Ako má vyzerať spánok 2,5 ročného dieťaťa?

linj
28. dec 2015

Čaute baby, potrebovala by som poradiť ohľadom spánku môjho 2,5-ročného syna. Od malička spával málo, cez deň často iba 30 minút a v noci sa budil aj 10-12 krát. Teraz spí už oveľa lepšie, avšak máme problém so zaspávaním, najmä večer. Ráno vstane okolo 8:00 (niekedy 8:30), poobede niekedy spí a niekedy vôbec (spať ho dávam vždy, ale niekedy zaspí, inokedy nie). Keď nespí poobede, tak je ku večeru už mrzutý, precitlivelý a vidno, že je unavený. Zaspí potom okolo 20:00 a dosť rýchlo. Ak si však čo len hodinku poobede pospí, tak je síce poobede a večer v pohode, ale do 22:00-23:00 nám skáče po posteli, nechce si ľahnúť a keď ho uspávame, vrtí sa a trvá to aj hodinu. Neviem preto, či ho dávať poobede spať alebo radšj nie. Čo myslíte, čo je lepšie? Viem, že je v našom okolí veľa detičiek, ktoré si poobede pospia aj 3 hodiny a večer idú normálne spať okolo 21:00, ale u nás to neplatí. A to je úplne jedno, či ho zoberiem na 2 hodiny von alebo niekam vyskákať do detského sveta, aj tak sa mu spať nechce. Rada by som mu vytvorila nejaký režim, ale neviem teda, či s poobedným spánkom alebo bez, keďže raz je tak a inokedy tak (aj keď dodržím to isté).

lucretia7
29. dec 2015

@figurka1985 My to mame rovnako. Tiez staci, ze dam maleho spat na hodinku poobede, vecer potom zaspava velmi neskoro. Vela mamin si tu mysli, ze sa to da posudzovat podla ich deti. Ale nie vsetky su rovnake. Podla mna je ovela horsie, ked dieta ide spat o polnoci, ako ked nespi poobede. Niektore deticky to skratka nepotrebuju, najma ked vstavaju rano neskor a toho spanku maju v noci dost. Ja som tiez v skolke nespavala poobede, nechcelo sa mi. Som dost energicka a syn to ma po mne. Vydrzi kludne cely den a vecer ide spat uplne v pohode a bez nervozity. Je uplna debilita rano dieta budit na budik (pokial nevstava do skolky), poobede ho hodiny uspavat a nutit spat a vecer potom znova. Ak by bolo unavene, zaspi poobede za par minut. Ale ak nechce spat aj hodinu, unavene nie je. To by mali maminy respektovat a nie vynucovat po nom nieco, co vyhovuje uplne inym detom s inym temperamentom...

figurka1985
29. dec 2015

@timea7 🙂 prepac, viem ako sa tu niektore diskusie vedie vyhrotit, ked niekto napise nieco ine... 🙂
praveze chodim s nou doobedu von.... nic platne... ona tak postupne vyhadzovala spanky... do roka mala 2-3 spanky denne... potom presla na jeden dlhsi, co bolo super. praveze to mi vyhovovalo- ked som si cez den oddychla aj ja, urobila co to.... teraz uz ani to... aj si k nej lahnem, citame knizky, rozpravame sa. ze nemusi spat, nech si aspon oddychne... alebo si idem ja lahnut, aj zaspim- reku, ze sa znudi, a dojde za mnou... ta kdeeeee?! nic... v kuse ma vola prec zo spalne, taha za nohy, odkryva... nelahne si ku mne.. jedine, ked mam knihu v ruke 🙂 ale to je taka zaujata, ze pri knizke nezaspi... lebo jej este volaco ujde.... ale naozaj cez den nie je taka ubehana, ako niektore deti v jej veku, co poznam... je velmi kludne, pokojne dieta... a ked vidimm vecer, ze je uz unavena, davam ju spat skor.

