Druhé dieťa - dodajte mi odvahu

tinqua
6. aug 2015

Ahojte žienky, už si tu frčím nejakú dobu, možno som niekomu aj poradila alebo aspoň pobavila 🙂 Všetko si zvyknem riešiť sama, nezakladám tému pri každom probléme a pod., ale toto je niečo do čoho ma musíte dokopať...viem, že chcem druhé dieťa, viem že ak chcem aby bol medzi deťmi presne dvojročný rozdiel musím sa do toho pustiť, ale problém je ten, že sa toho bojím ako čert kríža...ja som vo svojej podstate človek čo bars veľa vecí nerieši a áno som aj pohodlná, bojím sa, že pri dvoch deťoch prídem o samú seba, sakra sebectvo, ale ja si ozaj rada dám deco vína večer s mužom a som rada, že už moje ročné dieťa vtedy spí a môžem byť aj manželka a sexi ženská (aspoň sa tak občas cítim)...takže k veci, mám zoznam proti: 1. dve deti tak ľahko na deň alebo víkend k starým rodičom neupracem, 2. znova sa zväčším o tri čísla a boh mi je svedkom, že dole to ide strašne ťažko, 3. po prvom cisárskom ma doteraz bolí jazva, ako to bude keď mi do toho seknú druhý krát?, 4. začínam po troške podnikať, zvládnem to aj s dvoma deťmi? 5. dcérka je náročná, do 10. mesiacov nespala dlhšie ako hodinu, čo ak bude také aj druhé, to sa zbláznim. ....no takže moje proti sa delí na sebecké a existenčné problémy ....a teraz keby ste mi vy napísali, prečo je úžasné mať deti takto po sebe, šťuchnúť ma dopredu, môjmu mužovi je to vlastne jedno, keď mu poviem poď na vec s radosťou šprcku zahodí meter od seba....ja vám budem strašne vďačná, keby mám kopu kamarátok nedám ani toto sem, ale mám všeho všudy zo päť z toho dve chcú ostať pri jednom a tri deti vôbec nemajú....ďakujem 🙂

veronika1402
6. aug 2015

@tinqua tak mozes dúfať,a budem držať palce,aby to tak aj bolo,obdivujem mamičky,ktoré mali ťažký pôrod,"zle" deti,nespali prvy rok atď. A napriek tomu sa odhodlajú,ja taká nie som,je mi to ľúto kvôli malej,ale bohužiaľ,nebudem robiť niečo nasilu:(

aadulik2110
6. aug 2015

@tinqua to je také hútanie čo ak by.... no riešiť to určite bude spoločnou izbou.... ale kedy to by už bolo na vás.... my sme sťahovali, keď mal malý 19 mesiacov a tohto tiež tak plánujem.... ja som sa vždy dušovala, že deti nebudú s nami spávať v posteli.... starší nespával, ale mladší - vždy som zaspala skôr ako malý dopapal.... a tak ostal s nami spať až to prerástlo do toho, že keď som malého dávala do jeho postele, tak sa vždy zobudil a plakal.... ešte sme si s mm hovorili, že neskôr ho "odsťahovať" do vlastnej izby bude boj.... a určite nebude - lebo ho to bavilo asi tak 2 mesiace a teraz spáva vo svojej postielke.... nikdy nevieš aké to dieťa bude.... to ti ukáže to maličké stvvorenie, ale zatiaľ (aj so skúseností iných) mi vychádza, že ak prvé je náročné, tak druhé je za odmenu

hamca
6. aug 2015

@tinqua krasne si to cele zhrnula. Vsetky tie proti druhemu dietatu su fakt pravda a ked si vyberies moznost druhe dieta, budes sa musiet obetovat. Ale tie vyhody nezistis, pokial to druhe dieta nebudes mat. Na mna vsetky kamosky pozeraju, ze ked vidia nas pripad, tak druhe nechcu, ale ja by som fakt nemenila. Zaciatky boli tazke a je to tazke stale, lebo my mame to druhe dieta fakt narocne, mrzute, uplakane a nespave, ale i tak by som svoje rozhodnutie nezmenila.
A jeden z mnohych vyhod, ktore si uvedomujem a vidim v poslednom case: baby su uz partacky a nikde sa nenudia. Ked prideme kdekolvek, viem, ze oni program maju. tazko sa to popisuje, ale v poslednom case vsade nadabim na jedinacikov a od vsadial pocujem " kto sa ide so mnou hrat? Kto ma pohojda? ...." A nase baby nic neriesia, vzdy su dve a nieco spolu vymyslia. 🙂
Ja vsetkym odporucam, ze ked chcu to najlepsie pre dieta, tak sup sup dat im surodenca a ked sa chce matka povenovat aj sebe, tak jednoznacne pockat s druhym dietatom alebo vobec.

