14 mesačná dcéra nechodí

25. dec 2020

Ahojte, chcem sa s vami poradit, ako "naucit" dceru chodit. Uz ma strnast mesiacov a iba stvornozkuje, sama sa postavi pri nabytku, spravi par krokov popri nabytku, ale sama nestoji, ani nema ziadny zaujem o to, ani o chodenie. Mame taky tlaciace choditko, ale aj ked sa k tomu postavi a chyti za rukovät, tak nechce s tym chodit, krci kolena do klaku a nasledne si sadne. Aj ked ju chytime a chceme s nou robit kroky, tak si hned sada. Neda sa nijako motivovat, aby robila kroky aspon popri nabytku, radsej ide do stvornozkovania. Neskoro zacala aj sediet, stvornozkovat aj stat. Vzdy bola spokojna s tym, co aktuakne vedela. Mentalne nie je zaostale, je aj primerane zvedava a ziva. Vien, ze kazde dieta ma svoje tempo, ale 14 mes.sa mi zda uz dost, aby este ani sama nestala bez drzania. Ake mate skusenosti, ako ju rozhybat. Muz ma uz "strasi" pavukom, aby sme kupili. To nechcem. Dakujem za rady a vase skusenosti.

deti95060810
25. dec 2020

Maminka zatiaľ nerob stresy.... 14 mesiacov nie je až tak zas veľa. Dieťa má času ešte nejaké 3 - 4 mesiace. Až okolo 18 mesiaocv sa začínajú riešiť takéto stavy. Ak začala dcéra neskoršie sedieť, a aj štvornožkovať tak isto začne neskoršie aj chodiť. Všetko chce svoj čas. Dcéru netreba nútiť, všetko musí prísť samé. Prinajhoršom pri najbližšej poradni upozorníš pediatra... o mesiac - dva sa situácia môže zmeniť....

fazulkova
25. dec 2020

moja starsia zacala sediet presne v 9 mesiaci, potom dlho stvornozkovala, zacala chodit v 14 mesiacoch a nema ziadne problemy, podla mna je to este v pohode. aj mladsia chodila neskor ako v roku. netlac na to. tie blabla , ze kazde dieta je ine, su veru pravda. neporovnavaj ak mozem poradit a daj tomu cas.

pribinak
25. dec 2020

Zrus to tlačiace choditko. Ona musí chodiť popri stene a nábytku, naučiť sa sama postaviť sa v priestore bez držania a to sa s choditkom bude ťažko učiť. Najskôr musí chodiť popri stene, potom sa už len pridržiavať jednou rukou steny a chodiť tak že urobí 1-2 kríky medzi stolom a gaučom napr
Inak norma je do 18 mes, to že stvornozkuje je super. Nevod ju za ruky, to nie je správny vzorec chôdze

danulienka78
25. dec 2020

Moje obidve deti začali chodiť,keď mali 16,5 mesiaca

jvasenka
25. dec 2020

Urcite ju nenut a nerob to nasilu to moze iba uskodit... Upozornila by som pediatra uricte k tomu zaujme nejaky postoj budes mudrejsia.. Nasa zacala sice so vsetkym skoro a viac menej sama ale napr stat sa naucila v postielke a chodit sa naucila v ohradke tak ze sa drzala krajov.. Tak skuste ak mate moznost... Ak toho pavuka myslis to otrasne choditko nekupovala by som to, pocula som ze deti sa naucila sice chodit ale po spickach (neviem ci je pravda my mame tlaciace)... Dalej ju motivujte, skusajte.. Moja ked bola v postielke som ju stale k sebe volala, ked nesla vzala som ju sama, nevadi, potom uz sa chytila okraja a sla sama🙂

asia83
25. dec 2020

Náš sa pustil chodiť SÁM keď mal 16 mesiacov. Teraz ho každý obdivuje, že nepadá a pekne chodí. Lebo sme ho za ruku nebrali, preto. Nechali sme to na ňom, aby nehľadal stabilitu v našich rukách, ale sám vo svojich pohyboch. Kam sa ponáhľate, čo chcete koho učiť? Ja som na syna hrdá. Aj keby začal chodiť neskôr, o čo by prišiel? O nič, akurát vy o možnosť chváliť sa. Chodiť bude celý život.

tamvtme
25. dec 2020

Vsak sa nic nedeje, riesi sa az ked nechodi po 18. Mesiaci...nasa zacala sama chodit na prelome 14 a 15 mesiacov, teraz ma 16 a uz veselo beha ale stale este nema uplnu istotu...kamoskyn zacal chodit az ako 19 mesacny a o nic neprisiel, vsetko je v poriadku

nika82
25. dec 2020

ja som tiez zacala neskoro chodit, ale problem bol v ociach

vamajka
25. dec 2020

aj syn bol taky zacal chodit v 15 mesiacoch

halci
25. dec 2020

@asia83 Presne tak. Ani my sme nedrzali za ruky a dcerky vobec nepadali ked zacali chodit same. Obe stvornozkovali a zacali same chodit okolo 15,5 mes.