figurka1985
29. dec 2015

@lucretia7 tiez si myslim... ze dieta vie, aky rezim je pre neho najlepsi.... a nie nejaky odbornik na nete, co pise clanky, ze deti potrebuju presny rezim, tolko spanku v noci a tolko cez den.... jednoducho- nie vsetky deti su rovnake. a na rozdiel od nas- ony robia to, co citia- tak aby im bolo najlepsie. neriadia sa knihami, budikmi, internetom... skor my by sme sa mali podla nich riadit... samozrejme- ked uz chodi dieta do skolky, je to ine. a uz ked sa zobudi na ten budik, tak aj v skolke ma viac aktivit- skor zaspi aj v skolke- ak vobec. a doma urcite... ja ju jednoducho k posteli nepriviazem, ked nezaspi.. ona vie, co prave potrebuje... ked je clovek hladny, naje sa.. nie ked mu to niekto nakaze... tak funguju deti. ked chcu spat, zaspia skoro.. ak nie, mozme sa na hlavu postavit...

evabb35
29. dec 2015

@linj moje dieťa v takom veku prešlo denne 5-6 -7 km pešo. Doobeda 3 km pred spaním 3 km a za každého počasia. V zime aj za tmy a mrazu, potom sme prišli do tepla, niečo teplé dali zjesť a hneď ukladali spať. Chodiť skákať do detského sveta? To si ani neviem predstaviť, to by som mala potom doma veľmi nepokojné dieťa a mali by sme veľký problém so všetkým, nielen so spaním. Mali sme pravidelný denný režim, ktorý sme dodržiavali aj počas sviatkov.

figurka1985
29. dec 2015

@evabb35 ojojooooj, tak moja nema este ani 2 roky, a tolko km by som mala problems nou prejst. my ideme len kusok, a uz sa pyta na ruky.. musim ju presviedcat, ze ideme peso.... 🙂 vy ste ini atleti 🙂

stellina1982
29. dec 2015

Neviem ci planujes alebo neplanijes dat maleho do skolky.ak ano tak rezim by som urcite nastavila uz tomu podobne skolkarskemu.budik cca o 7-8 obedny spanok od 11.30 -14 a vecerny medzi 19-20h. Kym nastupi do skolky a ty do roboty uz bude zabehnuty zvyknuty a nebude mat problemy.pokial do skolky nepojde tak osobne si myslim ze ak ho nechas spinkat do pol 9tak to je uz dost dlho obefny spanok sa ti posuva resp.ako pises maly nezaspi vobec a vecer od unavy zaspi hned.mozno by som to nastavila a to podla pravidla kedy sa zobudi v akom case o takom by mal ist spat.ak sa zobudi o 8 tak na noc o 20 a obed.spanok by som dala cca o 11.30.doobeda mu vsak davaj robit kludne aktivity ako kreslenie lepenie kocky auticka.nie nahanacky a besnotky po vonku.🙂cim viac bude rozbesneny tym tazsie zaspi.mozog sa nestihne dostatocne ukludnit a zregenerovat.ona je mylne mysliet si a robit v zmysle ze potrebujem dieta unavit.unavene dieta ale aj dospeli clovek ovela tazsie zaspava. A tiez davat dieta spat skor ako je prilis unavene a tym sa vyhneme zbytocnemu placu od unavy.a tiez sa odporuca vyhnut prilisnemu stimulovaniu mozgu a rusivym momentom tam patri napr prilis hlasna hudba pred spankom alebo sledovanie tv rozpravky s prilis rychlym memiacim obrazom prilis vela blikajuceho svetla a pod.no a v neposlednom rade konzumacia umeleho cukru v sladkostiach.ak chces aby ti spal poobede tak doobeda sa vyhni sladkostiam organizmus doobeda totiz nestihne spalit energiu kt.ziska s cukru a dieta sa javi ako energicke cule besne...sladkosti poobede a tiez nie tesne pred vecernym spankom.potom je dolezite dodrziavat pravidelnost v rezime kazdy den.dodrziavat ritualy pred spankom sprcha pyzamo rozpravka mliecko a spat🙂 a tiez plati pravidlo ze cim viac spime -tym viac spime.

timea7
29. dec 2015

@figurka1985 nie, dieťa nevie, ktorý režim je preň najlepší, netuší, že deti do päť rokov, ktoré spia aj poobede, dosahujú lepšie výsledky, majú lepší imunitný systém a kopu ďalších vecí, ako deti, ktoré poobede nespávajú. A ako ti radili vyššie, nechaj ju, aby chodila viac sama, možno s nejakou hračkou, ale pri nosení na rukách sa veľmi neunaví.

