Ako naučiť dieťa na cumlík?

krpcek
17. apr 2012

Ahojte, mozte mi poradit nejaky sposob ako naucit dieta na cumlik? Uz som vyskusala finticky, co zabrali pri dcere, ale pri synovi nejako nezaberaju, stale mi ho vypluva. Chcela by som aby mal cumlik, lebo len cumlanim sa vie pekne upokojit a zaspinkat, takto stale cumle moj prsnik (co sa nie vzdy da - napr. dnes pocas jazdy autom). Len mi prosim nepiste, ze mam byt rada, ze ho nechce a ze aspon nemusim oducat neskor.
Vdaka za kazdu radu. 🙂

veverka84
17. apr 2012

ja som skusala vsetky druhy co existuju aj do glukozy som namocila a ani za svet nenaucila sa a chapem ta je to o drzku dieta bez dudlu ja som kojila do 2 rokov lebo inak sa upokojit nevedela...syn chytil na druhy den v nemocnici a tahal som zvedava co toto tretie.niekedy to proste nejde ani za nic ale podla mna je dudka velka pomoc...

nanulik
17. apr 2012

ja kým som kojila tak malý vobec nechcel dudel. ale ked sme boli nútení prejsť na flašu tak vtedy aj dudel zobral na milosť. teraz má dudel len na spanie.

krpcek
autor
6. máj 2012

Ahojte, asi smeto konecne prelomili. 🙂 Nakoniec som skusila taky stary koministicky velky okruhly cumlik a chytil ho - tak som kupila modernejsi okruhly od Canpol babies latexovy a uz si duduskuje. Cez den mu ju nedavam, len ked ideme spinkat, pekne si ho chyti a cumle, upokoji sa a sam zaspinka. 🙂 🙂 KONECNE! 😵 uz mu ho len postupne skusim vymenit za anatomicky, kvoli zubkom a o taky rok a pol ho zase zobrat. 😀

vonicka
14. máj 2012

Krpcek - prosim ta o radu, ako si naucila tvojho maleho na cumel? stale si mu ho daval do ust napriek jeho nesuhlasu? Moj maly ma nieco cez 3 mesiace, uz mesiac si cmula palec, stale to nabera na intenzite, pocas dna sa 3 minuty s nicim zabavi a potom uz len palcuje. V noci mu davam rukavice a vzdy ked sa prebudi a chce si cmulat palec, dam mu jest. Nastastie je to len dvakrat za celu noc. Cez den inak ako bez palca uz nezaspi. Velmi lutujem, ze som pocuvala rady laktacnych, ze cumel kazi kojenie, lebo na zaciatku moj maly cumel chcel a ja som mu ho zamerne nedavala. Teraz mi ho vypluva :( Skusala som aj stare cumle, aj nove, nic nechce. Kolko ti trvalo naucit maleho na cumel a ako caso si mu ho cez den davala? Nechcem si vyhcovat maleho neurotika tym, ze mu dam rukavice a budem mu tlacit cumel, ale na druhej strane, ani jeho celodenne cmulanie palca nie je ok, nech si kazdy hovori co chce. Dakujem za rady 🙂

krpcek
autor
24. máj 2012

@vonicka podla mojho nazoru je somarina, ze cumel pokazi kojenie (dcera mala cumel a kojila som ju rok, syn ma tiez a krasne sa koji). Ved z cumla mu netecie, takze ked bude hladny cumel ti vypluje a bude si pytat papat.
Moj ked si zacal cmulat palec, nasilu som mu ho vytiahla aj ked sa jedoval a strkala som mu cumel - prelomili sme to v jednu nedelu, ked sme sli na vylet, maly bol v autosedacke, kukal na hracku, zacal plackat tak som mu pridrzala cumlik az pochopil, co s tym ma robit a zaspal. Trvalo nam tri mesiace kym som ho nan naucila, ale od tej chvile je ako vymeneny - je uplne spokojne babatko, krasne sam zaspinka.
Ak ho chces na cumlik naucit, chce to veeeela trpezlivosti, musis mu ho neustale skusat, verim ze ked pochopi co s nim ma robit, zoberie ho. Drzim palce.

