2-ročné dieťa stále plače

lilka5555
18. nov 2023

Ahojte, som matkou náročného dieťaťa ktoré väčšinu dňa plače. Vstáva s plačom, cez noc plače a my už nevládzeme. Odkedy sa narodil sme chronicky unavení a psychicky vyčerpaný. Čítala som si iné diskusie kde písali rodičia že im diagnostikovali autizmus. Chodí do jasliciek a tam ho chvália že je zlatý, pekne spi, hra sa. Ma rad deti, ľudí, ma očný kontakt, ukazuje prstom, sleduje keď mu niečo ukážem, hra sa že kŕmi macka, vie napodobniť zvieratá ale nie všetky. Reaguje na meno. V tomto mi ako autista nepríde. Ale v tom ako plače a ja neviem prečo tak áno. Taktiež ma celkom obmedzený záujem o hry. Miluje autá a s nimi sa hrať.s autami sa hra ale normálne- funkčne. Netoci kolieska. Chodí s autom po stene, po nohe a keď sq pohnem začne revat. Normálne hry kľudne ako ostatne deti bavia, jeho nie. Len pohybové kde sa môže nahanat. Nevie ešte rozprávať vie do 10 slov. Boli sme u pediatricky, psychologicky keď mal 19m, teraz u logopedicky a nikde mi nič bližšie na jeho stavy nepovedali len že je ešte maličký..naozaj sa to vomne bije pretože je iný ako ostatne deti. Niekedy si myslím že je úplne v poriadku a keď začne mat tie jeho stavy tak si zas myslím že to nie je normálne čo robí.

domireb
18. nov 2023

Mam takú verziu doma, keď si chceš napísať do správy.

lilka5555
autor
18. nov 2023

@juliet86 keby adhd myslím si že by mal problém aj v jasliach. Skôr to nks. I keď to môže byt aj ten asperger. Neviem. Nikde mi zatiaľ nič nepotvrdia. Povedali mi že nevyzerá to byt autizmus ZATIAL a že je ešte maličký a mám prísť neskôr.
@snehulak77 Inak tie zadne stoličky mu naozaj idu. Ale že by to tak dlho trvalo? Pretože kuse všetko čo Vidi. Idem do práce za 2 týždne a popravde sa toho obavám ako to budem zvládať keďže k nemu vstávam fakt minimálne 2x v noci. A iné dni aj 5x. Ja som sa fakt nevyspala za 2 roky celu noc.

luccija
18. nov 2023

@lilka5555 v jasliach musí poslúchať tak potom doma vypustí paru veď každé dieťa si doma pri mame dovoľuje najviac.Je aj v období vzdoru atď...keď je nepokojný a nespokojný od malička teraz sa to zväčší niektoré deti sú hold narocnejsie

snehulak77
18. nov 2023

@lilka5555 uf, máš to ťažké. Keby ti ho aspoň na jedno poobedie niekto zobral, trošku oddýchneš. Alebo napr ja som malého dala k mamine (býva o poschodie nižšie) alebo môžeš ist k nej aj prespať, a mamina sa budila k nemu. Bola som pokojná, že nie som ďaleko a aj som sa vyspala. Akákoľvek bolesť spôsobuje nepohodu. V jaslickach musí poslúchať, doma môže emócie pustiť. Náš Maťo keď je chorý, uboleny, tak to je plač za všetko. Ale že úplne za všetko

pkgirl30
18. nov 2023

Ako veľmi dokážeš byť na neho prísna?

snehulak77
18. nov 2023

@lilka5555 ešte mi napadlo, že ak mu vrcholia tie zúbky, tak normálne nurofen. Ja viem, že má tu ukamenuju za názor, ale pediatricka mi povedala, že 3 dní úplne v pohode, keď je to najhoršie. Môžeš mu dať na noc a uvidíš, či to je lepšie alebo nie.

