Vrecúšková výmena pre staršie deti od 6 do 12 rokov

Mal by niekto zaujem o vrecuskovu vymenu pre starsie deti? Myslim tym vek 6-12 rokov.
sueh
18. máj 2014
@emica55 Modre trojuholniky uz mam a su uz v ponuke u inej mamicky, tie dve aktivitky sa mi zdaju velmi jednoduche pre skolacikov. Skus este nieco prihodit narocnejsie, dakujem
emica55
18. máj 2014
takéto niečo?
vmb
18. máj 2014
@emica55 tie vejáre slov sú fajn s tým obrázkom. Len pre také veľké deti by som navrhla väčší počet písmen - 5-7
emica55
18. máj 2014
@vmb ano ano jasné
anikag
18. máj 2014
@sueh ja som tiez za tu knizku 🙂
natabun
18. máj 2014
@sueh prosim ta, koko nas vlastne bude? ja somsa potesila,ked som videla vymenu pre starsie deticky, ale ani mne tie hry moc nevonaju...ja som si predstavovala nieco z biologie, geografie, matematiky, astronomia.....jazyk...... tu knizku by som zvazila este v pripade poctu, kolko nas bude.....ale kludne ju moze aj ona dievcina urobit, ja jej prenecham navrh
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=6193063...
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=6193062...
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=6193059...
mozna inspiracia...
neviem, ci je tvoja predstava menej kociek, prepracovat detailnejsie....
vallery
18. máj 2014
Dievcence, dlho som dumala, ci sa k vam pridat. Ale na zaklade doterajsich navrhov som sa rozhodla, ze nie. Z mojho pohladu su 6-9 rocne deti (navstevuju uz ZS) na trosku inej urovni ... teda neviem, ako je to s vasimi detmi, ale nas starsi ako 6 rocny cital, ratal do 100 spamati, do 10 000 pod seba, cital desatinne cisla (cenovky), poznal vsetky kosti (od 3 rokov), slnecnu sustavu (od 3 rokov) ... Teraz ma 7 a uz zacal spamati scitavat desatinne cisla + dalsie veci ... takze som ocakavala ine ako citanie 3 pismenkovych slovicok, ktore zvlada nas 4 rocny.
Z ponuknutych aktivit by boli pre nas este zaujimave: suhvezdia, modre trojuholniky, nasobky a mozno pexetria, ci ciselna tabulka do 100. Ale ako hovorim, to plati pre nas ...

Ale nakolko ste sa podla navrhov zamerali skor na kategoriu 3 - 6 rokov, navrhovala by som vam vyrobit si pomocky na pripravu do skoly, cize na rozvoj zrakovej diskriminacie (rozpoznavanie detailov) a sluchu (pocutie prveho a posledneho pismenka v slove - napr. ako obrazkovy rad AUTO - OKO - ORECH ...), tvorbu viet, ci pribehov, upevnovanie chapania mnozstva do 10, rozklad 10tky (1-9, 2-8 ....). Vtedy je navrh od Emica55 uplne genialny a sama ho ako hru s globalnym citanim skutocne odporucam.

Drzim prsty 🙂.
ivaz
18. máj 2014
@vallery, ešte to nevzdávaj, všetko je vec dohody. Ja stále dúfam, že návrhy doladíme aby predsa len boli vhodné pre vekovú skupinu 6-9. Taktiež som presvedčená, že by sme sa už nemali zamerať na písmená a číslice. Tak ako som už tu písala - Šesťročné deti už poznajú všetky písmená aj číslice, vedia čítať.... Takže z jazyka by to už nemalo byť zamerané na písmenká ale skôr na gramatiku. No neviem, či tieto aktivity sú atraktívne pre deti. Čo sa týka aritmetiky, deti určite vedia sčitovať a odčitovať, čiže by boli adekvátne aktivity na násobenie, delenie, zlomky.... No a pri kozmickej výchove je veľa možností, tu sa dá popustiť uzda fantázie. Nechceš pridať pár tvojich návrhov a možno sa posunieme bližšie k cieľu. 😉
A na tvoju otázku, ktorá sa týkala výberu aktivít. Ja vyberám aktivitu podľa toho, či už túto oblasť doma máme spracovanú alebo nie. Veľa aktivít z výmeny mi doma drieme a čaká na správnu chvíľu.
vmb
18. máj 2014
@vallery súhlasím s tebou, rada aj svoje návrhy upravím na správnu kategóriu, len to ešte neviem tak posúdiť, keďže mám malé deti 🙂 Budem rada ak ostaneš a prípadne nám pomôžeš s návrhmi
ivaz
18. máj 2014
Kočky, keďže je nás tu už viac (čo je super) a začínam sa strácať v informáciách, doplnila som svoje návrhy v našom albume - Vrecúšková výmena 6-9rokov, o informácie, ktoré sa týkajú prevedenia. Tak aby som vám uľahčilo rozhodovanie. Uvítala by som aj od vás podobný ústretový krok. Ďakujem. Potom by sme mohli diskusiu k danému návrhu smerovať priamo tam. Čo vy na to?

