Vianočné darčeky spolužiakom

9. dec 2023

Aj vám lezie na nervy to vianočné obdarovavanie deti v škole, že si vylosujú spolužiaka a majú mu kupit do 3-5€ prioadne viac eur niečo? Keď má niekto tri deti a prepocitava každé euro,je to dosť,keďže u nás vidím, že niekto má problém zaplatiť 3€ na nezistené škody či koncert, nie ešte kupovať blbosti spolužiakom. A okrem toho, niekto si dá fakt záležať,kúpi niečo pekné,hodnotnejšie a dostane totálnu blbosť alebo aj nič,keďže ten čo ho mal obdarovať ochorel alebo nič hedoniesol a učiteľka nemá toľko rozumu pozbierať najskôr všetky darčeky a potom riešiť obdarovavanie,keď to všetci odovzdaju. Toľko môj výlev.

natall113
9. dec 2023

Ja si myslím že tohto by sa mali zúčastňovať deti dobrovoľne niekto sa chce zapojiť a niekto nie predišlo by sa sklamaniam

bucko555
9. dec 2023

Mne sa to páči už mi ako deti sme si tak dávali , áno ja si to môžem dovoliť ale sú fakt ľudia čo nemôžu ...my sme teraz kupovali za 10 euro nech ma niečo pekné

martul
9. dec 2023

My sa veľmi tešíme, že to v škole majú.
Vôbec si nepochopila o čom to celé je. Podstata je obdarovať niekoho, nie že ty dáš drahší dar a tebe dajú lacnejší a čo potom. Všetko je len o peniazoch.
U syna mali Max. 3 eurá sumu. Ale stretla som sa aj s tým, že darčeky vyrábali podmienkou bolo žiadna vec nemohla byť kúpená. Tak sme išli do prírody pre materiál. V ďalšej triede mali vymyslieť na pár riadkov napísať niečo pekné o spolužiakovi....
Nie všetko je len o peniazoch.

autor
9. dec 2023

@natall113
@bucko555
@martul veď to že potom sú deti sklamané, minulý rok niektoré fakt doniesli pekné darčeky a dostali blbosti,čo druhým doma zavadzali,potom boli sklamané. A viem že dcéra na spolužiakov ktori naozaj aj 2€ na koncert donesú až po koncerte, tak pre tie je to tiež asi nepríjemné

autor
9. dec 2023

@martul napr dcéra raz dostala päť salóniek a keď učiteľka odišla,tak si ich dieťa pýtalo spať,že si môže nechať iba jednu a to bolo dieťa z celkom solventnej rodiny.

autor
9. dec 2023

Tak jasne,že dcéra bola z toho tiež mimo Amy sme kúpili šálku vianočnú a cokoladku.

iwesska
9. dec 2023

Mne to nevadi. Mam 2 deti. Dnes je tolko lacnych obchodov,ze v pohode do 5e sa da kupit malickost,co potesi.

veronikaszabova
9. dec 2023

Za mna je to super akcia pre deti. ;) v pohode kupis super vec aj za 3/5€ 🙂
A tebe konkretne to vadi? Ci tvojim detom?

autor
9. dec 2023

@iwesska
@veronikaszabova viem že sa dá kúpiť, ja mám tie 3€ na to, vadí mi to že my vždy kúpime niečo pekné a oba dostane salonku,ktorú musí vratit

deti95060810
9. dec 2023

Bože moja dcéra s tým pokračuje aj na strednej.... zas výmysel triednej. Suma nie je ohraničená. Ani poriadne nespoznala spolužiakov a už má kupovať niekomu niečo.
no nie som nadšená - máme 4 deti a 5 krstných detí... 🙄 máme komu kupovať a zháňať darčeky - tiež nechcem kúpiť hoc akú blbosť, to je zbytočné potom.

deti95060810
9. dec 2023

autorka .... tak to je blbé... ja sa snažím niečo kúpiť hodnotnejšie, len asi tiež nie sa vždy trafím do vkusu úplne cudzieho dieťaťa ktorého ani poriadne nepoznám...

