zmajstroval hadam este v 1984, ako ja na mieste ucitelky by som nikoho nenutila k vytvoreniu, teda nie pausalne celu triedu a ten , kto je iniciativny a prinesie a vysvetli, ako to robil spolu s oteckom a ako to funguje, tak by samozrejme dostal jednotku / inak ale verim tomu, kedze som ucitel, ak nieco nie je povinne, ale dobrovolne, tak akoby ani nebolo, proste vtedy to neprinesie nikto/, ale ja v zasade nechavam mojich robit vsetko samých a az ked je to fakt otras, tak starsiemu poradim, ako co prepracovat, ci prepisat, opravit chyby gramaticke a podobne a mladsiemu samozrejme ten herbar, to sme isli spolu do prirody, to by sam nevedel.

potvora1
autor
23. máj 2018

@zuzana76 ja som za to,aby sa tieto projekty kľudne robili štýlom, keď rodič pomáha svojmu dieťaťu, predsa tieto deti ešte potrebujú usmerniť, ani môj syn si ešte nevie všetky informácie vygoogliť sám, ale keď všetko za dieťa urobia rodičia, to má už vytáča....z obyčajného pracovného vyučovania je môj syn sama poznámka, kôli týmto projektom, inak sa učí na samé jednotky.... napríklad, ja si pamätám, že na pracovnom sme tiež všeličo robili, ale ešte sa to vtedy za tej éry nevolali projekt 😉mali sme dielne, tam sme všeličo vyrábali, dodnes si na to spomínam a známky za naše výtvory boli naozaj adekvátne....

ivuska027
23. máj 2018

@potvora1 a čo povedal na to učiteľ? Či on ani nevie, že vám to vadí? Ostatní rodičia sú s tým v pohode, či sú aj takí, čo frflú? Podľa toho sa k tomu treba postaviť. Môj prvák mal projekt môj deň. Jediný bol obyčajný, čiernobiely, tak ako si to predstavoval on sám. Dostal známku 1 za projekt. Starší tretiak robil o mojej obci. Otvoril si Google, oprel sa o osnovu učiteľky, vypracoval, vypísal, doniesol mi ukázať. Sám. Spolužiak mal v powerpointe, čo isto nerobil sám na 100%. Dostal 1 za projekt. Bol kvalitný, primeraný veku. S učiteľkou sme sa bavili(poznáme sa aj mimo školy), že isto ho nerobil ten chlapec sám. Povedala, že vie. Ohodnotila, nekomentovala.

natalka13
23. máj 2018

Projekty sa maju ucit robit v skole. 9-10r z vedia urobit projekt v powerpointe.
Ja som nikdy projekt nerobila, dieta to zvladne, ale nasi si najskor nosili do skoly potrebne obrazky z novin, knihy a robili spolocne s ucitelkou, v skupinkach po 4-5deti. Neskor uz aj doma.
Ved sa ozvi na rodicku.

potvora1
autor
23. máj 2018

@ivuska027 tiež tak isto, ohodnotí sa to, nekomentuje sa to ďalej, ja mám pocit,že to prekáža len mne, ostatný rodičia sa nesťažujú, poctivo robia všetko za deti, mňa len zaujíma, ako je to na iných školách, lebo pre mňa je maximálna hlúposť, keď rodič urobí dieťaťu projekt a ten rodič dostane jednotku😂ale mám pocit, že na viacerých školách to tak je, len týmto spôsobom sa deti noc nové nenaučia, to sa stále budú spoliehať na rodičov...chápem, že asi aj učitelia majú svoje osnovy, ktorých sa musia učiť, ale za mňa by to bolo fér, keby si potrebné pomôcky priniesli deti do školy a tam by si ten projekt každý sám urobil, som si istá, že aj tie deti by to viac bavilo.

potvora1
autor
23. máj 2018

@natalka13 veď práve, aj mne by sa to takto páčilo, keby to robili v škole, potom by to aj malo zmysel...zajtra idem za triednou, lebo sa to nejako nabaľuje 😂

fokuska
23. máj 2018

@potvora1 Necuduj sa ze syn nosi poznamky ked si neplni ulohy. Ak sa ti zdaju projekty nevhodne tak to preber s ucitelkou ;) urcite najdete riesenie.

