Kedy mať druhé dieťa po prvom?

27. apr 2022

Viem že je to individuálne, každý to ma inak. Mám syna ktorý bude mať 2 roky v októbri. Túžime po druhom dieťatku, ale chceli by sme sa pokúsiť načasovať to tak, aby ani prvému ani druhému nič nechýbalo. Kto máte viac detí, z vášho pohľadu kedy je ten vek u dieťaťa keď už je relatívne samostatnejšie a vedelo by byť pri mne ako parťák pri druhom bábätku. A netrpeli by tym že už mu neviem dať všetku svoju pozornosť. Je to možné okolo 3 rokov alebo až neskôr? Ďakujem za názory

tosomja
27. apr 2022

Pravdu? Čím skôr za sebou, tým lepšie, menej vníma že "musí byť chvíľu odsunutie" lebo treba aj druhého dať spať, jesť, prebaliť ...atď.
Mám 11r dcéru a som si myslela, že pomôže, že bude pyšná sestra, že sa aj pohrá, možno aj sem tam dá aspoň výživu keď ja varím...nie, pravý opak. Mám malé, rok po sebe. A sú parťáci, spolu jedia, spia, kúpu sa, hrajú, vonku sa držia za ruky, pusinkuju sa, spolu vystrájajú, keď jedno sa smeje, aj druhé, keď plače jedno, aj druhé. Sú ako dvojčatá a keby som sa mala rozhodnúť kedy mať ďalšie, tak už neskoro 🙂

danulicek
27. apr 2022

ja mám medzi deťmi rozdiel 2,5 roka. Každý okolo mňa hovoril, že to je jednoznačne ideálny rozdiel. no ale podľa mňa tak celkom nebolo, bolo to dosť náročné skĺbiť obdobie vzdoru a bábätko (a to druhé bolo naozaj pokojné) 😀 náročné to je aj teraz, ale to možno je len tým, že mám dvoch synov a sú to dvaja kohúti na smetisku 😀 každopádne okolo tých troch rokov podľa mňa už dieťatko vie byť parťákom a pomocníkom - ja som svojho staršieho zapájala do starostlivosti (nosil mi plienky, hojdal kresielko a tak) a bavilo ho to. nemali sme vôbec žiarlivostné scény, vzťah mali dlho veľmi pekný, aj teraz sú parťáci, ale už sa celkom prejavuje, že sú súrodenci - stále do seba rýpu, skáču, hádajú sa, robia si zle - z môjho pohľadu teda. teraz mi zase každý vraví, že to je normálne... ale ja mám s bratom rozdiel 9 rokov (ja som staršia) a toto som nikdy nezažila 😀 ale vždy keď už je zle, držia spolu. všetku svoju pozornosť im nedávam, snažím sa, aby vedeli rešpektovať aj to, že nie sú stredobod pozornosti, ale myslím, že ani jeden nepocítil, že by som naňho nemala čas na úkor súrodenca. dávam si pozor, aby som nerobila medzi nimi rozdiely a aby mali pocit, že sú ozaj rovnocenní, bez ohľadu na to, ktorý je mladší či starší. myslím, že každá žena ti napíše inú skúsenosť s vekovým rozdielom, no v konečnom dôsledku je to individuálne a dosť záleží na tebe, aby si si našla ten svoj systém 🙂

alexka89
27. apr 2022

Ja mám medzi deťmi rozdiel 3roky a 4mesiace a ten starší mladšieho bije zle mu robí ...keby bol väčší rozdiel asi by sa správal múdrejšíe

ajko2011
27. apr 2022

Mám 10 ročného syna a akurát sme v štádiu skúšania o druhé bábätko. Skôr sme nechceli.

nika1971
27. apr 2022

ja mam 7 rocny rozdiel...dvoch chlapcov...teraz su uz velky (24,17) ...pre mna to bolo idealne...ked som bola s druhym na materskej, starsi chodil do 1. triedy...mala som na neho cas...ani medzi sebou nemali nezhody a bitky....ale to je individualne...kazdemu vyhovuje nieco ine, a kazdy rozdiel je niekomu dobry a niekomu zly...

