Asi nechcem mať druhé dieťa. Som zlá matka?

knihomolka2
23. máj 2014

Ahojte. Moja dcerka bude mat rok. Od narodenia s nou nemam v podstate ziadny problem, je to mile a dobre babatko, mozno si akurat taz vyzaduje viac pozornosti ako ine deti (aspon ked to porovnam s inymi detmi v jej veku, ktore poznam). S muzom nas teda vie niekedy celkom dobre vycerpat🙂 Ide o to, ze ja som mala v plane, ze ked bude mat dcerka asi tak rok a pol, pokusime sa o druhe babatko. Cim dalej tym viac mam vsak pocit, ze sa mi do toho nechce. Proste sa mi nechce zacat zasa odznova so vsetkym, co s tym suvisi, pricom by to bolo samozrejme este tazsie, kedze sa budem musiet starat vlastne o dve deti. Dcerka teraz uz chodi, je samostatnejsia, kazdym dnom je pre mna ta starostlivost jednoduchsia. Neviem si predstavit, ze zasa ma zacat vsetko odznova. Najde sa tu niekto, kto mal podobny pocit a pri tom pocite i zotrval, pripade sa odhodlal mat druhe dieta? Budem vdacna za kazdy nazor, kedze moje pocity ma zacinaju dost trapit.
PS: mam uz 32 rokov, takze odkladat materstvo uz velmi nemozem, bud teraz alebo nikdy🙂

knihomolka2
autor
24. máj 2014

@billam no ved prave kvoli tomu mam zle svedomie - ze asi by to zena nemala tak citit, ze sa jej nechce druhykrat zasa zacinat so vsetkym odznova. A predsa to tak citim a preto ma dost casto prepadaju vycitky

knihomolka2
autor
24. máj 2014

@jalito hihi, tak presne slovo "pohodlna" je oznacenie, ktore ma vystihuje🙂 Svojej dcerke sa venujem ako sa len da, aj v noci ju este kojim, budi sa kazdu hodinu, len proste som asi prilis pohodlna na to, aby som to zazivala opat odznova. Som rada, ze som si tvoj prispevok precitala, hned sa citim lepsie🙂

knihomolka2
autor
24. máj 2014

@dejka77 pravdepodobne nazor naozaj zmenim, bola by som radsej, keby mala dcerka surodenca. Ale som rada, ze tolko zien mi tu napisalo, ze tiez sa niekedy na dalsie dieta necitili. Ked totiz citam nazory matiek, castokrat hovoria, ako si materstvo uzivaju. Ja by som o sebe asi nemohla povedat, ze si uzivam. Pre dcerku by som samozrejme urobila co sa da, ale vyslovene sa tesim, ako trosku narastie a bude trochu samostatnejsia, budem sa s nom moct trosku porozpravat, ist do mesta, na dovolenku a tak...Teraz sa ani prejst s nou poriadne nemozem ist, lebo v kociku vydrzi tak 20 minut, tak sme stale len doma zavrete...

knihomolka2
autor
24. máj 2014

@kubuliatko a preco sa ti nechcelo ist do druheho? Mozes byt trochu konkretnejsia, prosim? 🙂

molly77
24. máj 2014

tak som rada, ze ja jednina nemam tieto pocity. Mne je tak uzasne s jednym dietatom a dcera tiez nestrada stale sme niekde, surodenca ani nechce.
Manzel by chcel, ale ja sa nedokazem presvedcit, ked uz som mavala pocit, ze ano, tak som si to cele predstavila , ze zase minimalen na 2-3 roky budem uplne mimo civilizacie, tak som to uzavrela a povedala som si, ze ja nie som vhodny adept na viac deti, ak to takto vnimam. a to mam dcerku vymodlenu, 3 roky som cakala, kym otehotniem.
Fakt som sa citila ako jedina na svete, ale som rada, ze nas je viac 🙂
ja mam okolo seba asi divne priklady, vsetky kamosky maju jedno dieta za druhym, vecne riesia kam ich dat , ked su chore a ony musia do prace. su nervozne, unavene, utahane, vecne nastvane. Nemaju vobec cas na svoje zaujmy, co je podla mna velmi dolezite , aby sme sa z toho nezblaznili.

a veeelmi dlho mi trvalo si toto cele priznat nahlas, az ked som to vyslovila, tak sa mi ulavilo. Nepotrebujem sa obhajovat.

