Ako má vyzerať spánok 2,5 ročného dieťaťa?

linj
28. dec 2015

Čaute baby, potrebovala by som poradiť ohľadom spánku môjho 2,5-ročného syna. Od malička spával málo, cez deň často iba 30 minút a v noci sa budil aj 10-12 krát. Teraz spí už oveľa lepšie, avšak máme problém so zaspávaním, najmä večer. Ráno vstane okolo 8:00 (niekedy 8:30), poobede niekedy spí a niekedy vôbec (spať ho dávam vždy, ale niekedy zaspí, inokedy nie). Keď nespí poobede, tak je ku večeru už mrzutý, precitlivelý a vidno, že je unavený. Zaspí potom okolo 20:00 a dosť rýchlo. Ak si však čo len hodinku poobede pospí, tak je síce poobede a večer v pohode, ale do 22:00-23:00 nám skáče po posteli, nechce si ľahnúť a keď ho uspávame, vrtí sa a trvá to aj hodinu. Neviem preto, či ho dávať poobede spať alebo radšj nie. Čo myslíte, čo je lepšie? Viem, že je v našom okolí veľa detičiek, ktoré si poobede pospia aj 3 hodiny a večer idú normálne spať okolo 21:00, ale u nás to neplatí. A to je úplne jedno, či ho zoberiem na 2 hodiny von alebo niekam vyskákať do detského sveta, aj tak sa mu spať nechce. Rada by som mu vytvorila nejaký režim, ale neviem teda, či s poobedným spánkom alebo bez, keďže raz je tak a inokedy tak (aj keď dodržím to isté).

m.i.r.i
30. dec 2015

@figurka1985 este nieco
http://healthland.time.com/2013/09/23/the-secre...

ale to su ozaj narychlo..su na to ozaj psychologicke studie......

timea7
30. dec 2015

@figurka1985 Ok večer IP, teraz odchádzam na chvíľu von

katrin21
30. dec 2015

@linj ja som nespavala asi od 3r vobec, ani v skolke..pamatam si to, ako som mojej mame vyliezala z postielky, kde ma pchala, lebo ona si chcela poobede schrupnut... ja dodnes cez den zaspat neviem, iba ked mam 39 horucku....
moja dcera, ako som jej zobrala dudel na spanie, tak tiez uz nespavala, takze.... kludne 2,5r dieta nemusi spat cez den....

lucretia7
30. dec 2015

@m.i.r.i Ja myslim, ze je tazke pre vas pochopit, ake dieta ma figurka alebo napriklad aj ja. Nase tiez neponocuje, kludne ide spat o 19:00 a vstane rano o 9:00. Nie je to posunutym rezimom. Skratka od malicka lubi rano spat. Tak co, mam ho budit nasilu? Lebo ja chcem, aby cez obed spalo? Poviem ti, vstaval niekedy rano skor, lebo som chvilu chodila do prace (potom som kvoli nemu presla na iny rezim, ale to
je odlisna tema). Ale vstaval s placom, mrzuty, teraz vstava bez budika a vysmiaty. Vies, rovnako mozem povedat, ze maminy, ktore davaju deti poobede spat za kazdu cenu (aj za cenu budenia), tak to su tie, ktore chcu svoj klud, kavicku, oddych. Dokonca mam aj par kamosiek, ktore mi to povedali, ze dieta im uz asi spanok nepotrebuje poobede (lebo aj ked vstane o 14:00, nechce potom spat skor ako o 23:00), ale vraj ony potrebuju tu chvilu kludu a vypit si kavicku. Prave my to mame ovela narocnejsie. Rano sice pospis dlhsie, ale potom tahas cely den bez prestavky. Poviem ti, je to niekedy masaker, najma ako tehotna to teraz tak vnimam. Ale nezda sa mi spravne, aby moje dieta chodilo spat o 23:00-0:00 len kvoli mojej potrebe si poobede lahnut alebo oddychnut. Viac mu prospieva spat od 19:30, urcite aj zdravotne. Takze tazko to posudzovat, ked niekto take dieta nema. A mna strasne hneva, ze ludia, ktori nemaju take deticky, tak sa vyjadruju ako skuseni pediatri a psychologovia, pricom mozu mamam skor uskodit.
Mne tiez stale hovorili, ze dieta sa mi budi kazdu hodinu v noci, lebo mu to dovolim a nenecham ho porevat si. Ze sa chce nosit na rukach, lebo sme ho tak naucili. A ked sme potom sedeli u neurologa a psychologicky, tak povedali, ze mame velke stastie, ze sme nepocuvali svoje premudrele okolie, lebo syn by sa nam bol zrutil. Potreboval prave to nosenie a pritomnost, kojenie kludne aj kazdu hodinu, len aby sa mu nervova sustava ukludnila. Raz som pocuvla a doteraz lutujem. Tak prosim majte trochu pokory, univerzalne principy, co platia na vase deti alebo su v clankoch, neplatia na kazde. Treba poznat ovela viac faktov, aby clovek mohol davat nejake vyjadrenia, co je pre to konkretne dieta spravne a co nie.

