Dvojročná dcéra všetko odmieta

25. nov 2020

Zeny,dievcata prosim pomoc 🙏🙏dcerka ma 2 roky a 2 mesiace a posledne 2 mesiace je to s nou veeelmi tazke. Odmieta jest,a ked uz aj daco ze ideme jest tak spusti neskutocny plac,riadna hysteria. Musim do nej nasilu aspon 2 lyzicky natlacit aby zacala jest. Keby ze jej nedam cely den tak nebude jest nic,resp.ona si oyta i a jogurtik a kinder vajco 🤷🤷🤷nemozeme sa ku nej ani ozvat lebo hned neskutocny rev,nedajboze prepnem nejaku rozpravku chyti hysak neskutocny,chce pozerat na youtube tak jej zapnem ale ked nejde ta ktoru v tu chvilu chce tak opat neskutocny rev hysteria a neda sa ani ukludnit....uz fakt nevieme co s nou robit,sme zufali s manzelom. Nastala u nas zmena,narodil sa nam syncek ale ma mesiac a ona to uz skor zacala robit. Inak je sikovna,vie abecedu,vie pocotat do desat vie farby a krasne rozprava....

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sense
25. nov 2020

Tak nedať jogurtik ani kindervajco a do jedla nenúti, ponúknuť a nenúti... Ak bude hladná a zisti ze nič iné nevyduoe naje sa toho co dostane.... Youtube nepotrebuje a hysakmi si vynucuhe to co chce a snaží sa posunúť hranice.... Moja keď chytila hysak ôk tak nemala nič... Veľmi rýchlo pochopila ze tadiaľ cesta nevedia... A hlavne vydržať... A nepolavit...

autor
25. nov 2020

@sense to mi je jasne,ja jej ten jogurt ani vajco nedam a moze sa aj na hlavu postavit ked sa takto sprava. Ked sa jej nepaci co jej pustim tak isto vypinam telku a hotovo...3 krat upozornim a vypinam. Lenze ona to robi stale aj ked ja dodrzim to co som povedala ze vypnem tv a pod. Ako tomu predchadzat? A s tym jedenim? To ju nechat hladnu?
Alebo jej poviem ze neskac,nerob to a hento aby si si neublizila,hned rev ako pavian. Vzdy ked nieco poviem ako negativne tak konec sveta

simsalabim
25. nov 2020

Ja som sa mnohym hysakom vyhla tak, ze som dala dietatu na vyber. Modre tricko alebo cervene? Jablcko akebo banan? Najprv na ihrisko a potom do obchodu alebo naopak? Samozrejme, v naozaj podstatnych veciach nie, ale v inych dom im dala pocitit, ze aj ich nazor je dolezity.
PS Ak vynecha obed, nic sa jej nestane 😉

sense
25. nov 2020

Áno nechaj hladinu možno bude trucovat pri raňajkách, obede a večeri ale potom sa naje len vydržať... Dôležité je aby mala tekutiny,... Moja keď začala robiť scény doma musela do izby sa ukludnit potom sme sa mohli o tom porozprávať,... Hysak na ihrisku okamžitý návrat domov... Ak je poľavis hysaky sa budú stupňovať lebo si bude pamätať že minule tak dostala co chcela, máš dieťa v období vzdoru.... Treba len včela trpezlivosti, nervov a vytrvalosti...
Ako píše @simsalabim boli veci kde mala možnosť výberu a veci kde jednoducho musela posluchnut a mohla sa aj o zem hodit

autor
25. nov 2020

@sense no a tu je problem ze odmieta aj tekutiny ☹️

sense
25. nov 2020

Ak odmieta aj NG ekutiny tak to dobre nie je... Odmieta všetky alebo niektoré,? To musí mať problém aj s cikanim teda hustý moc... Ak odmieta všetky tekutiny tak to by som riešila s pediatrom kvôli dehydratacii

autor
25. nov 2020

@sense nie vsetko nie. Problem ma odkedy som bola v porodnici a muz jej robil taky sladky caj ze az 😁😁 odvtedy chce len ten caj a cistu vodu alebo normalny caj nechce...tiez jej musim 300x nukat a hovorit nech sa napije a hned rev plac vreskot....ona fakt place za vsetko komplet. Je pravda ze cika tak pomenej,ale husty moc nema.idem zajtra na poradnu so synom tak sa dr opytam aj na toto