molly77
24. máj 2014

@knihomolka2 ja vobec nemam vztah k miminkam, su krasne, ale ja nevim co s tym. sestra teraz mala maleho syna, ja som si spatne uvedomila, ze mna ani nenapadlo si ho popestovat. Nemyslim to zle len to proste vo mne nie je a to dcerku milujem, tak, ze sm nikdy netusila, za taa laska moze existovat.
tiez som sa tesila, ked uz vyrastie bude partak, teraz si to uzivam 🙂

kafedame
24. máj 2014

Ahoj,ja som vždy chcela mať 2 detičky.Ked sa nám narodila dcérka,a mala tak 9 mesiacov,som si povedala,že nikdy už dalšie dieťa nechcem! Bola som z nej vyčerpaná,bola strašne aktína,nič som od nej nevedela robiť,stále si vyžadovala iba mňa.Ale ked mala 1.5,bola už trošku samostatnešia,už sa aj sama chvílu zahrala,no vtedy na mňa prišla zase tá túžba po daľšom bábatku 😵 ! Tak sme si s manželom povedali,že sa pokúsime...A snažili sme sa a nič ☹ Po roku aj pol snaženia som otehotnela,ale bohužial som v 8tt potratila 😢 .No,a 6 mesiacov na to som ostala tehotná,strašne sme sa tešili,ked sme sa dozvedeli,že to bude chlapček! Vôbec som nemyslela na to,že sa to zase odznova začína.Jedno čo som si želala bolo,aby bolo všetko v poriadku s tehotenstvom, s bábatkom...Teraz má synček 20mesiacov,niekedy je to dosť náročné,ale som veľmi šťastná,že ich mám,že sa majú radi,ked sa pusinkujú,objímajú.Nemenila by som 😵

lullu86
24. máj 2014

@knihomolka2 U nas v praci je to posledne velky trend, zvycajne su to kocky, ktore maju uz jedno alebo dve deti odrastene, velke a zatuzia znova byt maminkami, takze nevidim dovod sa bat mat dieta po 40....myty su uz davno zburane, ze zeny po 40 by rodit nemali, uz sa to stava viac menej beznym...Takze stale mas cas si vsetko pekne uzit a dobre premysliet...Drzkaj sa :-*

kubuliatko
24. máj 2014

@knihomolka2 lebo uz sme mali jedneho 2 rocneho a bola to taka pohoda. ja som chcela niekde ist manzel ho postrazil. manzel chcel niekde ist ja som ho postrazila. ked sme isli napr. na kupalisko tak su na 1 dieta dvaja. a potom som sa tak na neho pozerala ako sa chudatko sam hra na koberci s autickami a vtedy som si povedala ze musi mat surodenca. a uz mame 6 mesacnu dceru a je to super. je to sice komplikovanejsie lebo ked ideme napr. do nejakej herne tak si netrufnem ist s nimi sama. teraz rozmyslam ako budem v lete chodit sama s dvoma detmi na kupalisko.

kubuliatko
24. máj 2014

@lullu86 ano je bezne mat dieta v 40 tke ale telo neoklames.

lullu86
24. máj 2014

@kubuliatko viem, ze to nie je idelany vek, ale stale je to nadej pre starsie zeny, nie ako kedysi, ked zena po 35 uz bola odpisana...vekove hranice sa posuvaju...

kubuliatko
24. máj 2014

@knihomolka2 ale nie je na tom nic zle mat iba jedno dieta. ono to tehotenstvo porod a vsetko od zaciatku nie je lahke zazivat. ale ver mi ze ti to pri jednom dietati hrozne rychlo prejde.

kubuliatko
24. máj 2014

@lullu86 ano mas pravdu. ja by som si uz v takom veku netrufla mat deti. ja som rada ze som do 30 tky stihla dve. predsa len na deti treba bozsku trpezlivost. aj ked su male aj ked budu v puberte. a mat v 60 tke este na starosti mozno vysokoskolaka tak to teda uz nie

molly77
24. máj 2014

nikde nie je ziadny zakon ani predpis kolko ma kto mat deti.
nic na tom nie je zle mat jedno dieta. je to len taky zvyk a standart , ze by to tak malo byt, ako kopec dalsich roznych zvykov.

su zeny co nechcu mat deti vobec, chapem ich, nikto nikdy nemoze vediet preco sa tak rozhodli.
ja som si presla fakt celkom tazku cestu k dietatu, mam uzasne slniecko doma, naozaj dobre a rozumne dieta a cez to vsetko nechcem dalsie. bolo tazke odolovat tlaku okolia, ze aka som divna a ze Emi bude surodenec chybat. Fakt akoby jedinacik nebolo vobec normalne zivotaschopne dieta.
a doteraz pocuvam narazky okolia.
je fakt, ze nase dieta ani surodenca nechce, ma tolko aktivit, ze nestrada.
ja mam sestru a akoby som ju ani nemala. nerozumieme si. nepotrebujeme sa uz roky.
je to len o cloveku.

