Budúce mamičky - nerobte rovnaké chyby ako my

cabby88
17. júl 2012

Ahojte,napadlo ma vytvoriť túto diskusiu ako malé varovanie pre budúce mamičky,aby sa vyvarovali chybám,ktoré sme my - už mamičky - robili alebo robíme...Veď sa aj hovorí: "Hlúpi sa učí na chybách svojich,múdry na chybách druhých!" 😀

dejnas
17. júl 2012

ja som tiež "musela" narýchlo riešiť oblečko pri prvom dieťatku.... každý mi vravel, že veľkosť 56 ani nemám kupovať, lebo bábo z toho hneď vyrastie a neponosí to... no prd makový... rýchlo som zháňala po narodení dcérky ešte aj 50-tky a veľkosť 56 nosila takmer do 3 mesiacov! pri narodení mala "klasické" miery 49cm 3300g... pri druhom dieťatku to isté, ibaže som už bola vopred "pripravená" tými" pidi vecičkami... celkovo som vopred až tak veľa nenakúpila, čo som mala, to sme využili 🙂 zaobastarali sme hlavne kočiarik, postieľku, minitor dychu, základ šatníka a základ detskej kozmetiky, balík plienok... ostané, som kupovala "za pochodu" podľa potreby 😉

zuzanockamt
17. júl 2012

ja by som uz neriesila hlboky kocik a postielku - obidvoje som vyuzila minimalne ... v postielke takmer nespaval a neskor sluzila na prilezitostne hranie ... v hlbokom kociku bol parkrat ... takze u mna by som kupovala len bazarove tieto veci (ked uz) alebo zdedene ... to iste so zbytocnou kozmetikou, naozaj netreba vela a radsej skor prirodne veci ... viac by som sa poas tehotenstva venovala priprave na dojcenie ... s oblecenim u nas nebol problem, vel. 56 naozaj nevyuzil dlho, s tym som aj ratala, lebo som vedela, ze sa narodi väcsi

elienka
17. júl 2012

@kika1111 no ja som práve zdedila nádherné vecičky skoro ako nové po kamoškinej dcérke, veľkosť 56 sme nosili dlho predlho (mala 2,7 kg, keď sa narodila) ale zato 62 sme akosi rýchlo preskočili - zostalo mi kopu letných vecičiek, lebo leto minulý rok ani nebolo. No napr. bodynká č. 74 nosila od 4 mesiacov (ohrnula som trocha rukávy) až doteraz, ale pomaly prechádzame na č. 80. Odvtedy kupujem aktuálne veci.
Monitor dychu nie je podľa mňa zbytočnosť, kamoška mi nanútila svoj, ale už aj v pôrodnici nám ho jednoznačne odporučili, lebo bola nedonosená. Celé to s tými monitormi mi pripadlo vtipné až do doby, kedy sme mali prvý ozajstný poplach. Potom som kúpila aj monitor na plienku a ešte jeden do ohrádky. Poplach a nie falošný sa ešte 2x zopakoval.
Inak mini oblečko som riešila aj ja narýchlo - keď som prišla domov, večer išla moja mama do tesca, kúpila 3 pyžamká č. 56 a mám pocit, že som jej skoro nič iné neobliekala prvý mesiac - len tie pyžamká a zavinovačka

stellamaris
17. júl 2012

@hradnapani veru tak,mas pravdu,kaslat na rady okolia a snazit sa porozumiet vlastnemu dietatku,mne buduca svokra vyrazila dych uz na zaciatku tehotenstva,ked zahlasila,ze mi ako prvorodicke pride denne pomoct s babätkom,ved ma nauci vsetko 😠 mam dlhorocne skusenosti s malymi detmi,tak ma smolu a o nase dieta sa postarame my rodicia 😀
chcem kazdej buducej alebo uz novopecenej mamicke tiez poradit,aby sami rozhodli,kto a kedy vas a dietatko moze navstivit.my sme vsetkym uz oznamili,ze navstevy v nemocnici si neprajeme,nakolko si chceme nase prve dni ako rodicia plne vychutnat a navstevy doma pozveme,az ked sa na to budem citit....a vsetkym sme vopred podakovali za porozumenie. myslime si,ze novorodenec si potrebuje zvyknut na nas a svoj domov,citit istotu a bezpecie u rodicov ,tak ho nebudeme stresovat unavnymi navstevami.kazdy normalny clovek by to mal chapat,ak nie,je to jeho problem 😉

