Plávanie detí s odstupom času

adrianai
17. máj 2012

Ahojte maminky,
s dcérkou sme chodili plávať cca od 9 mes. - plávali sme 4mesiace, strašne sa jej páčilo, vodu miluje 😀 V zime sme mali prestávku, teraz sme znova začali, no bola som trochu sklamaná - vodná víla je z nej stále, ale vôbec sa nechce potápať, začala mi plačkať a že pod vodu nechce, to som si myslela, že skôr zabudne zadržať dych, to ale pekne zadržala, ale vadí jej voda v očiach....musím spomenúť, že 2-3 týždne dozadu sme mali nehodu na očku, vyprskla si gel na pranie do oka - nasledoval výplach oka, kvapky...boli sem na kontrole a všetko je v poriadku, do vody môžme ísť.....tak teraz neviem ,či preto jej vadí tá voda v očiach alebo už sa jej jednoducho pod vodu nechce/zabudla ako .... Máte skúsenosť s plávaním po prestávke (samozrejme bez nehody 😒 ), zlepší sa to?

katy1979
17. máj 2012

@adrianai joj dievca vobec sa tym netrap. bud rada ze ju tesi voda ze sa v nej rada cvachta a aj to pride ze jej to vadit nebude. aj ked podaktorím ludom to vadí cely zivot.
my sme so starsím plavali odmalicka cca do 2rokov. v lete sme mali prestavku a na jesen isli plavat znova. chytil taky hystericky zachvat ze sme museli odist z plavarne a najblizsie dva roky bol vobec problem ho dostat do vody. teraz chodi znova na plavanie nepotapa sa sice tak ako ostatní ale pri mojom strachu ze co ak sa do vody uz nevrati nikdy som rada tomu ako to je.
daj jej cas a chodievajte plavat dalej ked ju to bavi. v tomto veku plavanie predsa nie je o potapani.

bobocka
17. máj 2012

@adrianai ja som s malym tiez chodila plavat ked bol malicky (9-14mes),potom sme prestali,slo to do penazi a isla zima,tak sme to nechceli viac riesit.no obrovska chyba bola,ze sme doma prestali trenovat plavecku abecedu a povel.ked sa drobec po par mesiacoch vratil do bazena,tak o potapani ani pocut.totalna panika,poclapka sa rad,ale pod vodu ani za pana.a ani doma nechce sprchu na lavku.predtym uplne v pohode a teraz prska a place.takze aj umyvanie hlavy musi byt opatrne.uz ubehlo vyse roka(teraz ma dva a pol) a stale ziadna extra zmena k lepsiemu.najvacsia chyba je prestat trenovat signal.ja neviem kedy sa moj drobec dostane do starych kolaji a ci vobec. 😒 asi som moc nepomohla,co? 😅

kitty1977
17. máj 2012

My sme plávali od 3 do 12 mesiacov, potom mali plavecké jasličky prázdniny a keď sme sa tam po dvoch mesiacoch vrátili o potápaní nemohlo byť ani reči. Odmietal vôbec vliezť do bazéna. Teraz bude mať tri roky, kúpanie má rád, ale hlavu drží nad vodou ako korytnačka. Ani vlasy si kvôli tomu nerád umýva. Tiež neviem, kde ten odpor vznikol, ale som sa s tým prestala trápiť. Som rada, že vodu ako takú neodmieta úplne. Ja by som to hlavne nechala na ňu a len ju povzbudzovala. Či sa začne potápať alebo nie, hlavne nech má z vody radosť. 🙂

adrianai
autor
17. máj 2012

@katy1979
@bobocka
@kitty1977
no, baby, aj ste ma trochu upokojili aj nie 😀 ja mám stále v hlave tú nehodu a bála som sa o to očko, ale pravdepodobne to teda tým nebude...uvidím teda ako bude malá reagovať, už som uvažovala aj nad plaveckými okuliarmi,ale či by to pomohlo...ale som rada, že vodu stále miluje, z bazéna sme vychádzali asi na 4x a neustálym ne ne ne 😀

bobocka
17. máj 2012

@adrianai skus sa doma vratit k plaveckej abecede a trenuj signal vo vani.vies-na signal najprv mokra dlan na tvar,potom po par dnoch polka pohara vody na signal vyliat na tvar,po par dnoch cely pohar a riadne ju chval ked sa krasne nadychne 🙂 pekne postupne .znova sa do toho dostane.my sme to zanedbali a maleho kupe moj muz a nemiesto plaveckej abecedy ho uci ako sa ma poriadne sam umyt.takze asi tak.keby to bolo na mne,tak trenujeme plavecku abecedu vo vani,ale kedze s malym chodime na plavaren cca raz za dva mesiace,tak zas tak strasne uz teraz neriesime,ze sa maly nepotapa 🙂

