Skauting. Čo dal vašim deťom?

seba1
24. feb 2012

Mám tri deti - dvoch chlapcov 7 a 10 ročných a skoro ročnú dcérku, hľadám pre chlapcov niečo na voľný čas, zrušili sme tenis kvoli financiám a napadlo mi, že o skautigu som počula, že je dobrou aktivitou pre deti, chcem aby ste mi dali vedieť, aké máte osobné skúsenosti s ním (jeho plusy, eventuálne mínusy) nakoľko nepoznám nikoho, koho deti chodia do skautu. Privítam všetko okolo toho, nemálo doležité je koľko financií ste do toho investovali a chcem, aby deti mali kvalitnú voľnočasovú aktivitu, chcem vedieť, či je skauting práve taký.

montinka
24. feb 2012

ahoj no maje deti zatial nikde nechodia,ale ked som bola decko,chodila som ja. a bolo to super.2x do tyzdna sme mavali stretka, chodievali sme na vylety,ucili sa morzeovku .... ale kolko financii to stalo to neviem,ale viem ze sme platili iba za tie vylety.no netusim ako to je teraz a co vsetko sa zmenilo

seba1
autor
24. feb 2012

@montinka diky, bola by som rada, keby sa aj mojim páčilo, ako tebe 🙂

montinka
24. feb 2012

@seba1 no aj vselijake pesnicky sme sa tam naucili. na jednej chate sa mi podarila spadnut a sadnut si do super"tepleho" potoka.😀 😀 no ale ako pisem neviem aky teraz skauting. toto bolo pred dobrymi 13 rokmi ak nie aj viac. tak drzim palce.🙂

aliza
24. feb 2012

@seba1 ahojcek. Moja dcera prave zacala chodit na skautsky, ale tu, v UK, takze ti asi nepomozem 😒. Ale aspon mozeme vymienat skusenosti, ak sa rozhodnes dat chlapcov. Malo by to byt podobne vsade vo svete, ci nie? u nas je najdrahsia uniforma a potom sa platia jednotlive vylety. Stretnutia maju raz za tyzden a platime £2 za stretko. Hraju sa tam hlavne hry, vyrabaju, tvoria....malu to bavi, zatial. Chodi asi mesiac a uz v maji je prvy vylet, na 3 noci a ja neviem, ci ju pustit, nejak mam zmiesane pocity 😖. A co viem, tak najdolezitejsie je, ze zbieraju tie odznaky a to sa mi zda pre deti velmi vhodne, kedze sa ucia tolerancie, pomoci druhym, ochrane zvierat a prostredia, motivuje ich to k cielom, k dobremu spravaniu, formuje osobnost, hodnoty....ja si myslim, ze pre chlapcov to moze byt idealne. Ak maju zaujem, tak urcite skuste.

seba1
autor
24. feb 2012

@montinka si sa trochu schladila 😉

seba1
autor
24. feb 2012

@aliza hlavne starší má rád prírodu, zvieratká a mladší potrebuje trošku pohyb, má trošku slabšie svalstvo a v tejto dobe očakávam, že ich to bude trochu inak formovať, aby nemali chuť robiť od nudy hlúposti - fajčenie, alkohol a pod., jasné možeme si vymieňať skúsenosti, náš starší bol sám až v 8 rokoch, v 6 sa mi zdá trochu skoro, ale hlavne ty to možeš lepšie odhadnúť

montinka
24. feb 2012

no ja som zacala dostat neskoro. sa mi zda ze kdesi v piatej-siestej triede.

aliza
24. feb 2012

@seba1 no mala uz bude mat v tom case 7 a jasne, moja prva reakcia bola, ze v ziadnom pripade, ale ked vidim tu iskru v jej ociach....ona je strasny dobrodruh, uz bola aj parkrat spat u kamosky, proste nema problem byt bezomna, len ci sa vie o seba postarat, to ma trapi. ved uvidime. A tiez, presne kvoli tomu, aby neskor nevymyslala, ma teraz kopec kruzkov 😉 a hlavne ju to bavi, inak by mi sedela pri telke.

