Ako vychovávate svoje deti?

bubinko83
9. nov 2011

Chcem sa spytat ako vychovavate svoje deti,myslim tym či ich vediete k upratovaniu si posebe a tak? POznam mamičky chlacov ktore po nich upratuju všetko a pride mi to divne.Aspon ja chcem svoje dieta pripravit dieta do života tak aby bolo schopne sa o seba postarat aj ked nas tu nebude. Robim to zle? Ved niektory ludia si ani len taniere zo stola neodložia.

bubinko83
autor
9. nov 2011

@katecameron ano presne toto poznam aj ja a pride mi to tak že tie mamičku už prejavuju až taku nezdravu "opičiu lasku" a myslia si že budu nenahradilne ,ale samozrejme ked chce chlap rodinu musi si urobit poriadok v tom či chce žit cely život pri mamičke čo ho sice obskakuje ale nikdy nič nedosiahne.

zuzin78
9. nov 2011

ahoj, mam dve deti, jedno je este babatko ale druha ma 3,5 roka a ta si po sebe hracky upratuje, berie to ako samozrejmost, najprv sme to robili spolu. a teraz sa ju snazim viezt k tomu, aby si to urobila sama. ma uz dost rokov. pohar ,ked vypije cajik patri na kuchynsku linku, alebo do uymvadla, papierik patri do kosa. proste take malickosti, ked idem prat, ona hadze spinave pradlo do pracky. proste take malickosti a sama vidi ,ze veci v domacnosti sa same nerobia. neviem ake stare deti mas, ale skus to dat ako hru. u nas to plati.
my sme tiez ako deti museli nieco pomahat doma v domascnosti a nikdy mi to nepripadalo ako tyranie, alebo zneuzivanie deti. 😉
su maminky ,ktore vsetko robia za deti, ale to nie je spravne.

irriss
9. nov 2011

@katecameron
no podle toho, co popisujes, to by ses mela vratit " s prevychovou"minimalne k plenkam, kdyz opomenu odborniky, kteri tvrdi, ze uz v prenatalnim vyvoji jsou nam dany a ukladany dane dispozice a chovani... 😀

bubinko83
autor
9. nov 2011

@katecameron a ako maš stare deti?

tinki
9. nov 2011

@irriss tak ja som s manželom už 9 rokov a nemáme nejaký problém. Máme také nepísané pravidlá, ktoré fungujú. Len tak ako som písala, keby ho napadlo, že tanier môže po sebe dať do drezu, alebo že stoličky nie sú vešiaky na oblečenie, tak by to bolo super. Nevarí, ale to mi ani tak nevadí, pretože vždy keď treba povysáva, umyje podlahu a to mu netreba ani hovoriť. Je ale pravda, že som ho to naučila ja. Oni boli doma totiž zvyknutí, že ak mama upratovala, oni vypadli z bytu a prišli do čistého. A s tými ponožkami som ho naučila tak, (ešte sme boli bez detí) nezbierala som ich a prala som len to, čo bolo v koši na prádlo. No a raz sa mu minuli...tak pochopil. Aj riad už poumýva sám od seba.. 😨 a nezabudne sa s tým pochváliť, aby som si to všimla..Ale zato veľmi pomáha s deťmi, za čo som mu strašne vďačná.

katecameron
9. nov 2011

@irriss no keby to slo tak asi ano

katecameron
9. nov 2011

@bubinko83 8,7,4roky

irriss
9. nov 2011

@bubinko83
vidis, mela jsi stesti, to je ten priklad, kdy muz pochopil, ze "matcina vychova" nebyla ten spravny smer jak pro neho, tak pro jeho deti..hledal opak a nasel, bud rada...
p.s. ja nepsala osobne o Tobe..psala jsem, to, co se "rika" 😉

katecameron
9. nov 2011

@bubinko83 ale jedine dieta ktore uprace je ten 7rocny ten pomaha na chlapca super horsie je to s dcerou ktora je klon otecka ☹ 😠 😠 ☹

bubinko83
autor
9. nov 2011

@zuzin78 presne takto to robim aj ja ,pritom možno su to maličkosti ale syna musim zaujat a nie dat mu to rozkazom ale nejak zaujat hrou. Aj ked varim on vždy pride a dam mu niečo krajat takym detskym nožikom a on je taky pyšny že mi pomohol ,ja ho za to vždy pochalim že on je moj pomocniček a bez neho by som to nezvladla 😉

exupery
9. nov 2011

No moja nema este ani dva roky,ale hracky ci pastelky si upratuje,ked ich rozhadze,samozrejme,ze niekedy musim povedat aj 20krat,ked sa do toho pusti,a pomoct jej,ale aspon sa snazi a vie,ze ma nejaku povinnost,taktiez aj ked hodi nieco na zem,chce sa napit z flasky,a podobne...vzdy jej poviem,ze ma nohy a ruky a nech si ide zobrat sama...poznam matky,ktorevsetko podavaju,upratuju a podobne 4rocnym detom,a myslim,ze to nie je spravne...dieta musi vediet,ze ANO-lubim ta,ale ked nieco rozhadzes,potrebujes doniest,napit-dokaze to samo...a mama nie je sluzka...

