Triezvy pohľad na nadané deti

moni73
7. feb 2015

Viem, ze je tu viacero tem o nadanych detoch od uz pomaly batoliaceho veku 😉 . hladam mamicky vacsich deti, mozno uz dospelych, ktorych deti boli nadane - intelektovo. chcem vediet ako dalej napredovali, prip. nenapredovali, ci je aj vo vyssom veku zrejme, ze su ine-sikovnejsie. nechcem, aby sa tato tema zvrhla na predbiehanie mamiciek, co vsetko ich deti dokazu. nadanie je pre mna len potencial, ktory dieta moze a nemusi vyuzit. nemyslim si, ze sa da nadanie merat skladanim 500ks puzle, basnickami, par slovami v anglictine, naucenou abecedou a pod. u mojej dcery bolo jedinou bernou mincou to, ze zacala v 2,5 roku citat. teraz bude mat 9, chodi do speci skoly, nudi sa a ja mam pocit, ze je uplne na urovni beznych deti. teda az na to, ze jej myslenie je nekonvencnejsie. ako to bolo alebo je u vas?
ps mamicky, ak dietatku do 5-6 rokov vyjde iq nad 130, neberte to velmi vazne 🙂 . dcere teda vyslo uplne ine cislo a je to celkom normalna baba....

david93
7. feb 2015

aj môj syn si potrpí na úplne ale že úplne presné vyjadrovanie, napríklad má povolenú telku pol hodiny tak on si pozrie vopred na programe kedy bude to čo ho najviac zaujíma, potom si zapíše koľko to trvalo od začiatku do reklamy, a naplní si tú svoju polhodinku maximálne, ak mu zostane napr. pol minúty tak tú žiada presunúť na ďalší deň... proste psycho, rovnako večerné CD na zaspávanie, tam sú rozpísané na obale dĺžky rozprávok v minútach a sekundách tak si to presne spočíta koľko rozprávok si môže vypočuť (minúty a sekundy spočítava bez problémov) - obmedzujeme telku a CD, keď neposlúcha
alebo si číta encyklopédiu, potom mi rozpráva všetko čo ho zaujalo a potom sa začne vypytovať otázky a beda mi ak neviem odpovedať, niekedy som na prášky

kiki68
7. feb 2015

@namornicka ta skola zalezi aj podla zaujmu, ja som si napr. vybrala umelecku,ale nic nebolo iste,lebo z 200 deti brali 27 a talentovky su zaludna vec. Celej veci predchadzali 4 roky intenzivnej pripravy a na skole to bola riadna makacka, spanok 5 hodin bol krasny luxus. Vysoka skola bolo uz iba take logicke pokracovanie toho na co ma 4 roky chovali. Nam televiziu zakazovali na strednej umeleckej pozerat, aby nas nekazila konzumom. No bol to iny svet. Rodicia chudaci asi iba lieky na nervy a farbu na vlasy :D
A este sa tu niekto pytal,ci maju tieto deti sklon k podlahnutiu drogam a kadecomu...je to podobe ako u vsetkych deti, zakazane ovocie chuti najlepsie. Takze ja osobne by som k tomu pristupovala tak,ze ak chces tak si zvaz riziko a vyskusaj si to, je dost mozne,ze pre decko to nebude lakave. Rovnako ako som ja odmietala napr. LSD s tym,ze mam dost vlastnej fantazie. Mozno keby mi to niekto strasne zakazoval,ale tym,ze som videla ako to moze dopadnut tak ma to moc nebralo. Dolezite je nestratit sa na tej vlastnej ceste a nestratit cestu kvoli ocakavaniam inych okolo.

david93
7. feb 2015

a ešte sa chcem opýtať - kupovali ste deťom nejaké domáce zvieratko? nám bolo odporúčané, že si dieťa na ňom môže cvičiť starostlivosť o niekoho a súčasne si vyskúšať ovládať niekoho - poslúchať príkazy a potom už nemá tendencie skúšať to na ľuďoch ☹

lusiena
7. feb 2015

@david93 my máme zvieratko, teda najprv sme mali rybky, keď mala dcéra si 2 roky, bolo to obdobie pozorovania, starala som sa ja, ale keďže rybičky nie sú veľmi dlhožijúce, po pár emocionálne nezvládnutých úmrtiach rybiek sme s chovom prestali... vždy si pamätala aké rybky má a ktoré zomreli...
potom sme skúsili škrečky, tie už vydržali 3 roky, zomreli keď bola dcéra druháčka, pri škrečkoch už asistovala pri starostlivosti o nich... teraz už máme 3 a pol roka zajka a pol roka druhého zajka a stará sa o nich poväčšine sama, má za nich zodpovednosť... keď občas zlyhá, má rozkúsané knižky, aj zajovia sú zrejme intelektuáli.. 😀 zajkovia boli doteraz asi najlepšia voľba, sú interaktívnejší...