hlavne si nic nevycitat, vycitky nicia zvnutra.

kacena4
24. máj 2014

@knihomolka2 ahojko presne viem o com rozpravas, no urcite nie si zla matka.
mam len par pripomienok, ak nechas dcerku samu - nebude mat v zivote surodenca a v dospelosti ostane sama, ked vas nebude. toto je dost sebecke. ale mas pravdu, prve roky vychovy dietata su najzloztejsie na starostlivost musis sa mu na 100% venovat, ale ak nebude mat surodenca budes sa mu muset venovat aj v 6-7 rokoch ☹ ak bude mat surodenca a ty tie prve 2 roky "prezijes" v zdravi, ze sa musis starat o 2 deti, tak sa ti to krasne 1000nasobne vrati, deti sa ti budu spolu hrat, travit vela casu spolu (hoci pridu aj hadky, bitky...) ale budu tu jedna pre druhu/druheho a o tom je zivot nebyt na tomto svete sam a veku sa neboj, ak sa fakt rozhodnes ze chces druhe dieta zvladnete, ty to zvladnes a uvidis neskor mozno aj tretie budes chciet 😀 drzi ti palceky aby si sa spravne, nesebecky rozhodla voci svojej dcerke

mima4
24. máj 2014

@kacena4
je omyl si mysliet, ze surodenec znamena, ze clovek uz nikdy nebude sam.

nastasja25
24. máj 2014

ja som tiež nie istá,či by som vôbec druhé chcela...sama mám 2 súrodencov a nerozumieme si,takže akoby som ich ani nemala...za to mám výborných priatelov 🙂

molly77
24. máj 2014

@kacena4 presne tuto vetu nemam rada a ta velmi ublizuje, ze dieta zostane na svete samo. to je presne veta preco sa mi matky jedinacikov citime zle. Preco zeny co uz nemozu mat druhe dieta su z toho nestastne
Akoby tu bolo ludoprazdno, ja mam sestru a mam ju k nicomu.
ved budu mat aj nase deti svoje rodiny

je to hrozna veta a mna vzdy uplne pichne pri srdci, nemyslim to zle, aby si si nemyslela, ze na teba utocim, len by bolo fajn tuto vetu nepouzivat. Nikdy nemozes vediet, ci prave ta zena, ktora sice tvrdi, ze druhe uz nechce, ci zrovna ona nie je ta, co to druhe dieta uz nemoze mat 😉

kitty88
24. máj 2014

@knihomolka2 necitala som celu diskusiu, takze budem reagovat len na tvoj prvy prispevok, ktorym si zacala temu... ja som otehotnela, ked mala dcerka 16 mesiacov a hoci to bolo planovane a chcene, aj tak som mala presne take iste stiesnene pocity ako ty a dost dlho mi trvalo, kym som to predychala... takisto som si nechcela ani len predstavit, ze opat budem musiet "vypiplat" to malinke dietatko, ked uz dcerka je taka samostatnejsia a nevyzaduje tolko pozornosti, ako ked bola babatko... ze budem musiet znasat zodpovednost uz nie za jedno, ale za dve deti... vlastne len nedavno som to spracovala a zacala sa na to druhe tesit tak, ako predtym na dcerku 🙂 aj ked stale ma niekedy prepadnu pochybnosti, ako to budem zvladat, ako sklbim ich rezim, proste vsetko okolo toho, ale verim, ze vsetko bude fajn a konecne si uzivam tehotenstvo 😉