lucilaines
25. nov 2020

Mam uplne presne rovnako stareho syna a robi v poslednej dobe to iste. Hysak za vsetko, naposledy za to, ze rozok, ktory pytal jest, som zlomila napoly a taky nechcel, hodil ho po mne. S rozpravkou to iste, ked nejde presne ta, co chce on hysak. Ked mu obleciem ine tricko ako zrovna chce on, hysak. Akoze leze mi to na nervy, ale snazim sa to ignorovat a verim, ze to prejde. Vo veciach, co nie su take podstatne ako napriklad ze chce zelene tricko a nie cervene poviem ok a dam mu ho, nech tomu predidem. Vo veciach s ktorymi nic nespravim, akoze zlomeny rozok uz neopravim, ho necham nech sa vyhysterci a ked sa ukludni, tak sa mu to vklude snazim vysvetlit, ze proste tak to je a bude. Chvalabohu to zatial nerobi na verejnosti, len doma. Ale teda cirkusy riadne, ked ho to chyti.

dzulik_
25. nov 2020

Moja je o 2 mesiace staršia od tvojej a robí to isté. U nás zaberá zavrieť do svojej izbičky, kým sa ukľudní a potom príde za mnou. Už ide aj sama, keď jej poviem, aby sa šla ukľudniť. S jedlom vymýšľa tiež, ale s tým nepochodí, ak nechce jesť sama, tak ju nakŕmim, proste jej poviem, že jesť musí, aspoň 5 lyžičiek a hotovo. Ale hysači tiež za hlúposti, ani nehovorím aká som spotená, keď ideme von. 3x si zmyslí inú bundu, inú čapicu, iné rúško, no nervy 🤣 a keď sa zlostí vonku, tak smola a ideme domov. Rozprávky nepozerá, ale púšťam jej pesničky na youtube, to tiež rev, ak ide nejaká, ktorú nechce, tak jej to vypnem, ak si normálne nevypýta inú.
Asi sa len obrniť trpezlivosťou a snáď ich to čím skôr prejde 😉👍🏻

kristina2015
25. nov 2020

Ja som vymýšľala do google som dala napr dieťa s prelepenými okom a ukázala som ,vidíš nenosil okuliare ,má červené očká - keď sme mali boj s okuliarmi.Keď sa zasa odmietalo jedlo opäť google nepapal chlebík,zeleninku ,ovocie a chudáčik je chorucky. Pozri aký je smutný ,bledý. Inak cez zimné mesiace dávam probiotiká Gaja dobrá vec toto,dieťa sa pekne rozpapa ,už druhým rokom. Na leto nedávam . Dokrmujem - to ma už 5 inak by to bola slabota s váhou . Vseliake aktivity ale jedlo posledné 🤷

kristina2015
25. nov 2020

Ale za to papa vsetko ci polievky ,druhé ,chlebík ovocie ,jogurty ,syry,maso ...menej ale zasa všetko . Pekne ráno chleba nech je chlebom,obed nech je obedom a večera nech je večerou. Ja som bola v tomto nekompromisna ,poplakalo sa podupalo,vysvetlilo sa a zvládlo sa .

kristina2015
25. nov 2020

V škôlke Kinder vajcia na raňajky nemajú ,už teraz pritvrd ,lebo budú problémy . Ja ti to napíšem na rovinu.

yanni
25. nov 2020

Odkial pozna kindervajce, youtube? Moja najmladsia ma o mesiac 2 roky a nerobi sceny, lebo to jednoducho nepozna. Co sa jedenia tyka, daj jej na stol ale nenut. U nas ranajky tak pomenej ale na obed sa napuka a vecera je tiez len tak pomenej. Medzitym ked sme von tak nic a ked sme doma tak nejake to jablko. Daj jej na ranajky ten jogurt. ved jogurt chce, ok. AAAAAALE len biely bez nicoho. Youtube je pokazeny, telku ako zapina? Zober ovladace a hotovo. Musis přitvrdit lebo sa to moze zvrhnut a este novorodenec k tomu. Bude ti onedlho skakat po hlave a ty rezignujes.

autor
25. nov 2020

@yanni no kindervajco pozna od babky jednej aj druhej,uz som zakazala ale pochopila iba moja mama,svokra nie. A to aj napriek tomu ze ked zje to vajco tak sa nemoze vykakat,ani tento argument neobstal asi musim byt aj na nu prisnejsia. Youtube spoznala u svagrovych deti,oni pozeraju v detskej ale im je jedno co ide,ci tak pesnicka alebo taka,hlavne aby daco hralo,oni neriesia. A vyzaduje si to aj doma. Ja jej pustim,potancujeme,pospievame vsetko super ale ked pride nejaka co nechce(ale pred par dnami ju chcela) tak koniec sveta,zo zaciatku sa aj hadzala o zem ale to ju preslo chvalabohu,potom sa bila do hlavy sama a to preslo uz tiez a teraz ma zas vreskot. Tak niekedy uz aj teraz nevladzeme

banyka
25. nov 2020

@lucilaines skoro ako by som o mojej čítala, tiež ju nechávam nech si reve. Nerobi to stále, ale dosť často na to aby mi to liezlo na nervy. Dúfam že to prejde, lebo je občas keď ma horší deň, vycerpavajuce.