staleja
27. apr 2022

ja mam chlapcov rozdiel bez 1 mesiaca 3 roky. Teraz majú 11 a 8, super parťáci, keby som sa ja mala rozhodnúť teraz inak, tak skôr by som menila to, že sme ich mali mať skôr, ako vekový rozdiel.

bestmate
27. apr 2022

odpoveď na otázku Nikdy! Inak obľúbená odpoveď na všetky otázky mojej druhorodenej. Za mňa čím neskôr, tým lepšie, lebo starší súrodenec sa už vie postarať, postrážiť, ist pre mladšieho do škôlky ak ani jeden z nás nestíha, je to tá naj super vec na svete. Mať dve decká po sebe je na prášky.

zuzanockamt
27. apr 2022

Určite väčší vekový rozdiel. Cca 7-8 rokov minimálne. My máme rozdiel 9,5 roka. Skôr som nechcela. Nemenila by som.

ivangeline
27. apr 2022

Podla jednej "top" prednasky po 7 rokoch. ;) Mam 3 deti zasebou... :D :D :D To zavisi od povahy deti a rodica..ako su zohrati a rozumeju si.. ako dobre teda vie naplnit potreby deti,aby aj oni chceli posluchnut,ked skutocne treba..

staleja
27. apr 2022

A ono asi aj to zaváži, či chceš aby to bolo výhodné pre teba, alebo pre súrodencov.

zuziiiii
27. apr 2022

Tak ja mam ročnú dcérku a 11rocneho syna a sú super partaci.... Syn sa s ňou zahrá, poprechádza, dá papať... Dáva pozor pri kúpaní na ňu.... Proste vo všetkom pomáha. Maju sa radi. Proste je to aj o výchove. 😉

tomikejt
27. apr 2022

No ja mam rozdiel 9 rokov ale neplánovali sme tak veľký rozdiel, druhé dieťa nám trvalo 4 roky kým sa zadarilo. Inak za mňa, čím menší rozdiel tým lepšie. Nesťažujem sa, starši je už samostatný a ja mam čas venovať sa bábätku, ale čo vidím u kamošiek, ideál je 2 deti hneď za sebou a najlepšie rovnaké pohlavie 😄

janko77
27. apr 2022

No ja mám tri detičky:12,7 a 10mesacnu. Ja by som nemenila, radšej takéto väčšie rozdiely . A synovia tí si veru najmladšiu sestričku užívajú (hlavne ten najstarší).♥️Prizre mi ju ,aj nakŕmi ,pokocikuje....

diamond007
27. apr 2022

Moja malá 2.5roka keď si strašne začala pýtať pozornosť, súrodenca. Našťastie som už bola tehotná a sestra sa jej narodila 2m pred 3rokom. Za mňa je ideálny čas tých 2.5r.
Pôvodne som chcela 3.5r ale osud to zariadil sám a som nakoniec rada že to bolo skôr ako som chcela
Takže za mňa začnite pracovať na druhom 🙂

diamond007
27. apr 2022

Ale je pravda, že ak chces sa synovi venovať sama a dlho tak tých 6r rozdiel by som dala.

uriva
27. apr 2022

Ja mám rozdiel šesť rokov a ideál, aj keď niekedy je to náročné ako pri viac deťoch, ale staršie sa viac-menej postará o mladšie, trocha zabaví, príde aj povedať, keď sa čosi deje, dokonca chce prebaľovať a kŕmiť! Máme v rodine ďalšie deti, ktoré majú že tri a štyri roky a teda, fúúúh, neviem si predstaviť ako to s nimi a bábätkom - to musíš mať oči aj na riti, pardon za výraz, veľmi chcú pomáhať, ale neuvedomujú si svoju silu a možnosti. Ja si myslím, že buď ideš rýchlo za sebou - ale to neverím, že tá žena ten dlhší čas nonstop na MD "prežije bez ujmy", alebo potom mne sa týchto 5-6 fakt pozdáva. Jedna známa má 11 rokov medzi deťmi a povedala, že to je ako vychovávať dvoch jedináčikov, že to je už veľa - ale tiež sa im skôr nedalo.

