Druhé dieťa - dodajte mi odvahu

tinqua
6. aug 2015

Ahojte žienky, už si tu frčím nejakú dobu, možno som niekomu aj poradila alebo aspoň pobavila 🙂 Všetko si zvyknem riešiť sama, nezakladám tému pri každom probléme a pod., ale toto je niečo do čoho ma musíte dokopať...viem, že chcem druhé dieťa, viem že ak chcem aby bol medzi deťmi presne dvojročný rozdiel musím sa do toho pustiť, ale problém je ten, že sa toho bojím ako čert kríža...ja som vo svojej podstate človek čo bars veľa vecí nerieši a áno som aj pohodlná, bojím sa, že pri dvoch deťoch prídem o samú seba, sakra sebectvo, ale ja si ozaj rada dám deco vína večer s mužom a som rada, že už moje ročné dieťa vtedy spí a môžem byť aj manželka a sexi ženská (aspoň sa tak občas cítim)...takže k veci, mám zoznam proti: 1. dve deti tak ľahko na deň alebo víkend k starým rodičom neupracem, 2. znova sa zväčším o tri čísla a boh mi je svedkom, že dole to ide strašne ťažko, 3. po prvom cisárskom ma doteraz bolí jazva, ako to bude keď mi do toho seknú druhý krát?, 4. začínam po troške podnikať, zvládnem to aj s dvoma deťmi? 5. dcérka je náročná, do 10. mesiacov nespala dlhšie ako hodinu, čo ak bude také aj druhé, to sa zbláznim. ....no takže moje proti sa delí na sebecké a existenčné problémy ....a teraz keby ste mi vy napísali, prečo je úžasné mať deti takto po sebe, šťuchnúť ma dopredu, môjmu mužovi je to vlastne jedno, keď mu poviem poď na vec s radosťou šprcku zahodí meter od seba....ja vám budem strašne vďačná, keby mám kopu kamarátok nedám ani toto sem, ale mám všeho všudy zo päť z toho dve chcú ostať pri jednom a tri deti vôbec nemajú....ďakujem 🙂

eeffka
7. aug 2015

@alk05 🙂 ano iste, bud vdacna za rok, takym múdrych som mala celu rodinu, celkom dobre tomu nerozumiem ako mam , teda mala som naucit dieta ktore je mile uplna pohoda a ideal z casopisu aby mi v noci ked zaspala nezacala vrestat do amoku kym sme ju nezobudili... lepsiu noc 1x, ked bolo po oslave napr aj 3x... dat jej diazepan? Skusila som aj to...

zuzkanik
7. aug 2015

@tinqua nebudem prehovárať, ani odhovárať, napíšam moju skúsenosť. Mám dve dcéry - staršia 12, mladšia 5 rokov. Z môjho pohľadu je vekový rozdiel super, ale možno aj preto, že moje baby sa veeeeľmi ľúbia a rozumejú si aj napriek 7-mim rokov. Zabavia sa spolu.
Výhody:
1. Keď staršia išla do školy, bola som na materskej a mohla som s ňou v pohode robiť úlohy a vodiť ju na krúžky,
2. Teraz ich môžem nechať aj samé, lebo staršia je zodpovedná a mladšiu v pohode ustráži, zoberie zo škôlky, cez víkend vstane a pripraví raňajky aj pre ňu, my si môžeme pospať.
3. Staršia bola už samostatná (hygiena, obliekanie, jedenie), mala som priestor venovať sa malej.
4. Keď staršia odíde o tri roky na intrák, budeme mať doma ešte potešenie a nebude nás bolieť srdce. 🙂 A keď odíde na itrák mladšia, pár rokov si oddýchneme a budeme sa tešiť z vnúčat od staršej. 🙂