svetlusska
17. júl 2012

noo ja sa tiez pridam do tejto diskusie, tiez som si nakupila veciciek predtym nez sa mal maly narodil nastastie nie vela len tak po troche a hlavne som ich kupovala tu na modrom konikovi takze som aj usetrila a tiez mi vela veciciek dala kamoska a niektore aj vacsie velkosti moje stastie.maly ma teraz 8 tyzdnov a nosi velkost 74. takze velkost 56 sme nosili asi prvy a druhy tyzden, aj to hlavne kosielky lebo bol prevazne v perinke takze dupacky hold smola su skoro nevyuzite, a potom sme presli na velkost 68 kedze maly je pupkac a 62 mu boli male teda okrem dupaciek tie ponosil chvilku ked bolo chladno, potom prisli extremne horucavy tak bol len v bodynkach a k 68 sme sa dostali akurat tak pri bodynkach.takze teraz uz poucena nakupujem vecicky aktualne lebo maly rastie rychlo. ale hlavne ich nenakupujem vela len tolko kolko potrebujem lebo mi to zas bude stat v skrini. tiez som si kupila vedierko na kupanie kupal sa v nom raz a potom som zistila ze ovela lepsie sa mi kupe vo vanicke, teraz na neho pada prach :( a co sa tyka spinkania v posteli, spal pri nas asi do 6 tyzdna a potom som ho premiestnila do postielky kedze sa roztahoval dost tak som mala dost obmedzeny priestor na spanie a hlavne som sa nemohla dobre prykrit a to kojim kazde dve hodiny v noci skoro az na vynimky ked spinka 4 hod.a maly sa nestazuje ani neplakal.takze asi tak.

reanda
17. júl 2012

ak pambo da a budeme mat druhe dieta, tak by som chcela vydrzat a "neucit" ho sediet... nedavat do pasivneho sedu, ale respektovat jeho prirodzeny vyvoj, pockat, az sa posadi same... pri melanii som to nezvladla, z pohodlnosti som ju posadzovala, lebo zivot s dietatom, co uz vie sediet, je o dost jednoduchsi 🙂

anjelicek26
17. júl 2012

Tiez musim povedat, ze velkost 50 a 56 u nas bola vyuzita maximalne, maly sa narodil 45cm a nosil tie vecicky vyse troch mesiacov, dokonca bol v 50-ke uplne utopeny na zaciatku. Ak clovek neocakava xxl baby, tak sa mu tie velkosti aspon v minimalnom mnozstve zidu.

Co sa tyka spania v posteli u rodicov, drahy to nez sa maly narodil poriesil razne, kupil manzelsku postel sirka 2,70 s dodatkom, ze aj tak nam tam budu chrniet obaja 😀 Sice bol dost vedla, Saska spava u seba a Max sa k nam prvy raz pritulil az v 1,5 roku, ale clovek si take letisko dost uziva 😀 😀

Zaväzok, co uz nebudem robit - porovnavat deti medzi sebou (ani cudzie, ani tie vlastne). Ono sa to takmer neda, ale ja nemam rada otazky, otaca sa uz? sedi uz? rozprava uz? Ako keby to bola nejaka sutaz.. a panika, ked dieta je mesiac mimo tabuliek... ja si ste pamätam, ako som s malou "cvicila" teda vystrajala kadejake opicky, aby sa mala prvy raz pretocila, to mala presne 4 mesiace 😅 A rozmyslala, ci nie je motoricky zaostala 😅 Dnes sa sama na sebe dobre smejem 😀 😀 Maly sa prvy raz otocil v 6,5 mesiacoch a ja bez stresu 😅 😅 Vsetko dohnal za dva mesiace vedel to, co ostatne deti...proste vlastne tempo..