selu11
27. apr 2022

My máme medzi deťmi rozdiel tri roky a ja si zatiaľ neviem vynachváliť. Staršia dokáže mladšiu aj zabaviť kým napríklad varím, keď uspávam vie sa zahrať sama. Zatiaľ ani náznak žiarlenia 😉 Kamaráti majú rozdiel dva roky, to sa mi zdá náročné, keď ich vidím. Áno, aj to náročné raz skončí ale ja si materskú chcem užívať stále aj pri malých deťoch a nie ju prežívať a utešovať sa tým, že rok, dva, tri to bude ťažké.
Jasné že sa to líši prípad od prípadu, ale rozdiel tri roky pre mňa nie je ani veľa ani málo ale ideál 😉

nika0204
27. apr 2022

Podla mna je kazde dieta ine,ak budes mat deti po sebe ocenia to oni,my sme so sestrou tri roky ja som bola riadne sisi robila som jej zle mamka bola si ale vedela poradit..a teraz sme najlepsie kamosky..takisto manzel so sestrou rovnaky rozdiel..tskto to planujem aj ja, a viem ze to moze byt ze budu partaci ked budu mali a mozu sa aj navzajom pozabijat ako my ale rozdiely 6-7r je uz vel,podla mna ten skolak ma to male na haku😅ako pisali uz vyssie a treba sa snim ucit atd..sadni si a spis si pre a proti

evica17
27. apr 2022

Ja ma rozdiel 15 mesiacov. Dakefy su tazke chvile, ale vacsinou je to pohoda, viem si to zorganizovat tak, ze sa aj starsiemu venujem, aj vymyslame rozne aktivity, a aj mladsiemu. Je pravda, ze som stale v strehu, aby starsi neublizil nechtiac, ale snazim sa ho zapajat vsade a vo vsetkom a potom nevymysla, a aj tak aby sa citil potrebny pri babatku, zahrkal hrkalkou ked place, dal cumlik, plienku. Uz ho aj pobozka.
Ja som zas nechcela velky rozdiel, vyhovuje mi toto, ze v podstate budu partaci, kamosi. Anaj vyhoda, ze zatial spavaju obaja naraz na obed, tak mam volny cas pre seba 🙂

terezia323
27. apr 2022

Podľa mna tu jedna maminka dobre povedala. Podľa toho či chceš aby si to mala ty lepšie ako rodič alebo deti. Pri veľkom vekovom rozdiely si užiješ obidve do sýtosti, ale pri menšom budú deti väčší partaci. Kým je to bábätko je to jedno. Ale zober si, že starší bude pubertiak a mladšie bude mať 2-3 roky. Budú vyrastať úplne samostatne. Keď bude prvý dospelý, mladší bude školák. Straší bude riešiť vlastnú rodinu a mladší pubertu a tak.

nikha2809
27. apr 2022

Mám rozdiel tri a pol roka.Keby sa mám rozhodnúť zas tak za mňa radšej dve hneď po sebe.Nasi sa už moc nezahrajú medzi sebou možno keď budú starší budú si viac rozumieť teraz sa nehadaju a nepriecia jedine keď robia zle 😀

rora
27. apr 2022

Ja mam takmer 11r, 6r a za par dni tretie dieta. Priznam sa pre mna bola predstava mat male deti s rozdielom menej nez 3 roky dost odstrasujuca a tiez som nechcela byt roky na MD/RD bez prestavky... takto som sa vpohode venovala kazdemu, jednoduchsie sa nam fungovalo, u mna neobstal argument ze s malym vekovym rozdielom budu vacsi partaci.... tlct sa skrz hracky a mat medzi sebou skriepky su zalezitosti akehokolvek vekoveho rozdielu.... a aj tak je im fajn ze maju kamaratov medzi svojimi (v skole, v skolke). Ked som kolkokrat videla nejaku mamicku doslova ovešanú (za 1 ruku male dieta, dalsie v kociku, tretie v nosici) ako riesila doktorov, ci nakupy doslova ma oblieval studeny pot.... bez urazky, ale vyhorela by som takto velmi rychlo... nakolko vsetci najblizsi z rodiny su pracujuci, tak moznosti strazenia bolo obmedzene...