lucretia7
29. dec 2015

@evabb35 Si zlata, ale to je tvoje dieta. Moje tiez nechce chodit peso dlhe vzdialenosti, najma nie v zime. Prejde okolo domu, na ihrisko, ale ze by slapalo 3,5 km? To je nejake divne v tomto veku, minule o tom hovorila ortopedicka v jednom programe, ze to deti nesmu, lebo im to nici klby a vraj zatazuju jednu skupinu svalov, co mnohym detom nie je prijemne. Preto vedia skakat a vyvadzat, ale pri chodeni sa potom pytaju na ruky. Mozno najdem ten program aj v archive. My sme sa radili s lekarkou a hovorila, ze urcite respektovat dieta a NENUTIT ho chodit vela, ked nechce a ma iny pohyb, ktory mu viac vyhovuje. My sme sa museli dokonca vratit ku kociku, kedze cakame druhe a na rukach stale nosit nemozem, ale je to uplne v pohode. Ja stale nechapem, preco by matky nemali respektovat svoje dieta a mali by ho nutit vstavat o 6:00 (ked rano rado spi a nemusi zatial chodit do ziadneho zariadenia), preco by ho mali nutit spat, ked nie je unavene alebo chodit 3,5 km ked mi to nevyhovuje a place. Paneboze, ved to je ako v pracovnom tabore. Ak to dietatu vyhovuje, tak prosim, ale preco by mali maminy do toho nutit deti, ktore su ine a maju ine potreby ci zaujmy?

lucretia7
29. dec 2015

@timea7 Prosim daj zdroj, to je dalsia blbost. Ake vysledky? Ja som nespavala poobede od dvoch rokov, v skole som mala vyborne znamky, chodila na olympiady a vystudovala dve vysoke skoly. Tym sa samozrejme nechcem chvalit, ale len dokazat, ze tato tvoja teoria je rovnaky blud ako cinsky kalendar pohlavia. Kazde dieta je ine a co ine potrebuje, druhe nemusi.

figurka1985
29. dec 2015

@timea7 to kde sa docitam, ze dieta, ktore spi poobede je na tom ovela lepsie, ako dieta, ktore nespi?
a vies, ze aj dospeli, ktori chodia spat do 22-hej, nesedia na internete pred spankom dosahuju tiez ovela lepsie vysledky, tvori sa im melatonin, atd...? 🙂

figurka1985
29. dec 2015

@timea7
@lucretia7 a opacne- kdesi som zase citala, ze nadane deti cez den nespia.... tym to nechcem zase nieco tvrdit.. len chcem povedat to, ze neda sa kazde dieta specifikovat ako skupina... kazdy sme iny... KAZDY. to, ze jeden clovek am taky denny rezim, ide spat o 7 vecer... a je ich viac- neznamena, ze to, co robi vacsina, je spravne... len tu to je nejak zauzivane aj v skolke- dieta, ktore sa hra mimo pieskoviska- robi trosicku odlisnejsie veci, ako ine deti- odporucaju mamine psychiatricke vysetrenie, lebo je ine.... ano- mam taku kamosku.. proste- co sa vymyka z bezneho kolobehu, to je zle...

timea7
29. dec 2015

@figurka1985 keď nájdem link, pošlem ti do IP. A to, že pres polnocou je spánok pre dospelého zdravší viem, ale nie vždy sa ním riadim. Ja totiž málokedy sa PC sedím len tak, že kvákam na MK ako dnes, ja na PC pracujem a tu odbieham sa odreagovať.

lucretia7
29. dec 2015

@figurka1985 Ano, to sa hovori. Ze deti, ktore su bystre a chcu vela objavovat, spia menej. V okoli mi to fakt tak vychadza, ale nedovolila by som si to uvadzat ako pravidlo. Len ma strasne stve, ked tu niektore maminy davaju svoje zarucene osvedcene recepty a vsetko "ine" odsudia. Ja hovorim, zi a nechaj zit. Ak niekomu vyhovuje nutit dieta spat ci nechat ho vyrevat v posteli, tak prosim. Ale radit to inym ako jedinu "normalnu" metodu vychovy a este to podkladat bludmi ako inteligencia a imunita? To uz ma fakt irituje.

