Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

erique12
11. okt 2013

@ervenka
a vies co je zufanka (z ako zirafa) a cukoty (c ako ceresne) ? 🙂

erique12
11. okt 2013

ked sme prisli k babke s malu ked mala 4 mesiace, babka sa pytala, ci ju "nadajam" .... 😅

ervenka
11. okt 2013

@erique12 zufanka- naberacka, cukoty nohavice, alebo aj nohavicky, nadajat- kojit.. Alebo v tom zmysle, ze pit. Nenadajaj sa uz tolko= nepi uz tolko..

vever1
12. okt 2013

@erique12 no nie kazdy je rodeny na jazyky 😝 a niena kazdeho sa to jednoducho nalepi 😝 . ja to tiez ignoraciou nenazvem moj sa uci a potm prestane lebo to ej tazke a ja sama na sebe vidim, ze keby som zila na sk a mala sa ucit nl tak by mi to tiez islo ovela tazsie. ale teraz chodi na kurz s ervenynim mm a musim ho pochvlait ze sa uz pekne chyta a aj s mojimi rodicmi sa uz vie celkom slusne porozpravat.
a holandstina sa aj ovela lahsie uci ako slovencina. my mame pady, oni nie, u nich sa nic nemeni vo vete. u nas vsetko. nasa gramatika je velmi tazka pre takeho holandana takze ja ich aj velmi dobre chapem. 😉

vever1
12. okt 2013

@cestovatelkaandrea nakoniec som urobila toto 😀 zachilu sa idem pustit do toho parizskeho kremu, drz palce aby sa podaril 😉

rybca
12. okt 2013

@vever1 paradny..🙂

ervenka
12. okt 2013

tadaaaaaaa, Daniel vie povedat, co ma rad- eitje, appel.

lexxie_holandsko
12. okt 2013

@vever1 Souhlasim s tebou, ze holandstina je lehci. Hlavne, pokud nekdo umi alespon trochu nemecky, tak mu holandska gramatika nemuze prijit tezka. S pady maji problemy i moje deti, natoz manzel..ten to uz vubec nechape. Vyslovnost ma kupodivu celkem dobrou , ale pochopit, ze je podstatne jmeno rodu muzskeho a sklonuje se treba podle vzoru hrad je teda nadlidsky vykion..pokud to neni vzor hrad, tak to muze byt vzor pan, muz , stroj, predseda , soudce..a to jsme pouze u muzskeho rodu 😀

lexxie_holandsko
12. okt 2013

@vever1 nadherny dort a Emicce vse nejlepsi k narozeninam., hezkou oslavu a at se ji i vam dari.

vever1
13. okt 2013

@lexxie_holandsko dakujeme.

tak oslavu mame za sebou. vsetko dopadlo na 1. mala si to tak uzivala ze pocas oslavy ani spat nechcela aby jej nahodou nieco neuslo 😝 takze bola hore od pol 1 az do vecera do 8 😀
tu je torta
@cestovatelkaandrea. dakujem za recept. krem bol mnam mnam. davala sm tam aj cerstve maliny 😀

lubina
13. okt 2013

ahojte baby, obcas vas citam, kedze aj mom mm je holandan, aj ked zijeme teraz na SK. Zaujala ma tema jazyka, ako vidim je to skoro vsade podobne. Aj u nas, mm nevie poriadne slovensky, rozumie dost, naucil sa popri detoch, ale hovorenie mu velmi nejde. Na druhej strane ja rozumiem aj viem hovorit ako tak, napriek tomu ze sme sa prestahovali na SK. Nase deti hovoria aj slovensky aj holandsky, no a ja s muzom anglicky, pretoze ked sme sa stretli, tak som holandsky vobec nevedela a ked som sa naucila, tak sa uz nedalo medzi nami prepnut, kedze sme uz mali zauzivanu anglinu ako komonukacnu rec.......asi tak, ale musim povedat, ze aj mm chodil na kurz, no vela sa nenaucil, skor vie citat, ako hovorit 😀

cestovatelkaandrea
14. okt 2013

@vever1 Emmke vsetko naj k jej prvym narodeninam 😎 torta nadherna. Peknuckeho somarika si urobila. cerstve maliny su mnam mnam 😉 a v kombinacii s kremom este vacsia mnamka 🤐