dejnas
17. júl 2012

@anjelicek26 úplne s tým súhalsím a už len dodávam, že v čase, keď prišiel na svet synček sme takmer celý rok strávili v "nudzových podmienkach bez netu" u starých rodičov z dôvodu predaja a následne kúpy väčšieho bytu... šťastná to doba, keď som nemala nutkanie kontrolovať na nete, či je "to", či "ono" v poriadku... tomu porovnávaniu medzi súrodencami sa asi nedá vyhnúť, ale zas to neriešim... dcérka zvládala skôr iné veci, synček zasa iné... v konečnom dôsledku sa obaja naučia všetko, čo majú 🙂

wisinka
17. júl 2012

ahojte, dobra tema, a prispejem aj ja 🙂

- kociar sme zatial vobec nevyuzili, pouzivame satku. Este ze som kupila len pouzity za 80eur. aj tak stoji v pivnici.
- postielku tiez este nemame. Mame kolisku po manzelovi, v ktorej este len nedavno zacala spinkat. Pouzivali sme pripostielku, ktora bola pripojena na nasu postel (140x200), ale ked sa uz teraz zacina otacat, tak som si povedala, ze je cas naucit ju spat samu. cize spi v koliske. Tiez bolo pohodlne mat ju vedla seba v tej pripostielke, a len prelozit, nakojit a dat spat.
- sterilizator, flase mam pozicane, ale kedze kojim, tak nevyuzivam az tak. na zaciatku som este odsavala mliecko odsavackou, ale v 2,5 mesiaca mala zacala strajkovat na prsniku, tak som sekla s flasami, odvtedy neodsavam, nestrelizujem a flase nepouzivame. Max. tak sterilizujem cumliky. No aj to sa da riesit inak. cize ak kojite, tak nedavajte flasu, samozrejme, ze to nemusi byt prave u vasho babatka takto, ale u nas to tak bolo, ze potom nechcela prso. davala som jej odsate mlieko ale ani to potom uz nechcela, lebo samozrejme, ze cerstve chutilo viac. nastastie som sekla s flaskou vcas a este stale sa kojime.
- oblecko: my sme max. vyuzili 56tku, teraz mame skoro pol roka a nosime 62, v 68 mi este plava. vela oblecka mam od kamosky, sice po dvoch chalanoch a ja mam babu, takze som nakupila ruzove 🙂 tiez som az do porodu nevedela, co to bude. no je lepsie obliect dievca do modrej ako chalana do ruzovej.
- na podporu kojenia je vyborny caj WELEDA, ktory pijem aj teraz
- kupeme vo vodicke s penou, inak nepouzivame ziadne mydla, kozmetiku atd. este stale sa kupeme v umyvadle, nepouzivame vanicku, ktoru sice mame, ale setrim si krize 🙂
- hraciek mame tiez len par kuskov. Mojkacikov si zacala vsimat az teraz.
- na zaspavanie pouzivame cumle, hlavne teraz uz tie co v noci svietia. nekupovat vela, mam aj ine znacky, ale treba pozerat na to ako je cumel formovany, a ostat pri tomto tvare. napr. NUK u nas nema vobec uspech, a tieto cumle mi stoja len tak. BABYLOVE taktiez vypluva. cize ostavame na MAM.
- babatku prvy rok netreba perinu a vankus. odporuca sa spat v spacom vaku a to aj spime.

