Ako umyť štvorročnému hlavu bez kriku?

30. máj 2021

Prosím dajte mi nejaké typy ako umyť 4 ročnému! synovi hlavu bez kriku lebo mna už asi porazi. Je dosť veľký na to aby si to dal vysvetlit a aby chápal že sa hlavička proste musí umyť no aj tak veľmi vyvádza. Nechce si ju umyť ani po dobrom a keď po zlom, to je katastrofa, strašne pri tom kričí, keby sme byvali v byte a počujú to susedia asi volajú socialku že čo mu tam robime🙄musí mi pomáhať muž lebo sama ho neudrzim, a vyvádza ešte dlho po tom aj keď je už von z vane. Je to hotové peklo. Skúšala som už všetko možné, zabaviť ho, názornú ukážku, skúšala som už aj tak, že som bola vo vani s ním a on umýval vlasy mne a potom že umyjem ja jemu no nič nezaberá. Objednala som dokonca aj takú “striesku” z aliexpresu aby mu to netieklo do oci a usi no to vôbec nechce takze to nepomohlo.

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
30. máj 2021

Ešte doplnim že skusam aj rozprávať o tom, že keď neumyjeme vlasky bude mat chrobaciky, ponúkala som mu rôzne odmeny, sľubovala hory doly, pripravovala som ho na to, že som mu to dopredu povedala že budeme umývať vlasky ale to sa potom nechcel ani len kupat kým som mu nepovedala že dobre teda, hlavu nie.
Skusali sme nech si ju umyje aj sam no naozaj nič nezabera. Dokonca davame aj uterák na oci a uši ale nema to vyznam pretože nezakloni hlavu a ešte sa pritom snazi utiecť z vane takze aj tak ma vodu vsade no nedá si vysvetlit že keď ju zakloni bude to lepšie. Celé je to rýchle trvá to možno minutu no ten cirkus okolo toho, fakt mám čo robiť aby som ho potom ukludnila a to nehovorím o tom že cela kúpeľňa je pod vodou

ckatka
30. máj 2021

Prečo sa pýtaš nás?
Jeho sa v prvom rade opýtaj!
Úplne jednoducho: Potrebujem ti umyť vlasy aby si ich mal.ciste a vidím že to nemáš rád a nechcem ti to.robit nasilu. Co by ti pomohlo aby sme ich mohli v klude vyčistiť? Skus porozmýšľať. Nemusíš mi odpovedať hneď, stačí kým pôjdeme spať...(Bla bla...).
A čakaj. Možno neodpovie hneď ale možno ťa prekvapí ze na druhý deň príde s riešením.

luccija
30. máj 2021

Zaklop na dvere a povedz mu, ze prisli susedia sa pozriet kto tak vrieska.4 r je uz dost vela, aby takto vyvadzal neviem poradit to uz robi divadlo z trucu

panelacikova
30. máj 2021

no a to ako dlho trvá, dva roky?? moja dcéra teda vystrájala, ale ešte ako maličká, možno maximálne 2-ročná. ako 4-ročná si už dala umyť hlavu bez problémov. jednoducho musela. v období vystrájania som jej ju umyla, či jej šlo do očí, či nie. povedala som jej po umytí, že čím menej bude vystrájať, tým menej pôjde do očí a tváre. postupne sa ukľudnila.
to isté som neskôr používala pri odberoch krvi.... už ako 7-ročná nemala problém nastrčiť ruku - žilu na odber krvi. bez pípnutia....

freeja
30. máj 2021

Nasa 2rocna neznasa vodu v ociach, umyvam tak ze navlhcim rukou vlasy, napenim, polozim ju na chrbat do vane, pod hlavu hubku aby mala makke, vodu ma vyskovo cca po usi. Dalsou hubkou alebo poharikom zmyjem vodu nad celom a okolo usi, posadim ju a sprchou oplachnem zadok hlavy. Do oci jej nic nevojde. Ci on uz bojkotuje aj samotne samponovanie?

denyskalili
30. máj 2021

Dobrý, ja mám zase 4 ročnú dcérku, ktorá má vlasy až po zadok a tiež nenormálne vyvádzala :D tak som skúsila zavesiť sprchovú hlavicu zavesiť na držiak a ona si opatrne sama namočí hlavu, ja jej dám už len šampón a ona si potom sama osprchuje zase 🙂 u nás to pomohlo 🙂

autor
30. máj 2021

@ckatka toto som samozrejme skúšala ako prvé, odpoveď bola že on chce mat smradlavu hlavu🤦🏽‍♀️

lucimax
30. máj 2021

Pomáha zložiť uterák a dieťa si ho drží na tvári kým mamka oplachuje vlasky. Takto sa do očí nedostane voda ani šampón. Pričom dieťa si samo reguluje ako tuho si prítisne uteracik k očiam. Držte sa ;)

