Časté nočné budenie a kojenie štvormesačného bábätka

cleopaty
19. jan 2014

Ahojte zienky,som zufala,tak sa pytam o radu...mam 4-mesacnu dcerku,ktoru plne kojim a vyborne rastie,vsetko ok,nemam sa na co stazovat a ani nechcem. Su ale dni a poslednou dobou stale castejsie,ze meliem z poslednych rezerv...malicka totiz do 3mesiacov spala so mnou v posteli,cize nocne budenie a kojenie bolo uplne easy,vytiahla sa cicka a bolo,cez sviatky som ju naucila spavat samu v postielke (toto prispelo k tomu,ze som konecne nasla cas byt aj s oteckom osamote/potrebne). Je to uz mesiac,co ju vecer ulozim a zaspi/standardne nie je problem/zaspava okolo 20tej vecer (plus/minus),napapana. Potom sa zobudi okolo 22,zase sa napapa a buva a potom od polnoci to ide/byva hore aj kazdu hodinu,nepomaha cicikanie (to som aj prestala,nemalo to vyznam,iba som bola este viac unavena a mala sa po prestani cicikania hned prebrala),cumlik,ani nic,iba nacucnutie na prso(niekedy sa napapa poriadne a niekedy si len cucne,ale povedzme,ze zaspinka a dam ju hned do postielky). Je to vsak aj kazdu hodinu,zazrakom mi spi(naposledy asi pred 3tyzdnami),ze 3hodky vkuse,poslednou dobou hodinu,dve max a zobudi sa a zase na prso. Ja to niekedy zvladam,niekedy vsak uz padam total unavou (cez den,ked spi,nedospavam,neviem spat cez den a mam pracu). Napadlo ma aj,ci nemam slabe mlieko alebo co,ze je tak casto v noci hladna alebo kde je chyba...ci mam zacat davat nejake prikrmovadlo alebo co? A ide ma normalne rozhodit,ked pocuvam mamicky v okoli,co maju mensie deti,ze im spavaju aj 6hodin vkuse,niektore aj 8 (co by som dala za 4hodiny spanku vkuse ja...). Strasne ma to deprimuje,citim sa ako neschopna matka,co nevie dieta poriadne dat spat/uspat...preco cez den mi mala spi aj 3hodky v kociku (predchadza tomu prechadzka,samozrejme) a v noci je to najcastejsie hodinka,niekedy dve? Nieco robim zle a neviem co, je mi nanic,dnesna noc bola tiez divoka,tak preto... akakolvek rada od vas-vopred vdaka. Nikdy by som neverila,co dokaze s clovekom spravit nespavost permanentna...

cleopaty
autor
27. jan 2014

@marta83 7-8x bolo u nas uplne bezne...ako vravim vyssie, tuto noc iba 4x, nechaaapem 🙂)) kazda noc je ina! a este sa smejeme s muzom, ze krpata vie, ze je vikend, lebo cez vikend je vzdy hore (huraaa, je ranko, vstavajte rodicia, ja uz spinkat nebudem 🙂) cca o 6.30, ale cez tyzden potiahne aj do 8...nechapeme 🙂))

cleopaty
autor
27. jan 2014

@ganesh a to znamena, ze s malou aj chodis naraz spavat? lebo ja tie pve 3 mesiace, co spavala s nami v manzelskej, tak som chodila spavat s nou (o 8.30pm cca), teraz co spinkava sama, tak mame vecer s muzom aj chvilu cas na seba konecne...v tom vidim hlavny benefit 🙂 inak aj mam pocit, ze sa viac vyspim, ked nemusim byt v strese, ze ci ju neprilahnem (som mala par x take sny, ked bola vedla mna, ze som sa nervozna zobudila, ci nahodou...uff), ked viem, ze je v bezpeci svojej postielky...