cestovatelkaandrea
14. okt 2013

@erique12 gratulujem k tehu? ako sa citis? a co hovori na ocakavny priratok velka sestra?
co sa tyka jazyka ja som sa s Damianom rozpravala vylucne slovensky kym nesiel do skoly. teraz mame take pravidlo, ze doma a pred slovenskymi priatelmi v NL horovim na neho slovensky a ked sme mimo dom tak hovorim na neho holandsky. Hlavne v obchode je to dost zaujimave, ked na nas vsetci cumia ak hovorime slovensky. Tak posledny rok hovorime vonku holandsky a Damian s tym nema ziaden problem. V podstate on nemal nikdy ziaden problem s jazykmi. Akurat v slovencine komolil trocha rody ale teraz je to uz omnoho omnoho lepsie. Inak co sa prepinania medzi jazymki, tak u neho to bola cista automatika. Ked si na neho hovorila uz ako na dvojrocneho slovensky odpovedal slovensky. Akonahle si sa ho opytala holandsky, odpoved bola v holandstine. Ale este raz musim podotknut, ze Damian je asi dost nadany na jazyky a preto u neho nebol ziaden problem.

rybca
14. okt 2013

Tak ked ste sa tu niektora minule chvalila hackovanymi srdieckami (vsak @vever...🙂 tak sa aj ja pochvalim poslednou tvorbou...🙂

cestovatelkaandrea
14. okt 2013

@rybca paradne... a aj model je paradny 😉

ikke
14. okt 2013

@rybca tak ja teda na hackovane vobec nie som, ale ta rytierska je super napad! 🙂

rybca
14. okt 2013

@ikke tak pred par mesiacmi bolo hackovanie pre mna spanielska dedina, vedela som len retiazku, ale ide to..🙂 a ten napad pravdaze nie je moj..🙂 zlaty internet..🙂

cestovatelkaandrea
14. okt 2013

tak aj ja sa pochvalim, ze ci to tu niekto spozna, pre koho to bolo 😉

ikke
14. okt 2013

@cestovatelkaandrea 4x som si tvoj predchadzajuci prispevok musela precitat a az nakoniec som si vsimla, ze to nepisala rybca ale ty 😀
hmm... pre koho by to asi tak mohlo byt? napoviem ostatnym - pre nas nie 😀

rybca
14. okt 2013

@cestovatelkaandrea no ja neviem neviem...🙂))) ale Laci prisiel domov a hodne odpomohol z nej, uz ostal len kusocek..🙂 Matyas by cely den len to jedol a mna to tiez stale lakalo do chladnicky..🙂 a potom ze preco tie kila nejdu prec..🙂))

ervenka
14. okt 2013

@cestovatelkaandrea ahaaaaaa, takze bolo male svk stretnutie... pekne dievcata... 😀

cestovatelkaandrea
15. okt 2013

@ikke 10 minut smiech.... 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

cestovatelkaandrea
15. okt 2013

@rybca neboj kojenie ti pomoze a Julii by chutilo tortove mliecko 😉 urcite by z neho nemala ziadnu reakciu 😉

cestovatelkaandrea
15. okt 2013

@ervenka no aspon raz- dva krat do roka ked sa da, tak sa vyberieme smerom na juh 😀 minuly rok sme to zanedbali a tento rok sa kvoli domu moc nedalo. hadam buduci rok bude lepsie a budeme cestovat castejsie smerom juhozapad 😀 😎 Len Damian mi teraz rozprava o sestricke viac ako predtym 😀 😀 😀

ervenka
15. okt 2013

@cestovatelkaandrea a juhovychod takto nic? 😉

rybca
15. okt 2013

@cestovatelkaandrea no na kojenie som sa spoliehala, ale som si to predstavovala asi az prilis jednoducho, bo este ani gram neodisiel...🙂

cestovatelkaandrea
15. okt 2013

@ervenka no ked motyka vystreli dame aj juhovychod 😉 byvas blizko Eindhovenu? 27-meho vezeme mamu na letisko, tak ak budeme vsetci zdravi a vy byvate blizko mozno by sa dalo nieco zorganizovat 😀

cestovatelkaandrea
15. okt 2013

@rybca neboj ono to pojde dole. mne sa to tiez nerozbehlo hned. len si musis davat pozor, lebo dopadnes ako ja. mne potom aj viac chutilo a stale by som jedla, takze som sa musela strasne ovladat aby som nezrala ale len jedla. a predsa som pri kojeni pribrala 4kg, lebo ja papanie lubim.

rybca
15. okt 2013

@cestovatelkaandrea myslim, ze jem normalne porcie, ale vypijem vela hroznoveho dzusu na mlieko a obcas kocka coko a jem aj vecer po osmej..🙂