Dokážete nechať vyplakať svoje dieťa?

26. sep 2022

Priznám sa, do teraz išlo všetko ako po masle. Zrazu prišlo obdobie vzdoru, a ja sa cítim ako najhoršia matka. Strácam nervy aj pochopenie pre to urevané, tvrdohlavé decko. (2,5r)
Bola dlho kojená. 3 mesiace revala za didou tak, že nikto mi nechcel veriť, ako dlho to môže trvať. Tak v zúfalstve l, na pokraji zrútenia sme ju naučili zaspávať na rukách. Teraz už pol roka uspávame 13kg dieťa na rukách.
Nedokážem ju nechať vyrevať. Ju až napína, vydrží revať fakt dlho. To ju mám nechať zaspať vyčerpanú od plaču na zemi za dverami izby? Fakt už neviem, ako ju toto odnaucit. Dokonca sa zvykne budiť v noci s tým, že chce ísť na ruky a tiež spusti rev na celý barák.

ls56
26. sep 2022

Určite ju nenechavaj vyplakať bez tvojej prítomnosti.Ľahni si s ňou do postele,mojkaj ju,spievaj,čítaj,hladkaj,utešuj..aj keď bude plakať,tak si pri nej a si tam pre ňu. To je niečo úplne iné ako vyplakanie bez tvojej prítomnosti, čo podľa vyskumov zanecháva na deťoch psychické problémy,ktoré sa odzrkadlia kľudne aj v staršom veku.Ale to,že ju podporuješ,si pre ňu v ťažkej chvíli,to nie je vyplakanie,aj keď plače. Asi by som to urobila tak, že cez deň by som veľa vysvetľovala,že prečo nesmie spať na rukách,snažila sa ju na to pripraviť,že spinkať sa bude v posteli a nie na rukách a potom si s ňou v čase spánku ľahla a robila to čo pišem vyššie. Aj keby plakala riadne,netreba poľaviť. Si tam pre ňu, treba utešovať. Bude to ťažke,ale je predsa už veľka. V škôlke ju pani učiteľky nosiť nebudú.

lucinka5051
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzudrnda
26. sep 2022

Do škôlky nastupujú deti od 3r. Niektorí odporúčajú neskôr. Za pol roka sa kde-co zmení. Dieťa som nikdy nenechala plakať,vždy mu dávam najavo,že ma jeho potreba a tuzba zaujíma,aj keď nie vždy môže byť uspokojená podľa jeho predstáv. Tento signál je pre mňa dôležitý. Zvyšok je o rozhovoroch,stratégiách,kt.budu fungovať k spokojnosti oboch strán. Dcéra spí s vami v posteli? Odstavenie nebolo zjavné dobrovoľne a chýba jej kontakt. Mojej robil fajn pocit opierania o chrbát a tak,keď zaspinkala v náručí,prelozila som ju vedľa a chrbátik podlozila kojeneckym vankúšom. Spala naboku a ten pocit oprenia jej robil dobre. Možno tiež si myslela,že je to ruka. Naďalej spí s nami. Syn mal po odstavení rituál rozprávky a uspávania v náručí tiež 2,5r. Cca pol roka. Má 4,5r. Na túto fázu si už nepamätá a zaspava po rozprávke vo svojej posteli sám. Všetko raz pominie,aj toto🍀

sonka333
26. sep 2022

Pre Boha 😦😱😫keď toto čítam tak normálne sa bojím čo čaká nás...mame po takmer 14 rokoch druhé dieťa a to je dojčené až doteraz a ma 19 mesiacov...co by samozrejme nevadilo keby som nemala zdravotné problémy a pre dojčenie odkladám liečbu už dlho...ale ten môj krpec je závislák a budí sa aj každých 20 minút večer a dojčí sa😪koľko sa somnou hádal manžel že nech prestanem dojčit lebo musím doriešiť zdravotné problémy a ja krava som šla za cielom že do roka a teraz sa tohto neviem zbaviť...nedarí sa mi ho nijako odstaviť a každý deň hovorím že už začnem a stále keď začnem a plače dlho tak ma to zlomí a dám mu...ja viem...viem...je to len a len moja chyba...a sa desím normálne čo bude ďalej...prajem veľa síl a nech sa vám podarí aby bolo lepšie ✊ja tiež musím nazbierať silu a hlavne sa obrniť pred jeho plačom a začať už konečne oddučať ho od toho dojčenia 😶