rutie
6. aug 2015

Baby nebojte sa tak toho spania. Ked sa mala narodit nase druhe, syn mal 13 mesiacov a strasne som to riesila, lebo on bol kolikove dieta. Ale pri dcere som to ako skusena mama zvladla v pohode. Jenoducho mala spala pri mne a len co sa pomrvila, dostala prso a spali sme obidve dalej. Ani som ju nenechala prebrat sa a seba tiez nie. Uz tyzden po porode sme obe spali celu noc (s kojenim v spanku samozrejme). V spanku dieta menej hltavo papa, ani odgrgavat nemusela 🙂

Ked sa narodila nasa tretia, este sme byvali v malickom byte a spali sme vsetci piati v jednej malej spalni - starsi mali 1,5 roka a 2,5 roka. Mala ani postielku nemala, spala vo vanicke z kocika, alebo pri mne. A vsetci sme sa normalne vyspali od prveho dna po prichode s porodnice.

Treba si uvedomit jednu vec. Medzi tym mat jedno dieta a mat viac ako jedno dieta je obrovsky rozdiel. Jedno dieta casom prisposobite svojmu zivotu, jednoducho ho tam nejako vtlacite a vas zivot sa vrati do podobnych kolaji. Zopar ludi to tak zariadi aj s dvomi, ale to uz je dost vzacne. Akonahle su v rodine dve deti, uz musite svoj zivot prisposobit detom. Travenie volneho casu, dovolenky, byvanie, karieru. To neznamena ze zivot skoncil, je stale krasny, ale uplne iny. Treba sa s tym vyrovnat a uzivat si to naplno take, ake to je. Zeny, ktore cakaju, ze aj to druhe nejako napasuju do svojho predosleho zivota su casto nestatne a frustrovane - maju pocit, ze to nezvladaju. Jednoducho druhe dieta vyzaduje preusporiadanie toho ako rodina funguje, povinnosti, ocakavani, narokov a treba to prijat alebo radsej zostat pri jednom.

deximix
6. aug 2015

Moja ma 6,5 rokov.....mala som otrasny porod.... doteraz mi trvalo vytlct sa z toho..... ale tieto dni uz coraz viac uvazujem o dietatku..... je tu vela pre a proti....menej priestoru,mm na tyzdnovkach,ziadna vypomoc,mama,vokra daleko,v septemri idem na dvojrocnu strednu s maturou a mala do prveho rocnika,a uz mam aj po tridsiatke.... argumentov jak mraky ale v srdci citim,ze ako by bolo tak by bolo....

durianka1973
6. aug 2015

Toto bude dlhsie 🙂 - vsak ked sa Ti nebude chciet citat, preskocis 🙂

To si asi naozaj musis sama vnutorne rozhodnut, na co sa citis - na aky vekovy rozdiel. Ja si napriklad myslim, ze pri malom vekovom rozdiele je to s detmi uzasna zabava, KED vydrzis prvy rok 🙂 a samozrejme aj zaver tehotenstva. Nie je uplne najlahsie bezat za 1,5 rocnym dietatom s bruchom ako svet. A ten prvy rok (1. rok mladsieho babatka samozrejme) je fakt makacka. Neviem si vobec predstavit nejaku pracu a podnikanie popri tom. Manzelova pomoc je v niektorych momentoch dna - ako napriklad vecerne kupanie nevyhnutna 🙂 "Najlepsie" obdobie je, ked sa jeden budi v case, kedy druhy zaspava 🙂 Den som mala rozratany na minuty 🙂 Akoze cisty robot som bola 🙂 Po veceroch som varila prikrmy, pretoze so starsou dcerkou cez den to bolo nemozne. V noci som toho velmi nenaspala, kym som nezrusila vecerne kojenie (vsak klasika). My sme navyse bez babiciek ... Pomocka pre prekonanie prveho roku podla mna je, ked si ho oznacis ako "rocny projekt" 🙂 , na ktorom proste musis makat, aby to prinieslo vysledky 🙂