figurka1985
29. dec 2015

@lucretia7 🙂 ja som tu uz tolko bludov citala, ze je mi z toho niekedy smiesno... jednoducho tento svet nezmenime... ale aspon ho spestrime, ked nie sme vsetky kvoky rovnake.... 🙂

timea7
29. dec 2015

@figurka1985 absolútne rešpektujem odlišnosť detí, naopak som alergická na to, keď ich chcú dospelí zošablónovať ☹ ☹ ☹ ☹ , viem aj to, že pre dieťa je stresujúce, ak by ho niekto nútil spať, nikto ti tu nič také myslím neradil, iba pozmeniť režim. S mimoriadne nadanými deťmi mám tiež skúsenosti, je to dieťa od dieťaťa, niektoré spachtoš, niektoré nie. Pozri, tebe to vyhovuje takto, OK, je to tvoje rozhodnutie, tak, či tak raz dospeješ k bodu, že dcérku ráno budiť budeš musieť, porozmýšľaj, ako to bude potom, keď spať poobede nie je zvyknutá.

figurka1985
29. dec 2015

@lucretia7 vyzera, ze si presne moj clovek 😉 pre mna je tiez neprirodzene vyucovat u dietata spanok, len preto, ze podla nejakych statistik vychadza, vraj su zdravsie, sikovnejsie :D tak sme asi nejaka vynimka... 🙂 o 5 rokov zase urobia dalsie statistiky, a toto uz bude blud... uvidis, vtedy sa mozno my dockame svojho casu 🙂
a ked si niekto mysli, ze mi to vyhuvuje- tak je na omyle... co by som dala za to, aby som si cez den oddychla aspon na 2 hodiny vypla... namiesto toho mi tu malucka beha s knizkami, aby som jej citala... v kuchyni mi chce vo vsetkom pomahat- co som ale strasne rada 🙂 nastastie nie je to adrenalinove dieta.. ma obrovsky pud sebazachovy, ked ma spinave ruky, hned si ide umyt, do mlaky nestupi- aj ked ju lakam, pekne sa pozdravi, popyta ked nieco chce..... :D a vsetko chce robit ako mamina- len spat nie 🙂 iste ju nenecham vyrevat v posteli, lebo to niekde pisu... ja citam svoje dieta.... a som stastna hrda mamina 🙂

timea7
29. dec 2015

@lucretia7 to nie je moja teória, to by som si v živote nedovolila, výskumy robili na to fundovaní ľudia. a ak by si sa mrkla do iných tém, do ktorých som prispela, tak by si zistila, že práve ja som tá, ktorá je za to, aby deti, ktoré poobede nepotrebujú spať, v škôlke spať nemuseli. No nie deti vo veku 18 mesiacov.

figurka1985
29. dec 2015

@timea7 jj. to mi vrta v hlave, ze ked raz pojde do skolky, budem ju musiet naucit inemu rezimu... ale zatial ju do skolky nedavame... a ked raz pride druhe dietatko, tak by som ju este na chvilu nechala doma... 🙂 nic jej neujde 🙂 predpokladam, ze az bude druhe dietatko, nemusi byt taky spachtos, a ked sa zobudi ono, vstane aj moja dcerka- a to bude uuuplne iny rezim. ale nebudem ju teraz rok budi skor preto, aby som ju pripravila na skolkarsky rezim.. to akoby som ju mala ucit nasobilku v skolke, lebo v skole sa ju bude ucit... vsetko ma svoj cas. dobru nocku 🙂

lucretia7
29. dec 2015

@timea7 Mas pravdu, len na to treba poznat okolnosti. Ak sa figurka alebo ktokolvek chysta dat dieta o mesiac do skolky, tak skutocne nie je asi vhodne rusit mu teraz poobedny spanok. Ak vsak este minimalne dalsi rok do skolky nepojde, nevidim dovod na zavadzanie skolkarskeho rezimu. Ono sa to samo ukaze. Mozno vcasne vstavanie, hry s inymi detmi a celkovo viac aktivit dieta donutia poobede opat spat same od seba. A mozno bude zvladat aj to vsetko a spat poobede nebude. To vies, ja som napriklad tiez poobede nikdy nespavala, dokonca ani po nedelnom obede ako moj manzel 🙂, ale teraz ked som tehotna, tak si rada pospim aj cez den. To vsak neznamena, ze sa budem na to uz dva roky pripravovat. 😉

