Zodpovednosť školy a rodiča žiaka za stratu vecí v škole

garzonka
18. dec 2012

Mám syna školáka, po skončení pohybového krúžku (je to vrámci družiny v škole) nemohol nájsť svoju mikinu, ktorú mal položenú pri telocvični. Pátraním sa zistilo, že jeden žiak (tiež ten krúžok navštevuje) mu tú mikinu schoval na záchode. Sám sa priznal k činu. Mikina sa však doteraz nenašla (je to asi mesiac). Pýtala som sa kadekoho, žiakov, upratovačiek...či takú mikinu nenašli. Ale bez výsledku.
Napísala teda triedna učiteľka tomu žiakovi do denníčku oznam pre rodičov, že majú mikinu zaplatiť , kedže on je zodpovedný za stratu (ja som bola požiadaná nech napíšem koľko stála). Žial v tomto smere rodičia nereagujú..... (aspoň doteraz nereagovali, vedia o tom už aspon 2 týždne). A ja som bezradná, lebo mám pocit že škola nemá žiadne "páky" na to, aby rodičov prinútila sa zachovať zodpovedne. Učiteľka mi naznačila, že to už potom si musia rodičia medzi sebou vyriešiť.... (Za riaditeľom som zatiaľ nebola, uvidím či sa to nejako pohne, a či vôbec bude mať význam to cez neho riešiť....)

A tak sa pýtam PREDOVŠETKÝM PANI UČITELIEK, ktoré ste tu a máte podobnú skúsenosť, ako sa takéto veci riešia a či naozaj škola v tomto neurobí nič. Lebo predstava, že keď žiak spôsobí škodu druhému žiakovi na pôde školy , a nedá sa to naporiadok (náhrada škody), ma teda vôbec neteší... 😖 Lebo stalo sa to raz, môže aj druhý, aj tretí a keď sa to nechá tak, tak.......
Poraďte! Vďaka.

bodka13
18. dec 2012

...nám sa stalo niečo len trochu podobné : spolužiak zničil (roztrhol) synovi peračník,takže sa to nedalo ani prehnať cez poistku (platím v škole poistenie pre prípad straty) a prípad začala riešiť triedna učiteľka ....priniesla som zničený peračník a doklad o nákupe,aby si to mamička toho chlapca pozrela....výsledok bol kopa vulgarizmov,takže učiteľka cúvla že si to máme vyriešiť my dve a ja som zase nebola ochotná strácať energiu keď som videla ako komunikuje ....takže aj u nás ostal vinník nepotrestaný 😠 😠

garzonka
autor
18. dec 2012

@bodka13 Hm, tak to je super . ".....výsledok bol kopa vulgarizmov" - tomu sa hovorí slušnosť a zodpovednosť.
Ja sa práve obávam, že to bude u nás podobné 😒 Lebo keby boli rodičia čo-k-čomu, tak to aspoň nejako riešia.

bodka13
18. dec 2012

@garzonka ono keď ti vinníkova mama povie,že však mal mu ho malý(môj syn) dať a nebolo by sa nič stalo, hovorí za všetko 😠 ....ale budem dúfať,že to lepšie doriešite 🙂
...12€ za peračník by mi život určite nezachránilo,ale išlo o princíp - naučiť dieťa priznať si chybu

bashka
18. dec 2012

Nechapem tych rodicov, ale keby moje dieta sposobilo takuto skodu urcite za to nesie nasledky. Z vreckoveho pekne krasne, z nasporenych peniazkov, bohuzial...ja mam este deti male, ale mam v tom jasno do buducna 😵

sisaha
18. dec 2012

@garzonka ja si myslim, ze ucitelka by to mala riesit ako kradez. Ty si to nahlasila, ona ma spravit o tom zaznam a dat do poistovne. Poistovna by potom mala tebe uhradit skodu... A ak sa pozna vinnik, tak prizvat policajtov a spravit o tom zaznam.

bashka
18. dec 2012

tak tak, minimalne pohrozit policiou rodicom toho chlapca

garzonka
autor
18. dec 2012

@sisaha ja mám dojem že práve škola s tým akoby nič nechce mať (ale ide zatiaľ len o dojem) , lebo vždy ma odkázali len na účiteľku môjho syna alebo toho žiaka....a potom že jedine rodičia medzi sebou 😒 . Ale nechcem to nechať len tak, hoci ide o pár korún, ale principiálne by to nemalo ostať len tak nedoriešené v lufte...

