Rovnako ťažký tréning pre dievčatá a chlapcov

janalili
27. apr 2018

Ak sa vase deti aktivne venuju sportom, v akych skupinach maju treningy, co sa tyka veku, vahy alebo pohlavia, rozlisuju to nejak treneri? Moja dcera od 5 rokov aktivne sportuje, venuje sa judu. Teraz ma 10 rokov a je velmi chuda (ale to ma geneticky, nie vyslovne z dovodu sportu, aj ked isto by mala par kil naviac ak by tak aktivne necvicila). Pri kontrole u lekara jej zistili zvysene pecenove testy a ze mohlo to byt sposobene aj nadmernym fyzickym zatazenim. Az teraz som si to uvedomila, ci je normalne, ze ona so svojimi 25 kg mava rovnake treningy s chlapcami, ktory maju 14-15 rokov a vahu aj 3x vacsiu! Nemal by aj toto trener brat do uvahy a trochu to rozlisovat? Chodi z treningov 3x do tyzdna 1,5 hod uplne znicena, trener este aj povie ze jej mam dat na vecer paralen. Aj ti chalani su po treningu zniceni, niezeby len ona bola vycerpana. Ja viem ze sport sa neda robit len z polovice ak chce nueco dosiahnut, ale neplanujeme, ze bude zit len sportom a este ak jej to uz odteraz sposobuje zdravotne problemy...

staleja
27. apr 2018

Moj 7 rocny syn chodi na hokej, treningy 6 x do tyzdna, ale viac menej preto, ze chodi hravat do dvoch miest. Spolu s nim chodia aj dievcatka. Treneri nerobia rozdieli, len ked tak rodicia daju pauzu a proste na trening nepridu. niekto ide 3-4 krat, niekto viac niekto menej. Ale inak treneri na treningu nerobia rozdieli... :(

lubi13
27. apr 2018

Moje dievčatá sa venujú tancu - 3x do týždňa + 1x tanečná gymnatika. Tam sú iba dievčatá. Ale hrávajú aj florbal - 2x týždenne 1,5 hodinové tréningy - spolu chlapci aj dievčatá. Tréner nerobí rozdiel.
Aké je dcéra vysoká? Na 10 rokov je 25 kg celkom málo?

janalili
autor
27. apr 2018

Mne tu ide najma o kondicny trening, kruhace, serie opakovani, rovnake stovky klikov, anglicakov, drepov, zhybov a podobnych cvikov, rovnaky pocet ci 10 ci 15 rocni?

lubi13
27. apr 2018

Na florbale majú kondičné tréningy ( beh, beh cez prekážky, drepy, kliky a pod.)na začiatku tréningu spolu chlapci aj dievčatá vo veku od 5-12 rokov. Potom pri tréningu formácií a samotnej hry sú rozdelení podľa veku: 5-8 a 9-12 chlapci s dievčatami spolu.

Ale myslím, že pri jude ide o väčšiu záťaž...aj rozdiely medzi dievčatami a chlapcami sa vekom zväčšujú... skús sa porozprávať s trénerom.

danica2711
27. apr 2018

@janalili myslím, že najlepšie by sa bolo poradiť so športovým lekárom - ak tvoja dcéra takto aktívne športuje, určite chodí na pravidelné prehliadky k športovému lekárovi. Spýtaj sa buď toho alebo celkom nezávislého, ale mal by to byť špecializovaný športový lekár, tí v tom majú (alebo by aspoň mali mať) najväčší prehľad, teraz sa už záťaž "ordinuje" dosť sofistikovane

nana1710
27. apr 2018

No neviem neviem ale keby som mala dieťaťu davat po tréningu paralen tak zvážim či taký tréning stojí za to - športovať je super ale zdá sa mi že tak strašne vyčerpať dieťa nie je ok...