Pamatam sa ze my sme tiez robili ekektricky obvod, aj nieco so semiackami, aj s rastlinami - kazdy podla svojich moznosti a schopnosti, rodicia usmernili alebo trosku pomohli ale ozaj trosicku. To je nejaka nova moda ze vsetko komplet vypracuju za dieta rodicia :-/

myjusiatko
23. máj 2018

Inak na slovensku su domace ulohy povinne? Alebo je to podobne ako v cr? ( neviem ci ste zachytili “aferu” tata partak a nepovinne domace ulohy )

ivuska027
23. máj 2018

Skús sa spýtať triednej kam s tými projektami smeruje a čo tým chce dokázať.
Každopádne, moje deti projekty robia sami, bez našej pomoci. Sami vedia, koľko to stalo úsilia a snahy. My rodičia sme už predsa do školy chodili. Moje deti sa vedia ohodnotiť a vážiť si vlastnú prácu a úprimne, ostatní sú mi ukradnutí 😉

zuzana76
23. máj 2018

@potvora1 len ono doba sa zmenila, dnes ani tie dielne uz nie su to, co byvali, ako pedagog ti poviem, ze je to scasti aj vina dnesnej vychovy, dnes aby sa dieta ani neudrelo, ani vlasok sa mu neskrivil na hlave, tak v podstate v skolach sa upusta od roznych " nebezpecnejsich " aktivit, za ktore sa dnes pomaly povazuje aj vysivanie, kedze dnesni rodicia su schopni sa ist hadat aj pre to, ze dieta sa na hodine pichlo. / tym nemyslim nikoho tu konkrétneho, ale vseobecne je to tak/ Proste doba sa zmenila a ked chce eliminovat taketo problemy, tak to nechava na "doma".

natalka13
23. máj 2018

Tak ucitelka je dost divna ak nevidi co robi dieta a co rodic.

potvora1
autor
23. máj 2018

@fokuska syn si úlohy plní v rámci možností, ale ide o to, že sa cíti demotivovaný, keď napríklad deň predtým makal na projekte, a jednotku dostali len tie deti, čo to mali úplne dokonalé, ale s tým, ze tie deti to nerobili.

potvora1
autor
23. máj 2018

@zuzana76 áno😂 pamätám, ako sme nad ohňom nahrievali plastové háčiky na vešiak a polka spolužiakov sa popálila a nikto to neriešil 😉😉doba bola iná..a žiaľ, veľa veci mi teraz príde nefér 😐

zuzana76
23. máj 2018

@potvora1 preto vravim, ja ako pedagog vidim toto ako hlavny problem, to neustale ochranovanie, ofukovanie, preto podla mna ta eliminacia samostatnej prace detí a zaroven sa deti stavaju neschopnejsimi, podla mna sa nieco bude musiet zmenit, ale uplne celkovo v mysleni ludi, nielen skolstvo

fokuska
23. máj 2018

@potvora1 Urcite by som to prebrala pekne v pokoji s ucitelkou ;)

pininka
23. máj 2018

Myslim si,ze postupne by sme si mali na to zvykat,ze tych projektov bude viac a viac. A treba na to aj deti pripravit. Moj syn je taky typ, ze chce robit vsetko, casto sme s manzelom krutili hlavou, u nas su tie projekty zatial nepovinne. No ked urobil projekt na hviezdoslavob kubin a prezentoval ho pred celou skolou,jasne ze sme boli velmi pysni. Ako viacere pisete, dieta by to malo motivovat a nie aby rodic doma este do polnoci robil projekt.

jasminet
23. máj 2018

Dcéra dostáva projekty, hlavne z anj, občas z prírodovedy. Sú primerané veku a robí si ich sama, max sa príde poradiť či to má dobre, či tak môže byt. Ostatní ma nezaujímajú ako to robia... Ona si za svoj vytvor zodpovedá sama.