lilka5555
autor
18. nov 2023

@pkgirl30 no myslím si že nie som prísna. Už keď je fakt zle mi rupnu nervy a zakricim ale to nie je cesta viem. Ale som len človek a mám len jedny nervy.
@snehulak77 Áno keď je moc zle mu dám nurofen aj potieram dasna

pkgirl30
18. nov 2023

@lilka5555 Ja som to práve myslela tak, že prísnosť netreba zanedbať. Nemyslím krik ako besná lebo ti rupli nervy a už psychicky nevládzeš. Ja som si tým tiež prešla od asi jedného roka do asi 4 sme si doma užili plaču a hystérie z jeho strany. bol veľmi nekludne a hysterické dieťa a ja som od začiatku prísna mama aké tiež som sa musela naučiť používať tón hlasu. Teraz už aj bez toho aby som vôbec len trocha zvýšila hlas vie že sa hnevám alebo že má poslúchať. Ak to nie je bolesťou, ale len skúša hranice koľko dovolíte, tak si založ denník a zapisuj si , kedy kričí prečo ako dlho čo ho ukľudnilo. na každý jeho krik alebo plač musíš aj ty reagovať inak, skús raz urobiť to že ho nebudeš ukľudňovať, nechaj ho tak nech si kričí koľko chce a uvidíš ako bude reagovať. Možno to časom prejde samo možno to bude treba riešiť a nejakým odborníkom.

lilka5555
autor
18. nov 2023

@pkgirl30 ďakujem pekne, vyskúšam a uvidíme

maryetta
18. nov 2023

No ked mu idu zubky to moze byt aj uboleny. U mojich boli stolicky a ocne zubky doslova nocna mora… a trvalo to fakt dost dlho.

vreckovka2
18. nov 2023

@lilka5555 Tú situáciu s hračkou, čo si opisovala. Že on si vzal a ty si mu ju vzala a spustil brutálny rev. Ako si mu ju vzala. Vzala mlčky a hotovo? Povedala mu, že mu ju vezmeš a vzala? Lebo to by aj môj 2,5 ročný spustil brutálny rev. Predpokladám, že slovo nie už vie povedať. Alebo aspoň zakrútiť hlavou na znak nesúhlasu. Skúsila by som sa pýtať. Pri tom obliekaní, by som mu povedala že ho teraz potrebujem obliecť. Ale macko mi zavadzia. Opýtala by som sa, či mu ho môžem na chvíľku vziať. Vysvetlila, že mu ho vrátim po oblečení kabátu. Ak by mi povedal nie, nevzala by som a hľadala iné možnosti. U nás zaberá, že si drží hračku v jednej ruke, oblečie rukáv, prehodí do druhej a oblečiem druhý. Ak sa mu to nezmestí, hľadáme miesto kam dáme hračku, kým sa oblečie. uisťujem, že hračka pôjde s nami. Ak to budeš robiť konzistentne a rovnako, naučí sa, že proste aj keď na chvíľu hračku položí, určite ju vezmete so sebou. Ja osobne by som ho na tvojom mieste len viac pozorovala. Ono tie deti vedia nasrať totálne "maličkosti a hlúposti". Nikdy by som neverila aké. Len ja mám výhodu, že náš syn rozpráva a vie mi povedať. Tvoj zatiaľ nie a preto to vyžaduje od teba oveľa viac pozorovania, predvídania a bádania, čo mu asi vadí. V nočnom budení len súcitím, u nás sa striedajú obdobia, kedy je hore aj 12krát za noc...ak je hore 2krát tak mám skvelú noc. Posledné stoličky idú dosť dlho a môžu ho veru riadne trápiť. Aj preto môže byť nervný. Ak ste zúfalí, normálne by som kontaktovala psychológa a išla sa poradiť akým smerom uberať výchovu. Nehľadala by som žiadne diagnózy. Musíte sa naučiť "ako na neho".

klementinka58
18. nov 2023

toto iste sme mali aj my doma, brutalne narocne dieta v jasliach a skolke anjelik, milacik uciteliek. Doma vypustal paru, po skolke bol mrzuty . Potesim ta, vekom sa to zlepsovalo. Ale naozaj kto nemal take dieta, nevie si to predstavit. Moj je aj predcasne narodeny, cize ta emocionalita bola o to silnejsia. Ja som vzdy kludne, rozvazne. Teraz mal sest a neplace takmer vobec, dokaze pochopit hranice, ktore som doteraz urcovala.