seba1
autor
24. feb 2012

@aliza tak držím palce, aby si sa rozhodla správne 🙂
@montinka starší je už štvták a menší prvák

daniella_vivien
24. feb 2012

da im to vela, ja sama som chodila ked som bola mala. najde urcite mnoho kamaratov, spozna prirodu 🙂

seba1
autor
24. feb 2012

@daniella_vivien diky, práve tá príroda sa mi na tom páči

cobhan
24. feb 2012

@seba1 urcite ich na skauting daj. Ja som so skautami prezila tie najkrajsie roky a mam spomienky na ktore nikdy nezabudnem. Pre deti je dobre, ked nieco robia a skauting ma siroky zaber. Ked chces orientacne vediet o com to je, precitaj si knizku od Jaroslava Foglara - Chlapci od bobrej rieky. Teraz to uz sice celkom tak nefunguje, ale na to, aby si si spravila predstavu to staci. Na zaciatku sa budu ucit zakladne veci, nejake uzly, znacky, hodne o prirode, na stretkach sa preberaju aktualne temy, vzdy sa tam nieco naucia (nieco vyrobit, poskladat), zahraju sa nejaku hru (vacsinou zameranu na pozornost, na pamat) a nakoniec si zaspievaju nejake pesnicky, ktore ich potom budu sprevadzat pri kazdom taboraku 🙂. Cudovala by si sa kolko ludi sa naucilo hrat na gitare prave vdaka skautingu 😝

seba1
autor
24. feb 2012

@cobhan ďakujem, skúsim zohnať knižku, akurát mám trošku obavz, abz som ich tam stíhala vodiť, lebo s malou to mám niekedy dosť náročné, aby sa aj vyspala, aj mala svoj režim, ale asi to nejak musím urobiť, nechcem, aby boli bez ozajstných záľub a domasedi, alebo ešte horšie sídliskoví povaľači

cobhan
24. feb 2012

@seba1 z vlastnej skusenosti - staci tam s nimi ist 2-3x a potom si najdu kamaratov s ktorymi budu chodit v partii 🙂

paszelkasp
24. feb 2012

paradna tema....skauting vsetkymi 10 prstami. chcem sa spytat ake presne mesto. ja som skautka uz skoro 10rokov a venujem sa detom aj teraz. mozem povedat, ze za malo penazi vela muziky. predpisane rocne clenske je 7e, samozrejme sa to moze lisit ad zboru. my u nas v Stropkove, davame iba tych 7e, lebo rodicia niekedy nemaju ani na to. ale v inych vacsich mestach je aj viac, potom sa z toho financuje napr. prenajom klubovne. ale to uz si zistis. v registracnom poplatku maju decka 3 alebo 4x rocne casopis, na skaut. preukaz rozne zlavy a samozrejme na skaut. akciach su urazovo poistene decka. no za vylety sa plati, podla narocnosti a dlzky. ale nie je to take strasne.
co sa tyka programu, najlepsi aky poznam. deti sa osamostatnia, zaziju dobrodruzstvo a staraju sa o nich skaut. veduci, ktori su na to skoleni. presli sme roznymi kurzami a naozaj to s detmi vieme. nepoznam skautov, ktori by to robili zle. mna skauting bavil ako dieta a teraz ma bavi este viac ako dospelu. skauting je paradny. pytaj sa co presne potrebujes, lebo je to taka siroka tema, ze sa o tom daju pisat krasne veci.

seba1
autor
24. feb 2012

@cobhan neviem, tá vzdialenosť nie je až taká malá a schodzky v utorok su až do 19,30, to kým sami prídu, by bolo aj viac ako osem, to sa mi zdá neskoro, však už to nejako asi zvládnem, tam mozem s malou a po nich už sama, mm bude s malou

seba1
autor
24. feb 2012

@paszelkasp super, ja ani neviem, čo sa pýtať, lebo viem len tak veĺmi všeobecne o skautingu, čakám od toho taký všeobecný rozhľad, že budú mať, že budú mať pohyb na vzduchu, snáď aj trochu fyzičku a obratnosť u malého by to mohlo zlepšiť a chcem, aby mali tzv.normálne záujmy, u staršieho mám obavu aký bude počas puberty, myslíš, že by aj skauting mohol napomůcť lepšie prežiť toto obdobie?

seba1
autor
24. feb 2012

@paszelkasp ešte ma napadlo, či uniformy musia mať deti a koľko asi stoja?

cobhan
24. feb 2012

@seba1 pubertu by v skautingu mali prezit bez ujmy na zdravi 🙂. A uniformu nemusis kupovat hned, az ked budu skladat slub, co bude po nejake dobe, uz nepamatam presne 3-6 mesiacov. V podstate ti staci zaklad uniformy, kosela a satka, na zaciatok a mozno nejake oddielove tricko.

seba1
autor
24. feb 2012

@cobhan ozaj by to mohlo pomôcť "lepšej " puberte?U toho u staršieho sa jej dosť bojím, už teraz je ťažká povaha 😔 .