autor
26. sep 2022

Rituál pred spaním mame od narodenia rovnaký. Nikdy nezaspala pri rozprávke. Vždy si počká na koniec. Samozrejme všetko robíme- škrabkame, spievame, hladkame, držíme za ruku.... nič!!! Vždy to skončí revom. Ona ma všeobecne obrovský problém zaspať. Uvedomujem si, že je to manipulácia. Inak som dosť tvrdá, keď niečo zákazom, tak si za tým stojím, len to uspávanie, na to nemám srdce. Vždy mi to prišlo také, že som chcela, aby zaspala v pokoji, pri mne a nie zrevaná a sama. Takže pusa na líčko a čau pá, to určite robiť nebudem. Urobím to tak, ako ste radili viaceré. Ostanem pri nej ležať, ale na ruky ju nevezmem. Môže plakať, ale budem pri nej. Ďakujem za podporu a rady. Tiež som názoru, že nechať ju vyplakať je kruté, len som to asi potrebovala počuť aj od iných, aby som zas potom nemala pocit, že som mäkká a že toto nie je správna cesta. Tak som zvedavá ako nám to pôjde.

@sonka333 Ja si myslím, že bola chyba ju tak dlho kojiť. Ten prsník už doslova využívala, bola závislá. Myslím, že som jej kvôli tomu vytvorila zle návyky. Nedokáže inak zaspať, len si vymenila závislosť za inú závislosť.
Dnes si dokonca znovu vynucovala prsník!!! A to už pol rok nekojim. . ...
Toto mi tiež robila - v noci bola takmer celú noc pricucnutá na mne, spala som ako paragraf a ráno obe dolámané. Poobede sme obe dospavali 3-4hod. Od dňa ako som ju odstavila prespala celú noc. Takže v tom by som ťa chcela posmeliť. Len radšej vydržte pár dní ten plač, ako ho naučiť znova na niečo, čo opäť bude treba odnauciť. Pri druhom by som to už určite urobila inak.

pallacinka29
26. sep 2022

o pol roka moze/ma ist do skolky a miesto toho, aby ste ju dali do postielky, uspavate na rukach?

autor
26. sep 2022

@zuzudrnda Ďakujem. Spi vo svojej izbe v posteli, ale neodídem, kým nezaspi a ráno keď manžel odchádza do práce, presuniem sa k nej. Ráno potom dlhšie pospí aj hodinu, keď vie ze som s ňou. (Samozrejme s radosťou dospim aj ja)
To odstavenie bolo nutné. Nedokázala som ju odnaucit v noci nepiť. Nešlo to inak.
Keď zaspi, spi krásne celú noc. S tým už nie je problém.

autor
26. sep 2022

@ls56 Ďakujem. Budem tam pre ňu. Vysvetlila si to veľmi pekne.

mima172
26. sep 2022

Autorka: podľa teba je kruté pobozkať dieťa, uložiť ho do postele a odísť? Tak potom som aj ja krutá matka 🙂 Svoje dieťa milujem najviac na svete, no nemyslím si, že som krutá len zato, že malá sama zaspáva. Recept: vytrvalosť a pevne nervy.

ankare
26. sep 2022

Nenechaj ju vyplakať. Buď tu pre ňu.je malička len chvíľu a teraz Ťa veľmi potrebuje.

autor
26. sep 2022

@nevenka Myslím, že moja by bola presne toho schopná. Ja som tak odišla len na WC, lebo som už viac nevydržala čakať kým zaspí, a tá chytila taký amok, smrť v očiach, úplne vydesená, no ľúto mi jej bolo ešte dlho.

Viem, že je rozumná a práve preto som očakávala, že si to dá ľahko vysvetliť. Práve naopak. Aj pri odstavení mala toľko argumentov, že som nemala odpovede a pamätá si to dodnes, ešte aj dnes večer pýtala.

Rituály v tomto absolútne nepomáhajú. Vie kedy sa ide spať. Ani nové hviezdičky nad hlavou nemali úspech. Ja jej už nič za to sľubovať nebudem, ani ju motivovať, ani dohovárať celý deň. Ona to už počula 100x a veľmi dobre vie aj rozumie. Skrátka poviem nie a hotovo. Dám si pred tým niečo dobré na nervy :D
Ešte raz ďakujem všetkým!