mandragora22
17. máj 2012

no....my sme ani na ziadne plavanie nechodili a mame podobny problem. do cca 18-20. mesiaca mi pekne drzala hlavu vo vode, kym som umyvala vlasy, a potom, z tyzdna na tyzden akoby utal. jednoducho ide z koze vyskocit, a neda hlavu osprchovat, ked umyjem samponom (dovtedy pekne drzala aj pri sprchovani). teraz ma 27 mesiacov a problem stale trva, uz polroka sa trapime raz tyzdenne pri samponovom umyvani hlavy, pritom ani do oci jej nejde, proste ma nejaky psychicky blok, ale je to cudne, lebo asi pred 2 tyzdnami si dala osprchovat relativne dobre na rozdiel od toho, co inokedy vystraja a o tyzden nato uz znova sla z vane vyskocit. a pritom jej tu hlavu od babatka umyvam rovnakym samponom, rovnakym sposobom, nemala ziaden stres z vody ci umyvania, ani nic zle nevidela, ani neprezila, co sa vody tyka. takze to asi nebude celkom len o pauze v plavani, si myslim. a tiez som uz z toho zufala, lebo ta nasa hviezda ide z koze vyletiet, ked pustime sprchu. musime ju sprchovat dvaja. teda hlavu po sampone. ja ju jednou rukou drzim, druhou jej dam uterak na tvar, lebo inak by mala v ramci toho svojho hadzania sa a utekania z vane ozaj vsetko mydlo aj vodu v nose a vsade... no a druhy rychlo osprchuje vlasy.
i ked, u nas ziadna rarita, nechty na nohach stale striham tak, ze jej sedim na kolenach, chlap zabava jej oci a mysel a hlavu a ja rychlo striham, pricom sa spotime obe dve 😢 😢 a na rukach len pocas spanku. proste ona si neda na seba siahnut...

simuska153
17. máj 2012

@adrianai - Ahoj, my chodíme plávať s obidvomi syncekmi .... u starsieho sme mali podobny problem.
Plavali sme s nim od 9 mesiacov, vodu mal velmi rad, pekne plaval... okolo 2 rokov na jednom treningu sa ale parkrat napil vody a nastal problem 😒 ...
Dalsieho polroka sa doslova bal sam plavat - len sa ma drzal, nechcel plavat, skakat, potapat sa, nic - len sa ma drzal ako kliest. Nevzdali sme to, povzbudzovali, kazdu hodinu plavania sme sa utesovali, ze uz nabuduce to hadam bude lepsie. Postupne, pomalicky sa osmelovat, urcite mu pomohli aj plavecke okuliare - takisto mu velmi vadila a dodnes vadi voda v ociach.... Velmi rychlo dobehol svojich "spoluplavcov", dnes uz vyborne plava, potapa sa - proste viac je pod vodou ako nad vodou 😉 Od 3,5 roka plava sam, bez pomocok, treningy uz mavaju len s trenerkou (my rodicia uz len z brehu povzbudzujeme 😉 ).

S mladsím plavame od 7 mesiacov a nastalo zase podobne obdobie 😀 . Odmieta skakat, o ponarani ani nehovorim, nechce sa vozit na pontone .... plava ale rad a vodu miluje. Uz viem, ze nic netreba silit, treba vela povzbudzovat, motivovat a hlavne vydrzat - zle obdobie prejde 😉

adrianai
autor
17. máj 2012

@bobocka na signálik mi drobaňa reaguje dobre, to som jej pripomínala, aj v bazéne pekne zadržala dych, fakt si myslím,že jej vadí voda v očiach, lebo ak keď decká začali ťapkať po podložke - to tak špliecha - ani pri tom už nechcela byť...

@mandragora22 možno nám tie deti vyrastú a už si uvedomujú, čo sa im páči a čo nie a jednoducho to menia len tak...ja neviem...ale inak, aj u nás je teraz umývanie vlasov trochu upišťanejšie :/

adrianai
autor
17. máj 2012

@simuska153 jááj, to rada počujem 🙂

bobocka
17. máj 2012

@adrianai a skusala si ten signal doma s poharom vody? to je tiez voda do ociek,ze ako ti na to bude reagovat.vies,postupne ju zas privykat na mokru tvaricku.ja osobne si myslim,ze cim mensie dieta,tym tvarnejsie co sa tohto tyka.ti nasi velkaci si uz vyberaju a nedaju so sebou hocco robit 😀

simuska153
17. máj 2012

@adrianai - inak u nas sa plavecka abeceda robi na zaciatocnych kurzoch - ak si dobre pamatam, tak do nejakeho roka. Potom sa uz nerobi a zacina sa s postupnym skakanim do vody (bez signalu) - samozrejme zalezi od reakcii deticiek. Deticky sa ucia fukat do vody, potom robit KUK do vody a tym sa ucia ponorit a zadrzat dych bez signalu.... Hlavne malu do nicoho nenut, po case sa osmeli aj sama (teda dufam, ze aj u nas to zaberie 😀)