sante81
18. júl 2012

@hradnapani s tymto suhlasím, ked mi babka dokola prizvukuje ze mi ma mala prespat uz dlhsie ako 2 hod bez papania, berie ju na ruky a trasie s nou, len aby sa ukludnila, a ona je hladna , alebo smadna, alebo sa chce len prisat ukludnit a spinka dalej.
a milujem reči tipu ze ja som spala celu noc, pred 30 rokmi sa dával sunar, kojilo sa maxim 3 mes, a teraz je iná doba, oni vychovávali deti v inej dobe, podla seba, podla vlastnych skusenosti.

veronika_pp
18. júl 2012

pridám aj ja svoje skúsenosti. Staršia dcéra má 7 a mladšia bude mať 4 mesiace a mala som tiež kopu "zbytočností"
- pri prvej som kupovala oblečenie na rok dopredu, mala toho toľko, že polovicu nemala nikdy oblečené 🙂 , respektíve sa stalo, že v lete obliekla vec, ktorá bola zimušná.. takže oblečko dopredu tak max. na 3 mesiace.
- kočiar sme kúpili pri prvej úplne nový, potom sa nám zdal škaredý, kúpili sme iný, spolu sme na nich minuli asi 12000 a dcéra po 6 mesiacoch odmietla byť v kočiari - takže vyhodené peniaze. Pri druhej som kúpila kočiar z bazára.
- fľašky bola úplná zbytočnosť, obidve som kojila (druhú ešte kojím).
- ja by som ale budúcim mamičkám odporúčala hlavne aby si na internete prelúskali aj iné témy ako "ako vyzerá bábätko v tom-ktorom mesiaci". Aby si pozreli, čo treba robiť, ak dostanete zápal prsníka, pri horúčkach, ako sa ktoré choroby prejavia. Pretože potom bude málo času a lepšie je mať to uložené niekde v hlave a približne vedieť, čo robiť.
- a najdôležitejšia vec - kým sa dá, oddychujte 😀

lujza123
18. júl 2012

určite by som nekupovala kombinovaný kočár a určite nie nový. Sú predražené, strašný biznis, kúpite si vec za 700 EUR a potom sa len chytáte za hlavu čo všetko vŕzga..ked to porovnám s bicyklom čo stál tolko isto tak ten bicykel je kvalitný a ovela viac a dlhšie využívaný ako blbý kočár ...Tým že je nejaký kočár kombinovaný tak nevyhovuje ani ako hlboký (lebo majú strašne malé vaničky kam máte problém v zime nasáčkovať 4 mesačné bábo) a ako šporťák už vôbec nie lebo je ťažký a moc veľký, čo 1 rok nieje problém ale lietať za dvojročným dieťatkom s takou haraburdou sa nedá. Takže nakoniec siaj tak ten malý šporťák kúpite ( Nepoznám ani jednu mamičku v mojom okolí čo by si vystačila len s kombinovaným) ...

Taakže moja rada.....čo sa dá zohnať s bazáru ( kočár, postielka, kolotoč, hrazdička a iné plastové rárohy) ktoré s najvačšou pravdepodobnosťou po roku aj tak vyhodíte a nové stoja strašné peniaze

A ako ste písali netreba kupovať vela oblečenia...ak by ho bolo zrazu strašne treba pomaly v každom meste je tesco kde vám pokial vy nemôžete ktokolvek kúpi overaly a bodička

hradnapani
18. júl 2012

@stellamaris ano, presne tak. mnohe buduce prvomamicky si ani nevedia vopred predstavit, ake je to narocne prijimat trebars uz v porodnici to kvantum navstev, ktore sa tam na nich vyroji. Ja som z toho bola uplne znicena.
A treba si vypnut mobil 🙂 lebo stale bude niekto v dobrom volat a zaujimat sa o mamu a babatko, co je sice fajn, ale hrozne vycerpavajuce.