akvi
26. sep 2022

To fakt niekto necha male dieta vyplakat?? Manipulacia?? Preboha, je to 2,5 rocne dieta!!! Sama si si odpovedala, ze preco toto robi, odstavila si ju nasilu, ona potrebuje v prvom rade tvoju blizkost a kojenie nie je len o jedle, je to prave ta blizkost, spojenie s mamou, niet sa co cudovat, ze dieta takto place. Zarabas jej na peknu traumu, posledne, co teraz potrebuje, je nechavat ju vyplakat. Ano, su deti, ktore rodicia takto "naucia", lenze to nie je o nauceni sa, tieto deti vacsinou len rezignuju. takze bud rada, ze tvoje dieta sa tak lahko nevzdalo a tvoju blizkost si vydobija placom. Jedine, co mozes pre nu spravit, je byt tam. Ak ju nevladzes na rukach, comu rozumiem, tak si lahni k nej a maj ju na sebe, postupne ju presun vedla, ale bud tam. Ze to bude trvat dve hodiny? No to je mozne, ale ver, ze to stoji za to, aby dieta nadobudlo doveru. K zdravemu odputaniu moze dojst len po silnom priputani. Ked ma dieta silny vztah s rodicom, odputanie neskor prebehne hladko a rychlo. Ale 2,5 rocne dieta sa este nema co odputavat od mamy. Prave do tych 3-4 rokov su to najdolezitejsie roky zivota, ked ma byt dieta s mamou, nic a nik iny ju nenahradi.

katarka_tatarka
26. sep 2022

Ja som Dorotku nedokázala nikdy nechať vyplakať. Keď sme zažívali niečo podobné, že už som nevládala pred spaním nosiť, skúsila som si ju dať na posteľ, a povedala som jej, že tam budeme spinkať spolu, že nevládzem ju nosiť a že nemôže plačkat, lebo tatinko príde a povie, že ju mám nechať samu v izbe a ísť preč (tatinko suhlasil s tým). Lahli sme si, skúšala plakať, hladkala som ju a tak, hend sa ukludnilla. Takto sme fungovali asi tyzden. Odvtedy (už to bude skoro rok) spinkame, resp.zaspavame takto. V noci ju vždy preložím do postieľky a Dorotka si po nejakom čase zase prelezie ku mne do postele v noci 🙂

autor
26. sep 2022

@mima172 Keď ti pekne zaspí, tak určite je to v pohode, ale v mojom prípade, teda pri mojej dcére s jej povahou by to bolo kruté. Ak máš takto naučenú zaspávať od mala, je to iné.

autor
26. sep 2022

@katarka_tatarka Krásne meno 🙂
Presne takto jej to vysvetľujem ja, aj ju tak položím, keď nevládzem. Robí neskutočne scény a aj keď som si povedala, že ma nezlomi, nedokázala som. Hladkanie, spievanie je v tej chvíli na nič. Ale po dnešnej diskusii som namotivovaná! A verím, že to dáme!!!

katarka_tatarka
26. sep 2022

Ďakujeme 😘. Určite to zvládnete. 🤞🙏❤️

mima172
26. sep 2022

Autorka: nie, nemám ju takto naučenú od mala. Deti sú rozumné a hlavne deti v našom veku už chápe, že si plačom dokážu vydupkať veľa. No sú aj dosť rozumné, aby si uvedomili po pár dňoch, že "aha, tak ja už mám spinkať a plač zrazu nezaberá". Ver, či never ale aj moja malá je ťažký oriešok, povaha teda, že ufff. Nemyslím to v zlom, no ako tak čítam tvoje odpovede, tak tebe sa akákoľvek rada "za vyplakanie", tak ci tak nepáči a "ideš si svoje". Faktom ale ostáva, že keby sa rozhodneš, že dieťa naučíš zaspávať samé, tak ono sa to naučí a neškodis mu tým 🙂 No úprimne ti odporúčam - nechoď do toho, z odpovedí je jasné, žeby dieťa určite vyhralo a plačom by ta zlomilo.

lienka.7
26. sep 2022

Mam podobnú vymyselnicku. Neboj sa, ona vie veľmi dobre chápe co a ako. Vydiera Vas. Ziadne zaspavanie na rukách. Neexistuje. Pekne ju uloz do postele. Ked ju nechceš len tak revať, tak si k nej na začiatok lahni. Obijmi ju, ukludni pohladkanim. Potom postupne bude sama. Bodka. Ja teraz moju uložím do postele, dáme si pusu, pohladkam, a dobru noc. Samozrejme ze este obcas vymysla, niekedy viac niekedy menej ale ziadny plac uz vobec. Na začiatku ano bol, ale holt, potrebovala ma mladsia, cize som jej povedala ze o chvilku som pri nej. No a postupne si uplne zvykla sama. Trpezlivosť, nepolavit. Nic ine ti nepomôže. Vies, dieta robi len to co si ho naučila, resp.mu dovolila robit.