figurka1985
30. dec 2015

@lucretia7 uplne krasne si to napisala.... veru je to teraz tazsie- bez prestavky tahat cely den, robit program, pritom aj navarit, upratat, aj vypit tu kavu. hoc studenu.... ale kto nechce- nepochopi... 🙂 hlavne, ze pre ostatne sme lenive matere, co si chcu rano pospat :-P na ukor dietata.... nikdy nepochopim, ked niekto dieta nasilu budi.. sama neznasam, ked ma muz skor zobudi, alebo budik... toto nase deti caka cely zivot- neustale casove stresy... nech si este uzije. je sikovna, zdrava, vesela, krasne je, spi..... neviem, preco by som ju mala nasilu budit, ci davat na obed spat- aj ekd si to neviem prdstavit, ako prinutit dieta spat, ked nechce.... niekedy vynimocne- mi zaspi v nosici, kym si ja tancujem .... ale to je tak max. polhodina... nesmiem pri tom nic robit- lebo setko chce vidiet, so mnou miesat, atd... tak iba pohupavanie, pricom su z dosahu videnia odstranene vsetky zaujimave predmety 🙂 a nie je hyperaktivna,, ma uzasnu pamat, strasne rychlo sa uci... mozno aj tym, ze ma v noci viac casu na rekapitulovanie a ukladanie do pamate...

siska53
30. dec 2015

@m.i.r.i to nepoznas nasu teraz uz dospelu sesternicu - do 1 hore,jej mama si o 23sla varit kavu. O 6hore a poobede takmer nespavala. Vrtulu v zadku ma doteraz,stale musi daco robit,inteligentna baba. Malu potrebu spanku zdedila.po svojej tetke,tej stacia 4hodiny.

A moj synator tiez nebol velky denny spac od babatka.
Poobedny spanok zacal rusit v 16.m. Nie preto,ze by vyspaval.. Malokedy spal do 8,zvacsa sa budil okolo 7 a zaspaval okolo 21,to som vypozorovala,ze mu,vlastne obom detom to tak vyhovuje,neskor bolo zle pre mna,skor zas zaspat nevedeli.
A ked uz poobede spal,ak spal vyse hodiny,bola som rada. Je jedno,ci spal doma ci na prechadzke v kociku.. A vo veku 2,5r spaval poobede tak 3-4x do tyzdna,postupne este menej.
Doteraz je to tak,ze ak poobede v skolke predsa zaspi (alebo nebodaj doma),tak skor ako po 22 nezaspi.

Mala.je uplne ina. Ta vedela tahat 2,5-3,5hodiny poobede aj vo veku 2,5,r.spavala v kociku v predsieni,az kym ju jedneho dna nezobudilo vrtanie,zlakla sa a odvtedy bolo tazke ju uspat..uz sa to podarilo malokedy.
Ale tiez som vedela,ze dlhsie ako do 15 ju nemozem nechat spat,idealne len do 14:30, lebo inak vecer bude mat zurku do dobrej 22.