Ja mam medzi drobcami 20 mesacny rozdiel. Nevybrali sme si to, proste sa to tak stalo 🙂 Velmi dlho (9 rokov) sme nemohli mat ziadne deti a tieto dve su nase dva velke zazraky. A sme stastni, ze sa nam to stalo prave takto 🙂 Dcerka bude mat o par mesiacov 3 a syncek ma teraz vyse roka a zacina to byt super. Zladila som im spanky, aj cas jedla 🙂 Cas na vinko s manzelom sa uz uplne v pohode najde. Uz v tomto veku sa vedia spolu zahrat, zasmiat, dcerka mu "cita" z knizky, ukazuje mu, ako sa "pouzivaju" niektore hracky, syncek vie dcerku krasne rozosmiat - jasne, aj sa pohadaju, ked napriklad chcu tu istu hracku, no to sa da uregulovat. Vidno ako sa zo seba tesia, navyse syncek sa od dcerky vela nauci v podstate bez mojho pricinenia. Nieco ako ziarlivost sme vlastne ani nepoznali, v 20 mesiacoch dcerka ani nevedela, co to je. A tiez vsetky tie grify na babatko 🙂 som mala este v cerstvej pamati, nemusela som sa do toho nejako extra dostavat. Naucilo ma to vela cinnosti racionalizovat 🙂 Aj druhy porod bol ovela jednoduchsi a rychlejsi. A kila navyse? - pri tej makacke a ziadnom case na jedlo v prvom roku mi fakt nehrozili 🙂

A na okraj - medzi mnou a bratom je rozdiel 6,5 roka - ano je to moj velky brat, ale v podstate sme si skoro cudzi. Ani si nepamatam, ze by sme sa spolu hrali alebo aspon niekedy normalne porozpravali. Proste, ked ja som bola skolacka, on uz v puberte a ked ja som bola v puberte, on uz bol zase niekde uplne inde. Vobec ho nevnimam ako sucast mojho detstva - aj ked rada verim, ze v inych rodinach to tak byt nemusi.

lukukuk
6. aug 2015

@tamdia jej,toto sommpotrebovala počuť!!! My mame maleho 14mesacneho synceka. absolútne si neviem predstavit mam druhe dieta v priebehu dvoch troch rokov. kým je synček maly,chcenia mu venovat na 100% . Vidim a citam ako sa niektore mamicky sťažujú,teda vela mamičiek s dvoma detičkami a s malym vekovým rozdielom(ze starsi žiarli,dalej ze na neho nema vas atd atd) preto ja ked raz budem mat dieta,urcite chcem aspon 7rocn rozdiel🙂 som mladá,mam 22🙂 takze do tridsať b som to chcela stihnúť🙂

lukukuk
6. aug 2015

Moj MM ma brata mladšieho o 7rokov a maju perfektny vztah🙂

moncicatko
6. aug 2015

@tinqua ahoj, zacnem odpovedou na tvoje body: 1. to ,ci upraces niekam dve deti,zavisi vo velkej miere od starych rodicov...kym budes male kojit,tak nie,ale po takom rociku,preco nie,ak sa oni budu chciet o druhe postarat,nevidim problem. 2. po druhom babu som ostala po porode s +5kg oproti predporodnej vahe,dlho to neslo,ale teraz,mala ma 11 mesiacov a ja mam -4kg oproti predporodnej vahe. Ide to,ale dlhsie,ako pri prvom,to je cele. 3. kazdy porod je iny,takze vopred naozaj nevies,co ta caka,ale verim,ze to bude pohoda,mohla by si mozno aj prirodzene rodit. U mna bol prvy porod pomaly hororovy,druhy uplna pohoda lahoda,rada nan spominam, priroda to zariadila,pomaly bez bolesti,len posledna asi pol hodka,naozaj super. No a este k tej narocnej dcerke,nas synator je narocne dieta so vsetkym,tiez som sa dost bala,ale zvladli sme to.
Mat dve deti po sebe je narocne,clovek sa fakt musi obracat,ale ten pol rok,alebo rok prejde extremne rychlo s dvoma a potom si len zrazu uvedomis,ze oni sa zabavia sami,ze ta nepotrebuju,ze spia v rovnakom case,ze dedia oblecko,topanky,hracky,knizky, nemusis stale nieco zhanat,lebo mas. Nemusis studovat knihy,lebo uz skoro vsetko vies. Pamatas si,ako si davala prikrmy,ako si odplienkovala a podobne. Nie si uzkostliva,lebo uz si po prvom dietati z toho "vyrastla", v pohode,trosku piesku v bruchu mu neuskodi predsa a podobne. Je to tak ako pisala maminka vyssie. Deti si jednoducho vystacia same. My mame rozdiel 1rok a 9 mesiacov a sla by som aj do dalsieho,ale bohuzial sa teraz neda. Drzim palce!