katarka_tatarka
26. sep 2022

@katarka_tatarka veru, každé dieťatko je iné, a reaguje inak. Nám naozaj pomohlo len to, že sme ležali spolu na posteli a strašila som tatinom 🤦. Doteraz mám z toho vyčitky, chudák tatino, ale naozaj som bola chvíľami zúfalá 🤪. Verím, že o týždeň napíšeš, že zaspavate v pohode. Držím palčeky 😘

autor
26. sep 2022

@akvi hahah, položiť si ju na mňa? No neboj, aj to som skúšala. Zlezie a ide svoje ,,na rúčky, na rúčky ". Proste nič iné. Ale áno, súhlasím, nenechám ju vyplakať. A som rada, že som založila túto diskusiu. Aj keď som to ani nechcela urobiť, ale občas sa dostanem do takej zúfalej situácie, kedy som schopná urobiť aj zúfalé veci. No toto neurobím. Veľmi pekne a logicky ste mi to vysvetlili a teraz aj keď budem v koncoch, nikdy ju nenechám plakať!❤ a vždy si spomeniem na tieto slová. Budem tu vždy pre ňu, nech vie, že budem stáť pri nej stále.
Ja som od mala uplakaná a aj ako dospelá zvyknem na negatívne veci reagovať plačom. Tiež mi dobre padne, ak sa mám vtedy o koho oprieť. Asi keby vtedy muž tresol dvermi a rev, och!!! Veru...

autor
26. sep 2022

Teda tako.... plakať, zas nezačnem robiť opičky a skákať na hlave len aby slečna neplakala. Takto to zas znie, že nikdy jej nedovolím plakať. Nie, nie... ak bude plakať, nevezmem ju na ruky, ale budem pri nej ležať, a dám jej na javo, že som tu pre ňu ale nezlomi ma. Tak teraz má obdobie aj preto, že jej nedovolím umývať zuby mojou kefkou, alebo že jej neuvarim špagety, keď máme obed z nedele.... to nech si reve koľko chce. Takéto revy beriem s rezervou. Ten vzdor mi teda fakt dáva zabrať a niekedy si už tak koleduje!!!

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
akvi
26. sep 2022

Vidis, sama vies, ze ako reagujes a to si dospela, mozno aj tebe v detstve chybala blizkost, to silne puto.. Ja som bohuzial z generacie "studeny odchov" a ano, mam traumy, ktore si liecim cely zivot. A to ja este mozem povedat, ze som mala dobrych rodicov, ale mna mama kojila tak mesiac a klasika jasle. Proste to puto, ktore vznika prve roky zivota, bolo velmi biedne. Prosim, nepocuvaj tych, ktori hovoria, ze dieta vydiera a pod. Takto male dieta nevydiera, takto male dieta zufalo vola o pomoc, chce teba, nic ine, dopraj mu to..

Hranice nastavovat treba, ale hlavne sebe a presne v tom, ako pises, ze nespravis spagety, ked je spravene ine jedlo. Ale aj vtedy dieta potrebuje pocut, ze ho chapes, potrebuje mat potvrdene, ze je v poriadku, ze sa hneva, ze sa MOZE hnevat, plakat. Ale zaroven nejdes cez seba, nebudes plnit prianie na povel. To je presne ta hranica, ktoru nastavujes. Zaroven sa treba pytat samej seba, ci takto nereagujes len preto "ze sa to ma", ze je to nejaky stereotyp, ktory ani nevies preco dodrziavas.. Napriklad ta kefka - co strasne sa stane, ak si ju dcera vyskusa? A mas rozne odpovede - ze vlastne nic, ze je to zbytocny mocensky boj a ze ti to vlastne nevadi. Alebo naopak - vadi ti to velmi, lebo mas zapalene dasna a bojis sa, aby sa nepreniesli bakterie. Obe tieto situacie su uplne ok a je ok tu kefku dat v tom prvom pripade a je uplne ok ju nedat v tom druhom pripade. Co ale rodicia casto robime je, ze mame nejaky streotyp, v tomto pripade - zubna kefka sa proste nepoziciava.. Ale je toto ozaj dovod? Preco vlastne je take hrozne dat ju dietatu ked chce vyskusat?

akvi
26. sep 2022

A k tomu braniu na ruky - toto je presne ta hranica, ktoru nastavujes sebe - 13kg dieta proste na rukach nevladzes a nechces ju navlacovat. Takze opat - potvrd jej, ze ju chapes, ze sa hneva, ze sa moze hnevat, zaroven jej povedz, ze mamka ju na rukach nevladze. Nic viac, nic menej. To je to, cez co nepojdes. Toto pochopi, ak nie, skus jej to nazorne ukazat, ze ani ona nezvladne drzat na rukach nieco tazke, to samozrejme demonstruj cez den, ked je v pohode. A potom mozes prirovnat situaciu - aby si to ona spojila, ze aha, niektore veci su proste tazke.. Opat, bez nejakych vycitavych komentarov, alebo poucnych kecov. Len sucho konstatovat fakt..

