Kedy učiť deti lyžovať?

michalka55
15. okt 2012

Ahojte baby.. čo si myslíte od kolko rokov je vhodné učiť dieťa lyžovať? Moja dcérka má 3 roky a manžel naznačil niečo také 🙂 ...myslíte si, že je to už v tomto veku vhodné? Je lepšie si zaplatiť detského inštruktora alebo by ju to mal učiť otec (je úžasný lyžiar) 😉 dakujem

seva
15. okt 2012

@michalka55 my sme zacali, ked mala dcerka 3 roky, a instruuje ju manzel, aj ja. v tomto veku jej podla mna instruktora netreba. dolezite je, aby sa jej lyzovanie pacilo, aby si zvykla na vystroj, aby sa nebala a aby vydrzala par jazd. ak je manzel vyborny lyziar, nie je o com 😉

ukana
15. okt 2012

@michalka55 kludne už začnite, ak ste dobrí lyžiari, prvé oblúčiky zvladnete naučit aj sami 😉.ide o to aby sa zoznámila s lyžami...potom pomaly na vlek, ked sa odváži............. ja som syna naučila až ked mal 5 rokov, a šlo mu to za pár dní skvele 😉 doležité je, aby ju to bavilo 😉 syn nechcel inštruktora, radšej bol so mnou, také malé dieta sa skor naučí s rodičom....

michalka55
autor
15. okt 2012

dakujem baby za radu 🙂 tak ked napadne sniezik, skusime.. uvidime ako nam to pojde. 🙂

henrietag
18. okt 2012

urcite skor ako 3roky nie.. my mame lepsie tatino super lyziar a obe tatinove sesternice učia deticky lyzovať :D
tych som sa pytala a povedali ze skor ako 3r. nie

seva
19. okt 2012

@michalka55 este mi napadlo, nekupujte jej zbytocne prilis dlhe lyze, najlepsie su cca 75-max. 80 cm (podla toho aka je dcerka vysoka). ak chcete kupit nove, odpoucam intersport (do2 rokov od kupy mozes lyze vymenit za dlhsie za nejaky maly poplatok, myslim ze 20€, ale neviem presne). aj ked podla mna zanovne z bazaru su asi lepsia volba - na ucenie uplne postacia. palicky prvu sezonu potrebovat nebudete, a urcite nezabudni na kvalitnu prilbu. do tej sa oplati investovat, pretoze tie lepsie, posuvne, vydrzia aj 5 rokov. taktiez lyziarky sa daju kupit posuvne, my take mame, trochu som sa bala, ci to nebude dcerke vadit, ale bolo to v pohode.

michalka55
autor
20. okt 2012

@seva ..dakujem velmi pekne za radu. uz som pozerala na internete lyze pre malu, ale tiez ma napadlo kupit nejake zachovale a pouzite alebo si pozicat, ked by ju to nahodou nebavilo alebo by jej to neslo.

felipe55
25. okt 2012

no uplne v pohode mozes, samozrejme ak bude chciet a ak sa jej to bude pacit. nechapem preco nie skor ako 3roky. nasa zacala v 2,8roku a uplne v poho.velmi sa jej to pacilo. ucila som ju ja, som dobry lyziar, mam aj kurz instruktorov lyzovania. v 3 rokoch uz krasne sama na vleku oblucikovala. taktiez som pocuvala nazory, ci som normalna, to nie je vhodne....absolutne nesuhlasim. pokial je dieta v pohode, neboji sa, a chce, preco nie?
kazdy den, ked mala vstavala, utekala k oknu pozriet ci je pekne pocasie.velmi sa tesila...samozrejme, ze kazde dietatko je ine. treba ho len pocuvat a pozorovat. samozrejme ze som ju nepretazovala...niekedy sme urobili len 3 jazdy a uz sa jej nechcelo.ale nevadilo to, isli sme na teply caj a to sa jej tiez velmi pacilo.
no a co sa mne pacilo najviac na tom vsetko je to, ze som jej nemusela nic vysvetlovat. islo to samo. odkukavala od ostatnych. myslela som, ze ked zvladneme svah pluhom dolu, bude to uzasne.ale nasa mala si sama od seba zacala robit obluciky.nechapala som....ak mozem poradit, dolezite su dobre karvingove lyze, lepsie kratsie(odporucam z bazaru, ale dobre...)netreba nove, lebo neviete, ci sa to dietatku bude pacit a ci bude chciet. ak nie budu vam stat v skrini
dalsia rada: nepocuvaj ostatnych, pocuvaj svoje dieta, ak chce treba sa mu venovat, ale samozrejme vzdy dobra nalada a prijemna atmosfera, pomaly sa oboznamovat s lyzami.... a chvalit, chvalit, chvalit...ako pri vsetkom.
tak drzim prasy a prajem vela uspechov 🙂