veronika1402
6. aug 2015

@rutie uf,a zmarila si moje nádeje,že aj dve deti si viem prispôsobiť nášmu reŽimu🙂a to že sa môj život úplne zmení,malú neskutočne ľúbim,ale niekedy mám pocit,že ma "obmedzuje",neviem ako to inak vyjadriť,všade ju beriem so sebou,neodkladam ju.ale veľa krát mi napadne,ze život bez dieťaťa bol oveľa jednoduchší,riešiť prácu,škôlku,neustále prisposobovat čas,robotu budem musieť asi zmeniť,lebo pracovna doba je zlá,predtým som to vôbec nemusela riešiť.A tohto sa bojím,že s počtom deti sa to skomplikuje ešte viac🙂 Viem,že to vyznie blbo,ale vždy som si ťažko zvykAla na zmeny:(

rutie
6. aug 2015

@veronika1402 Ale vobec to nie je take, zle ako to vyzera. Vies, na to, co som pisala vyssie som prisla po uvahe, ako je mozne, ze ked mame v skole alebo v susedskej komunite nejake aktivity, kde treba aby rodicia prisli a pomohli, vascinou tostihnu prave tie trojdetne, stvordetne a patdetne rodiny, dvojdetne tak pol-na pol a najviac sa na "nestiham" odvolavaju ti co maju dieta jedno. Ale nie preto, ze su neschopni, alebo neochotni. Oni jednoducho nezmenili svoj zivot - ostala im ich praca, ich konicky, ich aktivity s priatelmi a dieta do toho napasovali tak trochu netesno. Nemaju rezervy. Zato ti rodicia co maju tri a viac deti si svoj zivot preorganizovali - nejakych aktivit sa vzdali, jeden z nich zmenil pracu, tak aby bol k dispozicii detom, ked treba, poctaju s tym, ze deti mozu ochoriet, dostat kiahne a vsetky plany su v kybli. Tak si tolko neplanuju dopredu a nejaka brigada na skolskom dvore ci priprava halloweenu na ulici sa im tam nejako zmesti. Zarovej velku kopu blbosti, ktore riesia rodicia jedneho dietat naozaj vypustia, naucia sa rozlisovat, co je podstatne a co nie. Naozaj sa da aj zivot s vela detmi zariadit tak, aby bol plny radosti a pohody. Len treba upravit svoje ocakavania od zivota. Nie znizit - UPRAVIT!

rutie
6. aug 2015

A este vas povzbudim, nasa suseda ma 5 deti nastarsie malo 7, ked sa narodili posledne dvojcata. Ked mali dvojcata tri mesiace, zobral tato SAM tri deti vo veku 7, 5, 21/2 roka do chorvatska stanovat a maminka si ostala doma ODPOCINUT a upratat dom s dvojcatami. Este aj na cajik ma vecer volavala, nech pokecame, kym posklada pradlo 🙂.

Ked sme sa pristahovali a spoznali, bola to rodina, ktora horko tazko zvladala svoje prve extremne narocne dieta a s obavami ocakavala prichod druheho. 🙂

eliska13
6. aug 2015

@tinqua a preco to chces silit?podla mna je este skoro a 2 male deti daju zabrat.Preco si.chvilu neoddychnut, rozbehnut podnikanie a po 4,5 rokoch mat druhe?Ja som na druhe v takom veku ani.nepomyslela chcela som saxmu venovat a vobec som si nevedela predstavit byt tehotna a mat doma male.mimino, ked bude starsie.v obdobi vzdoru.Urcite zalezi od povahy narocnosti dietata, ale podla mna su 2 roky najhorsi vekovy rozdiel
pozri, keby si ho chcela nepotrebujes nakopnut🙂