a s tou "krádežou" : to má nejakú oporu v legislatíve? či ide len o nejaký interný predpis školy a vzťah s poisťovňou?

sisaha
18. dec 2012

@garzonka skola ma poistene deti v poistovni, preto tuto vec nemozno nechat iba na dorieseni rodicov, pretoze ide o kradez mikiny. Skola je povinna o tom urobit zaznam a nahlasit zmiznutu vec do poistovni. Mne skor ide o to, ze sa zastupkyni, alebo inej zodpovednej osobe nechce papierovat. A kedze ten chlapec mikinu skryl a niekto ju z wc ukradol, ide z mojho pohladu o kradez..a skola by k tomu mala aj tak pristupovat.

sisaha
18. dec 2012

@garzonka moja dcera si na skolskom vylete zlomila ruku. Tiez sa skole velmi nechcelo nahlasovat to do poistovne, ale vyziadala som si podklady a muselo sa to doriesit. A ked chodila do skolky, tak jej tiez zo skrinky zmizla mikina,v tej dobe stala 500 Sk a poistovna mi ju uhradila..

garzonka
autor
18. dec 2012

@sisaha Uhm, tak uvidím, ako to bude v najbližších dňoch, či sa rodičia k tomu budú mať...ked nie, pôjdem za riaditeľom a poviem mu to takto.
Tá mikina bola kupovaná v bazare, nemám žiadny doklad. Ako by som preukázala kúpnu cenu?

sisaha
18. dec 2012

@garzonka cestnym prehlasenim. ani ja som vtedy nemala blok

masinka
18. dec 2012

@bodka13 ja este nemam skolopovinne deti, ale ked som bola na strednej, tak sme si platili poistenie veci... bolo to dobrovolne a stalo to par korun... a bolo to na 2 veci... ked mi z tasky s telesnou zmizli tenisky, nahlasilo sa to poistovni a ich stanovisko bolo take, ze ak nebola satna zamknuta, tak nic nezaplatia... a kedze dvere neboli vylomene, tak satna zamknuta nebola... no, klucik sme mali vsetci ziaci - 35 ludi + upratovacky, vratnik.... tak teraz hladaj vinnika ....
sorry, s temou to prilis nesuvisi, to ma len tak na okraj napadlo....
@garzonka kradez by uz mal hadam riesit riaditel... trebars aj dvojkou zo spravania ... to je jedno, ze chlapec "schoval" mikinu za par drobnych... nabuduce mozno "schova" tridnej penazenku aj s celou vyplatou....

sisaha
18. dec 2012

@garzonka je skoda, ze rodicia toho chlapca sa takto prejavuju. Moja dcera kedysi mala v skole tamagotchiho (ked to letelo - stal okolo 400 sk vtedy), pozicala ho domov kamaratke a ta jej ho po mesiaci vratila rozbity. Ja som to vtedy neriesila cez ucitelku (lebo vlastne doniesla do skoly nieco, co tam nepatrilo), ale poslala som rozbitu hracku rodicom toho dietata co ju rozbilo spolu s dokladom o cene a moje t.c. K mojmu prekvapeniu otec toho dietata prisiel za mnou do prace a doniesol mi peniaze. Poviem ti v prvom momente som myslela, ze mi ide dat cez papulu 😀 (lebo vyzeral tak hrubokrko), ale ospravedlnil sa a zaplatil skodu.. Doteraz na nich v dobrom spominam 😅

gretka2
18. dec 2012

Mna by tiez zaujimalo, ako by postupovali pri nejakej kradezi u syna v skole, lebo tam nemaju ziadne uzamykatelne satne. Je to velka skola v Senci, nie malotriedka na dedine. Na chodbach maju lavicky a haciky , tam si pod lavicku daju topanky, na hacik vetrovku a idu do triedy.... a tam si hocikto moze "prist na nakup"......Sice ce zvyucovanie je skola strazena, je tam vratnica...Platime poistku, ale ak k by k nejakej strate, ci kradezi doslo, tak mam strach, ze by to uznali, kedze to bolo len tak "volne polozene". Prezuvky si nosia domov. Ako keby nemali dost narvane tie tasky.
Pred mesiacom som synovi kupila nove prezuvky (stare uz boli pred rozpadom), a uz ich akosi niet...ale to je zrejme krpcova chyba...

garzonka
autor
18. dec 2012

vdaka za reakcie 🙂 uvidim ako sa to dalej vyvinie, s tou "kradezou" by som podla situacie sla za riaditelom potom...

joj, no niet nad slusnych a zodpovednch rodicov, ktori k tomu vedu aj svoje deti !

