Pohryznutie psom

10. apr 2024

Ahojte zienky len sa chcem uistiť v tom že nemusím robiť paniku.
Dnes mi cudzí pes pohrýzol syna. Konzultovala som to aj s pohotovosťou. Teta/majitelka vravela že je očkovaný ale ide o to že pes neprehryzol nohavice. Syn mal spodky a tepláky a ani jedny nie sú prehryzene.
Len to má ako keby poskrabane a uštipnute.
Teda predpokladám že mu nič nehrozí, však?
Psa teraz neriešim to budeme riešiť s tetou neskôr lebo syna len ocuchaval a zrazu ho ďafol.

simona20201309
10. apr 2024

@lonely66 presne to mi napadlo.... chudák chlapec.
Keby išlo o mňa, neriešim, možno zajtra by som aspoň tu foto poslala lekárke ci treba riešiť nejakými ant...
Ale keď ide o dieťa.......

uhnakova
10. apr 2024

S takouto ranou by som išla na pohotovosť, aby to ošetrili odborne a urobili záznam. Ak by sa hocičo ďalej skomplikovalo, mala by si v ruke správu od lekára a mohla ju použiť.

colsami
10. apr 2024

@draik nema majitel psa tuto povinnost iba pokial bolo pohryzenie zaznamenane? Pytam sa len informativne ako veterinar - tieto zakonom stanovene prehliadky aj s potvrdenim na 1., 5. a 14. den od pohryzenia robime vtedy, ked pride majitel so psom a ziadankou od Dr, ktory osetroval pohryzeneho. Dr pri osetreni vyda ziadanku, pohryzeny ju odovzda majitelovi psa a nasledne sa rozbehne proces s kontrolami, ktore udavas.
Obavam sa ze ked autorka nesla cestou cez Dr a len si podomacky 'osetruju', povinnost majitelovi nevznika, kedze sa "nic nestalo", kym to nie je ohlasene ci zaznamenane. Nie je tak? Mozem sa mylit.

alickapusinka
10. apr 2024

Ak pôjdete na pohotovosť tak nech ide s vami očkovacím preukazom. Je povinná zo zákona sa dostaviť a lekárovi na pohotovosti preukázať očkovací preukaz psa. Mala si volať políciu zaplatila by poriadnu pokutu. ONA môže hovoriť čo chce dôležite je čo je v preukaze. Odkiaľ vieš že hovorila pravdu niektorý aj klamu aby sa vyhli pokute. Mňa tiež pohrýzol pes minulého roku v lete. Išla som na ošetrenie že aký pes to bol a prišla majiteľka a ukázala preukaz bolo všetko v poriadku. Lenže na dobre slovo je očkovaný pes by som nedala na cudziu osobu. TY len tak cudzej osobe never. A čo vonku len tak pobehoval bez košíka bez voditka.

lonely66
10. apr 2024

ale mali ste riešiť aj pohotovosť a lekársky záznam z vyšetrenia. podľa môjho názoru to má dosť rozsiahle a hlboké. okrem besnoty, ktorá áno, je momentálne viac nereálna ako reálna, mu hrozia iné infekcie. chlapča malo byť lekársky ošetrené. a nie len poliať alpou alebo inou dezinfekciou.

simona20201309
10. apr 2024

@colsami a mne sa nechce veriť aby po telefóne povedali ze je to v pohode a netreba prist. Obzvlášť ak ide o dieťa. Ja som volala ze sa dcéra vysypala okolo úst a poslali nám záchranku ... aj keď som vravela ze je v poriadku a sme schopní s ňou prísť aj my. Ale vraveli nám ze keď ide o deti, nič nechcu podceniť.
Jedine ze autorka povedala ,,skrabancek", a asi nemá kto odsoferovat....lebo inak to nevidim

autor
10. apr 2024

@colsami aha tak ty si vezerinar/ka. Nohavice naozaj neboli poškodené. To by som naozaj šalela a sedadla na pohotovosti.

colsami
10. apr 2024

@simona20201309 ved o tomto hovorim stale, uz treti raz sa cudujem ze toto nedali osetrit lekarovi, neverim tomu ze keby toto videl Dr na dietati aj s informaciou ze je to pohryznutie psom, ze by na to nijake lieky nedal! Lebo z tej fotky neexist ze by si toto vzal dr na zodpovednost. Evidentne to ale bolo prezentovane tak ako v uplne uvodnom prispevku, akoby "nic". A rana na fotke ma od nicoho daleko.