Nevýhody:
1. Pri staršej som bola zvyknutá, že už je samostatná, nemusela som v noci vstávať ani nič závažné riešiť, mala som už ten tzv. pokoj a keď sa narodila mladšia, prechádzala som si všetkým odznova (aj som sa veru znova všetko učila). Aj som si poriadne nadávala, či mi toto bolo treba.
2. Veci, ktoré som po staršej žgrlila, mladšia nechce nosiť, lebo už vyšli z módy (áno, aj toto chápu 5-ročné dievčatá)

V mojom okolí je veľa mamičiek, ktoré mali deti po sebe. Zvládajú to v pohode a malý vekový rozdiel si chvália, ale na moju povahu by to nebolo. Svoje deti milujem, ale potrebujem aj čas pre seba. Keby som mala deti s malým vekovým rozdielom, prišla by som určite o rozum a psychické zdravie. 🙂 Čiže všetko závisí od povahy mamičky a jej pripravenosti na druhé dieťatko. Ak váhaš, radšej ešte počkajte a vytešujte sa z prvého dieťatka, čo najdlhšie.

zuzkanik
7. aug 2015

@eeffka akoby som čítala o nás. 🙂 súhlas

silvike
7. aug 2015

@tinqua
Niekto prilis vela spekuluje,uvazuje, kalkuluje az prekalkuluje. My sme druhe sice chceli, no nejako sme to extra neplanovali a uz vobec nie 8 mesiacov po 1. porode. To som otehotnela. Medzi starsou a mladsim je 1r. aj 5 mes. no a ....az teraz vidim, ake by to bolo smutne, keby ze mam len jedneho z nich. Resp. keby ze ma jedneho uz vekovo niekde inde. To jednoducho rodic nevymysli a surodenca (vekovo blizkeho) nenahradi. Ked vidim ako sa tie moje kuriatka vedia blaznit, jasit, hrat, ucit, hadat, riesit spory len kukam jak puk 🙂 Proste to sa da len zazit. Nieco uzasne !!! Samozrejme aj narocne na nervy, psychiku, organizaciu casu a pod. Materstvo je OBETA 🙂 Kto chce nech ide do toho. Kto je zamerany na seba, nech do toho nejde. Ale vlastne, ako to tu uz jedna mamicka spominala, ked ma viac takych vekovo podobnych deti, tak tie si naozaj casto vystacia aj same. A to nie je o tom, ze by sa im rodic nechcel venovat ale oni to tak chcu same. Ja to uz vidim na tych svojich dvoch. Posielaju ma do kuchyne umyvat riad a oni sa privru v izbe a kuju pikle, alebo sa aj pekne hraju alebo sa salia a proste maju zabavu aku chcu. Ja proste jednoznacne maly vekovy rozdiel odporucam. Ale hlavne vzhladom na DETI. Je to proste vyhoda hlavne pre deticky.

michaela1711
7. aug 2015

Aj ja som mala podobné obavy ale jednoducho som do toho išla a poznám aj ženu čo mala aj oby dva cisárske a zvladla to. Ja som mala naštastie obydva prirodzené ale neni nad to ten pocit mať dieta v náručí. Druhý pôrod som už omnoho lepšie zvládla ako ten prvý. A tá starostlivosť to je aj o tom ako si dvaja pomáhajú určite je to lahšie keď pomáha aj muž. Zatiaľ si to neviem predstaviť keby som ho nemala. Ale určite sa dá keď človek chce. Ja som napríklad z rodiny kde súrodenci boli každý až po 5 tich rokoch. A mne sa zase páči keď sú deti po sebe náš Dominik a Timotej majú od seba rozdiel skoro 3 roky a mne to takto vyhovuje a aj oni sa budú môcť zahrať lepšie a ani tak nevídeš s cviku. Ja som sa tak bála aj tešila a teraz sa len teším áno sú to starosti ale dá sa nájsť aj chvýla na oddych. Dokonca aj starší Dominik je trošku náročnejšie dieťa a dá sa to zvládať. On máva zase zúrivé záchvaty všetko háde okolo, hádže sa o zem bucha si hlavu ale svojho brata má rád ani nanho nežiarli všetko sa urovnalo a zvykli sme si. 🙂

tamdia
7. aug 2015

@lukukuk si ešte mladučká, tak je to v pohode 🙂 Myslím si, že každý to má zariadiť tak ako to cíti, vtedy to dopadne asi najlepšie 🙂 Držím palce vo všetkom.