sunsun
18. dec 2012

@garzonka deti su v skole poistene (myslim, ze to hradi kazda skola), ale netyka sa to osobnych veci, tam treba pripoistenie, ktore si mozu a nemusia rodicia zaplatit.... (ja som mala v triede ziaka, ktory to platil kazdy rok, lebo mal drahe okuliare a keby sa nieco stalo, aby to poistovna zaplatila).... co sa tyka kradeze mikiny (schovania..), myslim, ze kazda skola ma na to paky a nemala by to nechavat na dohodnuti sa rodicov.... da sa to riesit ako kradez, riaditel si moze pozvat do skoly rodicov, .. (treba tam ale svedkov, alebo priznanie ziaka)... urcite by som isla za riaditelom a v pokoji by som mu celu situaciu vysvetlila a trvala na vyvodeni dosledkov....

simca06022011
18. dec 2012

riesila by som to jednoznacne cez riaditela, stalo sa to na pode skoly, iny ziak zobral druhemu nieco z telocvicne (otazne je aj kde to tam bolo, ci maju satne alebo daco), priznal sa ze "schoval" a zmizlo to... doteraz sa s tym nepohlo...nech to vyriesia cez poistovnu alebo cez rodicov spoluziaka... ale nech to vyriesia, lebo ty nie si povinna behat po zamestnancoch skoly a bundu zhanat... aj ked je mozne ze ak bola hodena niekde na zachode, niekto si ju proste zobral alebo ju upratovacka vyhodila... a to sa uz nik neprizna...

sunsun
18. dec 2012

@simca06022011 ale to nie je celkom tak, ze sa to da cez poistovnu...., jedine, ak mala @garzonka dieta pripoistene...., bezne poistenie, ktore skola hradi nazahrna osobne veci deti.... skola moze situaciu riesit len s rodicmi dietata, co vec vzalo.... (ak je naozaj dokaz, ze ju vzalo, pripadne priznanie)

malapepka
18. dec 2012

@garzonka Ja ako učiteľka môžem povedať len toto - učiteľ nemá ako, čím donútiť rodiča urobiť nápravu. Učiteľ môže žiaka potrestať - zápis do klasifikačného za poškodzovanie majetku iných, z toho vyvodiť dôsledky (napomienka zo správania, prípadne znížená známka - ak má na konte viac priestupkov), pohovor u triedneho, riaditeľa (to býva skôr u tých problémovejších ž.) a určite aj pohovor s rodičmi. Ako sa poznám, ja by som sa rodičov (vás) zastala, ale donútiť druhú stranu by som nedokázala, nemám na to žiadne páky. Už len odporučiť prehnať to cez poistku. Mimochodom, bloček daj hoc-aký, nemusí byť zrovna od tej mikiny.

garzonka
autor
19. dec 2012

ďakujem za reakcie, spýtam sa zajtra v škole u tr.učiteľky toho žiaka, či rodičia komunikuju, či sa aspoň už nejako vyjadrili...

renab
20. dec 2012

@garzonka pokiaľ viem, tak poisťovňa preplatí vec len vtedy, keď bola odcudzená (stratená) z uzamknutého priestoru.
takže takto by to muselo byť napísané v hlásení. pre tento dôvod poistenie v škole neplatím. lebo čo už zmizne dieťaťu z uzamknutej skrinky?

garzonka
autor
20. dec 2012

@renab neviem , ako by som pochodila s tou "kradezou" , ide mi skor o vysporiadanie s rodicmi toho ziaka , mam ale dojem, ze som v tom sama, ze ucitelky to same aktivne nepotrebuju riesit, napisu zas a znova do dennicku oznam pre rodicov a ked nic, tak asi nic....nech sa to tak

garzonka
autor
23. dec 2012

Tak vec je vyriesena: vo strvrtok 20.12. ked som sa bola opat informovat ci rodicia komunikuju, a ked som zistila ze nie, tak som na navrh ucitelky nechala rodicom na seba telefonne cislo. Bola som presvedcena ze to nema ziadny vyznam. Ale na moje prekvapenie mi otec toho ziaka v piatok rano volal, ze ako sa teda dohodneme a po dlhsom rozhovore mi prislubil nahradu skody a ze peniaze za mikinu donesie do skoly. Doniesol!
Som rada ze sa to skoncilo, uz som v myslienkach riesila tuto vec s riaditelom a ktovie s kym este. No nastastie je to doriesene. 😉
Vdaka za podporu!