asia83
25. dec 2020

@halci Super. Konečne má niekto podobný názor. U nás stále držia tie chúdence za ruky už od polroka dobreže nie. A najlepšie na tom je ich zdôvodnenie, veď ony samé chcú. Ako dieťa vie, že má hľadať oporu v rukách, keď mu ich neponúknem? Iba tak, že ho za tie ruky chytím.

amelie2017
25. dec 2020

Vobec sa netrap, to, ze sa stavia a skusa popri nabytku je dobre. Nasa to robila 4-5 mesiacov, kym zacala chodit. Sadla si vo 8 mesiacich, kratko na to sa postavila, zacala skumat nabytok, ale sama sa po troske pustala az v 13 mesiacoch a ozajstna chodza az v 14 mesiacich.

halci
25. dec 2020

@asia83 Ano, myslela som si ze take veci su v sucasnosti uz davno prekonane.

simsalabim
25. dec 2020

Moja mladsia zacala chodit az v 15 mesiacoch, aj to az po velkom povzbudzovani a pridrziavani. Stat vedela, aj chodit - ak by chcela, ale ona mala zjavne velky strach. Velmi dlho potom chodila tak, ze sa drzala jednou rukou kocika. Bola velmi opatrna, akoby sa proste bala pustit, aj skorov dvoch rokoch. Ale na rozdiel od starsej dcery, ktora zacala sama chodit v necelych 10.mesiacoch, sme nikdy nemuseli riesit ziadne karamboly a pady - proste uz bola myslienkovo vyspelejsia, nikdy nesla stylom "varuj dusu na doline", ako starsia dcera.

panorek
25. dec 2020

No to by už mala chodiť a nie hocikde najlepšie do práce!!!

gelifil
25. dec 2020

@panorek 😂

gelifil
25. dec 2020

má čas, nic neunahli, ocividne robi pokroky, len to dlhsie trva, ak stvornozkuje, aj stoji, je to OK, riesit sa to ma az ked nic po 18 mesiacoch

adamadent
25. dec 2020

Podľa mňa je úplne ok. Začne chodiť keď na to príde dozrie, zatiaľ je opatrná... lebo vie ze pádom z nestability by spadla a to boli. Stvornozkovanim si posiluje svalstvo a to je najlepšie čo môže teraz robiť.

marci77
25. dec 2020

problem by bol keby nezacala chodit do roka a pol....vtedy sa to uz riesi
moj syn zacal chodit v 13mesiacoch, dcera v 15mesiacoch....dieta zacne, ked je pripravene
uplne zbytocne sa trapite
mozno mozete podporit zaujem o chodzu napr. ybike pewi odrazadlom, kamoske tak radili

https://www.youtube.com/watch?v=i0T7N_KZOLM
olivia1425
25. dec 2020

Za prve dieta sa nema vodit sa ruky !
Ak to budete robit samo sa do priestoru nevyberie
Za druhe zdrave dieta ma cas zacat chodit do roka a pol a aj to ma kazde svoje tempo
Pokial ostatne zvladlo predtym samo aj toto pride

lululucy
25. dec 2020

Moja dcera zacala chodit v 17 mesiacoch. Tiez z toho bola zufala, vsetky nohavice zodrete, kolena mala az zlte od toho lozenia. A ona nie a nie chodit. Nevedela som si ani predstavyt ze sa raz sama odhodla. A jedneho dna sa proste sama pustila z nicoho nic. Ostala som ako obarena. Teraz mi je z toho smiesno. Tiez zacala neskoro sediet, neskoro lozit ale zato zacala skoro rozpravat

bu1bu
25. dec 2020

Moja stvrnozkovala celých 6 mesiacov, z toho 5m chodila sama okolo nábytku,, bola som z nej na prášky, teda skôr z rečí svokry a okolia. Keď mala 17.5 m sme boli u lekárky ( choroba) tak som jej tam skoro plakala že prečo nechodi... Bohužiaľ bolo nejaké chrípkové obdobie a plno deti,, objednala nás o 3 dní. Prišla som s dcérou ktorá sa deň pred návštevou dvihla a začala chodiť,, úplne sama, krásne rovno bez pádov... Sama napochodovali do ordinácie... Sestrička s lekárkou sa strašne dobre zasmiali 🙂 Dievčatko v rodine čo máme začalo chodiť za ruky v cca 10 m teraz má 15 a stále padá ako hruška... Takže asi tak k tomu...