daxino
7. aug 2015

@michaela1711 úplne akoby som čítala o našej rodinke,aj s takým starším bračekom. A tiež by som nemenila! Som šťastná že ich mám! 🙂

tamdia
7. aug 2015

@alk05 no nehnevaj sa, my všetky tu riešime bábätká prípadne dieťatká a veci okolo nich a ty asi máš doma "len" decká...nechápem prečo musím nájsť v každej diskusii, ktorá ma zaujme aj nejakú frustrovanú ženu, ktorá sa vyžíva v tom, že rýpe do iných???? Má to nejaký význam? Napíš svoj názor, ale pekne a inteligentne a my ostatné si to radi prečítame ale láskavo nerýp a nebuď arogantná! Ak sa ti téma resp. jej obsah, ktorú zakladateľka načrtla nepáči tak ju jednoducho preskoč a hotovo!

tamdia
7. aug 2015

@zuzkanik Veľmi pekne napísané 🙂 Som rada, že je nás tu viacej, čo máme rovnaké povahy a aj životné príbehy 🙂
Človeka to poteší.

lilke
7. aug 2015

my sme mali so sestrou 5-rocny rozdiel, a mali sme sa sice rady, ale cestu k sebe sme si nasli, az ked sestra presla najburlivejsou pubertou. preto som chcela mat medzi detmi mensi vekovy rozdiel. mame 16 mesiacov. planovanych. prvy rok bol tazky, kazde dietko iny rytmus. ale kazdy rok potom len lepsie a lepsie. prehraju sa, vzajomne sa ucia, vela veci z ich danosti sa naucia vzajomne, tahaju sa.samozrejme, i obcasna rivalita je... a ja mam na seba, prip. na ine viac casu. jednemu dietatu sa musis viac venovat, pokial nie je introvert a nevie si vypytat tvoju spolocnost. aj moji rodicia bez problemov idu k nam alebo vezmu moje deti aj na tyzden-dva, ale od sestry (ma 3 deti vzdy po 3,5 roku) vzdy iba jedno, prave preto, ze kazde je kdesi uplne inde.

bosoriak
7. aug 2015

@tinqua Neexistuje idealny vekovy rozdiel. Tvoja pohodlnost mozno utrpi, ale len velmi kratkodobo. Mam pocit, ze pri dvoch detoch mam viac casu na seba, nez ked bolo jedno. Pochopitelne, vecer odkedy sa dalo, maju tvrdy rezim, o pol osmej najneskor v posteli a takto to funguje odkedy mala starsia 3 roky. Tomuto sme vzdy prisposobovali aj denny spanok. Svinstvo, ja viem, ale som presvedcena, ze kazdy rodic by mal byt trochu sebec od urciteho veku dietata. Decka pospia a my mame s manzelom cas na seba. Aj na to byt sexi, aj sa porozpravat, aj si film pozriet, knihu precitat... Pri prvej som mala pocit, ze absolutne nic nestiham, bordel doma, ja nevyspata. Pri dvoch mi to islo omnoho lepsie. Nehovorim o sucasnom obdobi, ked su baby na ihrisku vonku a ja tam s nimi hodinu sedim a citam si knihu, ony uz sa vyhraju.
U mna je to zas naopak, ak by som si mala vybrat, nasekam si decka rovno po sebe, nech si ten zaberak prveho roka vycerpam co najskor, potom uz je to tazka pohoda.
Co sa tyka obavy o upratanie dvoch deti, je to to iste, co jedno. Schudnutie je tazke, ale ide to. S pribudajucim vekom tazsie, ale ide. Podnikanie, oj to neviem. Ono to hrozne zalezi od toho, ake to druhe dieta bude a tu nikto nedrzi kristalovu gulu. Risk je to vzdy. A ano, ukrojis si z vlastnej pohodlnosti, ale dieta je dar pre vsetkych. Najma pre starsieho surodenca.
Drzim palce pre spravne rozhodnutie.