timea7
29. dec 2015

@figurka1985
@lucretia7 tu ale nejde o škôlkarsky režim, do škôlky nakoniec nemusí chodiť vôbec, nie je povinná. Keby sa ráno budila o siedmej a frčala do desiatej do večera, tak by bola iná situácia, ako keď ráno spí do deviatej, desiatej. ale ja vás tu o ničom presviedčať nemienim, mne je to v podstate jedno, ako si kto urobí, tak má, iba to je čiastočne môj obor, tak som si dovolila napísať to, čo som napísala.

lucretia7
29. dec 2015

@timea7 Ved presne o tom hovorim. Ak sa dieta samo spontanne rano budi o deviatej a vecer ide v pohode spat o siedmej/osmej bez poobedneho spanku, preco ho nutit do niecoho ineho? Len preto, ze ine maminy maju deti, ktore im o siestej rano vstavaju a nevedia pochopit, ako je mozne spat do deviatej? Nechajme deti byt detmi, budikov a nutenia zaziju este dost v zivote. Ak je unavene dieta na obed a evidentne spanok potrebuje, tak treba zmenit rezim. Ale ak mu vyhovuje vstavat neskor a fungovat bez spanku, nenutme ich do nejakych sablon prosim.

lucretia7
29. dec 2015

Inak len tak pre zaujimavost, v Rakusku (aspon tu za hranicami) deti naopak v skolkach nespia. Nemaju tam dokonca ani postielky. Kolegyna s tym mala opacny problem, svojho 2,5-rocneho syna naucila na poobedny spanok a on jej v skolke v Kittsee zaspaval kazde poobedie na stole (teda vraj velakrat, ked po neho prisla, tak lezal oprety o stol a spal). Ja som zase nechapala, preco ho nezoberie a neda do skolky v BA (kedze sem dochadza za pracou kazdy den), ale prispevok je niekedy dolezitejsi ako dieta, holt maminy sme rozne. Takze ak mate nespacov, tak ich mozte dat do skolky do Rakuska, tam to nikomu klat oci nebude. 😝

andisko
30. dec 2015

@figurka1985 ten prispevok o 23:44, to ako keby si o mojom pisala, ale uplne. a tiez by som si rada pospala poobede s nim, najma teraz ked bude druhe babatko. ale neda sa. a u nas si ani upravu rezimu neviem predstavit. vstava ca 6:30, spat davame o 19, zaspava po 20. neviem si predstavit budit o 5 alebo dat spat o 18.
@timea7 este mi napadlo, moj aj ked bol mensi, 1-2roky, tak sa po tych dennych spankoch budil na 90% s placom. nestretla si sa s tym? ze doruzova vyspinkane babatko s dobrou naladou, to som mohla oslavovat ked sa nahodou stalo. skusala som vtedy aj pri nom byt, ked sa zobudi, ci sa niecoho neboji, ale nepomohlo. tiez v kociku mi vobec nechcel spavat, vsetko ho zaujimalo, nevedel zalomit. a na kazde tuknutie hned hore. telefonovala som o 2 izby dalej, zobudil sa na to (a to ja potichu rozpravam). ked byval este vo vajku a tam zaspal, tak sa mi ho mozno 2x podarilo prelozit spiaceho, insk sa hned zobudil ako som ho chcela preniest a uz nezaspsl. a bolo jedno ci spal 10 alebo 30 minut, uz povazoval spanok za vybaveny. to synovca rodicia prezliekli spiaceho z overalu do pyzama, vymenili plienku, supli z vajka do postielky a ani oci neotvoril... pytam sa hlavne preto, ze ak budem mat aj toto druhe dieta takeho slabeho spachtosa a neda sa na tom nic zmenit, tak to dovidenia 🙂))