deti95060810
23. máj 2018

dcéra chodí do 4 tr. a žiadne neprimerané projekty som si nevšimla.... Mám aj staršie deti a nič neprimerané...
učiteĺka má predpísané učivo, čo musí s deťmi urobiť a pod. takže asi zbytočne budeme na učiteľku nadávať.... Chyba je niekde inde - vyššie. 😉

janinah
23. máj 2018

Mala by si sa ozvať na rodičovskom a mať konkretne pripomienky.8 druhov semienok sa dá kúpiť aj v jednom sáčku,sú také volá sa to tuším zmes byliniek.Syn je priman a projekty si robí skoro sám,ale dopredu sa rozprávame ako si to predstavuje a občas mu niečo navrhnem,či nechce skúsiť tak a tak,Krásne kreslí ,len je pomalý.tak mu projekt zaberie dosť času /ale zas o to menej čumí na pc/...
Včera robil projekt Moja životná cesta,o.i. bolo treba napísať 5 najhorších vecí,čo ho v živote stretlo.neviem,čo si p. učiteľka pomyslela,ked si prečítala,že ako 4.ročný autom zrazil dedka😉

hettinka
23. máj 2018

@potvora1 projekty robíme, veľa, aj menšie, aj väčšie ... so semenami sme zatial nemali. Syn je piatak, už mu nepomáham, pomáhala som tak po 3. triedu, ale nie v zmysle "rodič vďačne vypracuje", ale robil si to on a ja som len pri nom bola, pomáhala mu spracovať zdroje (nech to nie je len Wikipedia) tým štýlom, že som mu povedala, čo mu ešte chýba (nie nadiktovala, len heslovite), prípadne, čo ma príliš podrobne a tak.
Každy projekt mi doteraz pred odovzdaním odprezentuje, ale robí si ich už úplne sám. Aj som rada, všeličo sa dozviem, zaťažujúce to nie je, zasa to nie je každý deň.
Len s ročníkovou prácou som mu pomáhala s praktickou časťou - ale pomáhať neznamená u nás, že robím za neho.

potvora1
autor
23. máj 2018

@hettinka ja úplne súhlasím, mu tiež fungujeme tak nejako podobne, len pre syna je to hrozne demotivujúce, že jednotky dostanú tie krásne projekty, čo vlastne vypracovali rodičia. Ale už to nechám tak, počkám, kým pôjde syn do ďalšieho ročníka, ako to bude v druhom stupni a tam by som to prebrala na rodičovskom, keby to išlo stále týmto smerom

natalka13
23. máj 2018

8 druhov semienok sa da najst aj doma, na ihrisku....

hettinka
23. máj 2018

@potvora1 inak, tiež sa mi zdá, že niektorí hyperaktívni rodičia sa priam predháňajú a na prvý pohľad je jasné, že to decko NEMÁ ŠANCU to spraviť samostatne v žiadnom prípade, ale ani s pomocou. A to nielen v rámci školy, ale keď vidím niektoré príspevky do súťaží, je to až trápne ...

bibko
23. máj 2018

@potvora1 nastastie u mojej dcery v skole dostane jednotku kazdy kto projekt donesie. je jedno ci je krasny alebo nie. ide o snahu dietata. a kazdy jeden projekt je aj vystaveny v skole na chodbach

eeffka
23. máj 2018

@potvora1 projekty a ich neprimeranost sme riesili na 2rodicovskom v 1.triede po tom ako si mali deti vygooglit vytlacit a spracovat na a4ku uz nepamatam aku temu. To nevedeli este ani citat nieto googlit. Jasne sme sa ako rodicia ohradili a odvtedy sa negooglilo ale kreslilo farbickami a aj dalsie projekty uz boli pre deti nie rodicov. Osobne sa cudujem ze si nechas takto demotivovat decko a neriesili ste to uz davno

kenzom
23. máj 2018

Môj syn robí projekty sám.Ked niečo nevie.. opýta sa... kresliť obrázky sa mu nechce...ale to trvám na tom aby aspoň vyrobil nejakú koláž... Naša pani učiteľka vyslovene prosila rodičov aby to za deti nerobili....ja som decku zakázala aby len kopíroval z Googlu.... však vlastne sa takto deti učia podvádzať, rodičia im dajú najavo že sú neschopné, že budú všetky problémy riešiť za ne....och... jasné že môj je občas nešťastný že to nie je také dokonalé ako projekt od rodičov.... ale naša pani učiteľka chváli len projekty detí, samozrejme že dá jednotku aj rodičovským...ale tie si nevšíma...s niektorými rodičmi nemá zmysel sa hádať... celkom ju chápem