Ako sa nestať otrokom dieťaťa?

miriam05
8. jún 2015

ahojte kočky, nechcem, aby môj príspevok vyznel nejako divne, ale o tri týždne ma čaká pôrod a ja riešim už teraz otázku ako začať s výchovou od narodenia tak, aby som sa nestala otrokom vlastného dieťaťa... ide o to, že budem na bábo prevažne sama, keďže manžel pracuje od rána do večera a na blízku nemám žiadnu rodinu, ktorá by mi s dieťaťom pomohla..chcela by som sa preto vyvarovať takým veciam, ako je napr. nosenia dieťaťa po rukách, a pod. ... Proste, aby som si od začiatku vedela s dieťaťom vybudovať nejaký režim a zvládala tak popri ňom aj starostlivosť o domácnosť, varenie a aby som sa troška mohla venovať aj sebe... mám v rodine dosť príkladov, akoby som nechcela dopadnúť.. napr. jedna zo švagrin stále nadáva, pretože sa od malého nemôže pohnúť ani na krok, odmieta jej sedieť, ležať, chce sa len nosiť a okrem toho si bez neho nemôže ani len na WC odskočiť...ja som presvedčená, že to je jej chyba, že ho tak naučila...
Tak ak by ste mi vedeli poradiť, ako to riešiť už od narodenia, čo robiť, ak napr. začne plakať, napr. že nebrať na ruky, iba robiť spoločnosť a pod.? viem, že sa možno mnohé čo už máte deti pousmejete, že človek mieni a dieťa mení....ale aj tak..
Vopred ďakujem 😉

lucianakoniku
9. jún 2015

@miriam05 vies, detsky plac ma obrovsku moc, to zistis az ked sa ti babatko narodi - 99,9% dospelych urobi COKOLVEK, aby ich dieta neplakalo a to, ze clovek vezme placuce dieta na ruky, je uplne prva a instinktivna vec co urobis ked sa ti rozplace.
ak sa ti na rukach neukludni, zacnes zistovat co mu je, ci nie je hladne, smadne, pocikane, pokakane, ci ho nieco netlaci, neboli, ci mu nie je teplo, zima, ci nie je vystresovane z okoliteho prostredia (ci uz nahlas pusteneho televizora, rozhadanych rodicov alebo podobne), ci nie je unavene, ci nema teplotu, ci sa mu netlaci zub, alebo jednoducho, ci mu nechyba spolocnost alebo blizkost mamy...
babatka nie su zakerne tvory co chcu manipulovat dospelymi zo zabavy, to pride az v neskorsom veku. ked male babo place, tak mu nieco chyba, spokojne dieta neplace. pripadne neplace apaticke dieta, ale to je uz extrem.
ak svoje dieta nakrmis, prebalis, prezlecies, zistis ze po fyzickej stranke mu nic nechyba ale napriek tomu sa chce nosit, tak to znamena, ze chce byt s tebou a ako pisali dievcata vyssie, moze pomoct baby satka alebo ergo nosic.

ja by som ti chcela poradit len jednu vec - hlavne sa nestan otrokom svojich predstav. prilis sa nestresuj tym ze chces mat vsetko tip top, upratane, navarene, stihat domacnost, mat cas na seba a hlavne sa starat o dieta. ked sa mi narodil prvy syn, chcela som byt dokonala matka co vsetko stiha a popri tom este je aj v pohode ale poviem ti, viac v pohode by som bola keby som sa vykaslala prvy rok na to, ze obcas nemam umyty riad a vyzehlene a viac si uzila svojho syna. nebud nervozna, ak budes mat dni, ked bude tvoje babatko visiet iba na tebe a ty okolo domacnosti nic nepostihas, je to len par mesiacov v tvojom zivote, neskor bude mnoho veci ovela jednoduchsich a ty budes stihat vsetko co len budes chciet.

najdolezitejsie je dat vlastnemu dietatu pocit, ze rodic stoji vzdy pri nom a ze ho nenecha s vlastnymi problemami same. aj ked to znie paradoxne, otrokmi svojich deti sa nestavaju rodicia ktori su citlivi k potrebam vlastnych deti ale ti, ktori ich nevnimaju/nechcu vnimat. deti, ktore od zaciatku citia lasku a zaujem svojich rodicov, maju najvacsiu sancu sa stat samostatnymi a nezavislymi ludmi a nevyzaduju v jednom kuse pozornost rodicov alebo inych ludi.

sybo5
9. jún 2015

zachvílku tu bude z niektorých odkazov román .... 🙂). Ja byť čakajúca mamina a čítať niektoré odpovede, tak už teraz mám z toho guláš a stres. Ti poradím ........ nechoď radšej na žiadne fóra. Rob tak, ako to ty budeš cítiť a chcieť. Pozeraj vždy len na seba a na svoje dieťa, či už bude bábo náročné alebo nenáročne, miluj ho zo všetkým.

spuntikmathiasko
1. júl 2015

@miriam05 po prve dietatko mozes vychovavat cca ked ma nieco vysse roka aby aspon chapalo co od neho chces. To, ze tvoja svagrina chodi s malym na WC je uplne bezna realita u vacsiny matiek. Skor nez porodis by si sa mala zmierbit s tym, ze nie BABO sa musim prisposobit TEBE, ale TY JEME. Do cca roku bude o vsetko, rozhodovat ono, kedy potrebuje spinkat, kedy papat kedy bude chiet plakat, lebo sa mu nebude nieco pacit. Babatko je s tebou 9 mesiacov v brusku non stop pocuje tvoje srdiecko a hlas a zrazu ked vijde von chces aby bolo samostatnou jednotkou - bludna predstava nemyslis. Cim viac budes chiet aby sa babatko spravalo podla tvojich predstava tym viac si skomplikujes a znechutis jeho prichod na svet. MUSIS sa naucit vnimat jeho potreby a pocuvat ho len tak si ho mozes skutocne vychutnat. Vezmi si, ze ak budes kojit je uplne normalne, ze ti bude v prvych tyzdnoch zavesene na prsniku aj kazdych 15 minut. Intervaly medzi kojeniami sa mi pri synovi upravili az v 3 mesiacoch pri dcere po 3 tyzdnoch. Jedine co je fakt dobre si zaviest je rezim, ale aj to je realne az podla mna od nejkaych 4-6 mesiacov, cize v priblizne rovnaky cas chodit von, vecer kupat atd. A kazde babo je ine sym mi bol narocny o dcerke poriadne neviem. Podla mna si mas ten maly uzlik v prvom rade uzit a vychutnat, lebo rychlo vyrastie a nie vychovavat novorodenca. A to som tiez na deti sama a nikoho tu nemam a syn mal 2,5 roka ked prespal noc ma 3,5 a dokaze budit malu v noci placom a nie ona jeho,