thoughtfulweirdo
18. nov 2023

Mám aktuálne 2,5 ročného, ktorý od narodenia prereve neskutočné množstvo času. Prvých 6 mesiacov života prereval bez nadsazky 10-15 hodín z každého dňa, potom sa to pomaly zlepšovalo, s dôrazom na slovo pomaly. Do 2 rokov som bola presvedčená, že má nejakú poruchu, buď mentálnu, alebo fyzické bolesti a preto stále len plače. Keď neplakal, mrnčal a pišťal. Okolo 2 rokov začal zrazu veľa rozprávať, tak som sa prvý krát začala pohrávať aj s myšlienkou, že nemá žiaden zdravotný problém, len je proste taký 🤷🏻‍♂️ aj teraz je stále večne nespokojný, nič nemá rád, nič ho nebaví, nič nechce robiť, nikam ísť, neviem ho potešiť. Zrejme to bude povaha? 🤷🏻‍♂️ Do škôlky ešte nechodí, na to som sama veľmi zvedavá. Sekundujem vyššie napísané, kto nemal večne mrzuté a nešťastné dieťa, nedokáže pochopiť tú psychickú únavu a zúfalstvo rodiča.

natalka25122017
18. nov 2023

@lilka5555 Ja mám skoro niečo podobné syn bude mať vo februári dva roky nevie rozprávať ukázať vie ale niekedy Tiež niekedy Place vrieska hadze sa o zem ked tu ma sestricku tak je ako baranok niekedy vonku by stale bol behal bavia ho kocky sem tam auta ale inak nic moc moj je hyperaktivny este aj pisty ked ho neupozornim a v obchode hroza tam ho uz ani nenosim lebo kocik ani kosik nic behat po obchode nechce ani ruku dat a ked da hodi sa o zem a smeje sa niekedy place poznam to aj ja som vycerpana ale oni z toho vyrastu ale viem si to uplne predctavit co zazivas

werbenka
20. nov 2023

Ono to paradoxne pokojne moze byt prave tymi jaslickami. Tam si dieta nedovoli, nemoze tam jednoducho vypustit paru. Nesie si to domov za mamou. Predstavte si to, ako ked ste v praci a niekto vas tam zvozi, potom vam kolega zje desiatu a este sa vam pokazi pocitac. V robote nezacnete zjapat a plakat, zoberiete si to domov. Tam vypustite az paru, ci uz hadka s muzom kvoli hluposti, alebo krik na dieta kvoli hluposti. Realny dovod vasho kriku je ale v praci. A teraz dieta, niekto mu tam nieco vezme, okrikne ho, udrie kamarat. Pride domov frustrovany a vybije si to na vas. Vy ale nie ste realny dovod, preco sa hneva. Vy ste ale jeho najblizsia osoba v zivote, pri ktorej sa citi uplne bezpecne a vie, ze iba pri vas sa moze vyplakat. Ani vy by ste neplakali v praci ale radsej doma na manzelovom ramene. Dalsia vec, ze je v obdobi vzodru, vadia mu pre nas dospelych total hluposti. Lebo pohnem jeho autickom, lebo on si nechcel dat toto tricko, lebo som osupala banan a on nie. V tomto veku deti prejavuju viac emocie a skusaju hranice, ktore treba nastavit jasne. A asi bude aj citlivejsia povaha na zmeny a ine veci. Z tohto hladiska mi pride ok jeho spravanie v tomto veku. Ked sa rozhovori, malo by sa to zlepsit, lepsie pochopite jeho potreby. Skusila by som sa na vasom mieste zamerat na jeho spanok. Aky ma rezim? Spava cez den? Co papa vecer? Skusali ste spankovu poradkynu? Plac v noci, je to skor ako krik? Nejde o nocne mory? Kolko hodin spi v noci, ked byva hore? Su to skor nocne party alebo len kratke zobudenia?