@anikag, dáš sa na ten potravinový reťazec? Chcela som zahlasovať a nenašla som ho v albume. 😞

@sueh, všimla som si tvoje krásne ručné práce, 😉 nemáš chuť nám niečo ušiť. Toto prevedenie tu ešte nemáme zastúpené.
anikag
19. máj 2014
@ivaz jasne uz mam podklady a dnes idem do mesta skusim niekde pohladat pohare. Stale rozmyslam nad sposobom prilepenia obrazkov na pohare ci sposobom nalepky alebo obojstrannou lepiacou paskou. Klasicke lepidlo by asi nevydrzalo? Skusim ked kupim pohare
vmb
19. máj 2014
@vallery ešte som rozmýšľala, či by takú vekové skupinu zaujalo: VEDA - kartičky: 1-meno vynálezcu, 2-názov vynálezu, 3 - popis vynálezu. Kartičky by boli s obrázkami a museli by sa správne pospájať, ktorý vynálezca, čo vynašiel a ako to funguje (popis).
vallery
19. máj 2014
Navrh na logiku - spajanie suradnic, s prihliadnutim na poradie - toto je vysledkova tabulka, inak je horny riadok a lavy stlpec, ostatne su karticky, ktore sa doplnaju do stvorcovej siete. Postup: najprv riadok (zlava), potom stlpec.
Cielom je logika, orientacia v priestore, kombinatorika a to cez manipulaciu s kartickami.
Hned dodam dalsie, len som zavarila fotosop ... 😉
vallery
19. máj 2014
este tvary a potom mozno aj sustava na farby - dve, tri, styri (ukazka na 3 farebne spojenia) - dokopy 5 listov, co by bolo 100 karticiek (hm, ked tak teraz dumem, to je celkom ze dost ...)
vallery
19. máj 2014
z vedy su u nas velmi oblubene mapy (ale to sme si presli uz ludskym telom - od kosti, cez svaly, k nervovej sustave a ostatnym sustavam, astronomiou - aj ked tam este je co objavovat, ci zrodom a vyvinom Zeme a pohyb kontinentov - skladanie kontinentov do povodnej Pangey a podobne).
Uz sme zacali s podrobnejsim prekutravanim SVK ako: kraje, okresy a k nim SPZtky (momentalne velmi oblubena cinnost pre oboch), jaskyne SVK, hrady na SVK, vodstvo, susedia, mozno zvierata, ci nejake zaujimavosti a lakadla, ktore inde na SVK neuvidime (napr. za Samorinom maju chov tigrov, v Krompachoch mali kedysi chov pstrosov - ci este furt, to neviem, v Stropkove maju bohovsku nenapadnu ZOO ....).
Co je u nas staly fenomen su mineraly .... takze kludne nejake karticky na mineraly (obrazok, meno, popis) ...
sueh
19. máj 2014
@vallery Tak to mas asi nadane deti, lebo vela 7rocných deti totot nezvladne. Ja mam doma 6rocnu a teda este ani citat nevieme, pismena pozna ale spajat to nevie a preto zhanam aktivitky presne ako su tu. Asi to zavisi od deti ale velmi nas potesi ak ostanes.
vallery
19. máj 2014
@vmb vynalezy su tiez super napad

@natabun aj tieto navrhy su super

pripadne ma este napadlo puzzle s nasobenim a puzzle s delenim, kde na rube obrazku budu bud priklady alebo vysledky a dieta podla toho sklada obrazok (na obrazkovu cast nevidi, tu vidi, az ked vypocita priklad a sparuje s vysledkom) - precvicovanie nauceneho je super 🙂