Ked teraz citam, tak moj Davidko je presne ako Tvoja mala - nepotapat, nespliechat, ziadna podlozka 🙂)))

lili777
17. máj 2012

Nedá mi nenapísať môj názor. Chodila som aj so synom aj s dcérou. Malý mal vtedy polroka, všetky deti sa učili signál a akosi moc nedávali najavo svoj protest. Dcérka mala 15 mesiacov, najprv sa jej páčilo a potom, keď pochopila, že ju chcem ponárať, rázne a jasne protestovala. Postupne všetky deti v kurze hodili spiatočku a odmietali ísť pod vodu. Až mostíky robili, keď sme ich posadili na múrik, že padnú do vodičky a neviem čo. Alebo sme ich posadili na tú polystyrénovú dosku, panika v očiach, ku koncu kurzu všetky deti plakávali. Ešte sa aj inštruktorka preriekla, že s detičkami v kurze za na nami sa celý čas hrajú v plytkej vode. Takže môj názor je asi taký, že staršie deti už dajú jasne najavo, že toto proste s nimi robiť nemáme a pochybujem, že sa to nejako vyslovene páči aj tým menším. Len asi tak veľmi vyjadriť svoje pocity nevedia. Takže signálové potápanie pre mňa určite nie! Môj syn má teraz tri roky, sám si k vode našiel cestu a potápa sám z vlastnej vôle. V aquaparku sa šmykol z tobogánika, ostal šoknutý ako zahučal pod vodu a odvtedy vedel čo ho čaká a do čoho ide. šmýkal sa s radosťou, takže nejaký "vzťah" k vode budovať netreba. Deti si ho vytvoria sami neskôr. A apropo, keď si spomeniem pri fotení v tom bazéne pri potápaní - koľko mamičiek sa za žiadnych okolností nechcelo s vlastnými deťmi potopiť a kto ich k tomu takto nútil?

katy1979
17. máj 2012

@lili777 tak tak lili clovek si az po case uvedomi co je dobre a co zle. Viem ze vela ludi je proti vajdovi ale ked si clovek naozaj precita o co mu ide a pochopi to da na svoje dieta. S mladsím sme chodili kratko plavat a bez signaloveho potapania. Tiez ma obdobie ked sa mu vela veci nepaci ale ked ho clovek vidi ako sa blazni vo vani a ak sa nahodou potopi nic si z toho nerobi. zato keby som ho chcela obliat krhlickou po hlave tak velmi skaredo na mna pozrie.

@mandragora22 skuste sa chvilu kupat spolu aj si umyvat vlasy spolu nech ti ona osprchuje hlavku. mozno to zaberie. mne takto mladsi zacal pred casom strajkovat ze neumyvat vlasy. a zabral prave starsí surodenec. ked videl ze sebi si zakryje ocka rukami a neplace pri tom ani neprotestuje tak to zacal robit tak isto. popripade ak si vie mala lahnut do vane na chrbatik umyvat jej vlasky tak. Vtedy sa urcite nedostane vodicka do ociek.
A apropo pri detoch velmi vynimocne pouzivame sampon umyvame cistou vodou. co sa asi pri dievcatku a dlhych vlaskoch neda. Ale ak si vyskusas aj sampony ktore nemaju stipat nie su prijemne v ociach

dai
17. máj 2012

My sme s malou robili signalove potapanie do cca 13mesiacov - pekne sa potapala, nikdy nemala problem so zmyvanim vlaskou, nikdy vo vode neplakala - potapat sa na signal ale samozreme zabudla...teraz chodi na normalne plavanie, potapa sa vedome a kedy chce, vie splyvat.., cize u nas signaly ziaden vplyv nemali...