januska12323
10. apr 2024

Choď zajtra k lekárovi, potrebuješ záznam, že sa stal úraz. Nie len volať a nič sa nestalo máme prísť?

autor
10. apr 2024

@simona20201309 nezvyknem si vymýšľať a hlavne keď ide o zdravie deti

colsami
10. apr 2024

Proste odporucam Ti ist zajtra k Dr. s dietatom na osetrenie. Ziadny vakcinacny preukaz na pohotovosti nechcu ako uvadza dalsia diskutujuca, to je uplne mimo informacia zas, dobra hlupost. Humanny lekar s prepacenim ani velmi tomu preukazu nerozumie a ani nikde nezaznacuje kontrolu a osetrenie psa - to robi veterinar.
Budete potrebovat meno, adresu a tel cislo na majitela psa - tieto informacie poviete osetrujucemu Dr, on vypise ziadanku na vysetrenie psa, a majitel psa si to s tou ziadankou odchodi k veterinarovi na kontroly. Aj zaplati. Ockovaci preukaz psa aj zaznamy z tych kontrol vzdy veterinar odovzda majitelovi psa - a ten ich ma dat vam.

Vela stastia, bude to OK, ale k lekarovi ist treba a nie to iba cistit doma. Na taku ranu po pohryzeni dam aj psovi ATB, nieto dietatu ze nic ...

danniiee8
10. apr 2024

Jednoznačne riešiť s lekárom. Ja som mala menšie škrabance (cca ako 15 ročná) a šla som na očkovanie proti besnote nakoľko som nepoznala majiteľa (u infektologa 5 dávok do ramena, nič strašné)...
Síce odev nebol pretrhnutý ale na to, aby sa kontaminované sliny dostali do tela stačí minimálna ranka.
A taktiež by som riešila pani a psa - ukázať doklad o očkovaní + dohľadať veterinára, ktorý psa ockoval aby potvrdil vakcinaciu (aby ste mali istotu, že si pani nezohnala potvrdenie ,,od suseda") ... S týmto nie je sranda, i keď riziko je málo pravdepodobné, avšak zároveň vysokonebezpočné...

lenqua_12325
10. apr 2024

Tiež ma napadol pes a vyzeralo to ako nevinná ranka. Rana bola ošetrená a vyčistená a aj tak sa do pár hodín rozbehla sepsa. Začalo mi černať tkanivo a hrozila amputácia ruky od ramena !!
Nasledovali 2 týždne v nemocnici na kombinácii antibiotík + ďalší mesiac domáca liečba.

Nevyzerá to ako nevinná ranka.

lonely66
10. apr 2024

@lenqua_12325 snáď to všetko napokon dobre dopadlo. a plne s tebou súhlasím. pes je len zviera a má úplne iné baktérie či vírusy, na ktoré je človek väčšinou rezistentný. podľa mňa autorka dosť zanedbala vyšetrenie dieťaťa lekárom.

lenqua_12325
10. apr 2024

A nechceš vedieť ako denne bolelo to čistenie rany a vytláčanie hnisu. Do rany pchali kusy obväzov. Vystrihávali tie čierne časti kože bez umŕtvenia.
Bola som v podstate dieťa ale premietne sa mi to aj teraz pred očami.

Pes mal nariadený odber 3 alebo 4 týždne po sebe.
Po tejto dobe bol utratený.

lenqua_12325
10. apr 2024

@lonely66 aj podľa mňa to zanedbala ...no ja ruku mám, ale boli to skoro 2 mesiace utrpenia, lebo tým ako zahryzol mi aj zlomil ruku v kĺbe.
Keď ti hnije ruka a silné antibitiká, dopichané ruky a zatvorená na samotke v mini izbe.
Prežila som ale práve pre toto ma to štve.
Mama plakala na izbe, keď počula krik z ošetrovne.

Tá rana na fotke je naozaj škaredá.

nika523
10. apr 2024

@colsami áno, je to presne tak ako píšeš, mňa kusol pes doktor mi dal nejakú žiadanku pre majiteľa psa a ten išiel s tým na veterinu a potom dal mne potvrdenie že pes je zdravý a Očkovaný, mne len vyčistili ranu a nič mi nebolo, nič som nikde nehlásila. Majiteľ psa nemá povinnosť ísť k lekárovi s očkovacím preukazom a podobné hlúposti čo tu niekto písal.

lindusss2016
11. apr 2024

Jednu vec si uvedom, ze absolutne nezalezi na tom, ci boli teplaky poskodene alebo nie, koza dietata poskodena je a teda sa polahky mohla infikovat slinami aj cez teplaky, kedze tkanina rozhodne nie je nepriepustna...