cleopaty
autor
27. jan 2014

@mimkao uz aj tu knihu pozeram, dikes za info, vyskusame 🙂)

adkasmolka
27. jan 2014

@cleopaty dakujem 🙂 Bohuzial bola som nutena, lebo telo a mozog uz odchadzali... 😒 Neboj pomalicky chod nato, aj cez den jej ponukni. Mozno sa zlepsi, ked zacnes s prvymi príkrmami. Ono sa hovori, co dieta do roka neodnaucis, po roku uz neoducis vôbec. u nas to platilo na 100%. Neeeboj aj nas ziape, ale susedia si museli zvyknut. On este ako ziape tak beha po celom byte, takze podla mna je ho vsade pocut 😅 No moj pavianik malicky 😵

cleopaty
autor
27. jan 2014

@luvika ZATIAL skusam vsetko mozne a KAZDA noc je ina, cize nemozem povedat, co funguje a co nie...ale ideme na vikend k svokrovcom, tak sa aj tak bojim, ze sa jej rozhodi, co sme si dali zatial ten rezim, kedze ine prostredie a postielka...no uvidime...deticky su prekvapko kazdym dnom proste 🙂))

cleopaty
autor
27. jan 2014

@miku1 krasne si to nazvala, ze pijavicky :D ...ale je pravda, ze nech je noc akakolvek tazka, ze rano by clovek najradsej nerobil nic, ked sa potom nahnem nad postielku a kuknem na to nase babo, ktore hned obdari tym najkrajsim usmevcekom, tak uplne zabudnes, ze ta nieco stvalo 🙂)) toto nam s muzom najvac pomaha 🙂 a zase, pomaha aj on dost, ja v noci vela vstavam a on zase rano spravi ritual, ze ked sa krpcek zobudi, tak sa jej venuje, prebali, pohra sa, kym nevyhladne krpata, takze maminka ziska aj 30min cenneho spanku naviac 🙂))

miku1
27. jan 2014

@cleopaty Priznám sa, že pri prvej dcérke som dobreže nerevala v noci od únavy...no teraz pri druhej už som vytrénovaná, a už si to ani neuvedomujem, že sa v noci toľko budím 🙂 Dokonca, keď sa stane, že spí aj takú hodinu vkuse, tak sa ja sama zobudím a pozerám, že čo sa to deje. 🙂

brady1
27. jan 2014

prepáč, ale tebe nič nehohovori kojenecká smrt ktora hrozi detom do 6 mesiaca, že pišeš že mala s tebou spavala, najčastejšie je to ked babo spi na použivanom matraci, nedavno konkretne v mojom okoli zomrelo 4 a pol mesačne bababtko, lebo rodičia si ho nad ranom dali do posteli k sebe. spytaj sa aj svojho pediatra, čudujem sa že ta na to neupozornil.
Ale teraz k tomu papkanie, každe dieta je ine, ale na moju to fungovalo, od začiatku som neskakala hned ako zamrnkala, kaž ked začala vrieskat/to trvalo tak 3 4 noci/, potom sa riadne napapkala a potom sa vstavala tak dvakrat za noc potom už len raz, a ked som začala s prikrmami tak už prespala celu noc. 😅

cleopaty
autor
27. jan 2014

@miku1 tak ja zatial len s prvou, ale zaciatky boli horsie ako teraz 🙂)) tesim sa na druhe babo 🙂

mimkao
27. jan 2014

@brady1 Nič v zlom, ale v postieľkach, podľa štatistík, umrelo viac detičiek na SIDS, ako v posteli s rodičmi.

cleopaty
autor
27. jan 2014

@brady1 cauko, praveze hovori a bala som sa toho ako kazda mama...len pozri celu debatu, pisem, ze uz s nami nespi, ze to na zaciatku, ze uz ju spat k nam do postele nechcem bravat, takto sme vsetci spokojni, len keby viacej spala v noci bez budenia, to tu riesim. A praveze to nahle umrtie (sids) - som sa docitala, ze sa stava babatkam, ked spia samotne, ze prestanu dychat a pod, ja som mala lepsi pocit, ked som ju mala pri sebe, ze som sa zobudila na kazde jej ine nadychnutie a tak, cize som ju chranila. Ale statistiky hovoria, ze to skor predcasne narodene, mensie babata a viac muzskeho rodu...ale samozrejme, ze som sa bala, aj sa stale bojim. ale nad tym clovek nemoze stale rozmyslat, to by som sa zblaznila, ked by som myslela na to, co vsetko jej hrozi... a to s tym nocnym nechanim, aby sa samo uspalo (kym uplne nereve) - tiez ma to napadlo, len musela by som asi manzela prestahovat prec na par noci, inak by to mal dalsi den v praci tazke...a ci to ja vydrzim, no uvidime 🙂

brady1
27. jan 2014

@cleopaty skus, držim palce. sorry ja som sa velmi bala, kupila som aj monitor dychu, možno aj preto lebo že sa stal tu ten konkretny pripad čo bolo koli tomu matracu a tiez rodičia už boli unaveny a nepočuli posledny vydych. ☹

brady1
27. jan 2014

@mimkao možno ale vo väčšine pripadov nemali novy matrac, alebo spali na brušku.