durianka1973
6. aug 2015

@lukukuk Z mojej skusenosti by som ani nepovedala, ze sa menej venujete starsiemu dietatku pri malom vekovom rozdiele. Je to skor iny druh venovania sa. Napriklad knizku mozete starsiemu dietatku citat, ked babatko kojite a starsie sedi pri vas a vy mu citate. Trik je v tom vymysliet cinnosti tak, aby ste sa mohli venovat obom naraz 🙂 Niekedy je to dokonca pri malom vekovom rozdiele jednoduchsie. Citat knizku o macikovi pri kojeni mozete, ale uz tazsie pri kojeni naucite skolaka nasobilku 🙂 Dokonca si myslim, ze nedostatok casu pre dietatko v skolskom veku (napriklad z dovodu, ze sa musite venovat babatku) moze byt pre buducnost dietatka rizikovejsia. A ta ziarlivost - zo svojho okolia vidim, ze ziarlia aj starsi surodenci, naozaj 20-mesacne dietatko ani velmi nevie, co to ziarlivost je. Ono si ani nepamata, ako to bolo, ked bolo same 🙂 Podla mna vacsi vekovy rozdiel nemusi vzdy znamenat, ze mama ma viac casu pre deti. Jasne, 7 rocnemu sa da uz vselico vysvetlit a asi nebude pri mame vrestat, ked ona sa snazi napriklad uspat babatko alebo varit. Ale to vobec nemusi znamenat, ze by ju v tej chvili nepotrebovalo napriklad pri uceni alebo len tak pri rozpravani sa. Maly vekovy rozdiel je narocny na koordinaciu a aj na nervy 🙂 ale v zasade lahsia cesta velmi neexistuje 🙂 Dve deti su dve deti :- ) O viacerych ani nehovorim 🙂

rutie
6. aug 2015

@eliska13 A vidis, mne sa vekovy rozdiel tri roky, ktore mam medzi tretim a stvrtym dietatom zda strasne velky. Niezeby baby nemali pekny vztah, aj sa spolu zahraju, aj sa tretia dcerka o malu postara, ked treba. Kvoli mne ako mame sa zda byt velky. Oproti tomu rocnemu rozdielu su to 2 roky na materskej navyse. Pre mna bolo velmi narocne nastupit po materskej do prace a velmi nerada by som to podstupovala 2x, preto rozdiel viac ako tri roky je uz pre mna uplne mimo.

Kazdy to mame inak. Co pozorujem v okoli, tak baby co mali velmi akcny zivot pred detmi, casto mavaju deti rychlo po sebe. Lebo chcu byt s dietatom doma tri roky, ale jedno im je malo, zdaju sa im, ze nie su vytazene a zaroven sa tesia ze si to skor "odkrutia" a vratia sa k akcnemu zivotu 🙂
Pokojnym mamam, ktore maju radi veci pod kontrolou a su precizne az perfekcionisticke vyhovuju vacsie rozdiely. Preto by mal kazdy dieta, vtedy ked to tak citi.

Uz moc trepem?

rutie
6. aug 2015

@durianka1973 Absolutny suhlas!

kristinka86
6. aug 2015

Pohodlnost? Tej ma odnaucil syn. Bol extra narocny a stale svojim sposobom je. Chceli sme viac deti. Odhodlali sme sa. Mame krasnu zdravu dcerku. Druhu sekciu som zvladla lepsie ako prvu. Jazva sa skor a krajsie zhojila. Ano, nespime v noci ani teraz extra dobre, ale to usmievave Zlaticko stoji za to. Je to narocnejsie s dvoma detmi, ale zaroven krasne. 😉

durianka1973
6. aug 2015

@moncicatko Inak, aj ja som v takom svungu, ze by som isla aj do tretieho 🙂 Ked sa nad tym zamyslam, po tom prvom roku sa clovek nauci tak koordinovat, ze ma ozaj niekedy viac casu ako pri jednom. Ale tak u mna - 42 rokov, je uz proste 42 rokov 🙂

timea7
7. aug 2015

@tinqua nečítala som diskusiu., ale na tvojom mieste by som sa neupínala na to, aby bol vekový rozdieľ medzi deťmi dva roky, tak či tak to nemusí vyjsť. Ideálny vekový rozdieľ medzi deťmi totiž neexistuje. Niekedy majú súrodenci lepší vzťah, aj keď je rozdiel 8 rokov, niekedy si k sebe cestu nenájdu ani dvojčatá, alebo súrodenci s menším vekový rozdielom. Ide totiž nie len o vekový rozdiel, ale aj o povahy tých detí. Tým by si vyriešila veľa vecí - v podnikaní sa trošku posunula, dva deti ľahšie spakuješ, ak je to staršie samostatnejšie, na jazvu po cisárskom zabudneš, no zväčšiť sa zväčšíš, ale nemusí to byť dramatické. Ja by som na tvojom mieste ešte rok, dva počkala, lebo sa môže stať aj tak=é, že detičky budú dve a potom sa to, čoho sa obávaš znásobí. Nemáš sa kam ponáhľať.