stepanka274
8. aug 2015

@elizita bol to mudr.cupanik,bolo to pred 16 timi rokmi v bratislave na partizanskej, u kocha, dokonca ma nikto neupozornil ze nemamotehotniet tak rychlo, len porodne vahy mojich deticiek boli cca 2660g, ale v termine

lauricka
8. aug 2015

@tinqua a kde je zoznam pre? Robi sa zoznam pre a proti a potom sa porovna, co prevazuje. Takto mam pocit, ze to dieta skor nechces, ako chces. Ak to tak je, nerob si nasilie, nie je povinnostou mat dve deti. Vlastne ani jedno 😀

maminuska
8. aug 2015

Ja keď niekomu poviem že čím viac detí tým menej starosti s nimi , tak sa niektorí na mňa pozerajú ako na blázna. Začínala som skoro a končím neskoro , porodila som 4 deti . Teraz majú 20,16 a 5,5 a 17 mesiacov. Ak sa na to tak pozriete rodila som do 30 a potom do 40 ( posledné v 39 ) . Dnes ak by som mala mať repete , tak by som rada odrodila do 30 tky, odkladanie rodičovstva na vek po 35 by som dnes nikomu neodporúčala .
Momentálne mám 3 malé deti 20 ročná dcéra mentálne postihnutá tak na úrovni 7 ročného dieťata, 5,5 ročné dieťa a 17 ročné slnko , ktorému idú zuby . Brala by som takýto reál do 30 tky.

spuntikmathiasko
8. aug 2015

@tinqua Moje prve dieta prespalo noc ked malo 2,5 roka a to nie, ze od vtedy spalo kazdu noc, ale bude mat 4 a vcera v noci 4 krat plakal asi tolko k tomu, ze ti dieta do 10m nespalo. Moj bol 8-10M hore kazdch 30 minut alebo sme sa od 2 do 5 hravali v obyvacke trvalo to cca do 1,5 roka to hranie, nieskor uz len caste nocne budenie do 2,5r. Kvoli tomu som o 2 dietati nechcela ani pocut, nakoniec som prekonala potrat a denno denne som si vycitala, preco som druhe nechcela skor, teraz mame uz vdaka bohu 8M dcerku - spava, ale zase vo svojich 8M nezje nic len MM. Klud s muzom - neviem co znamena, vacsinou nabieha o 21:00 vecer kedy mrtvi vacsinou padame a nevladzeme sa rozpravat. Cely den je jeden velikansky kolotoc, ktory sa kruti neskutocne rychlo, ale prave tera napr. pijem decko vina 🙂 Od deti sa nedostanem nikde a este nikdy nebolo ziadne z mojich deti na noc prec ani na den. ALE KED SA NA MNA USMEJU A VIDIM AKY SU STASTNY KED SA SPOLU KUPU VO VANI (SAMOZREJME MALY JEJ ROBI ZLE, ALE TO K TOMU PATRI) V ZIVOTE NIKDY BY SOM NEMENILA ZA NIC. Ani za 1hodinu denne pre seba, ani za sexi postavu, (decko vina stiham aj teraz), ani za film v telke - mimochodm vcera sme nejakym zazrakom asi po 2 rokoch s muzom pozerali film 🙂. Myslim, ze nam aj malinkemu sme dali ten najkrasi dar a tym je nasa mala. A najvacsie pozitivum je, ze druhe babo som si konecne vychutnala - pri prvom som bola este "hlupa prvorodicka".