basska_b
25. nov 2020

Skús jej pozitívne hovoriť, napríklad skáčeme na trampolíne, beháme vonku... a koľko mesiacov ma bratček? To podľa mňa súvisí trošku... vynucuje si pozornosť. Venuj jej, keď bratček spí, 200% svojej pozornosti, aspoň pár dní, týždňov. Ona si uvedomí že všetko je ok, že nie je na druhej koľaji a uvedomí sa

iiika
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
selest
25. nov 2020

Mam syna zhruba v tom veku a to iste mame. Prva lyzica vzdy nasilu inak ani neochutna. Potom zisti ze fajn a papa. Skusala som aj to ze nedam nech si uvedomi ze bude hladny. Bol hladny a cirkusoval cele doobedu ale uz potom ani desiatu a ani polievku nechcel co bol tak vynervovany. Cize este horsie. A reve za vsetko. Vypije vodu, reve ze uz neni. Nervaci s flasou. Vezmem mu ju, samozrejme pekne mu vysvetlim ze mu ju doplnim, reve ze je tam voda😂 vylejem, reve ze tam neni😂
Dnes hodinu reval lebo som odkrojila z mrkvy, chcela som ho zapojit do varenia😀o tom co robi ked ho prebalujem alebo obliekam ani nehovorim. Tiez cakame druhe, uz teraz sa tesim na tie cirkusy.

elizabet173
25. nov 2020

@selest deti v tomto veku majú problém zvládnuť svoje emócie, ich nervová sústava sa vyvíja. Prejde to, treba sa tým utešovať a netreba tomu venovať príliš veľkú pozornosť. Reve, že si odkrojila z mrkvy? Nech reve, zaoberať sa niečím iným, je zbytočné vysvetľovať, dieťa veľmi dobre vie, že sa tá mrkva už nespojí, ale reve preto, lebo to chcel urobiť sám, alebo inak. Treba ho nechať, zaoberať sa niečím iným, ak je zabezpečené, že sa mu nič nemôže stať, ísť do inej miestnosti a zaoberať s niečím - vybrať veci z pračky, utierať prach. Po čase si uvedomí, že plačom nič nezíska, ale chvíľu po potrvá.

janah111
26. nov 2020

Ahoj,
mne pomohlo homeopatikum lycopodium clavatum 5CH riedenie 2.krat za den. Das rozpustit do troska vody 5.guliciek to mas, ako jednu tabletku. Poradene som to mala od homeopatky.

vanilka83
26. nov 2020

@viestta perfektne napisane úplne suhlasim a treba si stat za svojim urcite nepolavit ona len skusa kolko rodicia vydrzia 😁 obdobie vzdoru u nas tiez prepuklo na plno prave od 2 rokov a teda drzalo ho to skoro rok uz je to omnoho lepšie držím palce 👏 a pevne nervy a druhy surodenec isto treba prejavovat teraz lasku omnoho viac ako pred tym aby si bola ista ze príchodom maleho babatka sa nic nemeni aj my mame teraz rocne babo a keď sa mojkam s nim vzdy zoberiem potom do narucia aj 4 rocneho aby videl ze ich lubim rovnako ci je poslusny alebo nie

alby2014
26. nov 2020

Cista klasika, vola sa to obdobie vzdoru, plu sa jej narodil brat. Pravidla a trvat na nich. ma rada jogurt na ranajky, nech ma..moji maju 5 a 3,5 a jogurt na ranajky roky, inak sa je, co je na stole, ziadne nasilu s kludom, chces nechces, vezmem a bude dalsi chod a ziadne debiliny medzi tym. Pitie dam caj normalny, chces, nechces...ved sa napijes. neumre neboj. Urci si, co su priority, co budes s nimi bojovat a co su veci, co ti za boj a ten rev nestoja. Moji maju telku rano rozpravky, potom sa vypina a potom rozpravku na vecernicek, ved ty mas ovladac, ty si clovek, co rozhoduje a urcuje pravidla. Ano je ano, nie je nie. A proste sa zmierit s tym, ze deti maju hysaky z nasho pohladu za blbosti, ale pre nich su to dolezite veci. V hysaku nema zmysel vysvetlovat, dat po zadku je uplne hlupost, nezatvaram do izby ( skusala som u starsieho, ale bola to chyba podla mna), prost epockam, kym to prejde a olen sa obcas pytala, ci chcu objat a bolo mi jedno ci hysterci v elektricke, alebo doma na gauci. ja mam skoro 38 a tiez ma obcas ovladne hnev a nervy, co taky 2 rocny potom. Inak odporucam znasobit pozornost a lasku, ma to tazke, jednak nou lomcuje hnev, co nevie ovladat, jednak novy bracek. Ona nie je zla, ci nepocuva, je to len vyvojova faza. prejde.

