Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

ervenka
1. júl 2012

@lexxie_holandsko jeeeeej, krkonose- Krakonos a lyznici- to som rada pozerala...

ervenka
2. júl 2012

Mame dalsie ockovanie za sebou. To bolo placu, ale teraz sa Danko smeje a hra v boxe. Judith- CB asistentka ho pochvalila, ze robi viac ako priemerne Nl dieta, a ze je maly- no a co 😝 , hlavne, ze sa hybe, spieva...
Nase nove miery su: 7820g/72cm. 😀

cestovatelkaandrea
2. júl 2012

@palinkova87
@ervenka no nic v zlom ale mne ta skola pride divna ako hovado. my ked sme boli s Damianom v skole na prijimaci pohovor, tak nam povedali, ze ak nebude stihat v NL, tak mu daju extra ucitelku NL niekolko hodin do tyzdna aby to dobehol v ramci skoly. ziadne idiotiny, ze sa s nim musim ucit doma. mne pride cele vedenie v danej skole vygumovane.

cestovatelkaandrea
2. júl 2012

@lexxie_holandsko prijemnu dovolenku v Cechach

cestovatelkaandrea
2. júl 2012

@ervenka no vidis aky je sikuliak 😉 niekedy tetule z CB porobia bububu a uplne zbytocne

cestovatelkaandrea
2. júl 2012

@ikke no ako? uz sa ti to krati. choroba uz presla?

eri28
2. júl 2012

caute maminy nechce sa mi zakladat novu temu, ale na nic ine casto nemyslim, len na porod, a chcem sa pytat aky ste mali porod v NL, ci je to tu podobne ako na sr, alebo uplne inac, asi mu bude neskor informovat aj moja mitwajf jalen tak v kratke, ked sa niekomu chce napisat....

vever1
2. júl 2012

@lexxi_holandsko aj ja prajem prijemnu dovolenku a hadam je ti uz lepsie 😉

@ervenka sikovnik. je to a ved aj nas je maly, ved maju slovenske geny 😝

@cestovatelkaandrea ja s presne to ite myslim o tej skole. je to vsetko take divne. 😠

@eri28 nedali ti taku knizocku kde su zakladne informacie ako to v nl prebieha s porodom? tam si v podstate mozem o tom dost precitat 😉 co sa tyka porodu tak je to uplne inak ako ns Sk. musis cakat kym mas pravidelne kontrakcie a ak su kazdych pat minut tak musis volat verloskundige. no a ona pride k tebe domov, ta skontroluje a ak si sa rozhodla pre nemocnicu tak ti povie ci uz mozes ist alebo nie. a ide potom s tebou a tam ta odrodi a a ak je vsetko OK tak po par hodinach ides s babatkom domov (to presne neviem ako dlho tam si, elbo ja som bola hospitalizovana 5 dni kvoli preklamsii) no a zavolas si kraamzorg (asi v takom case ked ides do nemky aby sa vedela pripravit) a potom ejj zavolas po porode a dohodnete sa kedy idete domov a ona ta uz ta caka pred domom. ti vsetko vysvetli, naucit ta kupat babatko, kojit, pomoze ti v domacnosti a pod. kazdy den je u teba par hodin. vsetko zalezi kolko hodin mas dohodnutych s poistovnou. no a keby nahodou ti este pred porodom odtiekla plodova voda tak to musis volat hned verloskundige a hlavne ked by bola zelena alebo hneda lebo to znamena ze babatko sa vykakalo a potom musis rodit v nemke a po porode pride pediater a dietatko riadne skontroluje 😉

ikke
2. júl 2012

@cestovatelkaandrea viac menej presla, aj ked este sem-tam kaslem a soplim...

eri28
3. júl 2012

@vever1 dakujem za info, knizku mi da asi tuto, alebo nabuducu kontrolu, ale ukludnila si ma trosku, nemala som tusenie, ze verloskundige, je az taka dolezita, ale potesila si ma, lebo moj chlap sa tvari, ze to nezvladne, a uz alarmoval moju maminu, aby prisla pomoc, lebo on je asi z tych posledych, co budu pri mne 😝 , asi na to nema zaludok, ale ja neviem a sam je este trosku chory po operacii.
No mamina moja pride prvy krat do NL 16. augusta, tak sa vytesujem, a chcela potom este raz, ale ked to bude, tak ako mi hovoris, tak asi nech pride neskor, a mna to nauci sestricka z baby, lebo ona sa do vsetkeho tak rada montuje, a len sa hadame 😅 , a z tou nemockou som pocula, ze som tam veelmi kratko, no co uz chcela som sitrosku odychnut v luxuse, ale asi nebude treba, ked nebudu problemy, xixi...
No moja holanctina je v plienkach a anglictina v zakladoch, cize moj ide zo mnou na najblisiu kontrolu, aby som nebola ako alica v krajine zazrakov, xixi a nic im nerozumiem 😵 , diky za info...

