Ako komunikuje vaše tri a pol ročné dieťa?

10. júl 2022

Dobrý deň mamičky chcem sa opýtať ako komunikujú vaše 3 ročné a 3 a pol ročné deti ? Dá sa s nimi už normálne rozprávať ? Napríklad moja ešte nechodí do školky a ma 3 a pol roka v septembri tam nastupuje, ale nemám pocit že by som s nou vedela tak riadne rozprávať. Uvediem príklad. Malá šla ku svojej krstnej a keď prišla domov tak som sa jej pýtala ako tam bolo, ona povedala dobre, potom som sa pýtala ako ste sa hrali a povedala dobre proste nerozpráva vety, iba povie dobre a viac nič. Niekedy keď pozerá telku tak sa jej musím viackrát pýtať jednu otázku lebo mi neodpovie, niekedy odpovie hneď. Treba to riešiť či nie?

sima1415
10. júl 2022

Moja rozprávať vie ale má má v paži :D tiež tak odpovedá ale keď treba aby bola ticho keď brácho spí tak to sa jej ústa nezatvoria , detto u babky , skús ju dať niekomu koho pozná či sa s ním porozpráva lepšie 🙂 možno keď nastúpi do škôlky tak sa to upraví a ak nie upozornia ťa učiteľky a potom to riešiť 🙂

hilda08
10. júl 2022

Aj moj na otázku ako vzdy odpovie dobre..musim sa ho pýtať: co ste robili, s cim si sa hral, a take proste ze ho donútim rozmyslat 😁 ale tiez ked netreba tak rozpráva nonstop

autor
10. júl 2022

@sima1415 áno spolieham sa na škôlku a uvidí sa čo bude.

autor
10. júl 2022

@sima1415 myslíš že to môže byť problém?

gabika128
10. júl 2022

Malý bude mať 3,5 v októbri a rozpráva normálne všetko. Jasné, že občas keď sa ho pýtam, tak odpovedá iba dobre, alebo jednoslovne. Keď pozerá TV alebo niečo robí tak neodpovedá hneď, nevníma. Inak porozpráva všetko a má teraz obdobie prečo. Prečo má ten ujo veľké brucho, prečo je vonku tma, prečo musí ísť spať....😂

sima1415
10. júl 2022

Nemusí, čítate si knihy? Pomáha ti v domácnosti?

domak2
10. júl 2022

Skus sa pýtať otvorené otázky. Co ste robili, čo sa ti páčilo...
A keď pozera telku tak sa nesustredi na teba

autor
10. júl 2022

@gabika128 áno toto sa pýta prečo toto a tak ...

autor
10. júl 2022

@sima1415 čítame knihy, áno pomáha pozametať, utrieť prach ..

sima1415
10. júl 2022

Tak ju pre zmenu nechaj až ona tebe prečíta ;) a keď budete upratovať opýtaj sa jej čim utierate a prečo to robíte a podobne 🙂 deti sú vyrecnejsie keď niečo robia ako keď sa ich len tak niečo opýtas

queen_mary
10. júl 2022

Moj ma necele 3 a vzdy mi pekne porozprava kde bol, co robil, co jedol atd. Ale pytam sa otvorene otazky. A este odmalicka si kazdy vecer spolu hovorime, ze co sme cely den robili. Precvici si pamat, slovnu zasobu.. 🙂 aj to podla mna dost pomohlo

nadazdi
10. júl 2022

Ja som mala tiež takúto prvú dcéru.. išla som s ňou takto pred rokom, pred nástupom do škôlky aj do centra prevencie, lebo tiež mi na všetko len áno nie, dobre, ok.. pritom všetko rozumela, ale bola take nemé decko, rada si kreslila, stavala lego, hrala sa s autami, proste činnosti pri ktorých netreba hovoriť.. bola úplne ok, v škôlke ju potiahli, za ten rok spravila obrovský progres, doma sa stále hra tieto obľúbené tiché hry, ale mimo nich stále rozpráva.. v škôlke sa hrávajú na školu, na obchod, na doktorky, to ju tu doma s nami nebaví 😅 presne ako mi v centre povedali, tak aj bolo, zvážila by som návštevu na tvojom mieste

kris_tin257
10. júl 2022

Môj bude mať v septembri 3 roky do škôlky nastúpil minulý rok v novembri a vie dokopy asi 10 slov, nehovorí vôbec 😊 ale učiteľka hovorila že má úžasnú gestikulácie že mu rozumejú všetko a my tiež

beata_k
10. júl 2022

Moj ma 3 roky a povie aj to, co sa ho nepytam. Rozprava stale a v suvetiach.

luccija
10. júl 2022

Ty ju musis podporovat a s cim si sa hrala? Co sa Ti pacilo?mame v skolke aj take deti dokonca jeden 4 r chlapcek rozprava malo a aj to skomolene este sa mama urazila, ked jej riaditelka navrhla logopediu.toho sa neboj je to individualne deti hlavne musia rozumiet.Vela 3 r vie vsetko a pusa sa im nezavrie a zase 3 r nevedia takmer nic.