s_mt
8. aug 2015

Je to narocne,niekedy vravim,ze skoncim na psychiatrii,ale keby sa mam rozhodnut znova,tak idem do toho ;) Jedno dieta je nuda,pri druhom si zena povie,ze co mala na praci,ked bolo len jedno dieta ;))) Ak chces cas pre seba,pri dalsom dietati ho urcite mat nebudes. A mozu to byt aj dvojicky ;)))

jankastubka
8. aug 2015

Nechce sa mi citat vsetky rady, ja este 2 deti nemam, ale chcela by som, a tiez som sa bala, ci to zvladnem a podobne. A zial tym som si to cele asi pokazila... a zial nedari sa nam ta, ako by sme chceli. Takze dnes sa uz nebojim ako to zvladnem, ale mam strach ci vobec, budem mat co zvladat.
No a rada k veci: deti sa medzi sebou zahraju, starsie pomoze s mladsim (samozrejme neskor), po prvom mam kopec veci, netreba nic kupovat. Ja som to chcela stihnut jednym supom aj preto, aby so nemusela zazivat 2 krat ten stres davat dieta do skolky a nasledne zosuladenie s pracou. Takto by uz jedno dieta bolo pomerne samostatne a na druhe uz budem vediet ako na to. V neposoednom rade teraz sme uz zvyknuti aj na znizeni rozpocet, mame to dobre nastavene... keby som sa opat vratila do prace vela krat sa stane ze sa to odkkada a odkkada, lebo nikdy neni ten spravny, ze az naozaj ani nepride.
A este ma napadlo, cim neskor mw clovek deti, tym menej vladze a viac sa o ne boji. Ked budu deti v puberte, menej ich budeme chapat, bude medzi nami velky vekovy rozdiel, ktory nie vzdy robi robotu. No a aby som este vobec vladala tancovat na stuzkovej deti a dozila sa vnucat.

dollynkaa
8. aug 2015

@tinqua toto co si napisala akoby si mi to z ust vybrala ;)

matricia
8. aug 2015

@miku1 ja mám dve septembrové🙂

tamdia
9. aug 2015

@jankastubka Ten posledný odstavec čo si napísala neskutočne veľkáááá PRAVDA. Aj keď mám medzi detičkami skoro 10 rokov a druhé som rodila už keď som mala bližšie k 37 ako k 36 🙂 absolútne súhlasím. Všetko to čo si napísala ako keby si mi z úst vybrala. Toto z môjho dlhého príspevku aj chýba 🙂
Ale keď má človek v sebe pochybnosti, či zvládne duo materstvo s pomerne krátkym odstupom, takéto úvahy ho možno nenapadnú.
Aj keď 100% zdielam tvoj názor, vidíš ani ja som sa neodhodlala na to druhé skôr ☹
Najlepšie je asi začať rodiť tak po 20-ke, no ale dnešná mládež vo väčšine na rodičovstvo v takom mladom veku ešte absolútne nie je pripravená...

alk05
9. aug 2015

@eeffka skusila si dat diazepan?

alk05
9. aug 2015

@tamdia a ja som ti pisala nieco?? Co rypes? Mas kramy?

alk05
9. aug 2015

@tamdia a ano u nas hovorime decko a decka....co ti vadi?? A co sa do mna staras vlastne?? Mam ti ja vynadat za to ze ty pouzivas slovo babatko? A ze si preto zakomplexovana?? Boze keby sprostost kvitla....ach !!!!

jankastubka
9. aug 2015

@tamdia hej no ved ja uz tiez mam cez 30 hee hee 😀
Clovek chce vsetko zladit, ja napr. som sa neodvazila ist na matersku skor ako sme mali vyriesene byvanie a vedeli, ze to financne zvladneme a to som zial skor nestihla.