ervenka
3. júl 2012

Ach jo. Danko ma zacina mat horucku- 38.5 vcera vecer a aj dnes rano o 8 😒 . Zakazdym dostal cipok. Uvidime, co dalej. Aspon,ze sa smeje. Spinkal celu noc... Myslim si,ze reakcia na ockovanie by mala trvat max. do 48hod. od ockovania, potom to moze byt nieco ine. Ci sa mylim?

jaajaa
3. júl 2012

@eri28 ahoj, ja jsem rodila tady v NL ted pred 14 dny. Informace o porodu maji vetsinou verloskundige i na vlastnich internetovych strankach. 😉 Ale jestli mas problemy s NL i AJ nebylo by lepsi si domluvit prekladatele nebo nekoho znameho, kdo by s tebou na jednu schuzku s verloskundige sel?
Ja rodila doma, postup je takovy jak psala @vever1. Kraamzorg volala verloskundige sama, manzel jim jen dal vsechny papiry. 😉
Myslim, ze je dobry, aby tvuj pritel vedel, kde co doma mate pro mimco a i pro tebe. Ty na to po porodu nebudes mit vubec naladu. 😉
Po porodu k tobe pak bude chodit kraamzorg- takze mozna zbytecne aby u toho byla jeste tvoje mamka. Ja tu mela rodice az druhy tyden po porodu, kdyz odesla kraamzorg a bylo to super. Varili, nakupovali atd..

vever1
3. júl 2012

@ervenka no po ockovanim sa oslabi organizmus tak sa moze stat ze potom este nieco chyti a bude chorucky. ale zatial to vypada na reakciu s ockovania 😉 neviem prsne ako dlho trva reakcia, ono to zalezi aj od toho co mu pichali. napriklad pri tej mri vakcine tak z jednej moze dostat reakciu do 24-48 hodin a z druhej az po tyzdni.

@eri28 no ja by som si maminu tiez zavolala az po tom ako ti ta tetuska z kraamzorg odide, elbo ti tam bude zbytocna a potom ju viac budes potrebovat 😉 moja napriklad prisla az ked mal maly 5tt 😀 a aj ja suhlasim s @jaajaa ked mas problemy s NL a AJ tak by bol najlepsie niekto kto by siel s tebou aby si presne vedela o com sa rozprava a tak lebo ja tie brozurky su len v NL a monzo v AJ ale napriklad u nas len v NL jazyku. a ako sa rozpravas s milym ak sa smiem spytat?

vever1
3. júl 2012

@ikke vidim ze si este neporodila 😀 😝

ervenka
3. júl 2012

@vever1 teraz mal DKTP+ hip,hep, pneu
a vyzera to tak, ze sme predsa len nieco chytili OBAJA. Zvysenu teplotu mam aj ja... Ale ja som hracky v CB neoblizovala 😀

ervenka
3. júl 2012

@eri28 ja som tu mala mamu mesiac- od 20.8. do 20.9.2011a 7.9. sa narodil Danko. Moja mama je inak aktivna, ale ked tu bola kraamzorg, tak som ju upozornila, aby nerobila to,za co je kraamzrg. PLATENA. Takze mamina akurat navarila, nakupila... Tiez by som odporucala aby mama prisla az po porode. Mat ju pri porode- neviem. Ja som ju chcela,ale nakoniec zostala strazit dom 😉 NEviem, ci by mama zniesla pohlad na mna, ako zacinam rodit, potom epudu atd... 2 hodky po porode bola uz pri nas v nemke. A luxus v nemke je- ja som mala izbu s kupelnou a tam sprcha s triskami, svetielka atd. Smola bola,ze mi dali epidu- potom som uz nemohla nic....