Ja som tiez nechcela spavat. Ale vzhladom na to,ze som boka srdciarka,musela ma mama donutit aspon lezat. Zaspala som vrak malokedy. Takze maly to ma po kom mat tiez.

siska53
30. dec 2015

@linj a kedy ti zaspi a vstane poobede?
Ja som musela nasu zacat budit po 2r.najneskor o 15,lepsie skor,inak by nezaspala a tiez by takto strasila. A maly v tom case spal tak 3-4x do tyzdna. On sice v noci spaval vyborne,ale cez den bieda.. Raz spal 3hodiny (mal cca 6m.) a to som. Bola v soku,ci zije,on nikdy tak dlho nespal..obcas potiahol 2hodky,ale zvacsa maximalne do 1,5h...dakedy len po 30minut.. On si asi pospal v brusku..bola som doma.na pn a vzdy ma okolo 15 lamalo,aj som.si pospala taku polhodku vzdy. Pri malej to uz neslo,resp.obcas,lebo zas ked in spinkal,tak som.sa nerusene venivala domacnosti aspon chvilu ci citaniu,lebo aj tak dlho nespal. Pospala.som.si len obcas.

evabb35
31. dec 2015

@figurka1985 atléti nie sme. Je síce pravda, že neskôr v škole mu nerobili problém dlhšie prechádzky... Bolo to náročné aj pre nás rodičov, lebo domáce práce sme robili len vtedy, keď dieťa spalo, veľké upratovanie po nociach. Mať dieťa, ktoré spí do 10 h to je môj sen. Tak rada by som si pospala do 10 h.

erienka
31. dec 2015

na odlahcenie....na margo temy spania malych deti sa mi pacil uryvok z vtipne napisanej knihy Male velke klamstva od Liane Moriarty, ktoru som prave docitala. Uryvok mi hovori z duse 🙂
"Celeste vedela, že o štvrťhodinu začne na nich pravdepodobne kričať. Budú unavení a roztatárení. Včera sa jej podarilo uložiť ich až o deviatej večer. Neskoro. Je zlá matka. "Spite už konečne!" Vrieskala na nich napokon. Vždy mala problémy uložiť ich do postele v správnom čase.
"Musíš im zaviesť večerný režim," povedal jej dnes brat, keď telefonoval z Aucklandu a Celeste ho odbila: "Ach, aká revolučná myšlienka! To by mi nikdy nenapadlo!"
Ak mali rodičia deti, ktoré dobre spali, predpokladali, že je to vďaka tomu, lebo sú dobrí rodičia , nie, že majú šťastie. Dodržiavali isté pravidlá a tie pravidlá zaberali. Celeste zrejme tie pravidlá nedodržiava. Ale niekdy nemohla dokázať, že to tak nie je. Zomrú v posteli celí pyšní na seba."
😀 😎

nikolahudiova
6. jan 2020

Čaute baby mam 2 ročnu dcerku Ktora my od perinki poriadne nespi uz som viskusala vsetko rano sa my zobudi o 09:00 dakedy o 10:00 je hore do 14:00 dakedy do 14:30 spi my do 16:00 a potom my uz nechce spat az o 02:00 nad ranom dakedy 02:30 a ked ju nedam spat ces den tak ju dam spat vecar okolo 22:00 a o dve hodinki sa my zobudi a uz nespi do rana uz si neviem rady 😔😔

petka552
16. sep 2020

@timea7 tak to by ste mali vidiet moje dieta. Vstavame o 6:30... po ranajkach ideme az do kbeda von. Naje sa ide spat. Myslite ze zaspi? Nie. 3,5 hodiny sa trapime... tak ju vyberiem s postielky dam olovrant a ideme rovno opat vonku... vecer spi pekne odkvecne... ale obedny spanok vobec... dcera ma energie na rozdavanie a ja mam vazne uz podozrenie ze je hyperaktiva. Dcera ma dca roky