@sante81 tak ako pises.
a plus som "milovala" este dve otazky: 1./ co mu je? (ked plakal) 2./ nie je hladny?/ alebo: bude hladny!
Cim viac navstev si cerstva mama k sebe pusti, tym vyssia frekvencia tychto otazok a nasledna podrazdenost 😒

lujza123
18. júl 2012

A ešte by som dodala NEOČKOVAŤ všetko hned ako sa dá. Počúvajte svoju intuíciu. Osobne by som nikdy nedala tú proti tuberkulóze, ktorou vám zaočkujú bábo pomaly deň po pôrode, všade inde je už dávno zrušená, v niektorých krajinách aj zakázaná. Polke detí sa to potom zapáli, hnisá, beháte potom s bábetkom po plúcnych ambulanciach. Neočkovať uprostred zimy a chrípkovej epidémie 3 mesačné len preto lebo idete podla očkovacieho kalendára...hexavakcína počká aj rok aj dva, žltačku vám bábetko určite nechytí neni sa kam ponáhlať. Neočkovať pred alebo po dovolenke...

piiiipiii
18. júl 2012

@lujza123 očkovanie na TBC je uz od januara zrusene .. ale inak mas pravdu v ostatnom

pikino
18. júl 2012

a mne zas návštevy v pôrodnici nevadili, lebo som mala popôrodnú depku, v kuse som revala a cítila som sa stráááášne sama.

Inak velký súhlas čo sa dá zohnať v bazári za lepší peniaz a kvalitné tak treba hladať tam,len si dať dobrý pozor od koho sa nakupuje.
Mne s oblečením velmi pomohla moja sestra lebo ma dievčatko a tri roky staršie. My sme od začiatku potrebovali kvantum olečenie velkosti 50, lebo mala bola extremne grcava už v pôrodnici som ju nestíhala prezliekať a lutovala som že som jej nezbalila viacej vecí. A milion podbradníkov.
Nekupovať zbytočne drahý kočik, my máme trojkombináciu za 1000 eur a trčí na povale, bola v nom minimálne, v roku sme kupili lahší kočík v ktorom sa vláči dodnes.
kupací kýblik - hovadina
Milion kozmetiky- hovadiny ak už dieťa niečím umývať tak odporúčam detský syndet od sebamedu. Po kúpani natierať panenským olejom druh už je jedno. My používame kokosový - odvtedy nemáme problem s neustálymi ekzemami.

Ja osobne som zástancom cumlíkov oproti jednej nevýhode že treba dieťa odneho odúčať majú ovela viacej výhod. nemusíte mať dieťa neustále pricucnuté na prsníku, už aj bez toho máte bradavky ako žuvačky, dieťa sa rýchlejšie ukludní pokial nie je hladné a cumlíkom sa dokáže predísť SIDS. Našej najviac vyhovoval celokaučukový od chicco.
Naučiť dieťa odmalinka spať v postielke, je to nepomerne výhodnejšie hlavne v staršom veku dieťaťa keď už chcete mať klud a konečne sa venovať aj sebe. Poznám vela mám čo si teraz trhajú vlasy ked ešte 7 ročné je nacpaté v posteli s rodičmi.
Monitor dychu je skvelá pomôcka, hlavne ak máte predčasniaka, alé pôrodné váhy, reflusákov no proste babatka kde hrozí riziko. Ale napríklad aj ked su detičky choe, nádcha je potvora detičky vtedy zvyknu nedýchať lebo nevedia ešte pusinkou dýchať. Naša mala monitor rok v postielke a potom putoval k predčasniakovi a po dvoch rokoch je zas u ineho babatka, takže ak máte možnosť si ho požičať tak si ho požičajte a ušetríte.
Prenosný vak sme absolutne nevyužili, nechcela tam byť.
a nevyužili sme ani flaše, ak tak minimálne.

