Budúcnosť našich deti

bastilly
14. sep 2013

Tak velakrat sa zamyslam nad touto otazkou.ja by som velmi chcela aby bol moj syn nejaky remeselnik .nie len nejaky tuctovy vysokoskolak, ktory stujue len aby mal titul...lenze ak to tak pojde obavam sa ze nas stat vychova samych "inteligentov" s lavymi rukami.ked sa tak pozeram uz ani niet strednych skol s remeselnym zameeranim...mne je z roho velmi smutno...podla mna je to generacia lenivcov..a aj doba je nepekna .ved ludia budu ochvilu bez cinu len same tukanie...chape ma niekto? 😉 ja sama som sa rizhodla neist na VS, pretoze sa mi nepaci to co z nich vychadza a ze sa clovek bedie a meria podla titulu....

dejka77
14. sep 2013

V prvom rade by som chcela aby si moje deti vybrali cim chcu byt. Nemozem im nic nanutit takisto ako mne nemohli nic nanutit moji rodicia. Kazdy si uz musi vybrat podla seba.

cairka
15. sep 2013

Tak ja by som hlavne chcela, aby z mojich detí boli šťastní ľudia a to nezáleží od toho, či bude upratovačka, kaderníčka, kuchárka alebo právnička.

Chcela by som ale, aby si aspoň nejakú školu, ktorú si vyberú, dokončili. Už či to bude učňovka, alebo doktorát, to nechám na nich...

sorciera24
15. sep 2013

@bastilly ja chcem v prvom rade, aby sa moje deti rozhodli sami, co chcu v zivote robit a co ich bude bavit....ak sa rozhodnu ist napr. na priemyslovku, mzono to bude aj lepsie byt napr. elektrikar, ale ak bude sikovny a pojde mu to, preco na tu VS neist...? ....mozno ams teraz taky dojem, ze vsetci sa tlacia na VS, eln aby mali titul, ale ver, ze v praxi im ten titul zo sv. Betky, socialne prace budu na nic....a zamestnavatel chce vzdy kvalitu a na titul sa moze vykaslat....pozri, ja mam VS, studovala som ju preto, aby som mohla robit povolanie, kt. ma bavi (bez VS by som nemohla)....moj maldsi brat nesiel na VS, ma strojarsku priemyslovku (mame tu kopu strojarskych fieirem, kt. potrebuju takych ludi ako on.......a je to faj, zarobi ako ja s VS 😀 )myslim, ze kto ide na VS kvoli titulu, aj tak sam pride na to, ze mu ae nanic......ale rozhodne nebudem moje dietata nutit, aby siel ci uz na VS alebo sa len yvucil...(lebo ja si to tak predstavujem)...v tomto by mal mat moznost volby...

bastilly
autor
15. sep 2013

Ano aj ja necham vyvrat si jeho co ho bude bavit.ale skor ma trapi to ze uz niet vela skol s remeelami ked vymrie generacia nasich otcovtak tu nebude cloveka remeselnika....myslim ze je to tu celee zle, vymiera trieda robotnikov a robotnik je v splolocnosti podcenovany

sissy27
15. sep 2013

@bastilly no ja chcem, aby moje deti boli zdravé a šťastné - s titulom alebo bez... a dúfam, že z nich vychovám natoľko inteligentné bytosti, že sa budú vedieť samé rozhodnúť, čo chcú v živote robiť a vyberú si niečo, čo ich bude baviť a zároveň ich aj uživí...ale netreba zabúdať na to, že aj z toho najzaujímavejšieho povolania sa časom stane práca...
@bastilly áno, niektoré remeslá žiaľ končia, pretože šikovné ruky nahrádzajú stroje, ktoré spravia viac, rýchlejšie a za nižšie náklady, ale stále je dosť povolaní, kde je ľudský faktor nenahraditeľný...
ak mám byť úprimná, myslím, že podstata tvojej otázky pramení v skutočnosti z niečoho iného ako z obavy o to, že syn by chcel byť murár a bojíš sa o jeho uplatnenie...