elementissa
26. nov 2020

Vieš, prišla do obdobia vzdoru, je to normálna vývinová etapa. Deti sa snažia prejaviť svoju autonómiu, nechcú byť zväzované pravidlami rodičov, tak sa búria a skúšajú, koľko im toho prejde. Je to dôležitý vývinový míľnik, lebo tak, ako teraz zvládaš jej hnev, hysaky, ako jej nastavíš hranice, tak sa bude v budúcnosti chovať k autoritám. Je veľmi dôležité neupustiť. Začína to vždy maličkými ustúpkami - hádže sa o zem a ty jej ako reakciu dáš sladkosť (lebo si napríklad vonku a nechceš, aby ti robila "hanbu" alebo už nevládzeš počúvať tie revy do nemoty). Pre ňu je to znamenie - aha, hodila som sa o zem, dostala som sladkosť /pozornosť /hračku /zapnutú telku. Deťom to rýchlo dôjde. Takže ak nabudúce povieš nie, tak sa hodí o zem, lebo to je cesta, ako dosiahnuť svoje. Deti sa učia, čo môžu a co nie a potom sa to neskôr pretavuje do toho, ako sa správajú k ostatným, k autoritám. V škole, na pracovisku....preto je veľmi dôležité nikdy neupustiť z hraníc, ktoré máš vymedzené. Hodí sa o zem? Trieska hračkami alebo vecami? Hneď jej ich berieš. Vresti lebo nejde tá rozprávka ktorú chce? Vypínaš PC/telku. Nechce jest? Nech sa páči, bude hladná. Keď nič iné nedostane, do ďalšieho jedla si rozmyslí.
Všetko treba robiť láskavo. Krik nepomáha, deti mu nerozumejú. Hodí sa o zem? Treba jej pokojne povedať, že hra práve skončila, lebo sa škaredo správa a ísť robiť niečo iné. Ak príde za tebou "mami, ja už budem dobrá", tak hlavne nevycitat a nevracat sa k tomu, v zmysle "a zrazu sa už nehadzes na zem?"... Skôr niečo v zmysle - dobre, už si kľudná, ešte sa zahráme. No keď sa zasa hodíš o zem, tak sa prestaneme hrať /zoberiem ti hračku /vypnem ti telku... Proste dieťa musí vedieť, že nejaké správanie vyvodzuje nejakú reakciu. Hodím sa o zem (neziadane spravanie), zoberú mi hračku. Spravíš to 3x a rýchlo si rozmyslí, či jej to stojí za to. Nenechat sa vytočiť. To dieťa tiež cíti a skúša, dokiaľ rodičovské nervy siahajú. Keď začneš zúriť, zasa len dosiahne svoj cieľ.
Ďalšia vec - mate bábätko. Doteraz bola stedobodom pozornosti, teraz je stredobodom pozornosti bábätko. Žiarli a nevie to prejaviť inak. Zapájaj ju do činnosti - napríklad pri kúpaní nech zoberie uterák pre bábätko, nech ti podá plienku a vynesie špinavú. Ak je dieťa na UM, nech ti donesie fľašku. Daj jej "na starosť" bábätko. Nech mu číta, ukazuje hračky a potom ju vždy pochváľ, ako sa k súrodencovi pekne správa, povedz jej, že bábätko ju má veľmi rado, že sa vie s nim krásne zahrať a ty zatiaľ môžeš robiť niečo iné - to jej dá pocit dôležitosti. Ze všetko, čo spraví pre bábo je dôležité a vy to oceňujete. Potom si nájdi čas, keď budeš len so staršou, keď bábo spí napríklad. Aby nemala pocit, že je niečo menej. Postupne sa to bude zlepšovať