Ešte ma napadlo že teraz v lete nebabušiť novorodeniatko ako na sibír. Keď vidím tie chudatka v pletených svetroch v 30 stupnoch a ešte v čiernom kočíku až mi je zle.
a pokial máte dosť mlieka zbytočne dieťa nenalievať vodou a čajom, je to hovadina.

a ešte manapadlo, ohladom nastrelovania náušníc dievčatkám tiež je to podla mňa zbytočné, som zástancom toho že dieťa samá samo rozhodnúť kedy chce naušnice. často sa potom stáva žesú dierky nakrivo kvôli prirodzenému vývinu ušiek.

a nikdy nedovolte aby sa niekto chytal vášho babatka špinavými rukami, My sme na to doplatili, ked ju na grilovačke všetci ohmatkavali rukami od jedla a nakazili nam 6 mesačne babatko campylobacterom - tie krvavé hnačky nikomu neprajem.

zigzag
18. júl 2012

je pekne globalizovat, nekupovat cumle, a caje a tak, kazde babo je ine, a preto co pri jednom funguje pri druhom nezaberie ani nahodou.... ja by som nevedela dat mojemu neaku vecicku z bazaru,, pripada mi to nehygienicke a vlastne ani nie moje,, kocik som mala dvoj kombinaciu a som spokojna, kazda mamicka si pride na to aky kozmetika jej najviac vyhovuje, a tak je to so vsetkym,,,, zalezi aj co si moze,nemoze dovolit,,,

akurat by som odporucala aby si dali namahu co robit ked babo ochorie, aby nepanikarili ako je to s antipyretikami a ockovanim.... a tiez ako spravne prikrmovat a co je pre babo vhodne a co nie, lebo ked citam, cim vsetkym napchavaju maminky svoje ani nie rocne deti, tak mi prichadza zle,a to len preto,ze su lenive namiesat doma nieco zdrave.... 😒 ale ktora chce, ta zi zisti...a ktora nie, tak tej ani citanie a info nepomoze....

pikino
18. júl 2012

@lujza123 naprosto súhlasím velmi dobre sipremyslieť či dať dieťa zaočkovať, hlavne tými nepovinnými, ja osobne neodporúčam ani MMR vakcínu po ktorej su velmi zlé nežiaduce učinky. Moja dostala len prvú dávku v 18 mesiach ďalšiu už odmietneme. Rozprávala som sa s niekolkými detskými lekárkami, každá mi povedala, že očkovanie je biznis a v žiadnom prípade neočkovať nepovinnými očkovaniami, akurát totálne zblbnú imunitu.
Ale to už je na zvážení každej maminy. Ono najlepšie sa učí na osobnej skúsenosti.

lenka_b
18. júl 2012

Tak aj ja sa teda pridam 🙂
Pri druhom uz budem mat tasku pobalenu od 35 tyzdna (pre istotu) - mala prisla v 37 tyzdni a v noci mi praskla voda a balila som za 10 minut a vela veci zbytocnych, vela som zabudla v tom strese a tak... Na manzela som as spolahnut mohla, ale ten neporiadok, ked sme sa vratili, lebo nic nemohol najst... 😀 A ziaden zoznam z porodnice, mne kazali nakupit plachty do detskych kolisok a do dnes som ich nevyuzila. Boli velmi drahe a stoja mi v skrini... Treba kupit to, co nam instinkt hovori.

Dieta spat v postielke od narodenia - do dnes nemame problem a vyspi sa kazdy bez toho,, aby sme sa bali, ze ju ''pripucime'' 🙂

Tie HIPP cajiky boli super, ale tiez budem davat viac cistej vody, co ja som nedavala vobec a dnes mi chce pit len sladene dzusy a tak...
Detske hotove jedla boli najlepsie HIPP, ale pri druhom budem viac varit a skladovat v mraznicke.
Co sa tyka hraciek, ja by som nesetrila, mame ich kopec, ale mala sa hra s uplne vsetkym.
Vecicky som si nakupila pred, je pravda, ze vela ludi dostane vela darcekov, ale ja som vyuzila vsetko dllllho. Kupila by som viac pre novorodeniatka, lebo pri malej sme mali vela 0-3 mesiacov a to bolo obrovske...
Inac som so sebou spokojna, myslim si, ze som spravila ''Good Job''
😅

