2-ročný syn robí scény a zle iným deťom, keď si zoberú jeho hračky

15. feb 2023

Prosím o radu, ako mám postupovať. Slm niekedy v koncoch.
Zle robi v zmysle, postrčí druhé dieťatko, začne hystericky hovoriť, že mu dieťa zobralo hračku a chce ju naspäť. Snažím sa dohovárať, že všetky hracky, čo ma doma sú jeho a aj jeho ostanú, len kamarát/kamarátka si ich chce na chvíľku pozicat. Nepomáha ani nahradenie inou hračkou. Nerobi to nikde v kútiku ani na návšteve, ani detičky nesoti tak, aby im ublížil, ich rukou odtlaca id hračiek. Mame vekovo rovnako starých rovesníkov, takze keď sa ziberie hračka druhému place buď jeden alebo druhý. Proste u nás doma vyzera môj syn za lakomca, ale mne nejde o to, ako vyzera pred inými. Ale ako mám reagovať, jedna sa i jeho hracky. U iných to nerobi, tam si uvedomuje, že hracky nie sú jeho a nerobi hysteriu. Za radu ďakujem

amonet
15. feb 2023

ty by si svoj mobil alebo tablet ci auto pozicala len tak aby si nebola za lakomca? pozri sa nato inou optikou,je to jeho maly majetok ktory si chce chranit a je normalne ze tu emociu dava von takto. my sme sa doma dohodli ze vyberie hracky s ktorymi sa mozu hrat aj ine deti a ostatne si odlozi a nebude vytahovat🤷‍♀️ a tak su spokojni vsetci

akvi
15. feb 2023

Nenut ho požičiavať hračky, nie je absolútne povinný sa o čokoľvek deliť. On tomu v tomto veku ešte vôbec nerozumie, berie to tak, že o svoje veci príde, preto ich bráni zubami nechtami. Nech si druhé deti prinesú svoje. Možno si on bude chcieť požičať od nich a vtedy mu pekne vysvetli, že aj druhé deti si chcú požičať jeho hračky. Trpezlivo, bez nátlaku, ak nebude chcieť, tak ho nenut. Časom pochopí, ako to chodí. Keď bude viac medzi deťmi, ideálne o trochu staršími, tak to odpozoruje.

gabika128
15. feb 2023

Je to úplne normálne v tomto veku 😂 návštevy bývajú jeden veľký boj a rev 😂

lyci
15. feb 2023

nas reve a nepozicia ani vlastnej rodine, nieto este cudzim detom

autor
15. feb 2023

@amonet ale on nechce žiadne dať 😁

autor
15. feb 2023

@akvi ja ho práveže nenutim a tiež som názoru, že sú to proste jeho hracky, ale zo strany kamaratiek neprichádza súhlas skôr, te nemôžem porovnávať dospelacke veci a detske hracky🤦‍♀️

autor
15. feb 2023

@gabika128 som rada, že niesme jediní, ale mrzí má to lebo kazda návšteva z nás konci krikom, placom trucom. U cudzich to nerobi 😒

autor
15. feb 2023

@lyci tak niesu to len cudzie deti, aj bratranec a sesternica s ktorými sme pomerne často, stretávame sa u svokry a tam je to v pohode, skôr mi ide o tu situáciu doma

jannka89
15. feb 2023

Syn mal pár hračiek, ktoré nechcel požičiavat, tie sme vždy pred príchodom navstevy odložili a bol kľud ... Tiez keď sme niekde boli, som mu pripomenula, že aha Miško ti pôžičal hrácku, aj ty mu nejaké požičiaš keď príde on k nám... Ale inak je to len obdobie, asi každé dieťa tým musí prejsť, u niekoho trvá dlhšie, u niekoho kratšie ...

akvi
15. feb 2023

Môžeš sa vykašľať na názor kamarátok. Keď ste u vás, budú proste platiť tvoje pravidlá. A vysvetli kamoškam, že porovnávať dospelácke hračky s detskymi je v tomto prípade na mieste, pretože pre to malé dieťa má jeho autíčko hodnotu ako pre dospelých auto. Ani im by sa nepáčilo, ak by ich niekto nútil požičať ho.