flavia1
9. aug 2015

@tinqua tak Tvoj príspevok ako by bol môj pred pár mesiacmi, nakoľko som už v druhej polovici tehotenstva 🙂 S tým rozdielom, že som malú rodila prirodzene veľmi rýchlo a pohodovo... No u nás to bolo tak, že ja som predala aj kočík, vajíčko, že druhé dieťa v žiadnom prípade... potom zrazu, že áno, potom že nie a nakoniec keď aj manžel naozaj chcel, tak som povedala, že dobre... ale presne som tej povahy ako Ty.... snažím sa byť dobrá mama, myslím, že aj som, ale musím povedať, že sa mám rada, mám rada svoj pokoj, pohodu a trochu voľnosti.... myšlienky boli rovnaké, teraz sa ľahko "zbavíme" malej, keď potrebujeme ísť nakúpiť, pri druhom to už bude ťažšie, ALE..... teraz Ti napíšem, prečo som sa rozhodla ísť do toho... teším sa na to, že obe deti vyrastú a skôr budem mať čas pre seba, skôr sa ráno a v noci vyspím, skôr budú väčšie samostatnejšie a my s manželom budeme mať voľnejšie...... takto by Ťa to pochytilo o pár rokov a zase to isté, Ty budeš staršia budeš menej zvládať atď. Takže pekne do toho, veď ono sa to aj tak podarí, keď sa to podariť má..... a ešte k tehotenstvu, v druhom mesiaci to bolo pre mňa veľmi psychicky náročne, pretože sa sa toho veľmi zľakla a videla som všetko katastroficky, no teraz sa neskutočne teším na druhé bábo 🙂 ovládali ma hormóny.... A ešte niečo, Tvoje prvé dieťatko Ti bude vďačné, že ste jej dali súrodencia, s ktorým si bude v dospelosti určite lepšie rozumieť, čím bude menší vekový rozdiel... 🙂

moncicatko
9. aug 2015

@durianka1973 presne ako pises 🙂 tiez som vo svungu,niekedy si myslim,ze keby som tu aj 10 deti mala,tak to je to iste 🙂 u nas momentalne nejdu financie,tak musime pockat,hadam sa este podari 🙂

tamdia
9. aug 2015

@alk05 Jojoj no tak prepáč, ale na takúto "inteligentnú" "MATKU" ja proste nemám. Si najmúdrejšia z náš všetkých, tebe ťažko niečo vysvetlovať. Tu ani diazepam nepomôže 😀

tamdia
9. aug 2015

@alk05 a neboj moja, už sa do teba nebudem starať 😀

peneloppe
9. aug 2015

@tinqua

My mame dve deti, dvojrocny rozdiel, obaja chalani. Prvy planovany, druhy neplanovany ale ako dobre, inak by som mozno tiez riesila tvoju dilemu. 😀
Tiez sekcia, aj prva aj druha. Uplne v pohode obidve.
Dalo sa to aj zvladnut v pohode. Ale viem co myslis, je to tazsie, menej casu na seba, mensia sanca "zbavit" sa dvoch deti a odniest ich k starym rodicom 😀 Ja som toto neriesila, my sme si stale pomahali sami, stari rodicia daleko, obidve strany.

Najvacsia vyhoda je ze deti maju stale kamaratov, maju jeden druheho. Ked ideme na vylet, na dovolenku, nemusim sa obavat co budu robit, stale sa zabavia spolu. Aj ked v poslednej dobe sa zacali dost bit a hadat, no co uz,, 2 odlisne osobnosti ale verim ze tu vzdy budu jeden pre druheho. Velmi sa maju radi a jeden bez druheho by neboli. Je to super pocit. 😵

cailinevelyn
9. aug 2015

@eeffka
a ze mal este aj paradoxny ucinok? poznam deticky, ktore teda po diazepame mali opacny efekt a vystrajali este viac

@alk05 nehodnot kym si neobujes topanky toho druheho