dai
25. okt 2012

@michalka55 ahoj... My sme tiez zacinali v 3och rokoch ale tym ze manzel este nie je taky dobry lyzuar a ja som bola tehotna sme malej objednali trenera - nedopadlo to dobre... Mala sa najskor tesila ale potom po par padoch to nejak psychicky este neustala. V tej skolke mi vtedy povedali ze pre vaecsinh deti su 3 roky este skoro... Jedna vec psychika - co bybu vas asi nebolo ak by jj ucil otec, druha ale dolezita vec je telesna kknstrukcia. Oni mi gvrdili ze dieta v tom vekj este nema dost pevny chrbatik ani klby na lyzovanie - ze lepsie je este rok pockat...
My sme teda pockali a minuly rok uz bolo uplne super

michalka55
autor
26. okt 2012

@felipe55 ...tak ako ja som sa pytala len zato, ze tiez som pocula od niektorych ze je to skoro od dalsich ze to nie je skoro, vies.. 🙂 strašne by som chcela aby sme to tuto zimu vyskusali, teda mala s manzelon (ja som tehotna) a fakt dufam ze sa jej to bude pacit 🙂 tak uvidime, uz aby nasnazilo 😀 ..dakujem ti velmi pekne za rady a za nazor 😉

rodinnevikendy2
29. okt 2012

@michalka55 Ahojky, od 3 rokov mozete zacat skusat. Poznam deti, ktore zacali aj skor.
Len treba dobreho a mileho instruktora.

renab
29. okt 2012

@michalka55 ak nemá nohy do X alebo ploché nohy, môžete pomaly začať s lyžovaním. v opačnom prípade sa to nedoporučuje.

bernardina
7. nov 2012

Moja malinka ma sice len rocik ale na lyzovacku s nami bola ked mala uz 7m. v Taliansku. Vyskusala si uz jazdu na lyziach aj ked len na nasich rukach. Lyzujeme skvele cela rodina,moji dvaja synovia uz od 3 rokov a aj ked dcerka este len zacala chodit, pomalicky ju na to pripravujeme. So synom sme zacinali len na takych obycajnych lyziach bez lyziarok ,pred blokom. Myslim ze mnoho rodicov postavi deti na lyze a caka ze za jeden den sa im to bude pacit alebo dokonca budu lyzovat. Podla mna je dolezite postupne spoznavanie a hravost .Ak uz to nechce tak rozhodne nenutit. Instruktor je dobry ked uz dieta vie stat a spustit sa ci dokonca aj zastavit. Malinke deti nevydrzia dlho,rychlo sa mozu unavit alebo ich to prestane bavit. Preto je vhodnejsi otecko alebo mamina,pretoze najlepsie poznaju svoje dietatko. Rozhodne nove lyze su zbytocne a v dnesnej dobe je plno bazarikov kde si mozu deticky topanocky aj vyskusat. Tak uz nam chyba len poriadna zima s bohatou nadielkou snehu...

zuzamela
7. nov 2012

nas zacinal ked mal dva a pol roka.ucil ho manzel najskor na dvore a potom na vleku,lanovke.chodime casto do valcianskej doliny je to tam take mierne pre deti idealne na ucenie...manzel ho na zaciatku mal mecdzi nohami aby mu ukazal ako sa robia zatacky to je najdolezitejsie lebo deti sa pustia rovno a to je koniec...este ze je manzel dobry lyziar a vzdy ho dobehol.Nie je vobec zle ked je instruktor, naopak niekedy je to aj lepsie pretoze deti su pred instruktorom pozornejsie pred rodicom si mozu dovolovat...a na zaciatku deti lzyuju bez palic...robia len tie zatacky pomalicky...Treba mysliet aj na to ze dieta sa z toho nebude na zaciatku az tak tesit...aj nas bol taky aj stale je nasjkor sa mu vobec nechce ani ist a ked sme uz tam tak je rad...a teraz by len lanovkou chodil...uz ho nejaky vlek ani nezaujima.A lyze maju maju byt tak po bradu...nekupujte dlhsie nieje to dobre...