simca06022011
15. sep 2013

@bastilly neboj sa, ked si bude hladat nejaky konkretny odbor, urcite si skolu na to najde. Nie je pravda ze skol niet, ale zbytocne budeme chovat koziarov, obuvnikov a neviem co, ked to robia stroje a obsluha sa vyskoli hned. Maliar, murar, stolar si najde aj skolu aj kopec uplatnenia, je ich prilis malo a tiez plati, ze toho kto to robi dobre a chce to robit si aj praca najde. Podstatne je v dietati vyvolat zaujem, zanietenie pre to co chce a cestu si samo najde, ci na VS alebo inde. Z VS vychadzaju dobri studenti iba ti, co studuju to co ich bavi a venuju sa tomu.

horana
15. sep 2013

Chapem ta zakladatelka, aj mne je smutno z toho kam mieri tato civilizacia, ano sama VS ludia obe ruky lave a odtrhnuti od reality. Pracujuci na virtualnych miestach, ktore produkuje tato divna chora spolocnost. Malokto vyraba, tvori, vacsina handluje, cachruje, prerozdeluje, x nasobne predava co ponukal iny, tuka do PC presne ako hovoris....k tomu stres terminy. Skor si neskor sa to zruti. Problem je ze remeselnici skor vychadzaju z ucnoviek, kde idu teda ludia ktori sa nikde inde uz uplntnit nedokazu, nechcu, nemaju zaujem...takze motivacia ludi na tychto typoch skol, to prostredie ktore tam je zalostne daco.
Aj ked je fakt ze sikovny remeselnik, si zarobi viac nez uzko specializovany odbornik s VS, ved staci pozriet na hocakeho opravara pracok, sikovneho kachlickovaca, atd ked chceme nejakeho dobreho zohnat, diar maju plny na pol roka dopredu a tie ceny na hodinu az sa cloveku hlava zatoci. A nesedia furt na zadku v kancli co neskor vyusti do zdrav.problemov v starobe.
Ja ta len podporujem, chcelo by to znovu-zalozit taky typ skol, vratit im vaznost. Co je zial zcasti utopia kym bude spolocnost fungovat tymto stylom. Ale ze to nebude nielen naveky ale podla mna uz ani dlhu dobu, to je jasne, a potom sa uplne zmenia priority uplatnenia ludi. Tak ako sa to stalo uz velakrat v minulosti, ved este par gemeracii dozadu pracovalo napr. x nasobne viac ludi v polnohospodarstve atd. teraz uz nemame ziadnu sebestacnost a myslime si ze to bude bez nasledkov? Chacha.
Ja sa vcelku tesim ked sa to uz konecne prevrati, sama zial robim na tychto virtualnych miestach, bavit ma to "bavi" - lebo musi, lebo zarobim, ale nepoznam pomaly cloveka okolo ktoreho by praca skutocne naplnala, robila stastnym.

mima4
15. sep 2013

@bastilly

otazka tu znie: uplatnia sa remeselnici v nasej spolocnosti? Mame peniaze na ich zaplatenie?
Vezmi si taku krajcirku, dnes kupis oblecenie uz za smiesne peniaze, preto ludia si u nej nedavaju sit veci. A z oprav zivori... to mam zname krajcirky... ludia ocakavaju, ze za par centov dostanu opravu oblecenia, ci upravu siat... ale z toho by remeselnik nemal ani na slanu vodu...
Taktiez ine remesla. Ludia si mnohe veci spravia sami, ako najat si na to cloveka. Kto ma doma vlastneho zahradnika, ci pravidelne chodi ku kadernicke, ci udrzbara... Bohuzial zo slovenskych prijmoch su nuteni ludia suplvoat tieto cinnosti samy a potom sa peniaze nedostavaju ludom, co tieto povolania vykonavaju profesionalne.