andrejka1974
11. apr 2024

Treba ísť určite k lekárovi a pes musi byt hneď skontrolovaný veterinarom môj syn tiež takto bol pohryzeny psom cudzím našťastie sme PSA vypátrali tiež nemal poškodené oblečenie bolo to viac rokov dozadu a lekárovi sme museli priniesť lekársku správu že pes je v poriadku čerstvú od zverolekária kde sme boli priamo s majiteľom vtedy sa ešte deti hospitalizovali koli výskytu besnoty našťastie pes bol v poriadku tak mi syna na ďalší den pustili domov z nemocnice

angelinja
11. apr 2024

niekedy nechpaem ale chapem ze ked sa nieco stane clovek nema usudok a neive kam u konopy..takze vy na pohotovost a potom k veterinarovi vy sami nic neurcujte veterinari vedia ake su postupy vzhladom k psovi a aj cloveku, na nohaviciach neni diera asi preto lebo by musel trhnut ale na rane sa zda ze cez nohavice mu presli nejake ihlicky je to krvou podliate , na 99% bude pes ockovany proti besnote ved s takym by som ani ja nezila keby neni ockovany , mame psa...za dalsie ale ako pisu ide aj o bakterie, nechcei vedet co a a ko to moze vvyzerat uz len pri "obycajnom" stafylokokovi, tak uz nededukuj a chod na pohotovost , k lekarovi moja mama kedysi krmila psa pri bezdomovcovi, ktory ju pohryzol chodila na infekcne na injekcie proti besnote alebo nieco take jej davali ...ale tam sa nedalo nijako dohladat ci je ockovany alebo neni , vlastne to ani neriesila rovno isla na pohotvost

nika523
11. apr 2024

Ranu treba ošetriť, vyčistiť aby sa nezapalila nič iné, pes chovaný v domácnosti určite besnotu ani iné infekčné ochorenie nemá, to že musí ísť majiteľ k veterinárovi a doniesť potvrdenie je len formalita lebo mňa keď pohrýzol pes tak majitelia so psom u veterinára ani neboli, viem to lebo to boli naši susedia a kamaráti, len išli k vet bez psa a ten im dal papier, veterinar bol náš spoločný známy asi je to tak zo zákona a lekárovi to treba dať to potvrdenie ale žiadne neviem aké vyšetrovanie a odber krvi a neviem čo sa nerobí ak je pes očkovaný a aj keby nebol tak určite pes chovaný v domácnosti žiadnu infekčnú chorobu nemá ako som už písala, takže nepreháňajte a nestraste ranu treba len vyčistiť aby sa nezapalila alebo nehnisala.

autor
11. apr 2024

@nika523 to som urobila hneď. Akurát sedíme na chirurgii a uvidíme čo nám povedia.

nika523
11. apr 2024

Áno ja viem, bude to dobré neboj.

aimee77
11. apr 2024

Poslu Vas k nam na infekcne, kde Vam presne vysvetlime postup.Dr

autor
11. apr 2024

@aimee77 áno to už máme tiež žiadanou. Takze po chirurgii ideme aj tam

valilienka2
11. apr 2024

mna tiež pohryzol pes tak ze nohavice cele, ale rana podobna ako má vas, velmi dlho som tam mala hrču, ale na to ma aj upozornili aby som sa nebala ze dlhsie trva kým sa to pomliaždene tkanivo spamata..pes sa nasiel, vysetril a ja som na ockovanie nemusela..

tomasisa
11. apr 2024

No mna ked dohryzol pes, tak z pohotovosti po siti ma poslali na infekcne, a tam som musela do 24 hodin priniest potvrdenie ze pes je riadne zaockovany, ak by som tak neurobila musela by som podstupit liecbu aj ked prevencne proti besnote, exmanzel to iste, uhryzol ho pes a po siti mu povedali ze ak neprinesie potvrdenie do 24 hodin budu mu davat injkekcie proti besnote, ak si s pohotovostou len volala a nevideli to, ja by som radsej zasla, ale rovno s potvrdenim od susedy

alickapusinka
11. apr 2024

napíš ako ste dopadli a či je všetko v poriadku.

autor
11. apr 2024

No boli sme všade kde sme mali. A na infekčnom potrebuju vidieť preukaz. Inak teda bude očkovaný tými piatimi dávkami proti besnote.
Takze som akurát na ceste za majiteľkou.

simona20201309
13. apr 2024

Ahoj. Ako ste nakoniec dopadli? A ako sa hojí synovi noha?