m.i.r.i
30. dec 2015

@figurka1985 ja suhlasim so vsetkym s @timea7 ..je jasne, ze kazdemu ine vyhovuje..a tiez snad kazda mamina chce to najlepsie aj pre dieta, nie ze ho tyra.to tu nik nenapisal...koniec koncov aj my potrebujeme byt ale vyrovanene a spokojne, tak je to aj o nasom pohodli...pre mna je viac nepochopitelne to, ked sa mamicky stazuju ze im deti cez den nespia alebo ze chodia spat neskoro ale ked im povies, ze rano ma vstat o 7 miesto o 10 tak ze kdeze, lebo ved ja tiez chcem rano lenosit..tak potom niet o com..ked ma dieta posunuty rezim od 23:00 do 10:00 tak sa niet co cudovat a nech sa potom nik nestazuje..tiez je hadam kazdemu jasne, ze najzdravsi je spanok do polnoci, tak aby 2 rocne dieta zaspavalo o 23:00 lebo "ono tak chce" tak to sa mi teda nezda vhodne
Tiez je druha vec ze ano, deti nie su stroje, kazdy sme iny a uz od narodenia si budujeme osobnost, povahu, preferencie..ale su iste veci, pri ktorych si myslim, ze deti asi by nemali rozhodovat a zas ze spat kedy oni chcu...to znamena, ze male babatko ktore pride z nemocnice a spi cez den a v noci bdie tiez asi treba nechat tak? Mozno to vidis ako extrem, ale tak oni tie deti nevedia kedy maju spat...potom tu citam, ze moj 2 r rocny sa v noci o 1 zobudi a 3 hodiny sa hra..a nechce spat a potom zaspi o 4 a spi do 9...a podobne perly...a vlastne.co je na tom akoze zle? Ved on vie, kedy ma spat a kedy nie a ked sa mu teda v noci id 1 do 4 nechce tak nech sa hra a vystraja...ved do prace nechodi, do skolky tiez nie, tak nech je po jeho..tiez to je asi somarina nie?
Takze ja co vidim v mojom okoli tak deti spia tak ako ich rodicia od narodenia naucili...samozrejme su deti vacsi spaci a mensi, niektori potrebuju 14 hodin denne, ini v tom istom veku mozno 10...ale menej ako 10 hodin by nemal spat ani skolak...takze je samozrejme, ze sa snazime prisposobit ten spanok potrebam dietatka a aj tym svojim, nech to ma svoj rezim....takze si myslim, ze ak niekto uklada svoje dieta viacmenej do narodenia/babatka vzdy spat o 19:00 tak mu nebude vyspavat rano do 10...ale vacsinou pocujem ako rodicia pozeraju vecer serialy a farmy a ze niekolkomesacne dieta ma v obyvacke postielku a tam si lezi a "pozera" na obrazky v telke az pri telke zaspi...niekedy o 22:00..mozno niekedy skor, niekedy neskor..ved samo vie kedy..a podobne skvosty...
Rezim je pre male deti neuveritelne dolezity...u teba je to celkom fajn, ze dcera chodi spat skor a spanku ma dostatok..ale odpocinok cez obed je neskutocne dolezity u tak malych deti...
Inak ja som tiez nebola velky obedny spac...v skolke tiez za trest.. ale az tak okolo 5 rokov...tak si aj pamatam ako som to neznasala...a nespavam cez obed doteraz..ja si neviem predstavit zazmurit oko a prist o cast dna....ani v tehotenstve ani nikdy..takze ozaj nie som za nejake nutenie..ale 2 rocne deti bez obedneho spanku alebo aspon akeho takeho oddychu po par hodinach to podla mna nie je zdrave..