mima4
15. sep 2013

@horana
vec sa ma tak, ze vyspele ekonomiky na manualnu pracu deleguju chudakov z bangladeza, ktori im budu muklovat 16 hodin denne 6 dní v týždni za HM 36 eur mesacne... to je momentalny vyvoj spolocnosti.

anatalia77
15. sep 2013

@mima4 je to bohužiaľ tak ako hovoríš,samotný zamestnávatelia si najmú lacnú pracovnú silu,veď prečo by mali dať niekomu riadne peniaze,keď sa nájdu ludia,čo to spravia lacnejšie.Lenže takto rozmýšlame aj my,naše zárobky nás limitujú,a neraz je to o tom kde je to lacnejšiea kto to spraví lacnejšie.
Nuž a k téme: volakedy sa hovorilo,že remeslo má zlaté dno.Je diskutabilné,či to plati aj dnes.

mima4
15. sep 2013

@anatalia77
Minule som pocuvala taku diskusiu, ze preco v anglicku sa uplatnia skor ludia s ucilistami, resp. aj nekvalifikovani ludia... a jeden pan co tam dlho zije povedal, ze tam proste je praca aj pre tychto ludi, lebo ludia si tam nerobia tolko veci samy ako tu na slovensku.
chces mat krasne spravenu zahradku? - najmes si zahradnika
chces ist sa vecer najest s rodinkou? - ides do restiky
chces kolaciky na oslavu narodenin svojho dietatka? - das si napiect inou osobou
chces sa pekne namalovat na kamaratkinu party? - ides za kozmetickou
chces ist s manzelom nieco vybavovat na cely den a pre dieta by to bolo vycerpavajuce? - najmes si z agentury opatrovatelku
chces si dat vycistit sifon a celu tu habaduru okolo toho? - najmes si na to odbornika..

Takto pracu maju vsetci, peniaze sa krasne tocia v systeme ale u nas ludia uvazuju "musime usetrit, spravime si to samy".

A manualne prace su na slovensku v automobilkach, ci v korejskych firmach, kde pomaly spajas cerveny kabel so zelenym... za minimalnu mzdu na troch smenach... preto sa necudujem, ze rodicia chcu skor z deti mat doktorov, ekonomov, pravnikov...

sorciera24
15. sep 2013

ono stale tie typy skol su....ja neviem, ale v nasom meste mame vlastne vsetky typy skol od priemyslovky, cez OA a vsetky spojene skoly(byvale ucilistia) - strojarske, drevarske, skolu podnikania, rybarske, casnik-kuchar, kadernicka,.....no vlastne vsetky (nie som z BA)......cize o to, ze by nebola skola aj pre tieto povolania by som sa nebala....... skor to nie ej take masove...jasne, ze v minulosti napr. boli tito skoly plne, elbo jednak bolo viac deti a jednak ten strojarsky, zbrojny, ci polnohospodarsky priemysel proste prekvital....nase Strojarne zamestnavali tisice ludi.....a pre tento trh skoly pripravovali ziakov......ale co sa stalo so vsetkymi takymito firmami?....vsetko krachlo, bolo sprivatizovane...u ans sa vyrabali traktory, tanky....atd. ....obrovsky priemysel a z chvile na chvilu to bolo prec...... cize kedysi bol trh prace iny ako je dnes, preto je mozno ten trend aky je.....