autor
30. máj 2021

@freeja samponovanie robím tak isto ako ty, kým sa hra ho akože hladkam a tak mu ich navlhcim, potom rýchlo napenim ale niekedy už keď si vsimne že mam sampon začne vyvadzat... tiež potom zmývam poharom

autor
30. máj 2021

@panelacikova trvá to možno trištvrte roka, keď bol menší tiež si ich nerád umyval ale nerobil taký cirkus ako robi teraz

haley7897
30. máj 2021

Kto nezažil nepochopí. Ú nás zabralo len vydržať ďalšie cca 3 roky kým prešla z hysterickeho rycania na normálny rev. Dnes, v deviatich rokoch ma už len blbé komenty.
Keď bola v obdobi 3r to bolo asi najhoršie. Dokázala v sprche rycat tak až jej praskla zilka v krku a keďže okrem umývania vlasov neznáša ani chuť krvi tak mi tam vracala zmes soplov z revu a krvi. Pardon za grafický popis, ale myslím ze toto bol total peak co sa týka mojich galeji zo staršou dcérou. To len aby si vedela, že som s tebou ✊🏻
A áno, tiež som skúsila vysvetľovať, odmeňovať, prosiť, trestať, poháriky s vôdou, samostatne ju nechať si zmyvat vlasy etc etc... NIČ nepomohlo. Len čas. A vôbec, dodnes dokáže byť hystericka z rôznych dôvodov. Pamätám si ze v dni keď som jej plánovala umyť vlasy mi zvieralo žalúdok od nervov už od rána. Ak nie predvečer dňa 😭

autor
30. máj 2021

@denyskalili toto vyskusam, boze snad by to pomohlo. Pár krat sa mi podarilo umyť mu ju v sprchovom kúte a to bolo bez placu a dokonca sa ešte smial ako to šteklí, neviem prečo si potom zmyslel že bude vyvadzat keď vedel že sa to da zvladnut keď bude spolupracovať. Teraz nechce ísť už ani do sprchy, iba do vane. Ale kupe sa rad, len ta hlava je problem

autor
30. máj 2021

@lucimax presne to sme skusili, dokonca ma aj taký mini uterak takze ako “original” na to no nepomaha to lebo nezakloni hlavu

autor
30. máj 2021

@haley7897 presne tak isto to mám, tiež som v strese keď viem že dnes je deň kedy treba umyť. Ach. Ale ďakujem za povzbudivé slova aspoň trosku mi to urobilo lepšie že nie sme v tom sami

majamat
30. máj 2021

my sme s umyvanim vlasov az taky extremny problem nemali,a j ked dcera aj pri tom vystrajala, ale uplne chapem. malis me problemy s kadecim inym a nepomahalo fakt nic,a ni vysvetlovanie, ani vydieranie ( ale to asi najviac ), ani nic co sme skusili. ta fraza - " Vsak z toho vyrastie" , je vcelku pravdiva, ale tie enrvy popritim, to je sila.
dcera sa dost rpieci aj teraz, ma hlavne problem robit cokolvek ryhclejsie,s tale nic nestiha, vsetko jej ennorlmalne trva.

ked sme odplienkovali, dcera nechcela ani za set na velku ... zadrziavala, potom mala riadnu zapchu. niekto mi poradil, ze zakazdym ked pojde, dat jej nalepku, ktoru moze na nejake meisto prilepit. neviem ci z toho vyrastla,a lebo nalepky zabrali,a le tesila sa na ne a veru sa to zlepsilo. casom sme ich zrusili a nebolo to ani nijak problematicke, aj ked neiktore detis tym problem mozu mat. mozno by nieco take zabralo aj pri umyvani vlaskov.

autor
30. máj 2021

@majamat nalepky ma rad, super napad, určite vyskusam. Dakujem

lenqua_12325
30. máj 2021

Nerieš a nestresuj. Však nech vrieska.
Mne to robila dcéra. Nereagovala som časom už na plač a krik a to bývame v bytovke.
V 6. rokoch ju to prešlo. Mladší má 3 a robí to isté.
Musia si umyť vlasy. Keď treba, umy. Veď mu neubližuješ 🤷‍♀️ časom to pochopia

haley7897
30. máj 2021

Určite v tom nie si sama. Ja som si dlho myslela, že je to všetko moje zlyhanie, alebo, že to je proste tak (podobných situácii sme mali a máme viac v rozličných oblastiach - škola a pod) a takto ťažké to ma každý rodič, len ja to nejako moc prežívam. Až narodenim mladšej dcéry som si uvedomila, že to nieje nevyhnutne štandard a tiež, že to nieje výhradne moje zlyhanie. Že ona je proste "taká". Občas príliš uzkostliva, nelogicky ustrachana a pod. Jedine co ti viem odporučiť je odosobnit sa v momente keď mu umyvas vlasy. Prijmi, že to neznáša, sprav rychlo nevyhnutné, časom sa to zlepší. Neber si to k srdcu a ak si ako ja, neber si to ani ako svoje zlyhanie. Lebo nieje. Tak ako niekomu nepomôže vysvetliť, že pavúky mu nič nespravia aby sa zbavil fóbie, podobne to bolo aj u nás s vlasmi, až v istom veku sa dalo do argumentov vniesť logiku ktorú pochopila a umývanie sa naučila strpieť.

