Ako riešiť problém so spaním skoro 7 ročného dievčatka?

Zodpovedané
7. feb 2019

Dobrý deň,

moja dcérka bude mať v júli 7 rokov. Od bábätka má problém so spaním a celkovo s uspávaním. Do dvoch rokov zaspávala na rukách, inak by nezaspala.

Od dvoch rokov vôbec cez deň nespáva. Ráno vstáva o 6:30 a zaspí o pol deviatej. Len pri nej musim sedieť. Skúšali sme, že som spala vedľa v izbe. Dve noci sama zaspala, tretiu noc mala záchvat plaču. Katastrofa. Každú noc príde okolo polnoci za nami do postele.

V máji sa nám narodí tretie zlatíčko a ja netuším, čo budeme robiť.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý večer,

naučiť sa zaspávať samé trvá každému dieťaťu inak dlho. Niektoré to zvládajú lepšie, iné ťažšie.
Deti vo všeobecnosti nechcú spať samé. Majú veľkú predstavivosť a bezpečnejšie sa cítia s rodičmi.
Deti by však postupom času mali zaspávať samé, mali by vedieť, že to patrí k tomu, že rastú a postupne sa tak naučia aj čeliť strachu.

Pomôcť samostatne zaspávať by mohla rutina, príprava na spánok, trávenie času v izbe s postieľkou, aby sa tam dcérka cítila bezpečne.
Malo by to prebiehať v približne rovnaký čas a jednotlivé kroky by sa mali opakovať. Na záver uložiť dieťa, dať pusu, objatie.
Aktivity pred spaním by mali byť skôr pomalé, nekonfliktné.

Následne na zaspávanie môžete zvykať dcérku postupne. Budete sedieť pri nej a vždy o kúsok kratšie. Alebo chvíľu budete sedieť, odídete a dohodnete sa, že sa vrátite každých napr. 10 minút ju skontrolovať.
V noci keď za vami príde ju môžete skúsiť odprevadiť späť do jej postele.
Skúste si určiť pravidlá obrňte sa aj kúskom trpezlivosti.

Metód nájdete na internete viacero. Nezabudnite, že treba nájsť niečo čo bude vyhovovať vám všetkým.


Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com