@horana ja len na amrgo, ze ja som ejdna z mala, kt. svoju rpacu miluje a neskutocne ma naplna a ked mam dovolenku, neviem sa dockat, kedy tam azs pojdem (cudne viem, ale je to tak a som rada, ze som nasla pracu, kt. ma naplna)

dejka77
15. sep 2013

Neviem ako to je s remeslami na svk, aka je situacia, ako sa vedia ludia uplatnit. Ale ked svagor potreboval ludi na prerabku bytu tak mal velke problemy najst niekoho poriadneho. Nasli jedneho a potom cakali asi 2 mesiace kym si uraci prist to urobit a to cakali druhe dieta a nemali cas stracat cas 🙂 . Manzel robi taketo prace tu v zahranici a tiez nechapal ako je to mozne. Urcite je vela takych ludi, ktori vyjdu z ucilist/priemysloviek a napriek tomu nevies najst poriadneho cloveka/firmu ked ti nieco treba robit? Tak bud ti ludia robia nieco uplne ine, alebo odisli do zahranicia alebo su nezamestani.

linda20111
15. sep 2013

Ja mam skor obavy o buducnost nasich deti z ineho uhla pohladu. Budu zit ako utlacana mensina v bande ciganskych prizivnikov, ktorych dlhe roky financuje nas sprosty stat. Normalni ludia pracujuci musia zivit vrahov a zlodejov. To kde sme? Chce sa mi plakat z tejto ubohosti... Kde sme sa to dostali? Toto chceli slovaci?? Uz lutujem ze som aj ja volila takych hlupakov co sedia vo vlade a maju len reci... utahujte si opasky slovaci, treba platit ciganom nove byty, treba im dat peniaze na fet, treba im lebo maju 12deti.. a mne kto da co zadarmo? este aj to co som tazko zarobila tak mi zoberu - zdania a daju tym prizivnikom.. Toto ma sere ludia ani neviete ako... A najviac sa bojim toho ze ked moje dieta pojde do skolky, do skoly, ako bude chodit v tych nebezpecnych uliciach... Za bieleho dna cigani napadli zenu iducu z tesca s nakupom, starych ludi zabijaju doma!!! doma kde by sa mal clovek citit bezpecne!!! Bojim sa o nase deti.. Su take bezbranne... :( :( :(

anuska74
15. sep 2013

Tak to hádam, ukáže čas, kam naše dietky budú smerovať, čo ich bude baviť. Našou úlohou je im plne sa venovať vychovať s nich čestných, zodpovedných a sebavedomých ľudí, a škola dáva akademické vzdelanie, a v tomto sme re vyžadujem aby sa jej syn plne venoval, kedže nemá iné povinnosti. A kam a akým smerom sa vyberie , to je ešte ďaleká budúcnosť, a čo ho bude živiť je a už na nom, nemusí to byť práve to čo vyštuduje.

aliza
15. sep 2013

@bastilly mas pravdu, ze titul ti nic nezaruci, ale zase neist na VS len kvoli tomu tiez nie je zrovna stastny postoj. Ved ty nemusis byt ako ti, ktorych VS vypluva kazdy rok, to je predsa na tebe, co s tym titulom urobis, nie? ja som mala po skonceni gympla ten isty nazor, ako ty a ked som zostala rok visiet, tak som si to rychlo rozmyslela a na tu VS isla a nelutujem, prave naopak, som stastna, ze som sa na to dala. Mam omnoho vacsie moznosti uplatnenia a bohatsi zivot. Ja osobne vidim rozdiel medzi ludmi bez VS a s, tym nechcem nikoho urazit lebo blbci sa najdu tam aj tam, takisto sikovni a mudri, ale ide o ten rozhlad, sposob zmyslania, konania....a tak budem viest aj svoje deti, tuto moznost im neodopriem len kvoli tomu, ze ja s tym mam nejaky osobny problem, komplex. Som rodic a tak, ako kazda z nas, chcem, aby moje deti boli stastne a spokojne a zaroven viem, ze toto sa da dosiahnut iba ak budu mat v zivote zamestnanie, ktore ich bude bavit a ktore im prinesie peniazky a dobry zivot. ja nechcem, aby zivorili. Z remesla sa u nas uz neda dobre zit, zial. Moje deti nie su lenive, nevysedavaju pri telke, ale kazdy den sportuju, takze je to na rodicovi, ako bude viest svoje deti, to nie je o titule 😉.