tana85
15. feb 2023

a v com je to ine? v com je tvoj mobil viac ako jeho auticko? on to tak vnima, pre deti je to ich vsetko, o com inom mozu rozhodovat ako o vlastnych hrackach? pre ten vek je to uplne typicke spravanie, moji boli rovnaki, vysvetlovanim sa to zlepsilo a vztah s kamosmi bol viac ako hracka. ale respektovala som, ze nechce pozicat. ak sa to vsak deje len u vas ked pride navsteva, tak poprosit navstevu, aby si doniesla vlastne hracky, on ich uvidi, mozno bude chciet a vtedy sa da ho ucit, ze ak on chce nieco ich musi na oplatku tiez svoje pozicat

mima172
15. feb 2023

Ja tu budem za divnú, nakoľko nie som v tomto absolútne "moderná" mamička ale je mi maximálne proti srsti tento moderný smer a la "nechaj ho nech sa nedelí". Nechcem sa ta dotknúť, moja je niekedy taká tiež, no snažím sa to stopnúť vždy v prvých náznakoch sebectva. Učíme ju, že je škaredé byt sebecká a nepožičať detičkám hračky, keď ju pekne poprosia.
Celkovo je mi veľmi proti srsti, že rodičia prestali byť rodičmi. Vysvetlovat je fajn, no stale treba aj vychovávať. Vlastná skúsenosť - jeden drzý chlapec, ktorého mama bola s hlavou zaborenou v mobile vykmasol z ruky mojej malej vonku jej loptu. Matka nič, tak ok, loptu som mu vzala a dala mojej malej so slovami - chlapček ti loptu vytrhol, to sa nerobí, keď ta o ňu poprosí, tak mu ju pozicias? Dcérka hneď, že áno maminka, Dodka dá. Zrazu matka doletela a ze co si to dovoľujem vytrhnúť jej synacikovi loptu, tak vravím, že váš synáčik ju vysklbol mojej dcére. Ona nato, že "silnejší vyhráva". Skoro mi urvalo dekel. Moja odpoveď bola, že v súčasnosti zjavne nevychovaný a drzý vyhráva. Pointa? Učím dceru požičať, podeliť sa, no ukazujem jej aj že treba slušne poprosiť. Má 2r 9m a vždy o hračku poziada a tiež sa svoje hračky podelí. Sorry za dlhší príspevok, akosi som sa rozohnila 😃
Proste len chod svojmu malému príkladom a nenut ho dat hračku, keď ju niekto len tak vyšklbne, no ukaz mu, že sa ma podeliť, keď iný pekne o ňu požiada. A áno, vie požiadať aj 2r dieťa, keď je k tomu vedené a vidí takéto chovanie doma.

tana85
15. feb 2023

@mima172 tiez ma tak vychovali, teraz mam velky problem povedat nie aj pri inych veciach v dospelom svete lebo ved ma pekne prosia a aka som ak odmietnem. tvoj priklad z ihriska je druhy extrem, to s tym, co piseme viacere nesuvisi

gabika128
15. feb 2023

@mima172 ale veď pekným príkladom ohľadom delenia sa o hračky môže ísť rodič stále, len dieťa to v určitom veku nechápe. Syn nechcel požičiavať do 3 rokov v 2 rokoch to bolo úplne nemysliteľné, nechavala som ho tak, vysvetľovala a keď dozrel tak sám pekne požičia aj pekne poprosí a vráti. Tiež keď v tom veku zobral inému dieťaťu hračku a ono plakalo, musel vrátiť, aj on si poplakal, ale jednoducho musel rešpektovať, že to nie je jeho hračka a dieťa mu ju nechce požičať. Neskôr sa aj naučil vymieňať, chcel si požičať a pri mladších deťoch vedel, že možno zafunguje ak im on da svoje...