sunshineka
7. feb 2015

@moni73 wow v 2,5 roku citala?ako?neviem si predstavit,len zo zvedavosti sa pytam.fuha dala vam riadne zabrat 🙂

moni73
autor
7. feb 2015

@martina2001 mas velke stastie, ze je motivovany 🙂

katkalubkova
7. feb 2015

@moni73 dobra tema
Mozem prispiet aj ja, co som rada 🙂
Tiez mame prvorodeneho syna, bude mat 7r. a je predskolak a tiez nam cita cca od 3,5 roka 🙂 . Naucil sa sam citat.
Boli sme minuly tyzden na zapis do ZS, tak ucitelky prekvapene. Pani ucitelka, ktora ho skusala, sa ho pytala, ze do kolko vie pocitat a nas Jakub, ze do 100 😀 , ona na to :" aaaaa, to asi nie ", no a na druhy den pri kupani naratal do 109 😀. Bude lavacik 🙂 , ale mame problem s recou, chodime na logopediu, takze mame aj co dohanat 😉 . A ten IQ test, kde by som k takemu niecomu prisla? Pripadne sa to da urobit u nejakeho odbornika, ( to by som nerada ), skor tak hrou, ale zase, aby to bolo vierohodne.
Doma mame 2 encyklopedie + brozurky a vela inych veci. Ked nam zacne rozpravat, aka sopka je na Marse, kolko je v prirode bezstavovcov a stavovcov, aka kyselina ide do baterie do auta, tak fakt neviem o com rozprava, aj ked mam vod. preukaz.
Ale zase si vyzaduje, veeeeeeeeeeeeeeeeeeeelmi vela pozornosti 😖 😖 😖, niekedy az nevladzem, mame aj 20mesacneho druheho syna.
Ale v dnesnej dobe je vela sikovnych deti, ta doba pokrocila a vyzaduje si to. 🙂

nika.r
7. feb 2015

@david93 mame psa, zlateho retrievera, skvele plemeno k detom. Je sice na dvore, cize nie sme s nim neustale, ale deti ho kazdy den krmia, hladkaju, aj ich obcas porozculuje, ked sa okolo nich velmi mota. Urcite ma ba deti dobry vplyv

moni73
autor
7. feb 2015

@nika.r prakticke zrucnosti? nevie si zaviazat snurky, nechce sa jej zapinat gombiky na nohaviciach, ma problem s obliekanim ponoziek o pancuskach ani nehovorim 🙂 nevie, kde ma ciapku, nevie kde ma rukavice, ziacka knizka sa straca pravidelne na veeelmi dlhy cas, je schopna aj v tejto zime prist zo skoly bez ponoziek. kde su tie veci? ona nevie.... 😀
bola du? bola matika? chybal niekto? dostala si nejaku znamku? co ste robili? recitovala si tu basnicku? co bolo na obed? ona nevie 😀 😀 😲 svet gombicka.
skolska taska? take uz u nas neexistuje, nosi klasicky mensi ruksak a v nom.... vysypany otvoreny peracnik, ceruzky a pera pomiesane s mesiacikmi jablk, co mala na desiatu, to cele zalepene makkym syrom (syr s tycinkami v tej vanicke), odpad z gumovania, milion500 papierikov s tematikou minecraft, obcas tam zabludi nejaky dotrhany zosit, ktory potom zotrvacnostou prenasa hore-dole aj mesiac (nic don nepribudne...)
aj ja si myslim, ze speci vzdelavanie je fajn, len podla mna realita nezodpoveda prezentovaniu ☹

moni73
autor
7. feb 2015

@sendy182 dcera chodi do statnej skoly 😉 , ale asi to budem musiet prehodnotit

moni73
autor
7. feb 2015

@briketa toto vyzera ako velmi fajn system. kde zijete?