lucymk
24. máj 2014

@knihomolka2 ahoj.podla mna urcite niesi zla matka,ale ked sa proste nato necitis tak v pohode,ale ja na tvojom mieste by som sa prekonala v zladom na tvoj vek.aspon vam bude veselsie a v buducnosti aj to prve dieta oceni to ,ze ma surodenca.ja som prve dieta mala v 23rokoch a dalsie som planovala tak v 30rokoch vsetko sa ukazalo inak.ked mala moja prva dcerka 1 rok aj pol,tak ja som ostala tehotna.strasne som sa vylakala,lebo na druhe dieta som nebola pripravena a mala som take pocity ako ty teraz.neskôr som sa uz na babo zacala tesit,ale v tom som potratila.bol to strasny pocit a vycitky ,ze zato si môzem sama ked som to na zaciatku nechcela a babo to asi citilo.po potrate som zacala nejak tuzit po babu tak po 4mesiacoch sme planovali druhe.dnes mame krasnu druhu dcerku a neviem si ani predstavit zeby som ju nemala.je pravda,ze zas bol ten kolotoc a bola som strasne unavena,ale stalo mi zato.paradoks je , ze teraz cakame tretie babo .prislo nahodne ked 2 dcerka necele 5mesiace.velmi sa toho bojim,ze ako to zvladnem,ale povedala som si ,ze ked som zvladla tie dva tak dajak zladnem aj toho naseho chlapceka.takze moje plany boli mat 2deti a druhe v 30 rokoch a v mojich 27rokoch budem mat uz 3krasne deti ktore budem nadovsetko lubit 🙂

ranavika
24. máj 2014

@monciky, molly77 tiež s Vami zdieľam názor, ani na mna to nejak neprišlo, tiež nemám rada ak niekto povie, že dieťa bude samé a pod., tiež mám brata, ale je to o ničom, ale nehovorím že je to dôvod prečo nemám dalšie dieťa, je to aj ťažké v dnešnej dobe, ale je to na každom z nás pre koľko detí sa rozhodne a na koľko detí má odvahu, aj ked niekedy to nemôžeme ovplyvniť......a nie je v zákone že musíme mat nasilu dve deti, ved aj tá čo nechce napr. ani jedno môže byť dobrým človekom ako tá čo má viac detí

knihomolka2
autor
25. máj 2014

@molly77 ani netusis, ako si ma svojim prispevkom potesila🙂

sense
25. máj 2014

tiez nechcem mat druhe dieta a nemyslim si ze som zla matka....a na pripomienky typu co ak sa nieco dietatu stane a ostanem sama....tak na to odpovedam rovnako sprosto a co ked mas dve deti a stane sa im obom nieco, tak tiez ostanes sam....a viac surodencov nezaruci to ci clovek ostane sam alebo nie...ved kolko rodin je rozvadenych az az....

hradnapani
25. máj 2014

@kacena4 sebecke je to vtedy, ak sa zena rozhodne mat viac deti, vtedy ak si mysli, ze jej to zaruci, ze nezostane na starobu sama (napriklad).
Naco mat viac deti, ako vie vyzivit ci sa im venovat? Preco by malo dieta pretrpiet detstvo s mamou, ktora sa bude citit vycerpana starostlivostou o dve ci viac deti? Akoze odmena pride v dospelosti, ked zostane aspon surodenec?
nie kazda zena sa zrodila na to, aby mala viac deti, (mozno ma zle skusenosti so svojimi surodencami, mozno fakt nevie zvladnut viac). Ale nepozerajme sa, prosim, na tie matky a jedinacikov, ako na invalidov a uz vobec nie ako na egoistov.

molly77
26. máj 2014

@knihomolka2 som rada , že som ta potesila a dufam, ze sa ti teraz bude lahsie rozhodovat a a uz nikdy viac nemaj pocit, ze si zla mama 😉
sme uzasne, lebo svoje deti milujem, ci jedno alebo viac. 😉

matozazzo
26. máj 2014

@knihomolka2 Po prvom som si tiez povedala, ze druhe nechcem, este pockaj... Druhe som mala pomaly v 34, ale pomohlo to, starsia mala 4 roky, ked sa narodila druha. Uz som aj zabudla, co je to nocne vstavanie, prebalovanie atd.a hlavne, chceli sme, tesili sme sa a starsia dcerka mi pomahala, bola uz samostatna, v skolke, bolo to omnoho jednoduchsie 🙂 A v skolke mame aj mamicky, ktore maju druhe babo v 40 🙂

ivka104
26. máj 2014

knihomolka2 ja mam rozdiel medzi detmi 13rokov, syna som mala sice v 20tke a tiez som si hovorila ze jedno dieta nam staci...dokonca sme si rychlo s manzelom zvykli na pohodu. ale ked som mala 33 uplne mi preplo a jednoducho som sa potrebovala o niekoho starat, pretoze syn bol uz velky a strasne som chcela dalsie dieta...
Teraz ma syn 19 ,dcerka 5 a neskonale sa milujú 🙂 🙂

salamistka
26. máj 2014

@molly77 veru tak, táto veta mi spôsobila roky plné sĺz a utrpenia a pritom nie je vôbec opodstatnená...
pocit samoty nezávisí od toho, kto má koľko súrodencov, ale od povahy človeka...