lilka5555
autor
27. nov 2023

@werbenka no musím povedať že každý deň robí pokroky a musím autizmus úplne vylúčiť pretože porozumenie ma krásne a začína už rozprávať nové slova. Je úplne iný ako napr pred 2 tyzdnami. Je taký osobnejší.. no bohužiaľ v noci je ako úplne iné dieťa. On nie že plače. On ma záchvat taký že sa až vykruca. Dnes bola lepšia noc a bol hore 2x. Zmenili sme miesto postieľky mám pocit že to pomohlo ale nechcem to zakríknuť. Ale o 6 ráno spustil taký hysak akoby ho niekto týral.. zistili sme, že plakal kvôli autu.. ale to čo robil to bolo niečo strašne… ako sme mu dali auto sa ukludnil a trvalo to 30 minút.. večer papa klasicky tak ako my - mäso/ príloha najčastejšie zemiakovú kasu ta mu chuti najviac. Alebo nejaké cviklove rizoto… vždy keď ma ísť spat aj poobede predchádza tomu strašný plač lebo nechce.. ale keď zaspí tak spi aj 2h.. v škôlke zaspí bez problémov. Vypije si mlieko a spi..

zuzuliennka1
27. nov 2023

@lilka5555 a ty zas nemas paru, ake narocne je naozaj mat autistu.
nic autisticke nema, 2rocne deti su normalne aktivne, zive, neobsedia,… povaha, vzdor….

werbenka
27. nov 2023

@lilka5555 skusila by som sa pozriet na rezim, to ze nevie zaspat, je v tomto veku ok, dlhe uspavanie tiez normal, chce to len trpezlivost a stat si za svojim, ze sa ide spat. Moze sa stat, ze ide ale prilis skoro spat, nie je este dostatocne vybity a prero bojkotuje spanok. Neviem ci uspavate tak, ze ste s nim alebo nie. Moze vyhladavat blizkost. Popripade, ak by spal s vami v posteli v noci, tiez by sa budil a plakal? Vyslovene taky krik nocny maju deti pri nocnych morach. Ak place po zobudeni neutisitelne, je to tiez ok na tento vek, dozrieva nervova sustava. A ak mu idu stolicky, pokojne zle noci mozu s tym suvisiet. Skuste pozriet mozno @spinkajbabo na Instagrame, ma tam fajn posty o spanku, alebo robi aj poradenstvo individualne.

lilka5555
autor
27. nov 2023

@zuzuliennka1 ako môžeš poznať moje dieťa a tvrdiť si že ani náhodou nie je? Ani si ho v živote nevidela a nevieš ani o čom píšeš. Ja som si s ním už vyšetrenia odchodila a veru to slovo tam padlo. Moj je veľmi náročné dieťa a ver mi, že by si si z toho vlasy vytrhala

zuzuliennka1
28. nov 2023

@lilka5555 lebo vidim co pises, ako sa sprava, ako reaguje a to nie su autisticke prejavy.
rozumie, ukazuje, zdiela…
ver mi, ze nevytrhala, lebo ja mam 6r autistu a tie amoky, ktore ma tvoje dieta zatial len kvoli veku (2 roky, typicky vzdor), mam ja denne uz roky…

lilka5555
autor
28. nov 2023

@zuzuliennka1 tak to mi je luto.. prajem veľa síl

uradnikova
28. nov 2023

@lilka5555 ja som tak mala syna. Ked bol starsi,zistilo sa,ze ma vysoke iq a tieto deti su emocne nestabilne. Neskor sa ukazalo adhd a place v podstate doteraz🙂. Ale ma aj vela darov,ktore bezne deti nemaju,tak to musime nejak zvladnut. Drzim palce.teraz uz na to aj so synom spominame a smejeme sa ,aky bol.nikdy nezabudnem- Ja som s nim uz isla kvoli tomu lekarke ,co som uz bola zufala a sestricka " no co ti je Tadeasko?" A on " vkuse placem,uz aj v noci." Doteraz spominame tuto hlasku🙂