adrianai
autor
18. máj 2012

@katy1979 tak tak, teraz má aj moja obdobie vzdoru (aj keď to už hovorím dlho,ale až teraz vidím tie grády 😀 ), myslím, že časom to všetko prejde, aj s tou vodou, lebo vybrať ju z nej je umenie 😀 Trošku som sa stratila pri Vajdovi - to je kto? ja neznalá 😅

sashabb
18. máj 2012

@adrianai Ahoj, my sme tiež chodili, aj keď ja som bola proti no manžel si to presadil, tak chodil s malým on. No aj rýchlo skončili, lebo malému sa "strkanie pod vodu" nepáčilo, vždy nastal rev tak s nim prestal chodiť.
No odvtedy revy pri kúpaní (dovtedy sa kúpal v pohode) a doteraz (má 6r.) vodu nemusí. Do bazéna sa síce už začal pýtať aj sám, ale ak mu niekto frkne vodu do tváre tak už je oheň na streche 😒
Takže z môjho pohladu plávanie dopadlo tak, ako som predpokladala. 🙄

katy1979
18. máj 2012

@adrianai hod do googlu urcite najdes. je to clovek ktory s dojcenskym plavanim na slovensku zacinal. Tiez zacinal signalovym potapanim ale uz to dlho nerobi. skus si o tom nieco precitat a rozhodnutie je na tebe. podla mna to hlavu a patu ma.
Tak neviem ci to bolo u nas obdobim vzdoru kedze my sme do vody ani vliezt nemohli.
ak vodu miluje nechaj ju nech sa cvachta vsak to je pre deti top.

simona24
18. máj 2012

@adrianai ja som s malym zacala plavat od jeho 7 mesiacov a chodime do teraz ma 4,5 roka, chodime cely rok s vynimkou letnych prazdnin, lebo je bazen zatvoreny. Ked bol mensi tak mu nevadila voda v ociach 🙂 postupne zacal aj on protestovat, ked mal ist pod vodu. Vodu mal rad aj rad plaval len ked s nemusel ponorit. Vyriesili sme to plaveckymi okuliarmi mal asi 2,5 roka a odvtedy nema ziadny problem, skor ja ze ho hladam pod vodou 🙂 Sme uz v kurze v plaveckom bazene a stale chce len skakat a ponarat sa, a ked im instruktorka hovori aby plavali kraula on ze nie on plava prsia s tym ze sa vynori len nadychnut a ide dalej. takto preplava uz cely bazen bez pomocok. 😎 Ale zalezi od dietata, lebo su tam snami deti, ktore nemaju plavece okuliare a bez problemov. Na foto je moj syn s mojou neterkou 😎

adrianai
autor
18. máj 2012

no baby, hlásim nové info z dnešného plávania - pre istotu som si od inštruktorky vypýtala plavecké okuliare, mala som ich aj nachystané, nakoniec však vôbec neboli treba...Nelke som celý týždeň hovorila, že očká má už v poriadku a kľudne môže ísť pod vodičku a očkám to nevadí, veď ani druhé detičky neplačú...a nejak to asi zabralo alebo čo 😀 prvý krát som ju zanárala s obavami, ale hneď som ju pochválila, odhrnula vlásky a ona bola spokojná 🙂 dokonca sa po chvíli tak osmelila, že skákať z pontónu a doplávať si po hračky si pýtala znova a znova....občas si aj zatlieskala 😀

@katy1979 teraz som našla článok z Mama a ja - no inak asi má aj "pánko" pravdu...takýto pohľad na vec ma nenapadol a som rada, že som sa k nemu dostala...aspoň ma už nebude tak trápiť neponáranie a nebudem ju nútiť, pokiaľ nebudem vidieť aspoň trochu radosti 😉

pralinka25
18. máj 2012

@adrianai nemozes sem prosim hodit link na ten clanok?

pralinka25
19. máj 2012

@adrianai velmi pekne dakujem 🙂

matulienka7
18. jún 2014

S nasimi detm chodime plavat casto, ako sa len da. Radi chodime po Slovensku, ako aj do Rakuska. Maju velmi radi plavacie koleso Swimtrainer. Su v polohe plavania, zabezpecene proti vypadnutiu. Dcerka si presla od cerveneho cez oranzove az po zlte a uz skoro sama plava. Zlte koleso ma uz skoro uplne vyfuknute. Tie kolesa maju komory, ktore sa postupne vyfukuju, az dieta volne plava. S odstupom casu mozem povedat, ze to bola super volba. Vyskusali sme aj ine pomocky, ale kolesa Swimtrainer su podla mna top 😉

rodinnevikendy2
7. aug 2014

@adrianai Ahoj, som lektorka dojčenského plávania Plutvička v Bratislave. Mávame detičky, ktorým vadí voda v očkách a nechcú si namočiť hlavičku. Treba byť trpezlivý, nikdy nie nasilu a hlavne ísť príkladom, aká je voda super 🙂 Musí to vidieť najmä na mamine alebo inštruktorovi, aké je to super zábavné a potom to aj dieťa samé skúsi 🙂

Inak srdečne pozývam:
https://www.modrykonik.sk/catalog/vendor/rodinn...
🙂 🙂 🙂