moni73
autor
7. feb 2015

@david93 ak by to nasa bytova situacia dovolovala, som velmi naklonena kupe psika 🙂 mala zvierata zboznuje 🙂

moni73
autor
7. feb 2015

@sunshineka som na nu sama... takze vsetko si to velmi intenzivne uzivam 😉 poviem ti, ze ani ja si to uz neviem predstavit a blba som si to ani nenatocila. ale ako jednu z mala veci to mam zapisane a mam par zijucich svedkov, ktori mi dosvedcia, ze mi uz uplne "nehrabe" 😀 . v tom case mala este dudlik aj plienky 😉

nika.r
7. feb 2015

@moni73 a jeje, tak som myslela, ze len my mame vecne ocapane vsetky knihy a zosity od desiat 😝 , uz sme mali aj niekolkokrat vyliaty caj v taske, no radost to doma zistit 🙄 ale tak uz sa to zlepsuje, hlavne manzel mu casto rano ukazuje, kde mu dava desiatu (do samostatneho vrecka) a pripomina, ze tam ju aj chceme poobede najst.

Tiez podobne ako Ty sa vela nedozvieme, musime sa veeeela pytat a presne a cielene, aby sa nevykrutil, ze nic nebolo. Ked sa po skole stretneme, hned spusti svoje nejake teorie, nove myslienky, ktore su ale iplne mimo beznu konverzaciu a bohuzial casto aj mimo akehokolvek ineho chapania, taka zmes jeho snov, tuzob, novych objavov a poznatkov zmixovane dokopy tak, ze to sa neda ani pocuvat. 😝 no ale tak zase ked cielene s nim vedieme rozhovor, tak komunikuje uplne v pohode a zaujimave je, ze aj s inymi ludmi vie v pohode rozpravat, asi chape, ze nie kazdy by bol ochotny tie jeho uvahy pocuvat. Takze vie sa bavit nastastie aj o normalnych temach.

nika.r
7. feb 2015

@moni73 s cim nie si vo vzdelavani spokojna? My len zaciname a zatial nemam vacsie vyhrady, hlavne dieta je tam spokojne, neda sa porovnat so skolkou. To je pre mna prvorade. Ale rada sa dozviem nove postrehy.

moni73
autor
7. feb 2015

@nika.r tu je vidno rozdiel. moja si stale melie svoje, vobec ju nezaujima, ze tomu nerozumies alebo, ze sa o to vobec nezaujimas. a ak nie o tom, tak o nicom ☹

moni73
autor
7. feb 2015

@katkalubkova otestuju ti ho v hocakom centre pedagogicko-psychologickeho poradenstva a nemusis sa bat, mam pocit, ze je to vcelku zabava. teda aspon malu to velmi bavilo, myslim, ze je to robene detsky. ale teraz uz bojkotuje vsetky, doslovne vsetky testy. vyzera byt sikovny 🙂

nika.r
7. feb 2015

@katkalubkova testov sa neboj, su robene hravou formou. Dnesne deti maju ine moznosti, rodicia sa im viac venuju, maju viac podnetov. Ale na tych testoch vedia odhalit, ci su zrucnosti naucene alebo vrodene. Ine je, ked sa dieta nauci citat tak, ze s nim rodic pozera knihu a ukazuje mu, ako ktore pismenko vyzera a ine, ked sa dieta naozaj samo nauci bez asistencie dospeleho citat. Ja som napr. Dlho vahala, ci ist so synom na testy, pretoze som si myslela, ze vela z jeho prejavov je len vplyv podnetneho prostredia 😝 ked spominas tie cisla, tak si vsimaj, ci to nie je len ze vymenovat, ale ci chape naslednosti, u nasho sme zistili, ze pozna cisla z nicoho nic, ze vie ratat cez desiatky bez toho, aby sme ho to ucili, naucil sa to sam na detskej pokladni, kde si tukal do kalkulacky a tam pochopil scitanie, odcitanie, dokonca nejakym jednoduchym logickym sposobom si vie vynasobit, aj ked teda netusi, co je nasobilka, sam akosi pochopil zlomky, percenta, to vsetko vo veku okolo 5 rokov. Takze ono to nie je len poznat cisla a ratat do neviem kolko, ale tie suvislosti. Ci tie encyklopedicke vedomosti su len tie, ktore ste mu vy precitali alebo si ich vie na zaklade obrazkov, nakresov aj sam vydedukovat.