irriss
9. nov 2011

@tinki
Krasne jsi ho popsala 🙂 😉 mel by radost, kdyby to cetl....to je prave ten zpretrhany retezec, ktery se bud podari az zene, (jako jsi Ty) nebo uz se to zlomi v muzi, ze neni spokojen s tim, co a jak bylo..ono neco jineho je pohodli a neco jineho je citit se dobre sam se sebou... 🙂

p.s. ja taky doma manzela obcas pochvalim, ale spis provokativne..u nas to bylo s ponozkama a s pradelnim kosem identicke 😀 ..ted ho chvalim (provokuju 😉 ), kdyz jde s tema ponozkama ke kosi...

ani3012
9. nov 2011

ja som rada,že si Patrik odloží veci po sebe a nie ho ešte do utierania prachu naháňať 😀 ale vynáša kôš-to sa ráta,nie ? A keď už mi chce aj pomáhať (väčšinou,keď sa musí učiť) ,tak mne to nevyhovuje(napr. leštiť zrkadlo na vstavanej skrini...to mám viac čistiaceho prostriedku na zemi čo postekal a zrkadlo je ešte horšie ako bolo 🙄 )
a Evička? u nej to ide akosi samo...tá heď chce pomáhať-ale že aj ja som taká bola,všetko som chcela robiť a postupom času sa to akosi "vyparilo" 😅

zuzin78
9. nov 2011

@bubinko83 aj moja mi pomaha pri vareni, a aj umyvani riadu, ja nie som sluzka nikomu, a nic sa same neurobi. 😉

katecameron
9. nov 2011

@bubinko83 no akurat u nas vcera poupratovala som kupelnu totalne kompletne priseil muz domov isiel sa sprchovat vsetky handry hodene na zemi tak som mu povedala ci nedokaze tie veci hodit do kosa na pradlo ved vidí ze je tam krasny poriadok a poznamenala som ze asi takto pohodene veci zacnem vyhadzovat ko smetneho kosa ale asi kym to fakt neurobím nepochopí ALE KED ja nahodou nieco neulozím tak mi HNED pripomenie ze poriadok treba udrziavat 😠

cikyta
9. nov 2011

@exupery Aj moja dcerka bola v tomto užastná do 2.rokov. Krásne si upratovala hračky. 😉 No po 2.rokoch prišiel zlom, zmena a trucovanie 😉 Začala mať svoju hlavu.

bertica.h
9. nov 2011

áno.musia si po sebe vždy upratat.ked si chce vytiahnut iné hračky,uprace tie,čo mala predtým.
staršia si skladá prádlo ked ho vyberieme zo sušičky,v skriniach má poriadok.
samozrjeme,podla veku,ale myslím,že v tomto sa nám darí ..poriadku ich učíme naozaj od mala.A nároyk vekom stupaju.
žiadne také,že oni si vyberu kvantum hračiek a my ideme za nimi a upratujeme.nie.

exupery
9. nov 2011

@cikyta no uvidime,...faza hadzania sa o zem-uz prezivame-v obchode,u doktora a po.,ale zatial v upratovacich veciach poslucha...Hold,ked bude chciet trucovat...hracky sa schovaju,pastelky tiez,bude smadna....alebo si potrucuje sama v izbicke,kym sa ostatne deti budu spolu hrat...

titkovamiriam
9. nov 2011

ja kedze som na deti /starsie/ bola sama tak som nemala moc casu okolo nich skakat-co mi bolo najskor luto ,ale teraz som nesmierne HRDA na to ze mam dvoch samostatných ludi doma co mi vedia pomoct od varenia,upratovanie az po pranie a nemusim nic hovorit.Od mala si upratovali najskor spolocnu izbu a teraz kazdy upretuje svoju.Tak isto sa naucili velmi skoro varit-zacalo to polotovarmi a dnes si vyvaraju jedna radost ak su skolne ci pracovne mimo domu.tak isto nakupuju -necham im papier co treba a najstarsi ma uz tolko ,,rozumu,, ze ked vidi nieco vyhodne tak to kupi...Inak som sa snimi ani moc neucila vsetko to niak zvladali sami...obcas som si pripadala naozaj ako krkavcia mater ked som po praci isla do dalsej alebo doucovala ine deti a moji sa sami trapili...