eeffka
27. apr 2018

@janalili https://babetko.rodinka.sk/babaetko-po-tyzdni/r...
10r a 25kg? v tej minute by som odhlasila z takehoto treningu...chore na hlavu, ked som ja chodila na judo v 10r som mala 42kg a to som bola uplne normalne decko. a ak by mi povedal trener ze jej mam dat paralen asi by si vypocul ci ma na taketo tvrdenia a medicinske "odporucania" aj skolu

viellik
27. apr 2018

Rozdiely nerobia, aspoň som sa s tým nestretla, ale možno stačí sa porozprávať s trénerom, poznať jeho názor na to a potom si to zvážiť 😉

savi1981
27. apr 2018

Nemoze mat horsie pecenove testy z casteho brania paralenu?

bmuller
27. apr 2018

@janalili ty jej davas fakt paralen po treningoch (cize niekolkokrat do tyzdna)? nediv sa, ze moze mat zvysene pecenove testy ☹ jej lekarovi si to spominala?

susu29
27. apr 2018

Moj syn hrava futbal, na jar zacal trenovat s inym muzstvom, je tam najmladsi a najmensi a fyzicky vobec nestihal, preto som sla za trenerom a niektore veci sme si vydiskutovali, on sam povedal, ze je to na neho teraz vela, naozaj, ale je to len kondicny problem, pokial ho prekona, bude to v poriadku a presne to sa deje, je to z treningu na trening lepsie, viac vladze a stiha starsim.
Pokial by chodil uplne zniceny a bol by na tabletkach, takyto sport by mi nestal za to.

janalili
autor
27. apr 2018

Nikde som nenapisala, ze som jej co len raz ten paralen dala, vobec sa mi to od trenera nepaci, ze to vobec povie, praveze nebola poslednyvh 5 rokov vobec chora az tento rok dostala chripku, presla ju bez antibiotik ale aj tak ju to zrejme oslabilo.
Co sa tyka vahy, upresnim ze coskoro bude mat 11 a ma hodne superiek na SK a okolitych statoch vo vahe do 27-28kg, najvacsia skupina v jej veku su do 32-35 kg, tych 42 kg na 10r 😆, to su uz skor tie vynimky.
Ja som len chcela vediet nazor inych rodicov co ich deti mavaju pravidelne treningy, ze ako to funguje v inych sportoch, najma to porovnanie zataze.
Dakujem vam za nazory.

namornicka
27. apr 2018

Podľa mňa to nie je o váhe a výške a postave, ale o tom koľko má dieťa energie a či ho šport baví. Keď chodí zničená, dala by som iný šport, možno menej intenzívny. Môže byť že nevládze aj k vôli tomu, že má nejaký zdravotný problém, keďže výsledky z krvi o tom hovoria. Môj syn je podobné tintítko a ide z tréningu na tréning, on si proste fičí, on to potrebuje, on sa nezastaví. To sa nedá paušalizovať že napr. 3 dni a viac tréningu v týždni už je moc, to je individuálne.

kubkovamama
27. apr 2018

@janalili môj 10r robí zápasenie a plávanie.Nuz každý šport je iný,takisto trénerov je 100druhov.Dalsia vec kategoria-myslim si,ze nie je správne od 10r dievčata vyžadovať fyzické výkony rovnake ako ods 14r chalana.U nás na tréning síce prídu deti od 5-18,dievcata len 2,ale 3 tréneri si ich rozdelia podľa veku(resp.zaciatocnik 10r trénuje s maličkými)Takisto nepostaví do zápasu 10r dievča proti pubertakovi.Samozrejme na 30 kilove 10r dievča má rovnaké nároky ako na 10r 30-35 kg chlapca. Tiež majú dovolené 1trening v tyzdni vynechať až je to na nich moc+skola..Moj zápasí na súťažiach dokonca o kategóriu nizsie,pretože je geneticky chudý+ hmotnosť mu kolíše.Ja by som zašla za trénerom.Bojove športy sú niečo iné ako basket al.futbal no netreba to hnať do extrému.

ebi88
27. apr 2018

@eeffka ja som mala 25 kg v 11 a 42 mam teraz, rok po porode :D su aj utlejsi ludia

ebi88
27. apr 2018

@bmuller kde pise ze dava paralen, mario svata...