alessia443
26. nov 2020

Syn mal podobne obdobie medzi 1,5-2,5 rokom. Vela veci som radsej z pamate vytesnila, ale aj teraz ked si na jiektore spomeniem,zaleje ma pot. Neskutocne vzdorovity, vkuse krical reval za vsetko, ja uz z neho na prasky... Jedlo dosliva nenavidel, uz len ked videl,ze idem varit,tak vrieskal,ze to jest nebude. Nikdy som ho vsak nenechala vyhladovat a vzdy som sa trpezlivo snazila donho nieco dostat. Jednak by mi to ako matke nedalo a jednak som vedela, ze by dokazal nejest tyzden.. Nedat mu jest bola pre neho v podstate odmena,lebo dosiahol vzdorom svoje... Takze trpezlivo vzdy aspon nieco som do neho dostala. Postupne cim bol starsi,tym to bolo lepsie. Teraz ma 4,5 a je to najuzasnejsie dieta pod slnkom. Mily, laskavy, citlivy...Ani s jedlom uz nemame ziadny problem... Tym chcem len povedat, ze vzdy je svetlo na konci tunela a treba dieta usmernovat ale zaroven mat aj ten nadhlad, ze to je obdobie, z ktoreho raz vyrastie. Drzim ti palce a zelam vela trpezlivosti.

kavaba
26. nov 2020

Ahojky, jasne ze kazdy riesi obdobie vzdoru svojim sposobom - ako vie, zvladne a da sa mu, ale ked je to take ako pises, skor ako hladat mudre rady na fore by bolo zrejme lepsie obratit sa na odbornika alebo prestudovat aspon nejaku literaturu. Viem, ze casu mame popri detoch malo, mne vsak ozaj pomohla kniha Moje vymodlene dieta ma privadza do zufalstva, ktora aj vysvetluje, preco sa deti takto ,trucovito, spravaju a clovek casto zisti, ze chyba nie je v dietati, ale v nasom videni toho co robi a v nasich reakciach, pricom hranice musia byt, ide len o sposob ich urcenia + treba nie len hovorit, co dieta nema robit, ale hlavne co ma robit namiesto toho. To je jeden priklad ale iste najdes viac tipov - hlavne ak chces, aby si mala s dcerou dobry vztah a nie len poslat do izby nech sa ,ukludni a porozmysla,. Ved ked raz dieta nema z fyziologickej stranky mozog vyzrety na zvladnutie takych situacii, ako by to asi malo urobit?! ...a dlhe pozeranie videi a pesniciek celkovo neodporucam. Je velmi zaujimave precitat si clanky o vplyve obrazoviek na male deti, a potom sa mozeme cudovat, ze je dnes tolko deti s adhd :( Pre 2 rocne dieta by mala byt max. hranica sledovania 2 hodiny tyzdenne. Kolko z nich to neprekroci? Drzim palce ;)

damiq
26. nov 2020

Ako keby si písala o mojom synovi stym rozdielom, že toto trvá už straaasasne dlho... moj syn je Najnespokojnejšie dieťa aké poznám 😀😀 keď ideme doprava reve, keď ideme doľava piští.. čiže zhrniem to piští za všetko🤦🏼‍♀️ Taktiež veľmi inteligentný.. má 2 roky 4 mesiace vie plynule rozprávať, vie všetky farby aj v angličtine, počítať, básnicky.. pred 2 týždňami som ho zobrala k detskej psyche lebo som si už začínala myslieť, že má nejaký problém, ale je úplne v poriadku.. vraj to raz prejde 😀😀 tak čakáme 🤦🏼‍♀️😀 u neho to vzdor ale nieje lebo on je nespokojne dieťa od narodenia.. podotýkam

stanislavicenka
26. nov 2020

Nastala pre nu nova situacia. A je vo veku sebauvedomenia sa, je to v poriadku. Len vy musite mat more trpezlivosti, a urcite ju neignorovat, ale byt pri nej. Ten prvy rok s dvomi detmi je velmi, velmi tazky. Nie kazdy den nude krasny

nela6
26. nov 2020

@sense preco nie jogurt? moja taka ista stara, jedava okrem ineho, 4 biele jogurty denne 🤷‍♂️

sense
26. nov 2020

@nela6 biely jogurt nie je zlý... Ale ty píšeš okrem iného túto dieťa okrem jogurtu (nevieme akého, predpokladám ze sa nejedná o biely) a čokoládky nezje nič a čaj len extrémne osladeny... Tak som to myslela ak má byť jogurt náhradou za každé iné plnohodnotné jedlo resp ak mne dieťa nezje normálnu plnohodnotnú stravu tak nedostane to co chce....