bubinko83
autor
9. nov 2011

@katecameron tak sa spytaj muža či by sa mu pačilo keby sa cela rodina jak ste 5 takto vyzlečiete ? To by asi nebol pekny pohlad.

cobhan
9. nov 2011

holky, my baby zatial len cakame, ale je jasne, ze sa bude ucit samostatnosti od zaciatku. Moj byvaly bol tiez obskakovany takmersvokrou a nerobilo to dobrotu. Ked som varila obed a poprosila som ho, aby prestrel, tak hned bolo, ze ako, preco, naco, zaco..a preco on. Tak som mu vysvetlila, ze nie som chobotnica a nemam 8 chapadiel a ze ked chce jest, nech prestrie. Vysledok? Zobral si vidlicku do lavej ruky, nozik do pravej a sadol si k stolu. Na otazku, ze ci moze prestriet ( aj sa ti tak da nazvat) aj pre mna, nasledovala protiotazka..ze naco. Sak ked mu naberiem, tak budem mat ruky volne a mozem si pripravit veci pre seba 😉 Pochopila som az ked som bola u nich na obede...ich mama ich najprv nahanala k stolu ( jeden mal 40 a druhy 32 v tej dobe), potom ked si sadli im nabrala polievku, ked dojedli otec pozbieral taniere a odniesol, mama sa ich spytala, kolko coho chcu ako druhe, nabrala podala...pomedzi to este zvolavala starsieho spat s stolu, pretoze po poievke siel pozerat telku...no skratka hroza. Samozrejme ked dojedli, ani bu, ani mu..u nas je zvykom podakovat a tanier si odniest. Jednoducho vstali a kazdy si siel po svojom..a rodicia sli umyvat riad. A to bol len zlomok toho vsetkeho 😉 Tam som pochopila, ze ci bude chlapec alebo dievca nase babyt sa bude ucit vsetko ...a co najskor.

irriss
9. nov 2011

@zuzin78
k tomu tyrani a donucovani: jsou urcite hranice...muj otec mne tyral ve vice smerech...zamerim se ted jen k papirkum..

Odhodil papirek na zem, umyslne...do 13let jsem je po nem sbirala, pak jsem se vzbourila...byla hadka, mama se mne zastala (konecne po tolika letech) a vis co ji rekl?
"Na co mam deti...musi se naucit uklizet a poradne"

Kazde rano visel na sklenenych dverich do pokojicku rozpis, kde bylo min. 10 bodu, co mam po skole vykonat...

p.s. Mozna diky otc. chovani u nas je nyni od sameho pocatku "bezrezimovy pristup"..kazdy vi, co ma delat a je to jakesi automaticke...proste nabehlo to kdysi davno...samozrejme, ze nekdy se vyhlasi "kolaps", dojde k nemu ale ze znamych pricin..navrseni problemu ci starosti "mimo domov"

zuzin78
9. nov 2011

@irriss ☹ to si mala tazkje . to je smutne

eeerika.h
9. nov 2011

@bubinko83 , myslím si že je v prvom rade rozlíšiť deti podľa veku a ich množstva v domácnosti 🙂 Ak máme jedno dieťa, chce to väčšinou našu spoluúčasť, ak sú dve, jedno staršie, dokážu sa s mladším dohodnúť, ak ich je viac je to super, rozdelia si prácu a je to raz dva.
Keď sú detičky malé cca do 3 rokov, sú strašne milé /ten môj teda je/, stále chcel upratovať, vysávať, prach utierať, dokonca pomáhal pri varení a najradšej umýval okná 🙂 😨 🙂 - to všetko samozrejme v prevedení 2-3ročného dieťatka - jednoducho mal zábavku.
Samozrejme som mu to umožňovala v rámci možností a bezpečnosti, vlastne všetko sme robili, robili sme spolu. Ani neviem, kedy nastal ten pomalý prechod /asi tak 5r./ , kedy sa začal týmto činnostiam vyhýbať a po mojich výzvach, dokonca prejavil nechuť . Vtedy som si uvedomila svoju chybu pri svojom prvom dieťati, kedy som to akceptovala a robila všetko sama. Takže som normálne stanovila /podľa mňa veku primeranú/ činnosť, napr. raz týždenne utrieť si prach na všetkých svojich poličkách, prípadne rozhádzané hračky dať na miesto. V týždni je samozrejme už bežné že si po sebe odkladá veci, či pomáha pri spratovaní čistých usušených vecí do skrinky, dakedy vyloží pračku či umývačku /zatiaľ pod mojím dozorom/. Podľa mňa školopovinné deti by si mohli už /samozrejme pod našim dohľadom/ udržiavať svoju izbu čistú /vysávanie, utieranie prachu a udržiavanie poriadku/. Je potrebné ich prácu vždy oceniť a pochváliť ich. Ak deti-školáci ešte nie sú zvyknuté pomáhať, treba začať pozvoľna, určiť vždy len jeden druh práce a nie nadlho, aby sme im prácu dopredu neznechutili. Keď to budú bez problémov zvládať a privyknú si na ňu, môžeme pridať ďaľšiu činnosť . V tom 15-tom roku by mali zvládnuť podľa mňa všetky bežné domáce práce /samozrejme je dôležité odhadnúť správne množstvo prác, aby to nebrali ako trest a nevyhýbali sa im/. Pekný deň prajem 🙂