cairka
27. apr 2018

Moja 12ročná robí tiež judo, tréningy majú spoločné a rovnaké, tiež sú zničení, občas aj dáka svalovica, napriek tomu má ešte 2x týždenne dobrovoľne 2 hodinovú tanečnú, kde tiež teda nesedia. Na tréningy sa ale teší, robí to hlavne pre radosť. Ale naši majú dobrého trénera, videla som na súťažiach trénerov, ktorým by som nedala na starosť ani potkana, nie to deti, aké majú nároky.... Ale čo sa týka tréningov, tak majú rovnaký aj chlapci, aj dievčatá, aj 8 roční, aj 13....

zuzana76
27. apr 2018

moj syn nesportuje, ma 10,5 roka a vahu 28 kg, je sice velmi chudy, ale tiez to am geneticky dane, ale ja by som asi tie treningy zredukovala

eeffka
27. apr 2018

@ebi8 predpokladam ze si dost nizka. V kazdom pripade je 25kg nezdrava vaha pre 10r sportovkynu. Mam 6r dceru co jej hrkaju kosti a ma 21kg a 114cm.

ebi88
27. apr 2018

@eeffka ano aj nizka aj utla postava. 158 cm. Ale su aj mensie baby ;) ja len ze je to mozne :D a jem dobre.

janinah
27. apr 2018

Zdravý sedliacky rozum napovie,že tá záťaž je pre ňu priveľa,ozak nechápem načo je toto dobré,aby dieťa,opakujem dieťa! chodilo domov zničené po "športe". Mám 12r. syna 170cm,56kg, robí hádzanu,predtým hokej,chodí unavený z treningov,ale nie zničený....
Čo s tými výsledkami peč. testov robí pediater?

ikaika
27. apr 2018

Moj syn chodil niekolko rokov na karate, teraz na aikido a vsade maju rovnaky trening baby aj chalani. Ziadne rizdiely nerobia nasi treneri. Vacsina deti je stihla.

ibrunova
27. apr 2018

Áno, športovci majú zvýšené pečeňové testy.. Dúfam, že je to tréner, ktorý vie, čo robí, odborník.. Moja dcéra robí tiež vrcholovo, regenerácia je veľmi dôležitá, teraz som sa rozprávala s chalanom, ktorý je vrcholový športovec a ako 17 ročný prekonal infarkt.. Ja by som dcérku dávala na tréning možno len 2 krát do týždňa kvôli tej pečeni.

bmuller
27. apr 2018

@ebi88 Napisala, ze trener to odporucil a az potom, ze to vsak nerobi - zjavne sme viacere nevedeli, ci ho dava ci nie. A ten komentar predsa nebol obvinenie zo zlocinu, kopa ludi berie rozne lieky ako cukriky bez toho, aby si uvedomili, ze si mozu aj poskodit, nielen pomoct. A paralen je hepatotoxicky, takze by mohol pripadne byt aj pricinou zhorsenych pecenovych testov. Az potom autorka napisala, ze jej ziaden paralen nedava, co je samozrejme velmi rozumne. Zatazovat dieta zbytocnym uzivanim liekov kvoli sportu - to asi nema byt ciel sportovania...

ellie13
27. apr 2018

Ja mam chlapca a dievca,obaja chodia na hokej a jiu jitsu ale nikde rozdiel medzi dievcatami a chlapcami nerobia.dokonca na jiu jitsu trenuju v skupine so 14-17r.

meiwe
23. máj 2018

My sme zacali freestylekarate a trener nerozlisuje dokonca,mini maju rovnaky trening ako velkaci a to ony mozu mat tak okolo 15-17rokov a maju vsetko rovnake.. vratane behu,kondicneho, drepov,klikov atd ako rozdiel je ze napr velkaci skacu cez svihadlo realne a maly,akoze bo nevedia preskocit ale boxovanie a kopy do mechu to iste ako dievca chlapec. Dokonca aj ked bol trener z ineho karate mali rovnaky ako velkaci... nerozlisuju

baby7020
7. júl 2018

Môžem vás poprosiť búrku

petracs
12. jún 2020

@eeffka v 10r 42kg tak to je uz dost

anita1978
Odpoveď bola odstránená
Zobraz