Čo musí dieťa zvládať, ak ho chcem dať do jaslí?

nicol_10
26. jún 2022

Ahojte mamičky, mam 17 mesačnú dcérku a uvažujem o jaslickach,nakoľko by ma chceli späť do prace a keďže o ňu nechcem prísť, pristála som na návrat. S manželom pracujeme v rovnakej firme a zatiaľ sme to nejak zladili, ale bude to hlavne pre neho náročné (musi pracovať prevažne v noci a potom byt pol dna s malou). Preto padol návrh jasličky.
Chcem sa spýtať, kto má skúsenosť, čo všetko tam musi dieta vediet? Príklad- musi sa v takom veku už vediet sama najesť? Ako je to so spankom? Doma chodieva spavat prevazne v rovnaky cas - okolo obeda. Alebo čo konkrétne by malo dieta ovládať?
Ďakujem pekne za postrehy

lucinka9292
26. jún 2022

@nicol_10 mne povedali, ze nemusi nic vediet, je ale o nieco mensia ako tvoja.

pribinak
26. jún 2022

@nicol_10 nič nemusí vedieť, veď to je babo

mogaa
26. jún 2022

@nicol_10 jasle sú súkromné, takže tam dieťa nemusí vedieť nič....preto je tam cena taká aká je, máš tam viac učiteliek ako v škôlke, detičky normálne prebalujú, kŕmia....záleží od konkrétnych jasiel....samozrejme tam starostlivosť nie je 1:1 čiže učiteľka sa nemôže venovať len jednému dieťaťu, takže treba aj rátať že si tam dieťa poplače....

mogaa
26. jún 2022

@nicol_10 naša nar.chodila do súkromnej "škôlky" - deti od 20mesiacov do troch rokov....v triede ich bolo 16(ak bol plný počet detí) a 4učiteľky....tým že deti boli väčšie, chodili spolu denne na prechádzky,i fo parku či na ihriská a cestou im v&ysvetlovali čo vidia, naouaj straostlivosť super..... delili si ich podľa veku do skupiniek a robili s nimi to čo zvládali, lebo je rozdiel 2ročné dieťa, 2,5 ročné a 3ročné....deti sa učili od seba navzájom, čiže pri stole tým že tam boli aj staršie deti tak tie jedli sami ale tie mladšie učiteľky kŕmili....naša tam začala po 2týždňoch sama jesť, všetko včetne polievky chcela len sama....aktivity im robili naozaj podľa skupiniek čo ktoré zvládali, čiže tie najmenšie si len čarbali alebo sa s nimi hrali, tie 2,5ročné už skúšali lepiť, strihať, vymalovávať, s tými 3ročnými niečo tvorili....ale v meste sme mali aj ďaľšie jasle, tam boli deti od 1roka a teda to bola čistá katastrofa....tým že tam bolo veľa takých drobcov, tak sa najčastejšie len tmolili na dvore a tam pri takých malých deťoch sa učiteľky samozrejme prioritne museli venovať tým najmenším čo sa učili chodiť aby predišli úrazom, takže tie čo nechodili len boli na dekách a zase tie staršie sa tam hrali ako sami vedeli.....tam už napriek tomu že tam bolo viac učiteliek nebola tá starostlivosť taká ideálna, lebo prioritne sa museli venovať drobcom čo začali chodiť, aby predišli úrazom....

eerikusik
26. jún 2022

@nicol_10 moja síce nastupuje na adaptáciu teraz 15.8. to bude mať 20 mesiacov. Keď sme sa tam boli pozrieť, tiež vravela riaditeľka, že majú len dve podmienky pri nástupe...dieťa musí mať aspoň 1,5 roka a má vedieť chodiť. Dokrmuju,prebaľujú,pomôžu odplienkovat.Ja mám tiež najväčší strach z toho spánku, ale teda vravela mi, že po dvojtýždňovej adaptácii aj nespaci spia🙂Robia to iné deti, tak "opakujú".Dokonca som sa pýtala ,čo ak dieťa zaspáva na rukách🙆vraj nebude prvá 🤣že ich učiteľky majú dlhoročnú prax a na každé dieťa si nájdu metódu 🙂tak snáď to bude ok😉

nicol_10
autor
26. jún 2022

@eerikusik držím palce,aby ste to zvládli na jednotku..naša je dosť živá, neposedi, nepostoji takmer celý deň..vonku nechce dať ruku, alebo iba fakt len na chvíľku, beha si kade tade, takze za nou musim nonstop "behat"..ale verím ze ju to prejde, lebo neviem ako by zvládla nejakú prechádzku, ak bude staršia

eerikusik
26. jún 2022

@nicol_10 moja je taká istá🙂ale na druhej strane je veľmi spoločenská,len sa ešte nevie veľmi hrať s deťmi...oproti rovesníkom je pohyblivejsia a stabilnejšia...teda veľakrát to končí plačom keď niekoho zvalí,drgne a podobne. Viac si rozumie so staršími deťmi, len tam zas je pre väčšinu len "ta mala"🙂tak podľa mňa sa deti v kolektíve otrasu,prispôsobia ,veľa opakujú po sebe a tak aj keď bude možno na začiatku pofnukavat ( zatiaľ vyzerá že je strašná frajerka 🙂) tak to bude musieť zvládnuť..