akvi
15. feb 2023

@mima172 takze ked ta teraz pekne poprosim, pozicias mi svoje auto? Fakt? Ty ucis dieta, ze povedat NIE sa nema. Ale povedat NIE je sakra dolezite, iba tak si dieta dokaze nastavit hranice. Potom tu vypisuju zeny, ktorych muzi ich tyraju..no preco asi, lebo tie zeny nedokazu povedat nie. Alebo zeny, ktore pozicaju peniaze a uz ich nikdy neuvidia, no lebo nevedia povedat nie..ved ich brat pekne poprosil..aj ked im blikala kontrolka, ze ich zase prechlasta..ze.. Alebo v praci ich zneuziva sef, kolega..lebo im naklada viac, pretoze nevedia povedat NIE. Ved ked on tak pekne prosi.. Dieta mas naucit, ze to NIE povedat moze. Ze ono samo urcuje, co ano a co uz nie. A tak isto sa musi naucit to respektovat aj u inych. To dieta si jedneho dna bude tiez chciet pozicat hracku a bude vidiet, ze to funguje aj opacne, ze ak ono nieco chce, ze niekdey proste nestaci chciet, ze nemoze mat vsetko, co chce. A to, ci poprosi, ci nie, to je dalsia lekcia. Ano, obcas staci poprosit, byt mily, resp. tiez nieco na oplatku pozicat. Ale tak isto musi vediet, ze nemoze dostat vsetko, len preto, ze pekne poprosil. Takto to v realnom zivote nefunguje..

mima172
15. feb 2023

@tana85 Mňa tiež tak vychovali a nemám absolútne problém povedať nie komukoľvek a na čokoľvek. Moja malá je napríklad veľmi citlivá a ona keď vidí niekoho lakomého na hračky, či jedlo, tak sama povie, že "maminka to je škaredé". Asi je to aj o povahe, no desí ma svet, ktorý bude plný dospelákov, ktorých rodičia viedli k tomu, že sebectvo je v poriadku...

mima172
15. feb 2023

Baby, podobnú spŕšku komentárov na mňa som čakala, tak odpoviem súhrnne - dcéru učím povedať nie, keď je niekto drzý, vyšklbne, nespyta sa.
A nebudeme snáď porovnávať delenie sa o hračky s požičaním auta, baby, snáď nie sme 20 ročne žaby ale dospelé ženy.
Len jedno porovnanie - pozrite sa kriticky na ľudí vychovaných tou starou "konzervatívnou" výchovou a pozrite sa na generácie odchované už na "liberálnej" výchove. Pre mňa je desivé, že rodičia prestávajú byt rodičmi, namiesto rozumu dávajú na rady z netu, príručky atď.
Snažíme sa dieťa vychovávať príkladom, vidí a počuje doma požiadanie, počuje aj nie a aj áno. Tod vsio.
Ospravedlnujem sa, ak som sa niekoho dotkla, ja som proste "stará škola" a som vďačná mojim rodičom za výchovu akú mi dali a takú sa snažím aj na aplikovať vo vlastnej rodine a zatiaľ sa mi to javí ako správne. Moje dieťa nemá ani 3 roky a je úžasná. Pozdraví, poprosí, poďakuje, podelí sa, no vie, že čo je jej dat nemusí, keď o to iné dieťa nepožiada a ona sama nechce. Hawk, pekný deň baby a ešte raz prepáčte ak som sa niekoho dotkla 🙂

dada0902
15. feb 2023

Tak tak deti v tomto veku aj staršie sa nedeľia môj tiež vzdy hukot krik rev zjapacky a dokonca aj teraz je stále na niektoré hračky lakomy ma 4r+ tu sme tiež vždy vysvetľovali pozicaj a ani za nič pozicaj aspoň tie s ktorými sa menej hráš boli rôzne namotavacky keď ty nepoziciaš nepýtaj si od detí hracku ktorú si ty chceš poziciat prejde to 🙂

tana85
15. feb 2023

@mima172 napisala si presne toto “Nechcem sa ta dotknúť, moja je niekedy taká tiež, no snažím sa to stopnúť vždy v prvých náznakoch sebectva. Učíme ju, že je škaredé byt sebecká a nepožičať detičkám hračky, keď ju pekne poprosia.” logicky mi z toho nevychadza, ze moze povedat nie nepoziciam teraz

bestmate
15. feb 2023

takže keď príde sused požičať si káble na auto lebo mu baterka skapala, poviem, nie a drbnem dvere, takto niektoré diskutujúce uvažujú.