eri28
3. júl 2012

@ervenka no mamina pride asi aj potom urcite, ale teraz len na tyzden, a potom asi len na tyzden, ked sa baby narodi uz nema vela dovolenky, ale to staci 😅 , ale velmi sa tesim......... 😵

eri28
3. júl 2012

@vever1 no maja polovicka, rozprava dokonale po anglicky, ale aj po slovensky velmi dobre, cize asi tak, xixi a maminu zavolam asi neskor, tak 4 tt po lebo ona je fakt aktivna, a cudziu rec nerozumie, xixi

eri28
3. júl 2012

@jaajaa okej diky za info

ervenka
3. júl 2012

Ozaj, mam otazku- kedy ste zacali oducat krpcekov od flase? A vraj od 1. narodenin ziadny cumlik... 😒

rybca
3. júl 2012

@ervenka ahoj, my sme to riesili operativne, oboje, cumel minuly rok v januari, ked mal slintacku, sme mu vysvetlili, ze je chory, ze nemoze mat dudku a uz sme mu ju nevratili, to mal 1,5 roka a teraz sme zabudli zobrat na dovolenku flasu na ranne kakavko, tak pil len z pohara a ked sme prisli domov, tak sme vsetky flase hned schovali a ani si nespomenul..🙂

ervenka
3. júl 2012

@rybca Aha, no uvidime, asi to vybavime cez cumlikovu vilu... ale mne sa to zda skoro, ze od roka ani flasa, ani cumlik...

ervenka
3. júl 2012

A este jedna otazka toto je Dankov jedalnicek:
8,30 kasa ak nechce (ked mu napr. isli zubky, tak nechcel) tak zemla s maslom+ mliecko- ale toho vypil malo cca 50ml
9,30 tussendoortje- nesolena kukuricna chrumka obcas 3
10,30 ovocie
Po ovoci spinka, obcas 1apol hodiny, obcas aj 3,
Po spanku mliecko- 180ml- obcas vypije len 100 obcas 140
hodinu o mliecku krajec chlebika so syrokremom/ philadelpia. Este stale nechce papat chlebik hned po prebudeni.
o 6 teple jedlo-
o 8,00 kasa- ta ide zatial dobre- 140ml az 180ml...
Cez den Danko pije caj alebo vodu- kolko sa mu paci....
Tak mam otazku- papa dost? Akoby som mu mala upravit jedalnicek? Co ste davali detom jest vy?
Studujem teraz brozuru, co mi dali v CB. Tak som zvedava aka je/bola realita v inych domacnostiach...

ervenka
3. júl 2012

Toto by mal Danko vsetko spapat cez jeden den podla jednej odbornej stranky: http://www.klub-mamiciek.sk/diets/vek1012no

ikke
3. júl 2012

@ervenka moj ma cumel este stale, od nejakeho roku ale iba na zaspavanie (vzdy ho sam vyplul, ked zaspal) a najblizsie 2 mesiace nebudem riesit, ale ani nove uz nekupujem, ak sa tento rozpadne, bude po nom, ak nie, budeme riesit, ked sa zzije s novym surodencom. detto plienky a ine prevratne zmeny 😉
flasu nema odkedy v 15. mesiacoch odmietol pit mlieko z flase a mlieko vobec, zacal pit az teraz pred par mesiacmi, ale uz z pohara a studene.
danko je podla mna tak akurat, sa celkom cudujem, ze po teplom jedle este zvladne kasu 😅 ale to ma asi skor take trochu zahustene mlieko, vsak?
inak syrokrem som ja nikdy nedavala, podla mna to ma priserne vela soli a nezmyslov, radsej som davala klasika jonge kaas. ale aj ten od asi roku odmieta. u nas chlieb iba na sladko alebo iba s maslom.
ak si dobre pamatam, albert v tom veku ranajkoval aj veceral mlieko, na obed maval zeleninovy prikrm, zapijal mliekom a na desiatu a olovrant ovocie alebo ine tussendoortje a tiez trosku mlieka. ono vraj do 9. (niekto vravi, ze aj do 12.) mesiacov je mlieko aj tak hlavnou zivinou, to ostatne je na privykanie, ale ak mu chuti aj ine a mlieko nie, nie je problem, kazde dieta je ine 😉

ikke
3. júl 2012

@ervenka jaj, nejako som zaspala dobu, tvoj ma uz skoro 10 mesiacov, tak to uz nemusi mat za kazdym jedlom mlieko. 😅 podla mna sa stravuje tak akurat 😉

ervenka
3. júl 2012

@ikke Danko nepije mlieko za kazdym jedlom, ono to tak vyzera- v podstate mu ponuknem rano/vecer kasu- ale iny druh a po spanku z flase. Inak pije vodu/ caj.
Nedavam klasika syrokrem, ale smeerkaas voor kinderen- menej soli a tak. Syr nevie este s tym jeden a pol zubom spracovat- zabehavaju mu kusky. Uvidime, ako dnesna noc bude vyzerat, o 18,30 mal 39,4. o 3 mal dobru teplotu- 37,3 a potom mu tak vybehla. Zacinam byt zvedava, ci to je naozaj len reakcia na ockovanie...