heleninamama
15. sep 2013

Trh sa síce zmenil, ale vždy budú remeslá, ktoré pojdu - takmer každý má dnes auto, aj dve, čiže dobrý opravár sa báť nemusí a nemusí ani skončiť pri montážnej linke, taktiež murár, tesár, kaderníčka, čašníčka... Všetky som využila a využívam a osobne nepoznám absolventa s týmto zameraním, ktorý by bol nezamestnaný dlhú dobu ak pracovať vie a chce. Vždy budú ľudia, ktorí ich potrebujú a nezvládnu si urobiť určité veci svojpomocne, alebo na ne jednoducho nemajú čas kvoli pracovnej vyťaženosti. Nájsť dobrú partiu murárov trvalo mužovi niekoľko mesiacov, kaderníčky som tiež vyskúšala viaceré, kým som našla tú svoju...
VŠ je síce dobrá investícia, ale len pre dieťa, ktoré je výborným a ambicióznym žiakom a zvládne vyštudovať odbor, ktorý má budúcnosť , momentálne ma napadá technika, strojárstvo, medicína... navyše minimálne 1 cudzí jazyk na komunikatívnej úrovni je v strednej a vyššej úrovni manažnentu firiem nevyhnutnosťou. Myslím, že štúdium etiky, sociálnej práce, politológie, európskych štúdií, andragogiky, krízového manažmentu a pod. pavied na tzv. univerzitách v našich malomestách, navyše v kombinácii s chabým intelektom majiteľa diplomu je strata času a peňazí. Poznám ich niekoľko a buď robia za mzdu blízku minimálnej v nejakom úrade, a nebaví ich to, alebo sú celkovo nepoužiteľní, majú očakávania, ale nemajú čo ponúknuť, pretože diplom sám osebe nestačí, čo zistia spolu s rodičmi, až keď ho získajú.

simca06022011
15. sep 2013

@heleninamama trafila si to uplne presne s tymi "pavedami"...

simca06022011
15. sep 2013

@aliza neverim ze sa z remesla u nas neda dobre zit, mam kopec klientov (robim uctovnictvo), ktori ziju lepsie ako vysokoskolaci a vykonavaju remesla, dokonca mam v svojom baliku aj "zvazaca dreva s konikom" (ano, nie strojom, ale miesto auta ma kona a s tym znasa drevo z hory), valacha a klasika su kadernicka, nechtarka, vodar, elektrikar, vytahari, murari.. ja mam skor opacny nazor, tychto hlavne chlapskych prac je prilis vela a nema ich KTO robit. A pritom ceny vobec nie su nizke, co pytaju... a detto napr. stolar, na mojho cakam aj 1/4 roka kym pride vobec nieco zamerat a potom 1/2 roka na to kym sa to vyrobi... proste maju prace prilis vela. Treba si uvedomit ze teraz rodiny nie su trend a priorita (ano nehodi sa to na konika...), rodiny sa zakladaju neskoro, hlavne ti VS ludia, pracujuci to odkladaju a uz maju davno zabezpecene byvanie, casto byvaju sami.. kto takemu cloveku nieco opravi? No mala som sa vzdy co obracat, a doteraz mam problem s tym kto mi opravi wc a pod....nezda sa to, ale nie kazdy to vie urobit 🙂)))
Problem vidim stale v skole a v praxi, nefunguje ze syn sa uci od otca a to je problem, pretoze v skole nenaucia vela, niekedy naozaj iba teoriu, a potom je problem ze su majstri, ale nerobia to dobre a teda maju malo prace, lebo ich nik nechce. Dalsia velka cast hned ide do zahranicia. Ked mi pridu bratranci na dovolenku na Slovensko tak tu maju "druhu fusku", podorabat vsetko co sa za rok nazbieralo a treba rodine opravit... osobne mi teraz jeden povedal, ze keby sa vratil na slovensko mal by prace nad hlavu a je to uplna pravda. Praca je... len nie kazdemu po voli...