elizabet173
30. máj 2021

skús mu ukázať na PC, aké chrobáky mu tam budú behať, ideálne je video, kde sú zväčšené. Ale tiež by som išla cestou - tú hlavu dnes umyjeme, ale je na tebe, či to bude hneď, alebo s cirkusom a dlho, štvorročný už nie je dvojročný

ibrunova
30. máj 2021

Zakloniť hlavu pri umývaní, alebo na to existuje taký šilt.

victory7897
30. máj 2021

Uterák na tvár čo si drží, hlavu dozadu zakloni a 2sekundy, zisti ze to nieje nič strašné.. Hovorim už len sekunda davam šampón pochválim a vybavene.. Tiež bol cirkus humberto

miriam11
30. máj 2021

Nasa dcéra to robila, nikdy sa netopila, ani nemala zlý zážitok. Jednoducho to jedného dňa začalo. Viem si živo predstavít ako to celé prebieha a co prežívate. Nasa dcéra to mala od takých 4 rokov a trvalo to dobrý rok. Potom to zrazu prešlo a postupne už si hlavu dala umyť. Doteraz nevie vysvetliť, prečo tak vyvadzala... Teraz ma 12 a smeje sa na tom. Držím palce, chce to čas Nám nič nepomohlo, skúšali sme všetko, dokonca sme vymenili aj hlavicu na sprche, aby striekala veľmi slabo, potom dokonca, že farebné svetielka a prsala dúha atď... Nič, len čas. ♥️

milu22
30. máj 2021

Nepíšeš aké má dlhé vlasy. Povedz mu, že ho ostrihas dohola alebo aspoň na 3mm. Tie umyješ rýchlo. Alebo mu napusti vaňu tak, aby sa ponoril. Nech si lahne a namočí aj hlavu.

sasitimi17
30. máj 2021

Moja dcéra si drží uterák na očkách. Aj keď je cely mokrý nevadí veď vyschne ale hlavne umyjeme vlasy bez nervov plaču a kriku.

janci05
30. máj 2021

To prejde casom. Moj tiez neznasal umyvanie vlasov, inokedy sa bal vetra a burky. Plakal ked isiel do skolky... Mal take obdobia z ktorych vyrastol. Vlasky som mu umyvala dozadu zaklonene a neskor sa kupal sam, tak to doslova vyzadoval, aby som ich oplachla. A este som mu kupila plavecke okuliare, bohovsky sa mu to ratalo. To musi z toho vyrast a byvame v bytovke. Susedia uz vselico vypoculi.

daisylucky
30. máj 2021

Náš syn má Aspergerov syndrom avadi mu hluk sprchy, tak miesto sprchovania ho oblievame takým detským vedierkom na umývanie vlasov a tým mu oplachujeme aj vlasy.
Takýmto nejakým https://www.aladdin.sk/potreby-na-kupanie/nadob...

ukulela
30. máj 2021

Plavecké okuliare? Najlepšie tie so zakrytými nosom. Skús...

lula313
30. máj 2021

My mame tiež ešte tento problem. Podľa mna preto, že muž sa snazil pritom dceru vzdy utopiť a hneď na to jej tie vlasy cesal s cielom urobiť z nej strýka Festera. Dohodol sa s nou, že jej dá vzdy macka(taku zdravu bio susienku, ona sladkosti nedostava, tak jej je aj to vzácne). Ale tiež ide vzdy chuda do predklonu a tecie jej to do oci. Už som sa zlutovala a umývam jej ich ja, aj keď poplace aj mne😀

basska_b
30. máj 2021

U nás tiež strašne cirkusy okolo toho a čím väčšie nervy a stres sme s manželom robili, tým horšie to bolo. Podľa mňa ona stratila dôveru v nás, keď sme na ňu kvôli tomu kričali a násilím ju držali. Potom umyla vlasy moja mama, keď bola malá u nej, pýtam sa, kričala pri tom? Že vôbec nie, vyrehotana bola. Hovorím dokelu., tak čo robíme inak. Tak sa malej pýtam, čo jej vadí. Že keď voda do oci ide. Tak robíme ako píše @sasitimi17 . Pritlači si poskladaný uterák na oči a ide to. Keď uterák namokne, dáme suchý. A veľký, aby sal vodu. Skúste to. Alebo nech vlasy umyje niekto iný ako vy. Aspoň prve razy, aby zistil, že to nie je žiadne peklo. Ja si inak z detstva pamätám, že som to tiež nemala rada a bola som rada, keď som sa na ten proces nemusela pozerať. Kľačala som pri vani a sklonena hlava pozerala na kraj vane, ale to asi skôr pre väčšie deti