Obarené dieťa! Ako sa mu to bude hojiť?

zuzenka
5. júl 2008

Ahojte maminy, chcela by som sa vás opýtať, či sa vaše deti niekedy obarili a ako sa to hojilo. Či zostali nejaké jazvy. Môj malý sa obaril kávou, má popáleniny 1. a 2. stupňa. Obaril si celé bruško, úplne mu zliezla koža. V Bratislave ho ošetrili, chodíme každý deň na prevezy a zaujímalo by ma, či sa to bude pekne hojiť, alebo zostanú jazvy. Ak máte aj nejaké osvedčené mastičky píšte prosím. Môžte aj po IP. 🙂 🙂 🙂

penelope2066
5. júl 2008

to o tom mede som uz pocula aj ja

gucz
5. júl 2008

zuzenka keď som mala asi rok aj niečo, obarila som sa vrelou vodou. Teta dala zovreť vodu v hrnci a ja som ju na seba stiahla. obarila som si hrudník a brucho. No nemám žiadne jazvy ani následky. Prosím riaď sa pokynmi lekárov a nedávaj malému na poranenú pokožku žiadne mastičky a iné, veď lekári Ti poradia čo a ako. Spolužiačkin brat si obaril nožičku, natreli mu to masťou, a potom šli k doktorovi. Koža sa mu tak zjazvila, že mu to museli narezávať, aby mohol pohybovať chodidlom. Toľko moja skúsenosť. Držím drobcovi palčeky a prajem skoré uzdravenie

basado
5. júl 2008

ahoj zuzenka. je mi velmi luto čo sa stalo tvojmu synovi. no dufam, že sa mu to čo najskor zahojí. chcela som ti len povedat, moj brat ma tiež obaril v 5 rokoch. pametam si to do dnes , ako by to bolo včera. bola som obarena na tvari a krku. tiež mi robili obvazi. ostala mi jazva len na krku ale neni to take strašne. moja mama mi tam davala mastičku.ale to bolo pred 23 rokmi a od vtedy sa pokročilo, takže sa nemusíš ničoho obavat. prajem ti aby si mala vela trpezlivosti 🙂

zuzenka
autor
5. júl 2008

Ďakujem vám všetkým za rady a určite budem informovať ako to všetko dopadlo. 🙂

lenadka
5. júl 2008

no na cerstvu popaleninu sa masti davat nemaju 😲 ...tie su na rade az ked sa to hoji aby neostala jazva, to znamena ked to uz nemokva a netreba to prevezovat atd. Lerkari povedia v akom case je to potrebne 😉

najjulinka
5. júl 2008

Moj ocko sa oparil, ked mal necelých 11mesiacov... Ale tak brutálne, že bol v nemocnici a asi to bol brutál... Jeho ocko mu ešte asi zachránil život tým, že drgol do toho hrnca s horucou polievkou a moj ocko si olial "len" nohy... Neviem ako to vyzeralo ked bol dieťa, ale ako dospelák nemal žiadne jazvy... Až teraz na staré kolená trošku to vidno na nohách... Ale žiadna brutalita 😉
Malinká koža rýchlo rastie a jazvy sa rýchlo stratia 😉 A navyše chlapi sa v puberte zachlpaťujú 😀 😀 😀 Takže sú vo výhode a všetky malilinké jazvičky sa s chlpmi stratia 😉 😀 😀 😀

denisocka
5. júl 2008

ja som si tiež dala med,ked som si na motorke popalila nohu na vyfuku,zvyšok som zjedla a bolo mis trašne zle 😀

julia225
5. júl 2008

na popaleniny sudocremsudocrem a este raz sudocrem 😉 osvedcene 😉

martinka16
5. júl 2008

Ahoj babulky ako viem od znamej zrcite sa nic nepokazi ak sa okolie rany natiera mastou s obsahom aloe vera kamaratke neostali po strasnom pade absolutne ziadne jazvy ....

tinockaaa
5. júl 2008

ahojte, dobrá téma pre mňa práve dnes, boli sme s malou v nákupnom centre a v predajni Reserved majú zásobník vody na pitie, ale z druhého kohútika tečie horúca voda!!!! Tak som sa rozčúlila. 😠 Neviem čo je to za nápad, v predajni dávať horúcu vodu, keď tam nepodávajú ani čaj ani kávu a ten zásobník je tak nízko, že na to dosiahne každé dieťa. A ako výstraha je na malej nálepke napísané rukou "pozor horúca voda". No každopádne moja dcéra sa tam rozbehla po vodu a obarila si ruku práve tou horúcou, našťastie môj manžel ihned zareagoval, hned z druhého kohútika jej na ruku pustil tú ľadovú vodu a potom jej máčal ruku v poháriku so studenou vodou, takže nemá pľuzgier ani nič, ale večer vo vani ju ruka bolela a nevedela ju ponoriť do vody. Nevedela som, čo jej mám na to dať. potrela som jej to kalciovou masťou, a asi skočím aj po tú cicadermu zajtra. A naozaj zaberá aj sudocrém? Len dúfam že do rána nebude mať pľuzgiere. 😕

martinka16
5. júl 2008

tinocka myslim ze ak sa jej nespravil doteraz uz by nemala mat....mala tam pokozku citlivu a tak preto nechcela rucku ponorit....