mima172
15. feb 2023

@tana85 Môže to povedať. Vid zážitok s tým nevychovanym chlapcom vonku. Vzal jej jej hračku, dala som jej ju späť a povedala som jej, nech mu tu loptu pozícia ak chlapček pekne poprosí. Ona s tým súhlasila, chlapček nepoprosis, hrala sa so svojou loptou ďalej, malý reval ako šiši. Čiže výsledok? Nič mu nedala, nechala si ju pre seba 🙂

akvi
15. feb 2023

@bestmate nie, toto si si vykonstruovala sama. Ked pride sused nieco pozicat, zvazim, komu co poziciam. Ak pride sused X, tomu poziciam kludne aj auto, lebo ho poznam, doverujem mu, je to clovek, ktory viem, ze ak by nieco spravil na tom aute, tak nema problem uhradit skodu. A potom tu mam suseda Y, ktoremu poziciam maximalne tie kable. auto mu nepoziciam, uz ani kosacku, pretoze mi ju poskodil a neunuval sa nahradit skodu. Myslel si, ze staci povedat prepac. No ako sorry, ale nestaci, mna to stalo 50 ecok to opravit.. Ale som sa poucila.. Takze ano, stale ohladne mojich veci rozhodnem ja. Nikomu netrieskam dvere, ale dokazem aj nepozicat. Toto vobec nic nema spolocne ani so sebeckostou, ani so slusnostou. Nechapem tymto konstrukciam..

akvi
15. feb 2023

@mima172 lenze ty si to podmienila prosenim, nie tym, ze mala nechce pozicat. Cize nechce ozicat, ale musi, ked ju niekto poprosi, to nie je ok..

zadarmo1
15. feb 2023

@mima172 takto vychovávali rodičia našu generáciu a hrúza keď si uvedomím že čo všetko mi to spôsobuje v dospelosti 🤦‍♀️ neviem povedať nie, všetkým chcem vyhovieť a mne nepomôže nikto atď atď 🤦‍♀️ učím sa to pri dieťati za pochodu a náročné si "dovoliť povedať nie" ešte sú ľudia urazení a dookola začarovaný kruh 🤮 ešte že v dnešnej modernej dobe majú mamičky možnosť sa vzdelávať v nových metódach

tanyag
15. feb 2023

Na jednej strane súhlasím s @mima172, mňa ide roztrhnúť, keď vidím, čo sa na ihriskách vonku deje...že detí nie sú schopní sa podeliť, požičiať...a rodičia im to ešte pritakávajú...Napr. mňa dorazila situácia...Malý chlapček sa nehral s autíčkom v pieskovisku...prišlo dievčatko a autíčko si vzalo...samozrejme malé 2 ročné ani poriadne rozprávať nevie...tak mamička pekne nahlas povedala, opýtame sa Adamka, či si môžeš autíčko požičiať...mamička sa opýtala, Adamko skríkol..NIE! Pribehol, autíčko vzal, utekal s ním k svojej mamičke a tam to autíčko položil...mamička vzala auto a dala do tašky...pre boha ľuďia...veď ste dospelí...to tej matke nenapadlo Adamkovi vysvetliť, že on sa s autíčkom nehrá, nech požičia???? ale niee...ona ho pekne skryla, nech sa s autom nikto nehrá...ja som doniesla plnú tašku hračiek...vysypala do pieskoviska...a Adamko pribehol ako prvý, bez opýtania...každému bral naše hračky...vadili sa tam...revali...kričali po sebe...a mamička Adamka sedela a s úsmevom sa prizerala...tak ženy, toto je podľa vás normálne? Moja 3 ročná dcéra nechápala...Povedala mi, mami poď, ideme sa prejsť (ona neznáša detsky krik, rev....)...tak vravím dcere, že počkaj, pozbierame hračky a ideme a ona, že nie mami, nechaj nech sa detičky hrajú....ona bola ochotná sa tych hračiek vzdať, len nech ide preč z toho zavrieskaného prostredia...Tak isto ak je u nás niekto na návšteve, a samozrejme sa začnú o hračky hádať, moja má tiež obľúbené, ktoré nerada iným požičia...tak sa snažím tie detí, ktoré sú u nás nejako ináč zabaviť...dať im inú hračku...keď dcéra vidí, že sa pekne hrajú s inými hračkami, pride sama a sama im ponúkne hračku, ktorú požičiať nechcela, oni si hračku vezmú a dcéra sa hra s náhradnou...a nakoniec aj tak sa všetci pekne zahrajú...

basska_b
15. feb 2023

Je to take obdobie, ucia sa pojmy moje, tvoje. Je to tazke odmoderovat najma na ihrisku alebo v kutiku, alebo ako pisete, maminy, pri strete s inym dietatom a jeho matkou...