hajanka
18. júl 2012

tak ja pridam tiez skusenost, aj ked najlepie sa uci na vlastnych chybach

kocik kupit kvalitny hoc drahsi ktory nieco vydrzi, nez 3 nekvalitne lacne shity
dieta v kociku VZDY zapinat do popruhov a nenchavat bez dozoru !
dieta nosit nosit nosit 🙂
neponukat caj, kazia sa zuby, zvysuje sa predpoklad na alergiu, obera dieta o mineraly (bylinky ich viazu na seba), sposobuje problemy s travenim (fenikel)...
chlapcom nepretahovat predkozku nasilne uz v niekolkych mesiacoch, ma svoju funkciu, nebezat so zapalom hned k urologovi (studovat)
deti nebabusit (fusaky a ciapky v lete a pod...), radsej otuzovat (s rozumom) a upevnovat prirodzenu imunitu
nebat sa teploty (nezrazat hned v pociatku), ktora tiez posilnuje imunitu a vytvaraju sa pri nej protilatky
pri chorobe a vysetreni vzdy trvat na vysetreni CRP nepodavat ATB len z "pohladu" dr. na dieta
nebat sa beznych chorob (prirodzene upevnovat imunitu), ani chorob, z ktorych len farmaceuticky priemysel spravil nebezpecne choroby (studovat)
lekarov sa VZDY este pred vysetrenim pytat na priebeh vysetrenia a trvat na informovanom pouceni a informovanom suhlase
neuspokojit sa s jednoduchym poucenim a odpovedou "lebo" vzdy si pytat vyjadrenie a zdroje tych vyjadreni (doveruj ale preveruj)
... viac chyb ma momentalne nenapada... 😅

magali
18. júl 2012

@stellamaris no to poznam.. ja takto bojujem dodnes.. tiez sa stale niekto uraza.. hlavne svokrovci a svagrina.. ona si myslela ze ja si vezmem vsetky handry po jej dvoch detoch, lenze moji rodicia maju prveho vnuka, takze mame oblecenia dost, malemu kupuju nasi stale nejake oblecko a aj krstna, takze to nepotrebujem a svagrina so svokrou ma maju kvoli tomu v zuboch.. ale akoze ja to nemam kam davat, minule dovliekla veci na 4-5 rocne decko, nas maly nema este ani 2 roky, ja to nehodlam niekolko rokov skladovat v skrini a este keby tie veci boli len obnosene, ale su na nich flaky a dierky a ja take veci malemu davat nebudem, to by som sa hanbila dat aj do toho detskeho domova 😕
synovci maju niekolkonasobne viac hraciek ako nas maly a teraz tu boli a ten mladsi nasmu este zavidi lebo on nema take a nema toto a stale chodil za mamou aby mu take kupila, ale hlavne ze maju vsetko nahadzane pod postelou a 99% z toho je rozlamane, pokazene a nehraju sa s tym..
je tazke vychovat dieta ked ti okolie hadze polena pod nohy..

majuska7111
18. júl 2012

No, dávam si túto tému ako obľúbenú, veľmi sa mi zídu rady. Práve zvažujem, či mám dosť oblečenia a či nekúpiť aj monitor dychu, takže asi s tým počkám a budem radšej potom neskôr dokupovať. Zatiaľ vám veľmi pekne ďakujem za rady a tipy, dúfam, že ešte budú pribúdať 😉

sluci
18. júl 2012

@zigzag súhlasím, každé dieťa je iné. My by sme bez cumlíka, flaše a sterilizátora asi neprežili :D aj čaje pije granulované, ale v teple si radšej vypije vodu a ani nesladené čaje mu nerobia problém. Rovnako ako sa má začať zeleninou, my sme začali ovocím a napriek tomu zeleninu uprednostňuje.