jurkovamiluska
24. máj 2012

zakup v lekarni rozne druhy cumlov, myslim tvar a postupne skusaj. nam nechel tiez ziadny az nakoniec si vybral od znacky lovi, a miluje ho 🙂 dufam, ze nie viac ako mna 🙂

jurkovamiluska
24. máj 2012

@krpcek my dokonca mame iny tvar cumla, iny tvar na flase od caju, iny tvar na flasi od kasi a este ho aj kojim, a nemam s tym problem, ze by mi nechcel prsnik. to mas pravdu, ze je to blbost

krpcek
autor
24. máj 2012

@jurkovamiluska no my mame doma tiez zbierku cumlov, kym sme nasli ten spravny 🙂 ano aj sabinka pila cajik z flase od 6tich tyzdnov a nikdy nebol problem s kojenim. Ved im je na prsniku dobre, radi citia maminku a ked sa pri tom este aj napapaju, no co moze byt lepsie, no nie?
Podla mna robia casto zbytocne bububu okolo kojenia a mnohe mamicky to az moc riesia - ved kojenie je prirodzena vec, netreba to "prezivat" ;)

jurkovamiluska
24. máj 2012

@krpcek aj mna odhovarali aby som davala radsej kasu po lyzickach lebo mi nebude chciet prsnik, ale moj maly papa takou rychlostou, ze som jednoducho nestihala naberat. a ozaj s tym nemam problem, a na caj som mala kupenu flasu este ked som bola tehotna, vtedy som neriesila nijaky tvar dudla, myslela som, ze je to jedno, ale malemu aj ocividne je. ale zato cumel si tiez vyberal velmi dlho, teraz si ho vie dat aj sam do pusy a furt si pritom pohmkava 🙂

krpcek
autor
24. máj 2012

@jurkovamiluska no my sme menili dudak na flasi, avent mu nevyhovoval, tak mame MAM antikolikovy, ten vie krasne chytit a pije cajik. Takisto si nemyslim, ze v tomto teple staci len kojit, podla mna treba davat vodicku alebo cajicek a to by sa mi nejakou cievkou alebo striekackou nechcelo.

vonicka
28. máj 2012

Tak dufam, ze to nehovorim predcasne, ale tiez sme si uz asi navykli na cumel 🙂))) HURAAAA. Len nech to nezakriknem 🙂 Neviem co sa stalo, ale zrazu, jeden vecer, ked strasne plakal a nevedel zaspat, dali sme mu cumel, chvilu bolo treba pridrzat a zacal cmulat, aj s nim zaspal. Na druhy den rano som skusila znovu, po chvili ho prijal (je to taky stary komunisticky cumel) ale nejak tazko sa mu to cmulalo, tak som mu ho skusila vymenit za "normalny" (Mam) a ten zobral na prvykrat. Vobec nechapem co sa zrazu stalo. Cez den mu ho este casto podsuvam, nech si zvykne a ked ho necham bez cumla a cmula/hryzie si prsty, tak ho necham, lebo palec uz zrazu nie je az tak preferovany. ...a Dakujem za rady 🙂

lakte
28. máj 2012

nebudem ti pisat nic o oducani neskor, hodim ti sem len jeden link, a sama sa rozhodni ci to stoji za to 😕
dojcenie nieje len krmenie a prijem mat. mlieka, cize sluzi aj na upkojenie sa. Pouzivanim cumlika nielenze ohrozujes dojcenie, ale aj neskor reagujes na jeho sygnaly, co moze z dlhodobeho hladiska viest k poklesu mlieka.
http://www.mamila.sk/domain/flox/files/pribehy-...

odporucam nosenie v satke, kde sa dieta moze dojcit a tiez mas volne ruky, nosenie ukludnuje napodobnuje to prostredie z maternice, skus sa obratit na elinka27 je to poradkyna nosenia.