horana
26. máj 2014

Nie si zla matka preto chces mat len 1 dieta.
Dolezita je kvalita, nie kvantita.
Zaroven plati aj to ze podla poctu deti sa neda matka ohodnotit, nakolko sebecka matka moze mat ako jedno dieta ked ho ma len preto aby si mohla viac uzivat a maskuje to akoze inymi dovodmi akoze ved dieta ani surodenca nechce - no ked ho tak naucite tak nechce, maloktory jedinacik chce surodenca, ja som tak vyratstala a tiez mi nechybal, az teraz ked som velka ☹
ale aj matka viacerych deti moze byt sebecka ked ich ma len preto ze sa to "patri", lebo sa nevie udrzat, aby sa hrali spolu a dali jej pokoj atd. tych moznosti je vela
Skratka dovnutra druheho nevidime a tak na zaklade jedneho faktu a sice poctu deti sa sudit neda.
Deti by mal mat clovek kolko uprimne citi, vela ludi si to rozne zakryva a ma bud tolko ze by mohol mat aj viac, alebo naopak ich ma "az moc" vzhladom na kolko zvlada.

To ze da mama dietatu surodecna nezaisti ze nebude samo, nie je to automatika. Da nic viac a nic menej nez SANCU mat aj surodennecky druh vztahu, ktory ked vyjde je iny ako kamaratsky, krasny a nenahraditelny. Ze to casto nevyjde je ina vec, nech uz si povahy prirodzene nesadnu, alebo co je najcastejsi pripad ma obrovsky podiel vychova, nestaci tych viac deti len mat, treba ich aj urcito k sebe vychovat, to uz je o celkovej klime v rodine. Ked surodenca vsak nedame tuto sancu navzdy zoberieme.

Jedinacik je rovnocenne postavenie ako kazde ine v tom ze ma svoje vyhody aj nevyhody. Preto mama jedinacika apriori nerobi zle ze ho ma len sameho. Len skratka rozhodne o inom rozdani kariet.
Jedinacikovi moze viac dopriat, viac sa venovat, viac dat. Ale to vsetko su len SANCE. Ja sama som jedinacik a vychova bola citovo chladna, naroky vysoke, prilis sa na mna upinali az ma to dusilo ale to som takto bola schopna vnimat az omnoho neskor, vacsinou si kazde dieta svoje vlastne detstvo idealizuje, to uz tak chodi (asi obranny mechanizmus, aj kazdy rodic je presvedceny ze vychovava najlepsie). Cize ani tam nie je automatika ze dostane to, tie vyhody na ktore ma z titulu svojej rodinne konstalacie narok. Jedinacik ma mnohe vyhody aj nevyhody. Mne ako jedinacikovi (ktory si navyse zobral muza jedinacika - laske neporucis a podobny si hlada podmedomo podobne) nemaju teraz nase teti strykov a tety, bratrancov a sesternice. Nemusili by mat ani inak, mohla by to rozdelit dialka byvania alebo zle vztahy. Ale bola by tam ta MOZNOST, SANCA. Ja som ako dieta bratrancov zazila a aj ked teraz v dospelosti sme kazdy inde, to co sme zazivali ako deti bolo neskutocne super. Moje deti nemaju sancu to zazit.
Tak isto ako nasi rodicia starnu, moji a muzovi, budeme sa musiet o nich postarat vyhradne my dvaja. Popri svojich detoch este o 4 starkych so specifickymi poziadavkami. Urobime to radi, o tom potom, ale niekedy pomoze ked sa o to moze delit viac surodencov. Ani tam to nie je automatika, aj tam to casto prischne jednemu, ale casto aj nie, cize opat, bola by sanca nezahltit sa tymito povinnostami a mat viac casu na svoje terajsie rodiny.

No a tak. Ale nekalkuluj. Ked nemas pocit ze v rodine je volne miesto a ze ti chyba nieco do celkoveho poctu, dieta nemaj, ci uz este alebo aj vobec. Lebo inak by to bolo nasilu, nebolo by az tak srdecne vitane a to by nebolo dobre.

modrofuzik11
26. máj 2014

mam 35 a teraz sa nam narodilo tretie babatko 🙂 nikdy nie je neskor. ked to necitis, urcite sa do toh nesil. chces si uzivat zivota, uzivaj si. len si bud vedoma nasledkov. ked si s tym ok, ziadny problem 🙂