zitaje
15. sep 2013

Zaklad je robit to, co robis, na spickovej urovni, potom nie je problem ani s uplatnenim, ani s tym, ze by to ludia nezaplatili. Kvalita sa ceni... Je rozdiel napr. krajcirka s originalnymi napadmi a krasnou pracou, a krajcirka-sicka. A to iste plati samozrejme aj pre VS odbory... proste si treba vybrat taku profesiu, ktora cloveka bavi a ktoru bude vediet robit velmi dobre.

eeffka
15. sep 2013

neviem ake mate vy zazitky s "robotnikmi" ale moje su take ze urobim vsetko pre to aby moje dieta neskyslo niekde na ucnovke ☹ , mentalna uroven uboha, na ucnovky dnes ide uz len ten koho inde nechcu, zatial co som mala cest s vodarom, stavbarom, opravarom kazdy mudry jak radio "paninka co chcete, budte rada ze som tu" , automechanici vymreli, uz su len vymienaci celych naprav, najlepsie vymenit cele auto sak naco sa babrat s tesnenim za 0,5e.
Iste su remesla kde sa da, mam napr kamosa co je obuvnik, a nema na to ani skolu ale obuvnik bol jeho dedo, otec a teraz prevzal kseft on a aka som rada.
Ale urcite nechcem aby moje dcery robili za pasom, behali ako stepne kozy dakde v zafajcenom bare, alebo robili predavacku. Mame znamych co maju ucnovky ale popravde su mentalne uplne niekde inde a byt s nim raz za 2t na 2hod sa da, ich zivotny styl my nezdielame a pre nich sme cudni ze uz teraz riesime ako zabezpecime nase deti... Oni 15teho ruka hore, a 5. suchaju patami.
Obaja mame VS vystudovane a robime v odbore, myslim e by som nemala problem najst si pracu ak by tato nevysla.

mima4
15. sep 2013

@linda20111

nehadz tu rastisticke prispevky!!!

na konovi mas kopec prizivniciek ,ktore len hladaju sposoby ako mat vselijake davky a maju ksichty biele... MHD je plna bielych grazlov, vulgarnych a primitnych... biele zeny sa obliekaju ako stetky, spravaju sa vulgarne, beru drogy... biele deti su neraz nasilnicke, bez emaptie... v skolach mas biele ucitelky, ktore neraz ucia od buka do buka a su apaticke voci tomuto povolaniu... v porodniciach biele sestricky ktore jacia a spravaju sa nevhodne k nastavajucim maminkam. Chceme zit v krajine s tymito bielymi ludmi?!!!

Ja sa prave bojim ludi ako si ty... bojim sa, ze raz mojim detom budu vnocovat nenavist cloveka voci cloveku... a ze nakoniec tu bude masove vyvrazdovanie ludi nejakymi "nadludmi"... no dufam, ze uz vtedy bude the end prvotneho hriechu.

mima4
15. sep 2013

@eeffka
Bohuzial, ucilistia su v sucasnosti iba zbernymi miestami ludi, ktori proste niekam musia chodit. Mozno je problem v skolstve. Mozno keby kazdy polrok musel student preukazat nadobudnute schopnosti... inak by letel, boli by veci inak. Myslim hlavne schopnosti suvisiace s jeho povolanim.