csina
28. máj 2012

@lakte páči sa mi ten článok, som zástancom prirodzeného dojčenia.. nebudem tu dávať žiadne morálne rady, je na každej maminke ako sa rozhodne pristupovať k svojmu dieťatku.. ja mám dve baby, prvá dojčená 3 roky, druhá ešte v súčastnosti dojčená a cumlík sme nepoznali, ani fľašu s cumlom.. naozaj som za cumel bola pasovaná ja.. nebolo to vždy ľahké, ale prekonali sme aj horšie veci... 🙂 myslím, že nie je nad to, ak mama okamžite reaguje na potreby bábätka a neodbije ho len cumľom,... nechcem nasledujúcim výrokom nikomu nič vyčítať, ani niekoho haniť, je to len moje pozorovanie... také deti sa podľa mňa málinko neskoršie kognitívne vyvíjajú, keďže na jeho signál nie je okamžitá odozva, neskôr stráca motiváciu ku komunikácii s okolím bez cumľa.. treba ho mať stále pri sebe a nie len, že ho obmedzuje napr. neskôr pri rozprávaní, ak sa nepodarí včas ho odstrániť, ale podstatne skresá aj záujem bábätka o okolie.. ak dieťatku bez cumľa dáte do jeho blízkosti hračky, okamžite reaguje a začne ich "spoznávať" manipulovať s nimi, tým sa vlastne vyvíja v zručnostiach.. bábätko s cumľom sa často viac venuje tomu cumlíku a hračky samozrejme používa tiež, ale keďže je zamestnané cumľom, jeho vnímanie je o niečo slabšie. Viem, že je to ťažké, viem, že naozaj sú situácie, kedy ho maminky naozaj môžu postrádať, ale ak si aj poplače v aute a nezaberajú hračky, ani mamin spev, možno treba zatiahnuť ku krajnici a skontrolovať, čo tak akútne potrebuje.. Ak sa zdá byť všetko v poriadku, nemá plnú plienku a nie je hladné..ani ho nič nebolí, po chvíli by ho mohlo auto uhojdať. Ak nie, tak si trochu poplače, veď čo na tom.. 🙂

akova
28. máj 2012

@csina nechapem ako vieš, všetky tie "múdrosti" o deťoch, ktoré majú cumlík, ked tvoje deti cumle nepoznali. 😕

lakte
28. máj 2012

@akova vyskumy podlozene na niekolko rocnej praxi 😉 cumlik zvysuje dvojnasobne riziko zapalu stredneho ucha, matky ktore nepouzivaju cumliky rychlejsie reaguju na potreby dietata, naucili sa sledovat signaly a pod. Ja neodsudzujem Boh chran 😅 pri starsom som mala tiez jeden cas cumlik, no potom uz nikdy viac

strapco13
28. máj 2012

@akova za tymi "mudrostami" ako si ich nazvala su vyskumy renomovanych psychlogov na zaklade ktorych sme sa rozhodli dietatu cumel nedat
a u mna u malej zohrala velku roluze som nedala cumel moja skusenost z cumlom u starsieho..este teraz mi nabehne husia koza na spomienky na tu bolest co som si vdaka cumlu prezila 😖

akova
28. máj 2012

@lakte moje deti maju cumlík, teda aj staršia mala, NIKDY sme nemali zápal stredného ucha, a nemyslím si, že nereagujem včas na potreby svojho dieťaťa... Ale Boh chran odporovať výskumom... 😉

csina
28. máj 2012

@akova neverila by si, koľko detí je v mojom okolí... 😉

lakte
28. máj 2012

@akova ale ved kazda nech sa podla seba rozhoduje, ja nebudem chodit a vyberat cumle detom na ulici z ust 😅 ja mam prax s x maminami kde sme hasili problemy s dojcenim a spolocny menovatel bol cumlik. Tak si myslim, ze je lepsie upozornit ked viem, ako nechat to tak a potom hasit dalsi problem, a mamina napise dalsiu temu smutna a sklamana, ze aha mame taky a taky problem s dojcenim a co mam robit.Ja nerobim bu bu bu, ale je moja povinnost upozornit ked viem, ze toto hrozi
ja len viem, ze ked je dieta nekludne dostane casto krat do pusy cumel, aby este chvilu vydrzalo, lebo este mamina potrebuje riad spratat, a neviem co ist na wc a pod, jasne aj my mamy mame svoje potreby, len ide o to, ze my si ich uz vieme zvacsa same naplnit 😀

akova
28. máj 2012

@strapco13 hej vyskumy renomovaných psychologov tých sa treba veru držať 😎 každa matka vie, čo je pre jej dieťa najlepšie, každa mame ine skusenosti.... niekto sa riadi svojim materinským inštinktom a niekto výskumom renomovanych psychologov 😅

csina
28. máj 2012

@akova tieto diskusie neslúžia na to, aby sa tu maminky dohadovali a doťahovali, každá si napíše len stranu mince, ku ktorej sa ona prikláňa a dotknutá osoba už si vyberie a zváži svoje vlastné rozhodnutie.. teším sa s tebou, že si so svojimi krásnymi deťmi vyhla všetkým koplikáciám a určite sú šťastné, že ich počúvaš....ale mnohé...naozaj mnohé maminky si myslia, že ak dieťatku založia do pusy cumel, je to hotovo a všetko sa tým vyriešilo.. ver mi.. je to smutné, ale poznám ich viac....