Napiste, co zaujima vase decka a podla mna ak budeme z toho vychadzat, tak to bude skvele ....
sueh
19. máj 2014
@emica55 Presne tieto vejare sa mi strasne pacia ale aj s viacslabicnymi slovami
vallery
19. máj 2014
@sueh aha, este nechodi do skoly ... az od septembra. Vejare su potom pre vas ideal. Neviem, co je cielom - ci prve oboznamenie so slovom a jeho skladbou alebo uz precvicovanie poradia hlasok v danom slove, ktore ste si nacvicili uz predtym na skladani z pismen abecedy? Ak ide uz o precvicovanie, tak by som neradila pismenka presne za sebou v ramci stlpceka - ak sa mi da rozumiet, lebo potom je jasny vysledok len na zaklade rozlozenia vejaru ... Predpokladam, ze chodi tvoja potvorka do skolky, kde sa uz zameriavali na izolaciu hlasok v slove na zaklade pocutia (?). Ako to zistis: povedz jej: P ... E ... S a ak to spoji (povie, ze je to PES), vies, ze uz tomu rozumie. A samozrejme opacne aka je prva hlaska v slove pes, posledna a co je medzi tym. Tym padom sa priklanam k precvicovaniu poradia.
vallery
19. máj 2014
napada ma postupne ... takze este k vejarikom: vo veku 6+ by som uz sla aj na male tlacene (mozno spravila dvojverziu s velkymi a malymi tlacenymi). U nas sa bohuzial preferuje analyticko - synteticka metoda citania, co znamena, ze dieta sa uci 4 tvary pismen naraz (velke, male, tlacene, pisane) . Genetickou metodou (cisto velke tlacene pismena) uci len jedna skola na SVK (pokial viem).
natabun
19. máj 2014
@sueh juj v totmto prpade to zavisi na tom, ze my daktore maminky sme absolvovali kurzy montessori pedagogiky, resp. daktore deti aj skolku....toto su presne postupy monte 🙂 takto by mali byt vzdelavane vsetky deti na skole a hlavne aj SKOLKY a boli by presne taketo, resp. by sa vyhranili v zaujmovej oblasti 🙂)) takze mas aj ty sikovne deticky 🙂)
natabun
19. máj 2014
@vallery som rada montesssori kolegyni 🙂 ak by sme to potiahli takymto smerom, budem rada a ostanem vo vymene, moj maly bude mat v lete 3 roky a skladame slova, hlaskujeme, rymujeme, CM tyce , geometrii., pozna vsetky planety...vies, o com pisem ...preto som sa aj ja potesila , ze by bola vekovo skupina pre starsie deticky......doma sa chystam spracovat hmyz SR, trojzlozk. karticky plus popis, rastliny na SR aj mineraly. tbezstavovce som uz spravila. takze ak by to takto smerovalo, budem rada. ale asi by sme mali mat skupinu s mensim poctom a prepracovat.
sueh
19. máj 2014
Mne este napadlo, ze by som sa pohrala so skladbami klasickej hudby a urobila by som CD s nahravkami plus zakladne info o skladateloch takych znamych ako Bethoven, Bach, Suchoň, Wagner.
Nemali by ste zaujem?
ivaz
19. máj 2014
@vallery, som rada, že si svoje rozhodnutie zvážila. Som presvedčená, že keď veci dobre vykonzultujeme, tak to bude zaujímavá výmena. Mohla by si pridať ešte nejaký návrh z inej oblasti, nech máme možnosť výberu? 😉
U nás taktiež frčí všetko okolo vesmíru, mapy, vlajky, sopky, ľudské telo.... No a konečne sa moji chalani začínajú zaujímať aj o zvieratá. Zatiaľ to bola pre nás neatraktívna oblasť, tak sa tomu teším.

@vmb, vynálezcovia by mohli byť fajn. 🙂 Aj táto téma sa u nás sem tam objaví.

@natabun, čo sa týka počtu dohodli sme na 10. Ak by sa pridala vallery a emica55 tak sme tento stav naplnili. Pokiaľ si to niekto nerozmyslel. @sueh, mám pravdu? Keď nás bolo nie úplne rozhodnutých 8 aktérok, zvažovali sme možnosť 2 aktivít na členku. Ale som presvedčená, že 10 je to optimálny počet na výmenu. Mala si na mysli ešte menšiu skupinu?

Kočky, navrhovala by som aby aktivity neboli len laminované kartičky. Ale aby sme sa snažili aby obsahovali aj iný prvok. Samozrejme u niektorých aktivít sa to nedá. 😉
vmb
20. máj 2014
@ivaz 10 je ideálny počet, ale potom už len jednu aktivitu na osobu, lebo niektoré už budú náročnejšie, ale individuálnej dohode na viacerých aktivitách sa poteším, sama by som chcela viaceré 🙂
vynálezcov musím spraviť prototyp, aby ste to mohli okomentovať 🙂
ivaz
20. máj 2014
@vmb, jasné tak som to myslela, že ideálny počet na výmenu je 10 aktérok po jednej aktivite. 😉 Teším sa na prototyp. 🙂
ivaz
20. máj 2014
@sueh, aj aktivita z oblasti hudby by bola zaujímavá. 🙂 A čo tak spraviť prehľad hudobných žánrov(klasická hudba, country, džez, rok....)? 😉 Bol by to taký úvod do tejto oblasti, na ktorej by sa dalo ďalej stavať.
vallery
20. máj 2014
dumem, ze co ine uz v tomto veku, aby to nebolo vsetko len o laminovani ...
Co tak knizka o plemenach psov, ktore bezne stretavame na ulici? Ale ide o to, ze by som dodala predpripravu na knizku (zviazane prazdne stranky A5), farebne obrazky (po 3 kusy ze cely pes, hlava a steniatko) a 2x nazov plemena (jeden-krat na oznacenie a druhy nazov na priradovanie nazvu pre mensie deti) + mala info z historie psa. Ale s tym, ze kazdy by si ju potom doma s detmi dorobil, pretoze tam by bolo: hladanie rovnakeho druhu psa, ulozenie stranok psov podla vlastnej preferencie a samotne priradovanie nazvov.
Aky je vas postoj k danemu? Zaroven v pripade potreby by ste si ju nasledne vedeli doplnat ...
vallery
20. máj 2014
inak ostatne moje navrhy su popisane vyssie, ak by bol i nieco zaujem, tak to mozem dat do ukazkovej podoby.
vmb
20. máj 2014
@vallery fotky by boli fajn

Začni písať odpoveď...

Odošli