luccija
10. júl 2022

Inak odpoveda ako moja pubertacka dobre, v pohode, hej🙂)

mogaa
10. júl 2022

máš uplne normálne dieťa....neboj🙂, slovná zásoba sa je zväčší a budeš rada keď bude ticho

sense
10. júl 2022

Moja vypravala pekne čisto a aj tak jej odpovede na otázky doma boli najčastejšie dobre, neviem a zabudla som.

nikpa
10. júl 2022

Ja by som sa na škôlku moc nespoliehala, môže ale nemusí pomôcť. Náš v škôlke išiel s rečou dozadu. Boli tam deti čo rozprávali horšie ako on a nalepilo sa to bohužiaľ aj na neho. Začal po nich dosť opakovať. Čo sa týka tých odpovedí ako áno, nie, teda že nerozvadza do vety, tak teba čítať, rozprávať sa. Otázne je či nemá slovnú zásobu alebo nemá záujem. Napr. syn má slovnú zásobu už dobrú, keď rozpráva o veciach, ktoré ho zaujímajú len čumim čo všetko mi porozpráva. Ale akonáhle chcem od neho vedieť ako bolo v škôlke, čo si robil u babky...odpoveď je dobre, zle, neviem, nepamätám si. Viac so mnou nedebatuje.

marzuz89
10. júl 2022

Vypnut telku, prestat sa spoliehat na skolku, rozvijat rec dietatka doma, citat knizky, vela sa a nou rozpravat, davat otvorene otazky. Nie ako bolo,ale co ste s krstnou robili? Co z toho sa ti najviac pacilo? Co zaujimave ti krstna rozpravala? Bolo nieco, co sa ti u krstnej nepacilo? Do vyssieho levelu rozpravania treba tym detom pomoct. So synom sa v 2,5r uz dalo normalne porozpravat, preto viem, ze rec, ak nema dietatko ziadne potiazw, diagnozu atd, najviac ovplyvnis a formujes ty ako rodic ❤️

amelie2017
10. júl 2022

V inych suvisloatiach vety rozprava alebo ani tak? Lebo mojej sice uz o rok starsej, ale bolo to tak aj pred rokom sa usta nezavru, ale ked sa jej pytam, co robili v skolke, s kym sa hrala, aku hru a pod., tak bolo dobre, hrala s Ereu, hrali sa Rapunzel,..ale najcastejsia odpoved neviem, nepamatam si. Len z insta sa dozvedam, ze robili nieco specialne a pod. A potom o tyzden mi to vsetko sama vyklopi.

kris_tin257
10. júl 2022

@marzuz89 môj bude mať 3 roky a nevie hovoriť, písmená abecedy ale pozná všetky a vie písať slová vo worde, no nerozpráva, nechce si čítať knihy nebaví ho to, keď si ho zoberiem nech trénujeme slovíčka nechce ide preč keď mu poviem povedz "auto" a náhodou že aj povie tak povie napr "bebe" zatlieska sa spokojný a ide preč... Takže my rodičia formujeme reč ale je potrebná aj spolupráca detí 😊

yanni
10. júl 2022

Ono nie je dobre porovnavat. Ja mam tiez 3,5 rocnu (je to uz niekolke dieta v poradi). Dolezite je, ze ti rozumie, reaguje, a ao pises, tak aj rozprava. Deti su rozne a vyvijaju sa roznym tempom. Mozno sa v skolke rozhovori, mozno nie. My mame 5 deti a 3 boli a su tulchuby prakticky od roka. jeden do roka nerozpraval takmer nic a aj teraz ako 12 rocny nie je velmi zhovorcivy ale uplne v poriadku. Baby su ukecane az az, starsia dcera zacala rozpravat v 10tich mesiacoch a ako 1,5 rocna uz v rozvitych vetach. Posledna ma, ako vravim, presne 3,5 roka a je to starsej "dvojicka".Ale ako vravim, darmo budes porovnavat. MOja mala rozprava prakticky cely den nepretrzite. Krasne, cisto, takmer bez gramatickych chyb. A to sme trojjazycna rodina. Ale je tiez pravda, ze ked sa na nieci sustredi, tak sa musism aj 3x spytat, pokym zacne reagovat. Ale to je normalne. Tiez je normalne, ze vela deti sa rozhovori az v spolocnosti, jasliach, skolke. Doma je väcsinou ta slovna zasoba obmedzena, v skolke sa zväcsuje (zial aj o neziaduce slova).

marzuz89
10. júl 2022

@kris_tin257 rec treba formovat ale hlavne spravne. Rec sa nikdy nerozvija v zmysle "povedz auto" 🤗 tak ak chces, pozri si na ig profily Logomamka, Jazykovko ci Spec.Ped. A uvidis rozdiel.

kris_tin257
10. júl 2022

@marzuz89 to bol iba príklad to nie je jediný spôsob ako formujeme reč, schopnosť hovoriť úzko súvisí aj s psychickym vývojom detí, učiteľky v škôlke pediatricka logopedicka všetci sa vyjadrujú že on len potrebuje čas nevie ešte udržať pozornosť je to šidlo. Hlavne ide o to že on nechce rozprávať
Malý vie opakovať iba na rovine písmen, maximálne slabík

kika86
10. júl 2022

Moja 3 a pol ročná tiež nechodí do škôlky, ale za to huba sa jej nezavrie. Debaty s ňou vediem občas ako s dospelákom.