michalag
24. feb 2012

tiez som byvala skautka a odporucam všetkými 20 prstami ... mna osobne to velmi bavilo, mala som kopec kamaratiek/ kamaratov aj z inych miest a naozaj som sa tam aj vela naucila od morzeovky, cez viazanie ulov a kopec dalsich zaujimavych veci az po samostatnost, takze iba odporucam ... hlavne nezabudnem na tie skvele tabory 😵 😵 😵 ... co sa tyka puberty tak mozno aj vdaka Skautingu som ju mala v celku kludnu 😀 😝 😀
Ale dolezite je aby to bavilo tvojich chalanov 😉

michalag
24. feb 2012

@cobhan u nas sa kosela ani moc nevyzadovala, hlavne bola oddielove tricko, šatka a turban ale ked nebol tak aj tam stacilo spravit si skautsky uzol. V lete v koseliach bolo aj tak dost horuco 😝

@paszelkasp a poznas nejake skautky aj zo ZV?

seba1
autor
24. feb 2012

@michalag aký turban?

michalag
24. feb 2012

@seba1 nemusis na satke viazat uzol ale konce satky prevlecies cez turban, vyzera to podobne ako motylik pod krkom 😀
http://www.totemsro.sk/products/turban-na-satku...

paszelkasp
24. feb 2012

Nuz, tak presne co ti napisali, uniformu nemusis hned. max satku a nemusis ani ten turban, decka sa naucia viazat uzlik dobreho skutku a je to 🙂 satka zaviazana. niekde maju oddielove alebo zborove satky, inde pouzivaju skautske, pripadne krasne nove slovenske. to je v kazdom zbore individualne.
vychovny program je v skautingu premakany do posledneho detailu a dieta v kazdom veku sa tam najde. potrebna je podpora rodica. rodic nesmie byt precitliveny, ak dieta pride domov s odrenym prstom alebo roztrhanymi nohavicami. proste treba to brat sportovo, co dnesni rodicia velakrat nedokazu. tabory su nezabudnutelne pre deti, ich rodicov ale aj veducich, ktori su tam s nimi. je to kopec zabavy, ale clovek ziska samostatnost ako nikde. proste skauting je pre deti naozaj paradna volba. na zaciatok ti naozaj netreba ziadne velke investicie. a casom ked uvidis, ze to deti chyti tak mas o darceky postarene. dostanu esus, nerezovy hrncek, karimatku, spacak, ruksak a mas im co 5 rokov davat na vianoce 🙂 aspon teda my sme doma boli a stale sme fanatici. ja mam aj muza skauta a je to laska na cely zivot. jasne, ze nie kazdeho to chyti, ale deti preziju aj pubertu bez nejakych turbulencii, lebo postupne ci su deti starsie, tym dostanu v skautingu viac veci na starost. po mojom prvom letnom tabore som prisla domov s tym, ze viem rubat drevo a prať v rukach ponozky 🙂 skauting ma naucil poradit si vo vela veciach, lebo zakladne pravidlo je skaut je vynaliezavy.

paszelkasp
24. feb 2012

@michalag priamo zo zvolena asi nie, poznam z detvy a z banskej bystrice. ale mozno si len nepamatam odkial ti ludia su a nakoniec pridem nato, ze poznam aj zo zvolena 🙂

cobhan
25. feb 2012

@seba1 myslim, ze prave vdaka skautingu som mala pubertu relativne kludnu 🙂 Jednoducho sa zmenia zaujmy a dokazovanie si vlastnej odvahy a nebojacnosti sa prenesie z ulice do letnych taborov - denne a zvlast nocne hry, strazenie tabora, plnenie bobrikov a podobne.

cobhan
25. feb 2012

@michalag no hej, ale uz ked mas nejaku funkciu tak musis mat aj koselu, aby to nevyzeralo blbo 🙂 Ja som rozmyslala nad skautingom aj tu v Irsku, v Grecku som sice bola v spojeni so skautami, ale zrovna v nasej mestskej casti bol skauting dost o nicom a dalej som nemala cas dochadzat. Tu si hovorim, ze ked bude baby a podrastie, tak prva cesta ide do skautskeho oddielu - aj ked s niektorymi praktikami (predavanie suseniek po domoch, pytanie penazi na charitu a tak) tu zase celkom nestuhlasim. Ono nase dieta bude mat ''zalesacku'' vychovu uz od narodenia, obaja sme s muzom lukostrelci, drahy pozna vsetky ryby a vtaky, kedze je vasnivy rybar a byvaly ornitolog, takze s tomu bude mat blizko. 😀

cobhan
25. feb 2012

@paszelkasp suhlasim s kazdym tvojim slovom 🙂. Inak pred troma dnami som na skauticata myslela - Den sesterstva v plnom prude 🙂. U mna to boli najkrajsie roky a ostat na Slovensku tak sa skautingu venujem doteraz. A tu na to mozno tiez pride 😀

michalag
25. feb 2012

@paszelkasp a napr Annavi, Čiču, Sztraka