autor
9. dec 2023

@deti95060810 presne my to tiež nechceme odflaknut A potom keď niektoré deti nedostanú nič,sú sklamané. A keď vidím príspevky ako vyžiť z takej a takej suky,tak niektorí naizaj rátajú každé euro a ešte kupovať blbosti a keď to jeho dieťa dostane salonku,tak ďakujem pekne. Radšej mohlo mať ono niečo,nič aj salku

zoja1234
9. dec 2023

Ja som chodila na ZŠ v rokoch 99-08, za tých čias sa takéto chobotiny materialisticke ešte nevymýšľali.. Maximálne sme mali na VV niečo handmade vyrobiť, a potom to venovať spolužiakovi, alebo sme losovali ze kto komu dá svoj vlastnoručne poctivo vyrobený výrobok. Ci to bolo krivé alebo poloskarede, bolo úplne jedno. Toto bolo o daroch a o vianocnej radosti a spolupatričnosti. Nezatazovali sme rodičov s nezmyslami v tom najväčšom predvianočnom zhone, aby sa ešte zapodievali s "cudzimi deťmi"... Ešte niesom taka stara aby mohol niekto povedať, ze žila si v dobe kamennej.. Dnes sa vsrko obrátilo total na peniaze, a takto to dávame aj deťom.. Podľa mňa je toto chyba

liz_lemon
9. dec 2023

mne sa to celkom paci, mam radost, ak sa neskor dozviem, ze sa nas darcek pacil, ale viem, ze niektore deti su tak nevychovane, ze miesto vdacnosti, sa otvorene stazuju, a davaju najavo svoju nespokojnost, to sa mi zda naozaj hrozne, ale vidim to, ako chybu rodicov, ktori vedu deti k materialnosti, a nevysvetlia im, ako sa spravat

autor
9. dec 2023

@zoja1234 presne,radšej by mohli niečo vytvoriť na výtvarnej a povymienat si to a jazdy by mal rovnako.
To isté aj vianočné trhy v škole, minulý rok sme tiež vyrábali niečo servitkovou technikou, dcéra jeden týždeň chýbala,tak som musela dorobiť doma,kúpiť nejaké lepidlá, fľašu,trblietky a potom som si to mala ísť ešte kúpiť na vianočný trh🤣🙈 ti som rovno mohla škole poslať 10€ a mať kľud 🤣

martul
9. dec 2023

Ale to je potom už o tých ľuďoch, ich slušnosti a charaktere.

janinah
9. dec 2023

Na stretnutiach s učiteľom ste sa ako rodicia ozvali konkrétne koľkokrát,že si to nezelate?

autor
9. dec 2023

@janinah nie,nik sa neozval,mňa to ani nenapadlo riešiť v septembri na združení,len teraz na Vianoce sa nad tým zamýšľam,že je to blbosť podľa mňa. Možno s dobrým zámerom,ale v podstate,nie je už tych darcekov s Ježiškovi moc? Doma,u starých rodičov, u druhých starkých, krstni, v škole...niekedy sme dostali len doma a stavila nám.
..

janulka182
9. dec 2023

si pamatam, ze aj minuly rok sa tu jedna matka rozcapovala, ze dali viac ako dostali. zeny zlate, sa potom necudujte, ake su decka. robia len to, co doma vidia.

a je to moc velky problem, ze by sa tvoje dieta nezapojilo? nech mu nikto nic nedaruje a nedarujte ani vy nic nikomu. a problem vyrieseny. potom sa nemusis pozerat, kto vam kolko dal. pochybujem, ze by vam u ucitelky tento navrh nepresiel.

autor
9. dec 2023

@janulka182 tak ty si vôbec nepochopila o čom hovorím.