Je pravda, ze mentalne uvazovanie absolventa ucilista a VS moze byt diametralne rozdielne, ale taktiez je aj dost absolventov VS, ktorych uvazovanie, myslenie, pristup k veciam, k problemom nezodpoveda ich vzdelaniu.

barcelona94901
15. sep 2013

@mima4 máme veľa nezmyselných VS ,kde je vopred jasné,že áno skončia s titulom,vyberaju si ich študenti iba kvoli ľahkosti študia a tým titulom to končí...nemaju absolutne žiadné uplatnenie a školy si ich nezrušia,je to biznis ,nič iné ,bohužiaľ

zitaje
15. sep 2013

@mima4 vsak to, VS nie je zarukou inteligencie...
Ja si myslim, ze zaklad ide stale z rodiny. Ked ma dieta spravny rebricek hodnot, je cestne, svedomite a poctive, nejde mu o to, ako vyzera, ale aky je, nejde mu o to, ako ziskat nejake vyhody, ale ako robit veci spravne, tak proste aj bez VS moze mat kvalitne vzdelanie (aj vdaka snahe a samostudiu, samozrejme, nie len sa spoliehat na skolu, ze ho tam nieco naucia) a vykonavat svoju profesiu na vysokej urovni.

barcelona94901
15. sep 2013

@eeffka doba je taká,že moja suseda s VS ,chodí po večeroch upratovať kancelárie ,aby mala na učty ,inžinierov , čo zarábaju menej ako "roboši" máš tiež veľa ,VS vzdelaných ľudí,čo robia za pásom v automobilke nájdeš všade,dnes je uplne jedno či máš učnovku,VS, prax..ked nie je robota,vezmeš aj tu "podradnu"pretože nechceš skončiť ako bezdomovec ..

mima4
15. sep 2013

@barcelona94901 áno, je to biznis. ale studenti tych nezmyselnych odboroch aj tak nezmyselne koncia... na stredoskolskych poziciach. Mozno by pomohlo, aby sa skoly platili, tzv. platene skolstvo, clovek by si raz dva rozmysel, do coho bude investovat. 🙂

@zitaje
inteligencia je super vec, ale rovnako je dolezita aj ta emocionalna... a ta velmi vela ludom chyba, bez ohladu na vzdelanie.
Ale zas u nas sa ani nehovori o tej emocionalnej inteligencii, hodnota cloveka je merana v peniazoch, majetkoch, tituloch. Je zaujimave sledovat ludi, ako sa spravaju v praci ku kolegom na tej istej urovni a ako k sefovi...alebo k "ludom" z ktorych mozu mat vyhody 😉

aliza
15. sep 2013

@eeffka presne tak to vidim ja 😉

bastilly
autor
15. sep 2013

Sjoro nikto ma nepochopil tak to vzdavam🙂 nemam darvyjadrit to co citim🙂

dada1212
15. sep 2013

Je to o úrovni škôl, že dosť vysokých škôl urobí aj úplný blbec a dnešné deti-respektíve mladí ľudia nechcú robiť , len si užívať.
Preto radšej idú na vysokú školu ktorá im v uplatnení nepomôže, nechajú sa 5 rokov živiť rodičmi a prechádzajú z roka na rok z odretými ušami, nakoľko je pre nich najdôležitejšie robiť žúry a chlastať, nie učiť sa.
Pritom keby sa snažili, mohli by sa za tých 5 rokov vypracovať niekde aj zo strednou školou, takto po tých piatich rokoch skončia na úrade, nakoľko veľa z nich si myslí že ked má titul, musí byť niekde šéf a zarobiť 2000eur.
Nepôjdu robiť podradnejšiu robotu.
Ešte asi tak, že dnes veľa mladých ľudí nevie čo chce robiť, na akú vysokú ísť, ja si preto myslím, že je lepšie pre budúcnosť ak nemajú jasný cieľ radšej neísť na žiadnu vysokú, ale vyskúšať si viac prác, potom možno nájdu niečo čo by ich bavilo a kde by našli uplatnenie a ak budú chcieť ísť vyššie a uplatniť sa, vysoká sa dá urobiť aj popri zamestnaní alebo ísť o rok pozdejšie a popri tom napríklad aj brigádovať v odbore a mať po skončení školy aj takmer isté uplatnenie.