majah212
25. dec 2020

Dcéra začala chodiť tesne pred 2 rokom. 4 nochovala už dlho,postavila sa popri nábytku ruckovala atd´každé dieťa je iné a to že ty máš pocit že by to už mala vedieť, nie vždy znamena že je na to dieťa pripravené´ nechaj jej čas, dieťa nepotrebuje učiť ako má chodiť (pokial nema zdravotné problémy a tie podľa toho čo píšeš nemá). Veď sa nachodí cely život ešte 😉 nás pre istotu poslal pred 2rokom detský doktor na neurologické vyšetrenie a neurologicka sama povedľa že dcéra je ok a nemá s nou čo robiť, a že je to len otázka času kedy začne chodiť. Hlavne nevoliť za ruky, žiadny pavúk atd(rada od neurologicky).

mogaa
25. dec 2020

Na 1strane píšeš že sama nestojí, na druhej že chodí okolo nábytku...no ak chodí okolo nábytku tak predsa sama stojí....to že sa opiera o nábytok nie je podstatné, žiadne dieťa neačne chodienie že sa postav do priestoru a tam stojí....vôbec nestresuj, má svoj čas, do priestoru sa pustí až sa na to bude cítiť sama....ono čím neskôr ačne dieťa s chodením, tým je viac opatrnejšie....deti do roka si ešte neuvedomujú následky, pustia sa bez problémov do priestoru samé, ale čím sú staršie tým sú opatrnejšie a už si uvedomujú že môžu spadnúť....je na najlepšej ceste - štvornoškuje a chodí okolo nábytku - treba jej dať len čas kým bude sama pripravená.....naša začala tiež neskôr, nič jej neutieklo, až okolo 14mesiaca sa rozchodila tým že sme si ju na 2kroky posielali medzi sebou,aj to ju niekto musel istiť že jej držal ruku a teda u nás ju posunulo to chodítko čo tlačí pred sebou....ale chcela s ním chodiť....naša napr.ani nechcela chodiť že ju niekto chytil za rúčku, iba sama popri nábytku a tak to má aj byť, až neskôr sa rozchodila....zatiaľ schovaj chodítko keď s ním nechce chodiť, hračky porozkladaj na nábytok okolo ktorého sa posúva aby bola motivovaná k chôdzi......a vôbec nezaostáva, do 1,5roka má čas a pustí sa až keď bude sama pripravená ......

tata1401
25. dec 2020

moja až v 18mesiacoch, okolo sedačky a pod. chodila skôr, ona veľa nabehala kolenačky-riadne sa tvárila že ozaj chodí😀a potom v 18mesiacoch sa zrazu v strede izby postavila sama bez pomoci a rozbehla sa ku sedačke😍odvtedy už nezastala

ja_mama
25. dec 2020

Nasa zacala chodit az ked sa vedela postavit sama v priestore - dovtedy iba okolo nabytku a pustit sa bala...jednoducho este potrebuje tie svaly posilnit a aj v hlavke si to prepojit a pojde to 🙂 nam napr velmi pomohli schody, ci uz v svornozkovani ale aj v chodeni - rada sa po nich po 4nozky liepala smerom hore, takze si myslim ze aj to pomohlo jej spevnit svaly, mozes skusit ak mate kde 🙂

hettinka
25. dec 2020

Mám 2 deti, dcéra chodila v 11 mes už úplne sama aj po vonku. A syn v 11 mes sotva stal pri nábytku, v 14 začal okolo nábytku a sám chodil až v 15 mes, ale len v byte a krátke vzdialenosti. Výhoda bola, že mal oveľa menej modrín a odrenín.
Ak je inak v poriadku, nechaj jej čas. Každé dieťa má svoje tempo. Choditkom jej nepomôžete, práve naopak.

durianka1973
25. dec 2020

Dcera aj syn zacali chodit v 15 mesiacoch, urcite by som sa velmi nevzrusovala ani do takeho 1,5 roka. Ak sama stoji, chodi popri nabytku je to uplne v poriadku. Ide si sama svojim tempom podla toho, na co sa citi fyzicky aj mentalne. A tak je to dobre. Ja som v zivote deti ani za ruky nevodila - proste sa naucili chodit same. Pavuka ani choditko (to na sedenie) urcite nie, detom moze v spravnom vyvoji skor ublizit, kedze prirodzene nezapajaju tie svaly, co by mali. Dcera momentalne chodi na balet a na gymnastiku a syn miluje bicyklovanie - naozaj nic nestratili tym, ze zacali v 15 mesiacoch 🙂

autor
25. dec 2020

Dakujem za reakcie, presne take som aj ocakavala, musim dat precitat svokrovcom, lebo oni to beru asi ako sutaz

zuzap33
25. dec 2020

To bohužiaľ poznám 🤦‍♀️