veriiii
27. jan 2014

@cleopaty SIDS nie je o tom,ze dietatko spi v postielke bez rodicov....tato teoria vychadza z toho,ze v urcitych kulturach je ZEVRAJ nizsi vyskyt SIDS alebo dokonca neexistuje, ale necitala som tieto studie, tak neviem na kolko su hodnoverne...su aj krajiny ako napr Cina, kde rezim si nepripusta tzv cierne statistiky-to mas ako za komunizmu u nas kedysi-tiez sa umelo znizovala umrtnost novorodencov a dojciat-kedze komunisticke krajiny chceli vzdy vynikat nad svojimi zapadnymi "rivalmi" aj v tomto...takze na statistiky zCiny by som moc neverila...
kup si monitor dychu,je to dobra vec,len ked uz bude dietako starsie, tak ti moze vydavat falosne alarmy,kedze dieta iac cestuje po postielke,ale urcite lepsie ako nic...
dietatko moze zomriet na SIDS aj v matkynom naruci, v satke, v kociku aj s rodicmi v postely..priciny nie su zname,ale je vyssia incidencia u predcastne narodenych deticiek .podla mna sa z a tym mozu skryvat aj nejake neodhalene -skryte stavy alebo choroby u dietatka..

veriiii
27. jan 2014

@mimkao tieto statistiky su skreslene-zalozene na tom,ze v zapadnych krajinach bezne deti spavaju vo vlastnych postielkach, resp zo zaciatku v takych prutenych kosikoch, podla mna je to preto..

cleopaty
autor
27. jan 2014

@brady1 to je uplne strasne :( o tom sa neda ani pisat :(
ale monitor dychu som neriesila.
ake velke mate vase deti? lebo nasa je taky maly obrik, dobre stavana, pevna, takze obavy uz nemam. ved uz je tazke ju aj nosievat a to bude vacsia a vacsia 🙂))

ganesh
27. jan 2014

@cleopaty ano, chodim s nou, zaspava na cicke 🙂 potom zapnem pestunku a idem za manzelom 🙂 a potom sa vratim opat za nou a spime 🙂 alebo som s nou a surfujem na nete 🙂 aj ja som mala haluze,ze ju prilahnem, ale teraz uz vobec.

cleopaty
autor
27. jan 2014

@veriiii ved hej, mas roznorode studie, to je ako debata o tom, co je zdrave a pod, sto odbornikov, sto nazorov...treba si z toho kvanta informacii spravit vlastny nazor podla zdraveho rozumu a kazda mamicka podla vlastneho uvazenia, nech sa rozhodne, ze co je spravne. ale sids tu ani neriesime velmi, to bolo odbocenie od temy, hlavne rozoberame, co ktora mamicka pouziva (ake finty), ked sa jej babatko budieva casto v noci a skusim vselico, co uznam za vhodne,aby mi malicka dobre spavala, ale naspat k nam do manzelskej uz ju brat nechcem, uz to bolo dost vtipne ju naucit za/spavat samotnu 🙂 cize ak mas nejaku radu, sem s nou 🙂

luvika
27. jan 2014

@cleopaty mne sa maly budil aj do polnoci tak 2-3x, a po polnoci najhorsie, to snad vkuse. Tak som pred 3 dnami kupila caj od Hipp Na dobru noc, uvarila mu a mala ho vo flaske. Este pred spanim tak 2 hod. som mu uz dala po troske cucat z neho. Vecer zaspal a o pol hod., ked bol hore, som mu dala cajik miesto mliecka. Pil fakt dost, ale az ma prekvapilo, ako dopil, otocka na bok a spal. Tak som to robila zakazdym do polnoci, potom uz ani to nezaberalo, tak som ho vzala na ruky a uspala kolisanim a cumlom (inak o polnoci papa, ale chcela som to aspon trosku posunut). Podarilo sa do pol jednej :D vtedy som ho vzala z postielky ku mne do postele, napapal sa a nechala som ho uz spat pri mne. Ked sa zobudil po mliecku, zas len cajik a cumel. Na treti krat mliecko. No a celkom fajn to bolo, na dalsiu noc som opakovala, len 2x sa zobudil do polnoci na cajik, a az o jednej rano na mliecko a potom az o piatej. No a spal do pol osmej (inak do siedmej)...budem to takto skusat a postupne mliecko oddialovat o pol hodinku o niekolko dni atd. Uvidime, ci sa podari.