Veci z bazaru sú isto výhodnejšie, i keď my tak nekupujeme, veľa vecí i postielku máme po krsniatku :D Kočík sme museli kupovať druhý, bo dvojkombinácia bola pre mňa po 5 mesiacoch nepoužiteľná :( nedokážem s ním sama výjsť z domu, pretože je ťažký... malý sa tam ledva zmestil...
Ale súhlasím neučiť spať s rodičmi, nám malý spáva, od kedy mu idú zuby, lebo sa budil každú chvíľku a pomáhalo hladkanie po chrbátiku, no už teraz nechce byť v postielke ...

gubcikova
18. júl 2012

nepočúvajte hlúpe kamarátky v okolí.robte si podľa seba.a každé dieťa je iné.to čo ich deťom pomôže vášmu môže ublížiť

emkab
18. júl 2012

@cabby88 V prvom rade by som chcela pochvalit autorku- super napad, tato tema 😀

A buducim mamickam by som poradila hlavne jedno: vyberte si jednu-dve osoby, kt. fakt doverujete (mama, segra, kamoska, svokra-ved aj taker byvaju 😉 ) a riadte sa radami hlavne tejto/tychto osob, lebo zblbnete, ak budete pocuvat rady zo vsetkych stran a samozrejme rady sa budu rozchadzat a protirecit si 😒 A hlavne si treba uvedomit, ze hoci som aj "prvomama", to babo je MOJE a materinsky instinkt je nado vsetko.

pikino
18. júl 2012

@emkab súhlasím. Ja som sa vždy radila so svojou mamou, vychovala v podstate svoju prvu vnucku kedže sestra mala 20 slobodná mamička a ešte mierne nevybúrená a moje kamarátky deti ešte nemali, ale zas ja som taký samoštudent, vela vecí som prečítala, mňa to vždy zaujímalo aj pred tehotenstvom takže som si dlho dlho pred tým spravila svoj vlastný názor, neskôr sa v nom utvrdila alebo ho zmenila ak nebol v poriadku a hlavne si do toho nenechala od nikoho kafrať a robila som si podla seba. Každá mama vie čo je pre jej dieťa najlepšie pokial to nie je nejaká hyena. Len to chce mať trošku prehlad a hlavne nadhlad. Nebrať veci príliš vážne a nerobiť zbytočnú paniku.

diusik
18. júl 2012

@vietnamka no tak presne tuto chybu som spravila aj ja,ale do bodky presne ako pises,teraz som uplne zufala a neviem ako z toho von,nehresila som ho sice,len som mu vysvetlovala ze do bilika,ale jakmile pocuje slovo bilik,zacne nahlas vrieskat "nechcem,nechcem"

vietnamka
18. júl 2012

@diusik odpovedala som ti v inej teme, ktora sa toho tyka (aby sme nesli mimo tuto temu), budes to mat v upozorneniach 🙂

renab
18. júl 2012

@hajanka veru, najlepšie sa učí na vlastných chybách 😉 však poučíš sa vlastne z toho, čo prežiješ ..... ja naozaj nepoznám nikoho, kto by sa poučil na cudzích....

riela
18. júl 2012

u nás sa tiež maximálne využilo/ využíva oblečenie 50 a 56, musela som ho dokupovať po pôrode, lebo som sa tiež nechala ovplyvniť radami - to nekupuj - to nevyužiješ. a mne zase vyhovuje mať ho viacej - ak sa ušpiní - nemusím hneď prať, počkám, kým sa nazbiera. predtým som mala stres - mala som len pár vecí, keĎ sa zašpinili - nebolo čo si obliecť. na začiatku som nestíhala ani ísť na wc, nieto ešte oprať a ožehliť. pomôcť mi nemal kto, tak som dokúpila.

@magali, ja som dostala veci aj na 6 ročné dieťa (nosené 3 deťmi)...(a moje má momentálne 1.5 mesiaca)