anonymous87
27. apr 2022

My mame necelech 7 rokov rozdiel. Skor sme nechceli. Necitili sme sa na to 🤷‍♀️
Pre nas je ti ideal
Pikoska: sestra ma rozdiel skoro 24 rokov medzi detmi 😂

mirkasmile
27. apr 2022

@bestmate medzi mnou a sestrou je 11 a pol roka rozdiel, a podľa je to fajn. Ja som si užila lásku a pozornosť na 100% ako menšia, potom som sa vedela o seba v podstate postarať sama, aj zahrať sama, resp.barbiny menil notebook. A tiež som aj vedela mamine s malou pomáhať.
Teraz aktuálne ide do puberty,so mnou sa sestra lepšie porozpráva jak s maminou.
Neviem za mňa osobne tiež ten väčší rozdiel je fajn.

siska53
27. apr 2022

Nam to vyhovovalo tak, ako to vyslo, mame 2 rocny rozdiel..za mna idealny rozdiel je 2-3 roky. Ale dakedy to nevyjde.
Niekomu zas vyhovuje vacsi vekovy rozdiel..

diamond007
27. apr 2022

@nikha2809 to je skôr pohlavím.... Každého zaujíma niečo ine

zafir
27. apr 2022

Moja odpoveď na to, aký je ideálny vekový rozdiel znie INDIVIDUÁLNE. Jedna vec je plán aký si predstavujem rozdiel a druhá realita / vek, problémy s otehotnením, nevhodný partner, nedostatočné finančné a rodinné zázemie. Každý pôrod je iný. Každé dieťa je osobnosť, niektoré je pokojné, že by mamička rodila aj každý rok, iné je náročné a mamička si povie, že najbližšie roky ,,určite nie" . Záleží aj od rodinného zázemia, pomoci od manžela, okolia. Žena zvládne aj nemožné. Dôležité ale je, v akej psychickej a fyzickej pohode to zvládne.Šťastná mama = šťastné dieťa. Nech je rozdiel akýkoľvek.

ajka0207
27. apr 2022

Podľa mňa taký vekový rozdiel nie je, teda ak nechceš mať 20 ročný rozdiel medzi deťmi. To staršie vždy pocíti že pribudlo bábo. Ono je v podstate nemožné dať mu rovnako veľa pozornosti ako keď bol jedináčik, ale nemyslím si že je to na škodu. My máme rozdiel 2,5 roka a je to podľa mňa fajn. Síce pre rodiča občas o nervy, ale deti sa ľúbia veľmi.

nevenka
27. apr 2022

My mame medzi 2 detmi 21 mesacny rozdiel a s odstupom casu hodnotim, uplne idealne. Tretie sme mali, ked mali starsi 7 a 5 rokov cca, aj to uz v pohode.
Sesternica mala akurat druhe dieta, ked my toto tretie, je medzi nimi rozdiel 5 dni 😅, tak ona hovorila, ze to bolo tazke lebo prve dieta malo 3,5 roka a ze total ziarlivec, tvrdohlavy a este viac to zacalo, ked sa narodila mala.
Ja som so sestrou po 3 rokoch, ja som starsia a mama ma zase dobru skusenost, ze ja som jej pomahala a vobec neziarlila alebo tak.
To su asi veci velmi individualne, ako su tie deti povahovo. To si nevyberies, mozes len teoretizovat a az prax ukaze 🤔😅

lucinka1988
27. apr 2022

mám 3 ročný vekový rozdiel medzi chlapcami, považujem to za dokonalý scenár..Keďže som nechcela byť otrokom a mám sa veľmi rada, plus potrebujem mať priestor aj pre seba a svoju sebarealizáciu, deti krátko po sebe nebolo nič pre mňa, najprv som si chcela užiť jedno a počkať, kým budr ako tak samostatný a potom mať druhé. Zároveň vidím, že 3 ročný rozdiel je ešte super v tom, že deti sa vedia super zahrať, sú si duševne stále blízke. Starší má teraz 4 roky, mladší 1 rok, starší už dosť rozumný, obslužné činnosti zvláda samozrejme sám, v noci je s ním pokoj, dosť mi aj pomáha a zároveň sa s malým vie krásne zabaviť, vidím, že oboch ich to baví, keď sa spolu hrajú. Každý sa musí rozhodnúť sám, ale za mňa takto..Plus teda do druhého dieťaťa som chcela ísť vtedy, keď som už úplne top po prvom pôrode..