vever1
3. júl 2012

@ervenka no nas ak vies ma este stale cumel na zaspavanie a to od 1 rku, cez den ho vobec nepotreboval a aj mlieko zasadne len z flasky pije a to 3x denne. inak mi mieko nevypije a to ostatne pije krasne z pohara 😝 ja im kaslem na hlavu, ja ich pocuvam jednym uchom dnu a druhym von. netreba brat vsetko vazne co oni povedia. nas napriklad dlo ani tie netecuce flasky nechcel. a ked sa z nich konecne naucil pit tak tiez len vodu so sirupom ziande mlieko. to mi z toho doteraz odmieta pit. jedine v skolke z toho vypije 😝 no ak mu tplota zajtra tiez neklesne tak zavolaj a spytaj sa ci to tak dlho moze trvat. nam vzdy teplota klesla tak na 3 den. my sme vacsinou mali len zvysene teploty len pri tej mri vakcine dostal vecer 40 a to bol veru 3 dni uplne KO 😖 a je v pohode. ja si nemyslim ze mu treba neico viac. nas je stale rovnake mnozstva ako pred rokom a niekedy este aj menej a nechudneme 😉 ved deticky sa nemusi prepchavat 😉

@ikke nas v poslednej dobe tiez je len chlieb s maslom, dzemom, stroop alebo pindakaas alebo smeerkaas a obcas vruchtenhagel. u nas masko na chleby uz uplne skoncilo 😝 ale ma pred tt prekvapil elbo mu v jumbe dali do ruky koliesko salamy a ja som neverila ze to zje a on si to najskor oblepoval po kolene a potom to za sekundu zbastil som nechapala 😀 a plienky mame este aj my 😝 😀 ale som mu teraz kupila prve slipky v heme, a chceme cez dovolenku ked budeme 3tt doma ako bude reagovat a ked nic tak ho silit nebudem pockame kym sa zaklimatizuje ekd pride sestricka a potom to skusime este raz. za par tt dostane novu postel tak aj na to si musi zvyknut 😝

lexxie_holandsko
4. júl 2012

ahoj, tak jsme v CR hura, cesta narocna, prvni pulka pohoda, zuzka spala, edik se koukal ven a povidal, druha horsi, muselo jet \dvd porad..a stejne jsme staveli snad sestkrat. jinak super provoz a to jsme jeli pres kolin, norimberk atd..a prahu, ale jelo se v pohode. Ted jsme konecne doma, jsou tady dost silene prutrze mracen a bourky, lituju chudaky, co bydli u rek. Deti si zvykli rychle. \zuzka mela vyborny den, rozbila keramickeho zajicka, hodila na zem ovladac na alarm a spadla do ohniste..nastesti nehorelo 🙂 a tatovi skopla pivo..atd. no sikulka. Dneska jdeme k brachovi na navstevu odstehovali se do noveho, tak muzeme tady mit cely horejsek..no pro mne to je jako byt doma, ja jsem se tu narodila a vyrostla, nez jsme se odstehovali na Moravu, ale to bylo jen na par let..

Ervenko jj. krakonos, ale to je kousek dal, i kdyz ne tak moc, mozna pojedeme do \spindlu za sestrenkou.

jinak ervenko koukam, ze ma Danko narozeniny skoro jako edik, vubec je tady dost zarijovych deticek, same panny 🙂 Jidlo mi prijde v pohode na ani ne rocni dite..a veliky, to je spis dane geneticky , jak jste velci vy? Rozdily jsou velke, treba synovec ma v 11 letech 40 kg a jeho stejne velky kamos asi 30, oba zdravi..
reakce na ockovani byt muze, my jsme meli teploty u deti kolikrat treba 5 dni..ne po ockovani a az potom to kleslo, i tak to muze byt vir..u nas vetsinou se zanetem str. ucha

tak koncim mejte se zatim hezky

ikke
4. júl 2012

tak som dnes robila tvaroh z karnemelku a mozem odporucat vsetkym, co potrebuju zahnat (pred)tehotenske chute 😀 palacinky s ozajstnym tvarohom su na neporovnanie od tych, ked si do nich date tunajsi maglajz zo supermarketu 😉
skoda, ze tu nedostat ovcie mlieko (ergo zincicu), mohli by sme skusit vyrobit bryndzu 😅