lakte
28. máj 2012

@akova cumliky skracuju dobu dojcenia, a deti co ich pouzivaju sa dojcia menej dlho. Nasledky sa nemusia prejavit ihned. A kedze prax je proste prax, je toto moja strana mince. Tak isto poznam take co dojcili 2 roky a s cumlom a bez problemov, ale take poznam dve ci tri.Tych zvysnych je asi cez padesiat co mali problemy. Ked uz nie psychologom tak verim svojim skusenostiam pri poradenstve v dojceni. 😉 A ruku na srdce, ze ani jedna z tych co davaju cumle, nemala krizovu situaciu kedy bola na pokraji s nervami, nevedela co skor, mala zly den, bola unavena a dieta jej plakalo, bolo nervozne a dala mu cumlik len aby ho umlcala? 😝

lauricka
28. máj 2012

@krpcek ma zafixovane zaspavanie na prsniku, takze preco by mal zaspavat s cumlom...skus si kupit nejaku knihu o spani deti a riesit skor to zaspavanie, najst si iny ritual na zaspavanie. Ked nefunguje cumlik, treba hladat iny sposob. Zaspavanie na prsniku nie je vzdy najstastnejsi navyk, aj ked mnohe mamicky by mi za tento nazor asi povedali svoje, ale s tym sa uz rata.
Mam tiez dvojicky, ani jeden cumel nechce a nikdy nechcel, maju pol roka. Asi to je tak, ze kazde dieta je ine a ked ho nechce, tak ho to asi tak lahko ani nenaucis.

strapco13
28. máj 2012

@akova moje materinske instinkty mi hovoria to co som potom objavila v studiach a teda len mi potvrdili ze idem spravnym smerom..cize o mna a moje deti sa nemusis bat..nevychovavam ich podla kniziek ale srdcom
pre mna je najdolezitejsie riadit sa svojimi detmi..tie studie som tu uviedla preto, aby nevznikol dojem ze podsuvam niekomu cisto moje osobne skusenosti

csina
28. máj 2012

ale vlastne fakt je ten, bez prihliadnutia na psychológov, že dieťa cumel nepotrebuje... to matka niekedy potrebuje, aby dieťa ten cumel malo.. a ako sa ktorá rozhodne, je na nej...

lakte
28. máj 2012

@lauricka nepoviem ti svoje 😅 ale dojcenie ma viac funkcii a jednou z nich je aj upspat dieta , preto to nieje zlozvyk 😉 Ale beriem, ze pri dvojkach to mas narocne, no tam je asi narocne vsetko 😉 Len ide o to, ze ked teraz tie deti nechcu cumle tak nakoniec tie mamy to dovtedy skusaju kym nerezignuju a daju si ho 🙄

lauricka
28. máj 2012

@krpcek aha, citam, ze uz si to vyriesila, tak nic 😀

akova
28. máj 2012

@lakte ja som potom štvrtá a to pri oboch deťoch, čo cumlík neovplyvnil dojčenie, a verím, že by sa takých mamičiek našlo ovela viac, ale ak tvoja prax ukázala niečo iné, tak to bude asi inak. 😉 A dieťa cumlíkom len tak neoklameme, takže umlčať cumlíkom dieťa, len aby už bolo ticho, teda mne sa to ešte nepodarilo. 😨

lakte
28. máj 2012

@akova tak ti prajem, nech to dokopete do priroidzeho odstavenia aj cumikom, potom daj vediet 😅 a ano existuje vysvetlenie preco mamy dojcia dlho aj cumlom, no to tu nebudem rozpisovat, bo tie ktore by sa v tom nasli by to brali ako navod 😀

lauricka
28. máj 2012

@lakte ja to neskusam, su v pohode bez cumlov, zaspavanie je vec nazoru kazdej maminky a to, co vyhovuje jej a jej dietatu, je OK