A este raz, to je tvoja hranica, ludia si casto myslia, ze hranica sa nastavuje dietatu, ale to je omyl, hranice si nastavujes sebe a nepustas nic, co ide cez. To je zdrava praca s hranicou.

autor
26. sep 2022

@akvi Tak kefku by som nepoužila ja ani po mužovi, ale to som zas ja. Áno, som dosť zásadová. Hranice má jasne určené a je jednoduchšie občas trochu povoliť, akoby to malo byt naopak. Ona je inak (či bola? Ja neviem, ale.toto obdobie ma úplne dostáva do neznáma) Inak veľmi zlaté, rozumne a slušne dieťa. Tie jej skúšania hraníc nemajú konca kraja, ale toto zatiaľ dávam, v tom som neoblomná. Ako dlho to obdobie bude trvať?

akvi
26. sep 2022

Ako dlho? 😀 No viac menej navzdy 😅 Deti tvoje hranice budu skusat vzdy. Teraz do tych 4 rokov velmi intenzivne a potom zase v puberte. Ale ani to medzi nie je uplne bez toho skusania. 🙂

nickpick
26. sep 2022

skusila si sa posadit na posteli a hojdat ju tak chvilku v naruci, bude na ruckach a zaroven ta nebude boliet cely clovek, inak ja ked citam niektore komentare, ze dieta placom manipuluje a vydiera tak vazne nechapem, co si tu poniektore zeny myslia o mentalnej urovni 2,5 rocneho dietata, pripisuju mu pohnutky dospeleho cloveka, si predstavte ze vy ste male 2 rocne dieta, neviete poriadne rozpravat a vyjadrit svoje pocity, mama vas necha same v tme a ide prec…chce to vyrazne viac empatie… ako by ste sa citili vy ked by ste od partnera nieco ocakavali, ziadali od neho nieco co je pre vas v danom momente dolezite a on vam povie nie, da pusu na celo a zavrie dvere a toto bude robit opakovane kym nerezignujete, co to je potom za vztah?
Autorka podla mna robis vsetko ok, len si uz strasne frustrovana ako veci nefunguju, vycerpana a to zrejme aj fyzicky, dost tlacis na pilu a mala o to viac hroti vecerne uspavanie, ak ti mozem poradit, zacni cvicit chrbat (joga, pilates) a proste sa zmier so situaciou ze mala bude najblizsie mesiace robit taketo caviky, ver tomu ze to nebude uz dlho trvat, jej mozog dozrieva a ona cochvila pochopi, ze to lezkanie s mamou je tiez fajn, proste si malymi krocikmi vytvorite novy ritual, bud pri nej a hlavne v klude a absolutne si nevycitaj ze ste sa dlhym kojenim dostali do tohto stavu, hladas dovody preco tvoja mala nie je ako ine deti ktore bez problemov zaspia same, no nie je a je to ok, kazda sme ina a kazda potrebujeme nieco ine….

autor
26. sep 2022

@nickpick 🥰

autor
26. sep 2022

@nickpick Skúšala som. Dokonca aj keď som si kľakla tak začala kopať nohami že mám vstať a chodiť. Áno, sila! Na jednej strane som mala chuť sa postaviť a celou silou ju hodiť na posteľ a na druhej strane som chcela nech už je konečne ticho a spí. V duchu som hrešila, mala som chuť jej vykrútiť krk, len vždy nejak zvíťazil zdravý rozum a asi som si bola od začiatku vedomá, že to nie je jej chyba, ale moja. Úprimne? Manželova!!! To nosenie na rukách bolo cele od začiatku v jeho réžii. To je dnes úplne jedno. Obaja máme toho uspávania plné zuby. Pri mužovi bude aj ležať, nechá sa škrabkať, aj hodinu, ... hodinu bude ticho ako voš a keď sa postaví, že hurá spí! Dvíhať hlavu a ,,ocko nosiť ". A poďme od začiatku ďalšiu hodinu. Akoby nijak inak nedokázala zaspať.
Som zvedavá ako sa nám to podarí zajtra.

Ozvem sa vám a dám vedieť, keďže ste mi venovali toľko svojho času. Ďakujem.

angel993
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz