Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

vever1
14. feb 2012

@ervenka no ja by som s bambix tiez este pockala. pise sice na baleni ze od 4m ale detske crievka este na taku stravu pripravene nie su. preto aj ta reakcia. nas napriklad ziadne kase ani nepapal, jemu to proste nechutilo tak ani neskusam. ani detsku krupicu z SK doteraz nejedol.

jarunice
14. feb 2012

potřebovala bych info, jestli některá víte... mám nevlastní sestru 18let dodělává střední školu a chtěla by přijet na prázdniny na 2-3 měsíce do Amsterdamu na brigádu. Tu bych jí i sehnala- nějakou výpomoc na hotelu atd. ale nevim jak je to s vízama? potřebuje vyřídit nějaký studentský pracovní víza? Díky za případné info.

ikke
14. feb 2012

@jarunice myslim, ze nie, sme v EU a aj 7-rocne obdobie nam uz davno uplynulo, teraz uz slovaci aj cesi mozu hocikedy robit akukolvek pracu v celej EU za uplne rovnakych podmienok ako domaci obyvatelia 😉 takze ak ma cesky pas, ziadne viza nepotrebuje. neviem celkom ale, ako je to s nahlasenim na tunajcie urady kvoli daniam a tak.

jarunice
14. feb 2012

@ikke ok, díky za info, zkusím zjistit info pro to daň. číslo přímo na FÚ. musím tam být objednaná, nebo je tam nějaký infocentrum, kde se domluvim anglicky??

ikke
15. feb 2012

@jarunice skus pozriet belastingdienst.nl , maju aj anglicku aj nemecku verziu stranky, mozno najdes info tam. urcite su tam aj kontakty a urcite sa dohovoris aj anglicky a nemecky 😉

jarunice
16. feb 2012

@ikke OK,díky🙂

rybca
20. feb 2012

Trochu vas zanedbavam, ale makam...🙂

ervenka
20. feb 2012

Mam davat naseho krpceka sedavat opreteho o vankus/e alebo nie? A mame aj teplotu- zuby zuby. V noci sa budime 2x ale da sa to prezit... 😀

rybca
20. feb 2012

@ervenka neodporuca sa to, vsade sa pise a vravi, ze dieta by malo sediet len samostatne, akoze az ked sa zvladne samo posadit, my sme nasho obcas tak posedili, ale videli sme, ze chrbatik ma silny, len neskor zacal stvrornozkovat, presuval sa ako tulen, takze by sme sa na samostatne posadenie nacakali...🙂

vever1
20. feb 2012

@ervenka no ako aj rybca pisala sa to neodporuca. a Danko je este malicky, my sme svena nikdy nedavali sadat opreteho o vankuse. iba niekedy ked som ho chcela odfotit. ale inak nikdy nesedel oprety o vankuse.a dokonca do 7 mesiaca v kociku len lezal. no a je pravda ze sa ma dietatko same posadit ale my by sme sa tiez asi dlho nacakali. lebo sven sa zaclal plazit az v 11m a sedel sam bez pomoci a padania uz v 8m ale uplne sam sa vedel posadit az v po roku. a az v 13m zacal stvornozkovat. 😝 proste pohodlny chlap 😝

cestovatelkaandrea
20. feb 2012

baby neviete poradit nieco na nevolnosti. nechcem ist k lekarovi kvoli tomu pre lieky. porodna baba mi poradila zazvorovy caj ale zazvor som nikde cez vikend nezohnala. stale mi byva nevolno a stale chudnem, tak preto potrebujem poradit... 😖

ervenka
20. feb 2012

A co hovorite na tie wipstoeltjes? Pouzivat alebo radsej nie?

vever1
20. feb 2012

@ervenka my sme pouzivali. 😉 sven tam rad byval. neviem ci sa ti da aj nastavit ale my sme mali dve polohy. ja som ho vzdy davala do tej viac lezatej a az tak po pol roku som mu to zdvihla ked sme zacali s prikrmami, my sme ho v tom chovali kedze vtedy este sam sedkat nevedel. ale nedavat ho tam na velmi dlho. 😉

vever1
20. feb 2012

@cestovatelkaandrea no s tym to ti velmin eporadim. a nebola si sa opytat v drogerke alebo lekarni? tam by ti urcite poradili. viem ze existuju nejake lieky na nevolnosti pre tehule ale neviem ako sa to vola. a aj zvracias ci ti je len cely dne zle?

rybca
20. feb 2012

@cestovatelkaandrea Adi, skus ryzove chlebiky a s tym zazvorom opatrne...🙂 my uz par dni pijeme caj z neho, lebo sme riadne poprechladani, Mati dokonca dostal dnes ATB, no a prvyx som podla receptu co som nasla na nete ocistila cca 10 cm zazvoru, nakrajala a dala do vriacej vody, este povarila, cela natesena naliala a zacala pit...🙂)) zvladla som 2,5 dcl, viac z tej varky ani tuk...🙂 on cerstvy krasne citronovo vonia, aj preto som sa nan tesila a nesetrila som, ale po uvareni pustil este nieco, co neskutocny stipe, tak zvlasne, ani nie ako korenie, alebo feferonky, ale stipe...🙂 teraz si len skrabkou na zemiaky nastruhame par platkov a do jednej salky s cajom to uplne staci...🙂))) ale tak vyskusaj sama, len zacni radsej s mensimi davkami...🙂 my sme ho kupili u turka, ale aj v Jumbe som ho videla...🙂

rybca
20. feb 2012

@ervenka ja som mala len obycajne lehatko, malo polohovatny chrbatik a dalo sa pohojdavat,

ikke
20. feb 2012

@cestovatelkaandrea v natuurwinkel a podobnych obchodoch, myslim, ze dokonca aj v etose alebo DA maju aj zazvorove tabletky, tie by tiez mali pomoct, v mythbusters robili pokusy na kinetozu a toto bolo jedine, co zaberalo 😀 ja som caj z cerstveho zazvoru skusila len prvy a zaroven aj poslednykrat v zivote, bleee 😝
http://www.gezondheidswinkel.nl/productdetails-...
a vraj to maju aj v lekarni, pisu na NL "modrom koniku" 😅

ikke
20. feb 2012

@ervenka my sme mali wipstoeltje, secondhand, povodne z prenatalu vlastna znacka, v pohode asi do 6-7 mesiaca, tak neviem, ci sa ti to este oplati... nas bol potom uz velmi pohyblivy a aj dost tazky (co ale vas pripad asin nebude). ale ak niekto v okoli predava za par eur, mozno hej, pozri marktplaats.nl

ervenka
20. feb 2012

Prva horucka je tu. Taku vysoku- 38,8 nemal ani po ockovaniach. Dr. povedala,ze je to kombinacia zubky+ oslabena imunita. ☹ Za normalnych okolnosti Danko spinka od 9 vecer a dnes zaspal az po 11, do vtedy to bolo trapenie. Ak mi niekto povie najblizsich 48hod. geniet van moederschap alebo dat hoort bij, tak ho pohryziem... Co sa tyka wipstoel asi kupime taku, kt. sa da neskor zlozit ako male kresielko.. Uvidime... Hlavne, nech ta horucka prejde a zubky nech sa uz prederu von... 😒

murcos
21. feb 2012

.hľadám mamičky, ktoré by boli ochotné sa podeliť o skúsenosti s predškolskými zariadeniami v zahraničí
Francúzsko, Holandsko, Talianko, Anglicko, Švédsko, Nórsko....atď
Vaše príspevky budú (v prípade, ak to dovolíte) poskytnuté pani učiteľkám v MŠ (cez pedago.periodiku)
Zaujímajú nás tieto otázky.
- od ktorého roku môžete využívať predš.zariadenie, alebo jasličky
- ako je to s adaptáciou na predšk.zariadenie(alebo jasličky) - koľko dní ste mohli aktívne vašu ratolesť doprevádzať v skupine?
- ako dlho je zariadenie otvorené
- koľko detí je v skupine
- koľko učiteliek-pomocných učiteliek
-vybavenie školky (máte vybenie tried počítačom...a čo si o tom myslíte)
- pracuje sa u vas v zariadení s alternatívnou(montessori, waldorf, PEKIP a pod...)
- sú skupiny vekovo zmiešané
- v čom sa odlišujú predškolské skupiny
- ako je to s poplatkami za skolky

budeme radi, ak sa s nami podelíte o info cez preskolicky@gmx.at
19. feb o 21:15 • 3 deti • •

vever1
21. feb 2012

@ervenka tak vas taka vysoka teplota trapi. no nam taka vystupila az ked sa stolicky predierali 😖 tak vela sil aby si to zvladla a Danko bol skoro zdravy 😉

cestovatelkaandrea
21. feb 2012

@vever1 viem ze lekar mi moze lieky predpisat ale ja nechcem v tomto obdobi jest lieky. predsa len je to obdbobie, ked sa tvoria organy babatka 😒 nevraciam, len mi je cely den zle. robim casto kapra na suchu a nedokazem sa kvoli tomu najest normalne. porodna baba mi povedala, ze ak schudnem dalsie 2 kgl, tak mi mozno odporuci ist do nemocnice si nachvilku polezkat 😠 tak si vies predstavit ako do seba na silu tlacim jedlo aj ked mi nechuti

cestovatelkaandrea
21. feb 2012

@rybca Dik Katka. Ryzove chlebiky su mnam, tie mi chutia. Asi preto, ze nemaju takmer ziadnu chut 😀 mne raz mamina urobila ten zazvorovy caj u nej doma a bol chutny, ale dala ho tam fakt malo. U nas v Jumbovi ho nemali, tak preto som sa pytala na ine metody. Ale ak ho do konca tyzdna nezozeniem, tak asi kupim tabletky ako pise @ikke. z tych by ma napnut na vracanie nemalo.

ikke
21. feb 2012

@cestovatelkaandrea a este beschuit suchare a knackebrot mi chutili v zaciatkoch, ked som do seba nezvladala dat chlieb. sestra zas prvy trimester prezivala na varenych zemiakoch s kyslym mliekom (na zapitie)

vever1
21. feb 2012

@cestovatelkaandrea no ja ked som cakala svena tak men bolo 24 hodin priserne zle. ale nastastie som nechudla lebo som jedla aj ked mi nechutilo. a mne bolo jedno ci som bola hladna alebo najedena. proste cely den a este aj vecer ekd som sla do postele 😖 ale potom od toho 11 tt sa to zmiernovalo a za 2tt to uplne preslo. 😉 tak hada uz aj tebe bude skoro lepsie 😉

rybca
21. feb 2012
jarunice
21. feb 2012

@cestovatelkaandrea hm, tak se drž! vůbec nezávidim... měla jsem to podobně, první tři měsíce jsem ještě hubla, protože mi všechno smrdělo a bylo mi divně. Dr. řekla, že je to normální, že by to hubnutí řešila až po 3.měsíci, kdy se má tělo nějak zklidnit s těma hormonama. Já jsem akorát jedla suchý chleba a pila litry bylinkových všech možných čajů na žaludek apod. Takže bych zkusila bylinkový čaje, Rennie - nevim jestli tady ty tabletky jsou, ale v podstatě je to jedlá soda, tak to se tu snad někde taky sežene..

jarunice
21. feb 2012

@ervenka tak mu vrzni nějaký paralen sirup, nebo nurofen, ať se tak netrápí a ty taky! 😉 a křesílko je super, já jsem ho moc využila na krmení, i když jsem vařila, tak na mě koukal z toho polohovacího křesílka, nevim co bych bez něj dělala🙂 měla jsem od fisher price tohle http://kind-baby.marktplaats.nl/wipstoeltjes/53... a bylo dobrý, že to šlo složit uplně na placku, a dítě leželo, nebo polosedělo.

cestovatelkaandrea
22. feb 2012

@ikke dik za typ a mozno si urobim na veceru zemiaky s kyslim mliekom 😵

cestovatelkaandrea
22. feb 2012

@vever1 u mna to praveze exploduje prave teraz, ked mam hladinu tehu hormonov vysoku 😝 v noci sa zobudim, a je mi zle 😝 bolieva ma brucho 😝 u Damiana sa to zlepsovalo az po nejakom 14 tyzdni. no tak dufam, ze teraz to bude lepsie skor.