maryam
5. júl 2008

tinockaa,
potri jej to zubnou pastou!
Ja som sa tiez tak riadne popalila, celu ruku na zeravom zeleze, hned som to chladila v studenej vode a znama bola akurat u nas na navsteve a povedala, ze si mam dat na to obycajnu zubnu pastu, ze jej syn - tiez asi 4 rocny stupil bosou nohou do hrnca s vriacou vodou a na druhy den mali ist k moru, tak mu to najprv schladila studenou vodou a potom potrela zubnou pastou a rano to mal super.
A ja takisto, najprv som jej nechcela verit, ze je to urcite hlupost, tak som to nepotrela, sedela som dalej pri kave a trpela a ked som uz po hodine nemohla vydrzat, reku, ze vyskusam aj to. Tak som si to potrela, bola to ulava...
Hned mi to krasne schladilo a tiez na druhy den som mohla aj ruku namocit do teplej vody - lebo je zname, ze popalene miesto namocit do teplej vody - riadne to boli.

bibula
6. júl 2008

monkula
,co som sprosta utekat na pohotovost ked nemusim,? nema ani jazvicku,ani zacervenanie.nepotrebbujem chemiu,ked /kym/ mi moze pomoct priroda .

denisocka
6. júl 2008

bibula,kolko má malý- odkedy sa môže reiky ?

monkula
6. júl 2008

ja som nepovedala ,že si sprostá 🙄
myslím si, že si asi žťažko mohla usúdť, keď sa obaril ,či bude mať jazvu alebo nie...
Ja na toto proste neverím... Prírodné lieky sú fajn, ale ja na toto čchi a reiki, proste neverím.. Aura, posielanie energie... sorry, ja som dosť pragmatická...

lenadka
7. júl 2008

myslim ze ked sa clovek popali najdolezitejsie je HNED to schladit...od toho sa vsetko potom odvija, cim skor a lepsie sa to schladi tym su mensie nasledky...mne mala chytila horucu ziarovku po tom ako som jej povedala nech to nechyta ze to pali spravila pravy opak 🙄 decka jedni neposlusne 😝 😅 hned pod vodu a potom mala ruky v salke s vodou-to ju samu napadlo a snou potom chodial po dome, ked to palilo menej mala len vreckovku na tom. Nastasitie prsty su na take cosi akoby pripravene, malicky pluzgier mala, ale o tyzden nevedela od coho-musela som jej pripomenut 😅

zuzenka
autor
7. júl 2008

Dnes sme boli opäť na preveze, už poslednom, dokopy 3 a v stredu mu to mám už odbalť. Kázali mi na to dávať modrú indulonu. No som z toho v šoku, veď my sme si dávali indulonu na topánky. 🙂 🙂 🙂

gucz
8. júl 2008

zuzenka by si sa čudovala aká je modrá indulóna dobrá. Pokojne mu je dávaj, mne pomohla na do krvi rozpraskané ruky. A niekde som dokonca čítala, že sa odporúča ju používať pre bábätká, ak majú veľmi suchú pokožku

roasha
8. júl 2008

zuzenka,tak to by si sa cudovala,ale zlozenie indulony bolo " labacky"navrhnute na lekarske ucely. 😕 kazda bola na" iny problem". 😉
takze neviem" kolko rokov "uz indulona ako vyrobok ma,ale mozes jej plne doverovat. 😉 😉
lekari vedia co hovoria. 🙂

dadulik
8. júl 2008

zuzenka neboj, mna mama obarila, ked som mala 9 rokov vriacim cajom na tvar !!! Mala som tyzden kuklu na hlave, strhavali mi z tvare kozu a dnes mam tvaricku ako babo, ani vriedky sa mi na nej nerobia 😀
nezostala mi ziadna jazva