sardinka333
7. aug 2015

@rutie super sa to číta, je to pravda...čo píšeš 🙂 tiež sme v takej komunite...každý má min. 3 deti...a tí čo maju aj 4 - 5 tak zvladaju toho ovela viac ako tí čo maju 1, 2...tí sa najviac stažuju, nestihaju, stresuju lebo všetko až moc riešia, uzkostia, otročia režimu....kamoška ma 4 synov a je mi vzorom - rieši to čo je aktuálne, nejde sa potrhať za neuprataný dom - lebo to je robota non stop radšej berie deti von alebo sa streneme spolu s deťmi oni sa medzi sebou vyhraju a my kavičkujeme ak sa da.
Ja mám prvé dve deti s 2 ročným rozdielom, dnes ani neviem že ich mám...zahraju sa spolu. Ale my sme ich aj tak viedli ked sa už dalo, že napr. v sobotu syn vstaval o 6:00 čo robí dodnes (má 8 rokov, dcera 6) a to ja odmietam jediny den čo sa dalo ako tak pospat, proste pustil si minimax a tu hodinku sme ešte pospali. Neskor k tomu pridali decka ranajky....sami si zoberu jogurt, vločky, zaleju lupienky s mliekom, natru rožky....nemusím hned utekat, niečo si vedia aj sami spraviť. Aj preto sme sa rozhodli pre tretie dieťa, tam je to ešte čerstvé - to nočné budenie je ale ,,záhul,, asi je to vekom a pohodlnostou ale tak má len 6 týždnov tak nemožem čakať zazraky. Je to velká radost ale po 6 rokoch pauzy od plienok, vstávania atd...je to ,,citit,, ze je to zasah do pohodlia rodiny. Ak je zena typ čo len skače okolo detí a domacnosti ako otrok tak to bude mat tazké, ak sa vie aj uvolniť, všetko velmi neriešiť, neuzkostit sa za kazdu maličkosť tak si to može užiť. Tie ,,starosti,, nebudu trvať večne - vstavanie, behanie okolo malinkého to pominie. Ale ako sa hovorí malé deti malé starosti, velké deti velké starosti...a platí to... 🙂

amadea3
7. aug 2015

poviem ti takto- mam kaomosku co ma decka 13 mesiacov po sebe. Starsia mega narocna, mladsia je naopak taka ze o nej ani nevie. To druhe dieta uz sa prakticky "vychova samo", ani zdaleka ho nebudes tolko riesit ako riesis prvu. Takze pohoda a nestresuj dopredu, ber veci ako su 🙂 Ja som na tom podobne ako ty, s tym rozdielom ze uz som sa odhodlala ;) O par mesiacov rodim, rozdiel medzi detmi bude 2r3m. Chcela som dve deti, pretoze sama som jedinacik a viem ze to nie je "ono". Ale z pohladu sebeckej a pohodlnej matky mi jedno dieta uplne staci ;) Dcera uz prespi noc, je rozumna, da sa s nou uz normalne bez revu chodit medzi ludi, proste uz zacina byt partacka. A mne sa straaasne nechce ked si predstavim ze o par mesiacov znova kolotoc zuby, prdy, tristokrat v noci hore atd. Ale ak chces dve deti tak si proste povies ze inak to nejde a ten prvy rok - rok a pol proste vydrzis ;)

tamdia
7. aug 2015

@timea7 veľmi výstižne a rozumne napísané, úplne súhlasím 🙂

timea7
7. aug 2015

inak mamičky viacerých detí tvrdia, že najťažšie je mať prvé, to je taký prototyp, na ktorom sa všetko učíme, potom druhé, to môže prekvapiť, občas aj tým, že sa vôbec nespráva ako prvorodené a ani na neho nefungujú tie isté metódy 😎 , pri troch je to už ľahšie, len sa stále dvaja snažia vybabrať s tým tretím 😀 a skutočná pohoda nastáva od štyroch detí vyššie 😎 . To už tie staršie pomáhajú s mladšími, je toho so štyrmi deťmi toľko, že rodičia prestávajú riešiť taľafatky a konečne si začínajú užívať rodičovstvo 😎 . A potom je už jedno, či je detí päť, alebo osem.....