lenka2710
9. dec 2023

Tak napríklad u nas deti losovali jedného spolužiaka, ktorému mali niečo vlastnoručne vyrobiť! Mala som doma ešte puffy vlnu, keď som plietla deku, tak som to dcére ukázala a urobila spolužiačke šál! Viem ze robili nejaké náramky, namaľovali biele tričko atď

ivik4
9. dec 2023

Boze tieto nariadene chobotiny 😒.
Mne je šum a fuk ci ide o 1 alebo 10e, taketo akcie maju byt dobrovolne pre tych, ktory sa na tom naozaj chcu zucastnit,nie nasilu kupovat nieco niekomu komu dotycny mozno ani nechce.
Nieje co ine na robote len vkuse hluposti riesit, clovek ma dost svojich starosti a povinnosti . Dieta aj dospeli

autor
9. dec 2023

@ivik4 presne veď staršie deti keď chcú sa môžu dohodnúť aj medzi sebou kamošky že si niečo kúpia

annalena
9. dec 2023

Ja ta uplne chapem, tiez to mame a extremne mi to vadi. Nasi maju 3 darceky v advente 🤦 2 malickost+1 vacsi vianocny, padne nato cca 20-30 Eur. A ano, kvoli tomu, ze si to vykrikuju, kto co dostane, ze "malickost" a vlastnorucne robene veci su vysmievane alebo dokonca demonstrativne hodene do kosa. Dcera si preto velmi dava zalezat, co vyberie, trapi sa tym a ja nechcem, aby ju vysmievali, tak dotujem. Ucitelka neberie ohlad, ze to mnohi nechceme. Dokonca ani potom, ked par deti minule roky nedostalo ze absolutne nic, az na konci 1 cokomikulasa.
Namiesto toho, aby si urobili napr. vianocny vecierok, posedenie, kde by kazdy priniesol kolace, snacky, pitie a pod. , tak sa ucia decka materializmu.
A nie, nemame problem obdarovavat kamaratky, ludi, ktorich mame radi, davame charitativne balicky....Ale preco to musi byt riesene tak nasilu a obdarovavanim deti, s ktorymi ma dcera nulovy vztah , hoc je to aj spoluziak. Ani ja v robote nedavam darcek kolegovi, s ktorymi sa akurat pozdravom a bavim o pocasi. A kamosky kolegyne naopak rada potesim alebo si ideme niekam posediet

zmrzlinka2021
9. dec 2023

@zoja1234 my sme to mali v 90 rokoch bežné na zakladke

zmrzlinka2021
9. dec 2023

Autorka, a na rodičku ste to neriešili?

janulka182
9. dec 2023

ja fakt nechapem.. to si ozaj neviete na rodicku dupnut? alebo ak ostatni suhlasia a vam to vadi, tak sa proste nezapojte. aky problem?

zmrzlinka2021
9. dec 2023

@iwesska presne tak lacných obchodov, kde ľudia nakupujú haraburdy a nepriamo podporujú otroctvo a nehovorím o ekologickom hľadisku. A potom len vyhadzujeme a vyhadzujeme

autor
9. dec 2023

@zmrzlinka2021
@janulka182 baby veď mňa to v septembri ani nenapadne riešiť,to až teraz keď mi dcéra spomínala,že to budú mať zase. Máva to celá škola,čiže samozrejme nebudem ja tá jediná,ktorá povie že my nedonesieme nič, mne sa to zdá len zbytočne a veľakrát sa málokto poteší alebo ako minulý rok traja nedostali nič,lebo niekto chýbal,niekto nedoniesol,že zabudol. Tak sa len preto pýtam,či som jediná ktorá túto akciu moc nemusí. Keby každému povedali že má druhému kúpiť napr šálku v pepcu a kazdy by to reálne doniesol,tak by to oko ok,nie ani z hľadiska financií ako má tu niekto obvinil,ale preto,že by každý mal. Prípadne to môže kúpiť učiteľka napr každému jedno pero a je to,potešil by sa každý.

soraya25
9. dec 2023

Nám sa myšlienka obdarovania paci, mám pocit že väčšina rodičov s tým problem nemá. U nás limit nemáme určený. Radim však ak ma niekto problem s myšlienkou rovno povedať učiteľke a proste sa nezúčastniť ak budete ticho nic sa nezmení. My kupujeme menšie lego okolo 11 € a sladkosť.