Ja som zaviedla pravidla:
Nehras sa s tym aktualne = je to volne, moze si to zobrat iny
Na hromady nenosime
Z ruky druhemu nevytrhavame
O hracku poprosime, ak si chceme pozicat
Pred navstevou schovat hracky, ktore by sposobili dramu, na ktore su deti naviazane. Takisto na ihrisko nenosit nase veci, plysakov a pod. Ak uz beriem nase lopatky, tak aj viac, pre ine deti.
Ak si chce ine dieta pozicat hracku, vysvetlim: chce si pozicat, vrati. Mame viac lopatiek, mozeme jednu dat. Poziciame mu? Ak ano, pochvalim, poviem, ze dietatko sa z toho tesi. Ak nie, cez koleno to nelamem.

Moje decka sa to za par mesiacov naucili. Je to vec, ktorej sa treba ucit, s rozmyslom,nie nasilu, ale do kolektivu je to nutnost.

akvi
15. feb 2023

@tanyag lenze, toto, co ty opisuje, to je proste nezvladnuta situacia zo strany matky, tam to nie je o vychove, ale o nevsimavosti. Vobec to nijako nepopiera to, co piseme niektore vyssie. Pri dvojrocnych detoch je na rodicovi, aby situaciu uchopil a pomenoval, co sa deje. Dvojrocne deti sa nedohodnu este same. Ze matka zbalila auto - no bud to mala na haku, alebo bola v ten den k.o. a poseldne, co potrebovala, bolo riesit blbe auto. Moze sa nam tento pristup nepacit, ale to je tak cele. Ja sa staram hlavne o seba a svoje dieta, jeho potreby, ked druha matka nereaguje tak, ako si ja predstavujem, no fnuk, to je jej vec, mozem si pomysliet o nej svoje a to je tak vsetko. Pred dietatom skonstatujem, ze auto nie je nase a tym to hasne. vobec sa tym nebudem dalej zapodievat.

tanyag
15. feb 2023

@akvi Veď áno, súhlasim s tebou, ale nie mamička nebola ani K.O. ani nič, jej sym má už momentálne 5 rokov, mamička skáče ako Adamko píska, 3 veľké bagre na ihrisku sú jeho, on sa naháňa s kamarátom po prelieskách, šmykalkách, autá ležia na kamienkách, moja miluje autícka, išla tam, vravím, opýtame sa Adamka, či môžeš, samozrejme Adamko nedovolil, pribehol, vytrhol auto mojej z ruky a vzal si ho so sebou na šmykalku...moja nereve ani nekričí ak jej niekto vytrhne z ruky hračku...smutne na mňa pozrie a to je všetko, vysvetlim, že to nie je jej a hotovo...ale ako som spomínala vyššie, očakávala by som nejakú reakciu od tej druhej mamičky...ale asi očakávam veľa...ja mám v pivnici pre dcéru pripravené hračky, vždy zbehneme po nejaké...a ak pribehnú detí, veď nech sa hrajú...ja na tom nič zlé nevidím...moja rada požičia...ona sa dokonca vytešuje ako sa iné detí hrajú s jej hračkami...obľúbené hračky von neťaháme...aby neboli zbytočné naprieky...veď všetci dobre vieme, že deti to ťahá za hračkami, ktoré nie sú ich a nemajú ich doma...preto my rodičia by sme mali prispieť k tomu, aby sa tie deti vedeli spolu zahrať, požičiať si....možno som ja mimo...neviem 🤷‍♀️

autor
15. feb 2023

@mima172 ďakujem ❤️ ja som z štyroch deti. My sme sa delili aj s tým malom, čo sme mali. Preto by som to chcela učiť aj syna, len keď o stále nechape. Asi budem musieť len opakovat a opakovat. Ani mne sa nepaci ta moderna výchova, že silnejší vyhráva. Vôbec to tak nieje… nechcem zi syna vychovať človeka bez chrbtovej kosti, silou mocou upínať sa na materiálne veci

autor
15. feb 2023

@tana85 ďakujem, to znie rozumne. To vyskúšam s dom zvedavá na synovu reakciu