najorbitka
9. nov 2011

@irriss tak natomto som sa schuti zasmiala.Ja mám našťastie muža čistotného a voňavého 🙂 Ten vonia aj keď ide v montérkach niečo robit.Deti sa snažím viest k samostatnosti,ale tu je tá chyba že maju jednu babku rovno doma snami a druha je u nás každú chvilku.Nezabudnem keď som raz kázala niečo dcére urobiť a jej sa nechcelo tak som zvýšila hlas a babka mi začala nadávať že mám srdce z ladu a inokedy zas radšej utrie riad ona,lebo načo chúďa 13-ročné by niečo robila veď sa už dneska aj učila do školy.Tak toto sú zas boje u nás.Ale ja sa snažím nedať sa 🙂 Pekne má na sobotu naordinované upratovanie a musí jej pomáhať aj 8-ročný brat 🙂 Ten sa potom vždy teši ako pekne utrel prach.

irriss
9. nov 2011

@najorbitka
Koukam , ze jsi k nam vcera pribyla ..vitam Te "Majorbitka 😀 " - mas v pase preklep 😉

To mi straaaasne pripomina zkazu vychovy, ktera se u nas nastesti kona jen pri telefonickych rozhovorech...
kdyz vola tchyne a svagrova ze Sicilie, porad domlouvaji memu muzi, ze at se hlavne uci, ze at doma je nenechavame nic delat, ze dulezite je Studium... 😠 😠 😠

Kdyz jsme na Sicilii a deti delaji domaci ulohy - tady na prazdniny vyfasujes KNIHU s domacimi ukoly, kterou musis pres prazdniny vyplnit a po prazdninach odevzdat...takze kdyz jsme u nich, nenechavaji je niceho dotknout....ale kdyz je jdu pripravovat na zkousky z cestiny, do ceske skoly na rozdilove zkousky, tak to je pry zbytecne studium...

Jinak pro zasmani, aby ses nemusela zastavovat, kdyz uz se smejes:
"Moje svagrova, spi v manzelske posteli se svoji matkou"..a neprepere si ani kalhotky - ji je 56let (stara panna) a babicce 86 let...Dvojice jak z typickeho sicilianskeho filmu ..

Pro mne to drive predstavovalo utrpeni, nepochopeni, duvod k hadkam...ale ted? je to tak komicke, ze mi prijde, ze asi vidim spatne, takze to svaluju na muj spatny zrak a me stari... 😉

katecameron
9. nov 2011

@bubinko83 jemu to nevadí keby to tak aj vyzeralo zialbohu

annaopialova
9. nov 2011

ahoj myslis to dobre ale pride puberta a je po tvojej snahe ja mam 15rocneho syna ked mal este tych 13 tak sa dalo ale potom iba poupratuj si izbu povysavaj atd a on iba ved potom mami

najorbitka
9. nov 2011

@irriss kde to mám preklep?akosi som si nevšimla 🙂
Presne tak.Takto mi kazia výchovu babky a dokonca sa pridá aj dedko.Tomu som sa snažila vysvetliť že aj ja som musela doma upratovat,lebo dedko to je moj otec,ale to už zabudol.Vraj to robila mamina.No ja som nezabudla a vobec mi to nevadilo.A tie tvoje skúsenosti ako kto spáva....no to je až neuveritelné.Moja švagriná byva s jej mamou a nezabudnem keď šla svokra do nemocnice a švagriná musela variť tak sa potom tešila ako pekne uvarila....bóóó´že veď má 30 rokov ešte aby neuvarila.Moja dcéra už pečie koláče.

najorbitka
9. nov 2011

@annaopialova POTOM MAMI to mi je známe.Alebo ešte chvílku 🙂 Niekedy je to aj v deťoch.Možeš sa snažiť ako chceš a nemusí to mať úspech.Ale poviem si že som robila čo som si myslela že je správne.