cleopaty
autor
27. jan 2014

@luvika a predtym uz mal skusenost s flaskou? resp.davas mu aj svoje mliecko z flasky niekedy? lebo moja malicka mala s tym dost problem, zatial poznala iba mamkinu didku 🙂 flasku a malicke prikrmy spoznava posledne 2 tyzdne 🙂 a flasku s cajikom 1.x uplne odmietla, 2.x uz cosi popila a 3.x som to tiez skusila v noci (namiesto prsnika), to ale bola rozplakana a ten cajik ju ukludnil a zaspala, ale to bol normalny cajik pre deti z lekarne. a potom sa aj tak zobudila o 2 hodky zase (ako vacsinou) ale to sa bavime, ze vypila tak 30ml, viac zatial nie 🙂 ostatne som dopijala ja 🙂 ale aj to je riesenie. som zvedava, s cim na mna vyrukuje svokra, lebo ta uz by rada aj krupicu davala krpatej, ale to je este skoro, to nedovolim :D btw, drzim palec, nech tvoj "projekt" vyjde a nezabudni sa pochvalit ;)

veriiii
27. jan 2014

@cleopaty ja som uz prispela🙂 moja mala bola vzdy dobry spacik.niekedy mi to az "vrasky robilo"☹ kvoli krmeniu☹

luvika
27. jan 2014

@cleopaty Nooo ja som davala cajik tusim od prveho mes., taky rascovy co som doma robila a do flasticky, a potom cistu vodu. Viem, ze sa vravi, ze ked sa koji, netreba, ale ja si myslim, ze voda nikomu neuskodi a aspon si dobre zvykol,vodicka cista mu velmi chuti a aj cajik. Tiez nevypije ani pol flasticky malej avent za den, ale to je jedno, lebo este aj kojim, zaklad je, ze ci pocuca kusok par hltov. No a krupicu nam lekarka sama odporucala, ked som bola pred mes. na kontrole, lebo maly je valibuk, ma 8 kg a mliecko uz nestacilo. Ako prve nam kazala krupicu robenu z materskeho mliecka. Ale ja som najprv kupila ryzov nemliecnu, potom od Alnatury ovsenu, robi sa od 4 mes. s vodou, alebo mlieckom. Krupicu som vcera chcela robit, ale zistila som, ze mam len tolko mliecka, kolko malemu staci a navyse uz neviem nejak extra vela odsat. tak som nerobila. Ale viem, ze mozu deticky, lebo som sa na to potom pytala este dvoch detskych pediatrov nezavisle, A lyzicku pozname tiez od narodenia, D vitamin som malemu davala len na lyzicke, tak ako sme prisli s prikrmami, vedel, co od neho chcem...sice nevedel velmi este prehltnut, jazycek vkuse von, ale teraz uz papa krasne. Drzim aj vam prstiky a vela prespinkanych noci...nam aj vam 🙂

cleopaty
autor
28. jan 2014

@veriiii uplny opak 🙂 no pekne...aj je co zavidiet, dnesna noc bola zaseee tazkaaa 🙂)) co uz, idem skusit ten cajik alebo vodicku dnes v noci, hadam pomoze 🙂 moje najkrajsie sny su o spani, lol :D

cleopaty
autor
28. jan 2014

@luvika lyzicka je ok u nas, tiez dostavala vitamin D po lyzickach, cize to pozna 🙂 a uz cca 6 dni skusame papat ine ako mamkine mliecko (karotka, brokolicka a tak) - tiez po lyzickach. napr.brokolicu som skusala normalnu uvarit a pomagat a tak jej davat, ale tie male gulicky jej ostavali v puse a trosky sa dusila, tak som skusila prvu brokolicku od hipp a ta jej chutila, zjedla 7lyziciek! (takych poloplnych, ale uuuspech 🙂)) takze lepsie. ako vravim, dnes idem skusit cajik alebo vodicku v noci z flasky, ale otazka, to si davala studenu alebo si to isla este prihriat? bo cajik studeny jej nechuti dako extra a vodu este neskusala, tak uvidime...len ci prihrievat alebo v termoske alebo ako... 🙂 ale zase nech si nezvyka moc, to je potom viac starosti behat zohrievat v noci ako standardny postup s cicikom :D pekny den prajem zatial 🙂

cleopaty
autor
28. jan 2014

@ganesh pestunka je nejaka melodicka pomocka? ci hojdacia? ci co konkr.? ja uz som z tych pomocok a ich nazvov jelen 🙂 dik za info 🙂

ganesh
28. jan 2014

@cleopaty nie nie 🙂 pestunka je ta vysielacka,aby som ju pocula z inej izby, ked sa zobudi.