timea7
30. dec 2015

@m.i.r.i aj som chcela reagovať, poslať linky výskumov a štúdií, ale povedala som si a na čo? Ja nepotrebujem niekoho presviedčať. Plne súhlasím s tvojími riadkami. Nemusím sa opierať len o výskumy, niečo mám už v tejto oblasti za sebou.
@andisko môj bratranec má dcéru, tá sa takmer vždy budievala s plačom. Tiež pátrali po príčine, či sa niečoho bojí, alebo ju niečo bolí, ale potom hovorili, že im to pripadalo, ako keby bola naštvaná sama na seba, že zaspala a kopa vecí jej ušla. Ona sa s plačom budila väčšinou ráno, niekedy ale aj po poobedňajšom. Tiež bola veľmi zvedavým a vnímavým dieťaťom, sme sa smiali na nej, že musí vidieť až za roh...neviem ti presne napísať, že kedy to prešlo, ale myslím, že keď chodila do škôlky, už sa s plačom nebudila. Možno to má súvis s vývinom nervovej sústavy, dieťa môže mať priveľa vnemov a nedokáže ich spracovať, tesne pred prebudením sa mu môže niečo snívať.....

figurka1985
30. dec 2015

@m.i.r.i precitaj si prosim ta este raz vsetko, co som pisala, lebo ten tvoj dlhy popis- mam pocit- bol uplne od veci... pises o veciach, ktore som nepisala... o televizore, farme, nocnom budeni... aby ti bolo vsetko jasne, ked uz pises... ja som sa vyjadrila. nepotrebujem niekoho previedcat... snad tu nemusim zase pisat, ako k tomu spanku doslo, ake boli moje snahy, atd... nepotrebujem sa obhajovat....jasne- jediny zaver- som leniva mater... :D
nech vase deti spia ako chcete vy... je mi to uplne jedno. pekny den 🙂

figurka1985
30. dec 2015

@timea7 ja by som naozaj velmi rada videla tie studie o zdravsich a inteligentnejsich spiacich detoch...

m.i.r.i
30. dec 2015

@figurka1985 prepac ale asi si necitala cely moj prispevok..ja som presne pisala o tych ostatnych pripadoch, kedze aj zakladatelka tu mala iny problem..o tebe som tu napisala, ze to mas dobre, ze ti dieta chodi spat skor a ma dostatok spanku..akurat ti nespi cez den, co v jej veku nie je velmi zdrave..ale inak co sa teba tyka nic take nepisem..myslim, ze som na nikoho nic urazlive nanapisala..skor vseobecne...takze neviem co je akoze od veci...ty popudlivo reagujes
@andisko moj syn sa velmi casto budil z obedneho spanku s placom..a teraz ma skoro 6r a spava stale cez obed a budi sa 90% krat nervozny...teraz to popise tak, ze ma "slabe rucicky" napriklad, je nervozny ze nema v nich silu, kym sa preberie a rozlepia sa mu oci tak je nervny...vzdy potreboval cas na preberanie aj pol hodiny..tesne po prebudeni bol vzdy bud uplakany alebo pajedny....ale vzdy len po obednom spanku.rano je ako leco

figurka1985
30. dec 2015

@m.i.r.i vyzeralo to, akoby si to cele adresovala mne :-P a som uplne kludna... repektujem inakost deti, rodicov, atd... to, co jednemu vyhovuje, nemusi vyhovovat inemu- a to sa tyka aj najmensich ja do bodky suhlasim s
@lucretia7 a jej poslednym komentarom. to ale neznamena, ze to budem kazdemu vnucovat 🙂 ked niekomu vyhovuje dieta buit o 6-tej, tak nech... je to jeho zivot. Keby som videla, ze to dcerke neprospieva, tak by som sa snazila nieco zmenit.. ale nic jej enchyba. je spokojna, stastna.. a ked je spokojne dietatko, tak je spokojna aj mamina.

m.i.r.i
30. dec 2015

@figurka1985 ok...prispevok bol adresovany tebe....ale myslela som to vseobecne a voci tebe uplne pozitivne - nemyslela som to tak, ze to tak robis ty...
inak len tak narychlo jeden clanok ako priklad:

http://www.colorado.edu/news/releases/2012/01/0...

ale ozaj, nejde tu o to aby sa tu niekto s niekym dohadoval...teraz je moda si robit veci po svojom, len podla poziadavky dietata...ak mas pocit, ze to tak je spravne, v pohode samozrejme 🙂 Nik ti tvoje dieta nevychovava ani nebude znasat dosledky v buducnosti ak by boli...je to vsetko tvoja vec...myslim, ze neutoci nik, iba piseme svoj nazor...zovseobecnovanie nemam rada ani ja....tiez nemame vsetko idealne 🙂