alk05
7. aug 2015

@tinqua ja to moc nechapem... Druhe dieta chces len preto ze to je v mode alebo preco vlastne?? Lebo aj ja chcem dalsie a teda tvoje problemy ma vobec nenapadli....ak ta ma niekto presviedcat tu na konikovi tak asi ho naozaj nechces....nechapem

elizita
7. aug 2015

@stepanka274 vau, kde sa podujali na prirodzeny tak skoro po cisarskom? mne povedali, ze vobec otehotniet az po 2 rokoch.. a ak chcem prirodzeny, musim do inej nemocnice

horana
7. aug 2015

@tinqua Chces odvahu, pises ze 2. inak chces ale bojis sa o pohodlie atd. Jasny rozpor srdca a rozumu, citis ze ano a potrebujes logicke argumety. No budu sa spolu hrat a bude veselsie. Odbremeni ta ked budu spolu, mozno nie prve roky ale potom urcite, na nasich vidim jasne, nepotrebuje aby im robil partaka vzdy rodic, maju jeden druheho. Ale hlavne, toto vsetko su zname argumenty, ktore vies aj bez fora. Ale na rozum sa ide najlepsie volou. Daj na hlas srdca a povedz si ze to urobis napriek pochybnostiam rozumu, zavel mu, smelo sa do toho vrhni...a bude 😵

eeffka
7. aug 2015

@durianka1973 ja mam 7r rozdiel a da sa to 🙂 prvacka pisala ulohy a ja na posteli vedla nej s malou pricucnutou a skusala som ju
7r dieta ti vie neskutocne pomoct, donesie,podrzi, vie pockat,da sa mu vysvetlit
nehovoriac o tom ze v podstate cca od 7/8m ked sa mala vedela plazit na povel ju mala ako zivu hracku, krpana sa stale doplazila za nou 😀

no a dovod preco 7r rozdiel: porod v pohode, len taka drobnost ked niekto pise ze sa nevyspinkal rocik by som ho dakam kopla z rozbehom, ja som sa 1x vyspala celu noc v 4,5veku mojej milej sladkej dcerenky 😠 😠 😠 a to nebola kojena... cez den bola ako med ale tie noci...des. Takze potom rok a pol sme si uzivali normalny ludsky zivot a potom sme zistili s muzom ze 35ka na krku tak sme to dali so zatatymi zubami a nevyspali sa 2r 😀 +2.dcera je motormys co sa meta este aj zo spanku

ale uz maju 10 a 3 takze ja uz len nohy vylozene a dirigujem 😀

alk05
7. aug 2015

@tinqua este jedna vec....aky chlap povie ze jemu je to jedno? 😀😀😀😀 ved sa v prvom rade porad hlavne s nim ani jedna z nas sa nebudeme o tvoje decka starat a zivit ich....som v uzase ze to co sa ma riesit medzi partnermi riesia zeny na verejnych forach 😀

evita_g
7. aug 2015

@tinqua Ahoj. Podľa mňa je najdôležitejšie to, že túžiš po druhom dieťati. Nerozmýšľaj, choď do toho! 🙂 Nič cennejšie ako súrodenca svojej dcére dať nemôžeš. Samozrejme, nikto ti nedá záruku, že si budú super rozumieť, no je tu veľká pravdepodobnosť, krv nie je voda 🙂 A čím menší vekový rozdiel, tým je tá pravdepodobnosť väčšia. Napr. ja som piate dieťa, keď som sa narodila, najstaršia sestra mala 13, najmladšia skoro 7 rokov. Vzťahy máme pekné, no nikdy mi to neboli parťáci, skôr autority. Vyrastala som prakticky ako jedináčik pri dospelákoch.
Medzi mojimi dcérkami je rozdiel 2 r 3 m. Boje o hračky a prejavy žiarlivosti sú u nás na dennom poriadku, no ináč sa veľmi ľúbia, dokonca aj v spánku 🙂

alk05
7. aug 2015

@eeffka ja som sa nevyspala rok a preco by si ma niekam kopla?? Je to o tom ako si dieta naucis a teda problem rodicov....