veriiii
28. jan 2014

@cleopaty No verim ti,ze si nevyspata☹,ale casom sa to zlepsi..len moja bola od narodenia spacik,a kedze bola kojena, celu noc bez kojenia som nemohla ist,tak mi bolo luto,ze ju musim budit..casom som ju uz len v spanku prikladala,to sa uz naucila lepsie sat..ale aspon v noci som sa vyspala, cez den aj ked mala spala som si porobila okolo domacnosi, plus isty cas som odsavala 8-11 x denne mlieko..trosku ma mrzi,ze tolko mamiciek ma v dnesnej dobe problem s tymto.uvidim, mozno pri dalsom dietatku budem aj ja mat😀

veriiii
28. jan 2014

@cleopaty no,ale kojene deti by sa mali prikrmovat az od 6 mesiacov, pretoze ona casom sa zasyti prikrmom a o to menej vytiahne miecka, tak sa ti porusi cyklus dopyt,vydaj, cize sa bude znizovat..

luvika
28. jan 2014

@cleopaty ahojky, tiez malemu studeny nechuti, cize som urobila taky vlazny do termosky a ked mrnci, trochu prelejem a dam mu. A ked nedopije, to vylievam, ja caj nemusim :D a ked sa zas prebudi, znovu nalejem novy. Som si dala tacku k jeho postielke na stolik :D ale tuto poslednu noc sme mali snad najhorsiu, cely den bol velmi zly, mrzuty, uplakany a v noci to pokracovalo, cize caj som vobec ani nedavala a rovno mliecko, lebo nemalo by to vcera vyznam...dnes uz ok.

luvika
28. jan 2014

@veriiii @cleopaty To prikrmovanie od 6 mes. kojenych deti uz neplati, kedysi sa to tak robilo, este aj moja dcerka bola takto plne dojcena, ale nove studie hovoria o opaku, aj kojenym detom prospieva, ak zacnu skor so stravou, samozrejme nie uplna nahrada dojcenia, ale zoznamovanie sa s jedlami, hlavne kvoli tomu, aby boli do 7.mes. zaradene vsetky aj alergenne potraviny (medzi 4. a 7. mes. maju deti imunologicke okno), a keby zacali papat od ukonceneho 6 mes. az prvy prikrm, tak do 7. mes. nestihaju vsetko vyskusat. Odporucaju sa dokonca aj take potraviny, ako su jahody. Aj som o tom nieco nastudovala z roznych zdrojov, aj nasa pediatricka mi to tak odporucila a dala mi taku borozurku, kde to je cele vysvetlene. Moj bol plne dojceny a teraz ma 5 a pol mes. a ochutnal uz naozaj vela druhov zeleninky aj ovocia a uz som zaradila aj lepok a je uplne ok, chuti mu, nema nijake bolesti bruska ani problemy so stolicou a mliecko sa nastavilo samo podla potreby tak, ze rano ako sa zobudi, papa mliecko, na desiatu ovocny prikrm, neskor zas mliecko, na obed zeleninku, po zobudeni mliecko, olovrant kasa a vecer a cez noc mliecko na striedacku s detskym cajikom. A mlieko sa mi nestratilo, mam ho tolko, kolko potrebuje a pocas noci papa tak 2-3x mliecko, striedam raz mliekco, raz cajik, az do rana. Samozrejme kase robim bud bezmliecne alebo s mojim mlieckom. Ja som sa pri dcerke nedotkla absolutne paradajky, lebo je alergenna, ananas tiez nie, citrusy atd. a presne to, co som pocas dojcenia nejedla a ani som jej nedavala, teraz ma na to alergiu, nemoze vobec paradajku ani nic z nej, ani ananas, hned sa vyhadze. Teraz pri malom jem uz vsetko.