demetria
7. feb 2015

@moni73
Necitala som vsetko, odpoviem len na prvu otazku.
Moj manzel ma kolegu a kamarata s nadanim a AS k tomu. Nadpriemerne nadanie je na nom badatelne doteraz, pracovne ulohy riesi uplne inym sposobom ako ostatni. Neskutocne lahko sa uci a ma takmer fotograficku pamat a absolutny sluch. V kolektive funguje normalne, museli mu urcit hranice a v tych je potom schopny bez problemov fungovat. Manzel, ako jeho sef, o jeho diagnoze vie, ostatni tusia. Mnozstvo jeho reakcii vychadzajucich z diagnozy beru ostatni ako neokrochanost, takze ho potom "vychovavaju", ale v kolektive je oblubeny. Menej ho posielaju komunikovat s neznamymi, prave pre jeho neortodoxny pohlad na zadane ulohy... nie kazdy ho pochopi. Najvacsi problem ma s ustriehnutim si financii a planovanim, takze s tym mu niekedy kolegovia nenapadne pomahali, kym nemal partnerku.

nika.r
7. feb 2015

@moni73 ☹ tak to musi byt tazke potom komunikovat. A ked by si skusila s nou o tych jej temach nieco prehodit a potom pozvolna, ze aj ty by si jej rada nieco povedala... ?

moni73
autor
7. feb 2015

@nika.r presne takto sa na to snazim ist... realne osoby prirovnavam k minecraftovym postavickam a takto sa z nej snazim nieco dostat... ale ja uz som z toho zrela na psychiatriu 🙂

nika.r
7. feb 2015

@moni73 🙂 tak taky rozhovor by som si teda rada vypocula 😀

moni73
autor
7. feb 2015

@demetria dakujem. tiez v podstate celkom pozitivne. funguje. aj to je nieco... pozdravujem manzela a ze ma moj obdiv, ze s nim ma trpezlivost 🙂

katinka71
7. feb 2015

@moni73 my sme si tym presli ,starsi syn patril medzi nadane deti,chodil do zakladnej skoly pre nadane deti prve 4 roky fakt rozvijali logicke myslenie,jazyky,ziadne domace ulohy na doma potom presiel do gymnazia 8 rocneho,este sa prve roky drzal lepsim priemerom,druha polka dalsie 4 roky no cisty stvorkar,dokonca reparat z matematiky asi predposlednom rocniku,v maturitnom rocniku si napriek zlym znamkam podal prihlasky na VS geografia a ekologia na UMB v BB on bol prijaty za zaklade primaciek ,studium zvladal bez problemov,bakalara ma ukonceneho a momentalme je na inzinierskom studiu ekologie TU,a po skonceni ma v plane doktoranske studium.jedno urcite viem ze malym synom nebudem robit ziadne experimenty bude chodit do normalnej dedinskej skoly

katkalubkova
7. feb 2015

@nika.r on to sam precital, on cita babke, ked pride k nam 😀
Citavam im rozpravkove pribehy, to ano, ale z tej ancyklopedie sa to dozvedel vsetko naozaj sam. Ale mi to doma nejako neriesime, berieme ho taky aky je. Nechceme, aby vedel, ze je trosku odlisny od svojich kamaratov, uz to zacina vnimat, ked je v predskole. Lebo na pozorov., vyucovaje hodine u prvakov im cital a vraj tam zozal velky potlesk.
Ma inde medzery a tie treba doplnit! Nie je uplne sikovny vo vsetkych smeroch. Chcem, aby bol aj on to atk vnimal, ze je uplne rovnaky, ako kazdy jeho rovesnik, ci mladsi kamarat, nie je lepsi, je rovnaky. Kazdy clovek je v niecom lepsi a vniecom horsi, aj dospely.
Myslim, ze rozumies o com hovorim, 🙂

demetria
7. feb 2015

@moni73
Neboj, bude to dobre. Ten chalan je uplne v pohode, spokojny, vtipny, vyrovnany. Ked ho muz isiel zamestnat, jeho otec ho upozornoval, ze to s nim nevydrzia ani pol roka🙂 a uz je u nich vyse 5 rokov. Predsa ten rodic to ma doma v koncentrovanejsej podobe.🙂

katkalubkova
7. feb 2015

@moni73 dakujem

katy1979
7. feb 2015

@moni73 ak si na fb tak sup do temy aspergerov syndrom. Takychto exotov ako tvoja mala je tam veela 😀 a su tam aj dospeli aspici aj rodicia takze sa co to dozvies ci postazujes 😀

katkalubkova
7. feb 2015

@katinka71 uplne s tebou suhlasim, s tou klasickou skolou!

nika.r
7. feb 2015

@katkalubkova tak potom ho naozaj skuste dat otestovat, ked budete riesit skolu. Nasmu sa tie testy velmi pacili. 🙂