aja113
5. feb 2010

Ahojte všetky maminy. Posledný príspevok je tu pomaly spred dvoch rokov, ale aj tak sa pridávam. Nám si dcérka obarila pravú ruku vriacim čajom, keď mala 13 mesiacov. Bolo to strašné. Hneď sme jej to schladili studenou vodou, ale neviem, či dosť dlho. Bola som v šoku. chladili sme jej rúčku cez oblečenie, a keď sme jej ho išli dať preč, mala na rúčke veľký pľuzgier, ktorý hneď pukol. Utekali sme hneď na pohotovosť a tam jej ručičku ošetrili a zaviazali. Zostali sme v nemocnici, malá chytila horúčky, hnačku aj grcačku, nakoľko bolo vtedy v nemocnici veľa detí s hnačkami a vracaním. Takže nás domov pustili až po horúčkach o 5 dní. Jeden traumatológ nám na preveze poradil, aby sme s ňou išli do Blavy na popáleninovú kliniku. A tak sme na druhý deň utekali. Ujal sa nás ten najvyšší, doc. Koller. Povedal nám, že keby sme boli prišli hneď, tak by to riešili inak (dodnes ma trápi, čo myslel tým inak), len jej to previazal, a odvtedy chodíme k nemu na kontroly. Rany sa asi za mesiac zahojili a potom sme začali dávať na ručičku sťahujúci obväz, ktorý musí nosiť kvôli tomu, aby sa jej neurobili tzv. keloidné jazvy. Povedal, že to môže trvať rok aj dva roky, kým sa to celkom zhojí. Kázal nám ručičku mastiť, ale nepovedal, čím konkrétne. Ja mastím ručičku bepantenom. Preto by som bola rada, či mi vie niekto poradiť, či pomôže ten Dermatix alebo iný krém, ktoré boli spomínané v článkoch. aké máte skúsenosti s cicadermou, infadolanom, sudocremom. Jazvy ste natierali už zahojené, keď bola koža biela alebo ešte v štádiu hojenia, keď bola koža červená. Budem vďačná za každú radu, resp. ak má niekto podobnú drámu za sebou, ako sa vám rany zhojili. či má naša malá šancu, že sa jazvy stratia, lebo zatiaľ taký pocit nemám. Tam, kde jej červená koža ustúpila, zostávajú také mierne jazvy. Popálenina bola stupňa 2 a tiež stupňa 2b. Ešte doplním, že dcérka má teraz 21 mesiacov, čiže úraz bol pred 8 mesiacmi a cca 4 mesiace jej ručičku nasvecujem biolampou 2x denne, teraz asi týždeň už len 1x denne, aby bola ručička čo najdlhšie stiahnutá pod obväzom

inneska
5. feb 2010

aj pre nás aktuálna téma..syn sa oblial horúcim čajom pred 3 dňami(zrovna na jeho meniny)obaril si nôžku od kolienka dole..najskôr to vyzeralo, že tam bude mať len jeden pluygierik, ale nedalo mi a leteli sme na pohotovosť..a tam už boli 3 velké pluzgiere..tak mu to prepichli, a obviazali..včera sme boli na prevez(tam mu to natreli na hrubo s nejakou masťou)už to má podstatne lepšie a v pondelok znova...vraj to je popálenina 1. až 2. stupňa a nemali by ostať jazvy(podla slov chirugra na pohotovosti)a dostali sme aj atb(ospexin)

pammy
5. feb 2010

Na popaleniny je dobre dat vajcia (samozrejme rozbit). Je to v nasej rodine overeny recept.

norik1
5. feb 2010

Nam sa presne to iste stalo s kavou pred rokom na silvestra - popaleniny 1.a 2. stupna na nozke pri plienke, sthno zvnutra. Dva tyzdne sme chodili na preväzy ale jazvicka mu tam ostala....napriek masteniu vsetkym moznym, nechtikovou mastickou a podobne...zahojilo sa to krasne, ale je vidiet ze tam nieco bolo. Je to vsak mierne a len tak si to nikto nevsimne....

Kava vobec nebola vriaca, bola len velmi tepla - maly strhol obrus a ja som ho mala na kolenach. Mna olial tiez, ja som si ani nevsimla ze bola kava este tepla, ale jemna detska kozicka reagovala uplne inak....

my ppozname recept, ze popaleninu natriet horcicou, v zeleziarnach pri peciach maju na popaleniny cele vedra horcice....

aja113
5. feb 2010

inneska, myslím, že tvoj malý to nebude mať také vážne. Koža mu tam pravdepodobne zostala, zrejme ju nedávali preč. Záleži, aké veľké miesto má popálené a ešte dôležitejšie je, akú teplotu mal čaj. Náš čaj bol takmer vrelý. Rana nám dosť mokvala, ale to je prirodzená reakcia. Chodili sme tiež na preväzy
norik, tvoj malý mal šťastie v nešťastí, že je to stehienko zvnútra. Naša ručička bude v lete stále viditeľná ☹

petot
6. feb 2010

Na hojenie vitamín C. Veľa. Proti jazveniu vitamín E. Zinok, selén dobrá vec.

leva
6. feb 2010

Aj nam sa to stalo, v lete bol rok,tiez s kavou na brusko,dali mu tiez taku kozicku,vyzeralo to ako sadielko na a tiez nam kazali natierat modrou indulonou.Neostala mu tam ani stopa,nastastie.

aja113
6. feb 2010

leva, prosím ťa, malý mal akú silnú popáleninu a kde vám ju ošetrovali? My sme mali tú smolu, že nám hneď po úraze v nemocnici nikto neporadil, aby sme išli do Blavy na centrum popálenín.

aja113
6. feb 2010

Petot, tý si lekár alebo máš tiež skúsenosť s popálením? Tie vitamíny treba dávať v tabletkách alebo stačí v strave?

aja113
8. feb 2010

Kto mi ešte poradí? ☹