katika82
19. nov 2012

no tak túto dilemu riešime teraz tiež. s manželom sme obaja dobrý lyžiari manžel dokonca pracuje v Jasnej a nakoľko chodí na turnusy 3-4 dni práca 2-3 dni domka tak sme často pri ňom hlavne cez víkendy. malý tiež už lyžoval ale len s manželom na rukách resp. stál na jeho lyžiach🙂 a strašne sa mu to páčilo. teraz mal 3 rôčky takzvažujeme že by sme ho pomaličky začali učiť, sám si vypýtal pod stromček lyže. ja som sa učila tiež tak v troch rokoch a v pohode. bratranec dokonca v 2 rôčkoch ešte plienku nosil🙂) ja ale tiež zvažujem či inštruktora alebo ho budeme učiť my. ako lyžiari sme dobrí ale ja mám skôr obavy že nás by tak nerešpekoval keď mu niečo povieme ako niekoho cudzieho. máme tak veľa známych inštruktorov tak uvidíme asi ak nebude mať strach z kolektívu detí v lyžiarskej škôlke tak hod áme na pár dní asi tam, v Jasnej to majú super že s deťmi lyžuje vlk, karkulka a rôzne postavičky rozprávkové je to skôr takou hrou pre týchto drobcov. ale tiež sa pripravujem na to že možno raz dva krát spadne a začne sa báť. aj to sa stalo našim známym že má malý strach tak počkali rok a na ďalšiu zimu mu to už išlo oveľa lepšie. Tak uvidíme každopádne čakáme na prvý sniežik požičiame lyže či sa mu to vôbec bude páčiť a ak tak potom kúpime nejaké z bazáru určite na začiatok úplne stačia🙂)

novazena
3. jan 2013

tak ja som tiez brigadovala v lyziarskom stredisku a nechapala som ake male deticky sa uz lyzovali.. co lyzovali, na snowboarde sa spustali 🙂
jeden chlapcek este s cumlikom, isto len nieco cez rok mohol mat.. to bol taky maskot, kazdy den tam bol 🙂

no a my sme zacali tento rok.. ale len tak po rovinke sa spustat.. malemu sa hned zapacilo, uz na druhy den nechcel ist domov 😀 netreba hlavne silit podla mna, nech si dieta vychutnava jazdu, prax pride postupne 😉

barbyes
1. dec 2014

Ahojte, poraďte aké veľké lyže pozerať na 103 cm dieťa?? a aký typ? Chcela by som začať túto zimu dcérku učiť lyžovať, ale vôbec neviem aké lyže kúpiť? Vopred ďakujem za radu 🙂

zuzzzzy
2. dec 2014

Možno aj od 3 rokov

babulina
2. dec 2014

@barbyes - my sme zacali ucit deti na carvingovych 70 cm, mali obaja 4roky vtedy, podla instruktora ktore ho sme mali pri oboch idealne ucit deti lyzovat ak zvladnu bicyklovanie bez pomocnych koliesok, jednak nozky su dostatocne pevne a zaroven maju uz naucene kde maju svoje tazisko

barbyes
2. dec 2014

@babulina my ešte bicyklovať ešte nevieme ☹ tatino sľúbil ešte rok a pol dozadu, že ju nazčí a nič...akosi z trucu asi som ju neučila ja, ,ala som...ale teraz na jar ju naučím ja už, mi to je ľúto, že ešte nevie ☹ pritom ona je veľmi šikovná 😔

seahorse27
3. dec 2014

Dcérka sa naučila v 3 rokoch. Najskôr ju učil ocko, ale jeho neposluchala a robila si, čo chcela. Zaplatili sme jej teda inštruktora, ktorého rešpektovala na slovo a na konci sezóny zlyzovala Solisko 😉

zajkka
10. feb 2015

my sa smejeme na detickoch,ktore lyzuju ako certíci a v puse majú cumle,no rozkosné sú 😀

madlei
10. feb 2015

podľa mňa lyžovanie nič nemá spoločné s bicyklom... naša má 3 roky, lyžuje, korčuľuje na ľade aj na in-linoch a bike ešte nevie...kolobežka, aj odrážadlo- také to bicyklové má a ovláda ale bicyklovanie jej nejde

sorciera24
10. feb 2015

kamarat je instruktor a vravel, ze vhodny vek je okolo 4och rokov....vtedy dieta uz ma tu koordinaciu pohybov.....podobne je to aj s plavanim, ci bicyklovanim......ono tie cinnosti su podbne a vraj ta pohybova i nerv. sustava na to potrebuje dozriet....myslim, ze +-1rok je v norme....ans sa toto vsetko, cize bicyklovat, plavat i lyzovat naucil ako 5rocny🙂

adawada
28. jan 2016
Používateľ adawada je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od adawada.
froggynka2013
28. jan 2016

seahorse27 my sme teraz boli lyzovat na Solisku aj smalom ma 2 roky a 9 mesiacov, nenutili sme ju ale krasne lyzovala 3 dni v skolke, povedali ze ma silne nozicky a ze ak mame moznost mame ju dat este tuto zimu na lyze, lebo je sikovna...myslim si, ze je to od dietatka ako to zvlada..kazde je ine...povedali ze mali sikovne aj 2 rocne dietatko, a mali aj deti co 5 im to neslo