Facka 7 ročnej dcére

zuzulik27
10. nov 2014

ahojte mamicky. davate takym detom facky? ci len po zadku? v situacii extremneho mojho vytocenia sa jednoducho uz nezdrzim. teraz pred chvilou kopla brata do brucha lebo sa natahovali. neovladla som sa. ostatne moje decka da sa. no ta najstarsia 7rocna dcera ma vie tak nastvat, robi naschvaly, zle, papuluje, odvrava, mozem na nu s dobrym, mozem na nu so zlym - ma ma v päte, potom samozrejme ze uz na nu zjapem a niekedy aj ta facka. bude mat z toho nejaku traumu?

0silvia0
11. nov 2014

@levicat ja som tiež nikdy neskúsila drogy a nechodila po diskotékach a nevyvádzala som. A to som vo svojom živote nedostala jednu-jedinú facku ani po zadku. Možno ťa posunulo dopredu niečo úplne iné ako bitka... možno keby si doma nebola bitá by si bola ešte ďalej posunutá ako si teraz 🙂
Psychika človeka je zložitý proces, každý človek sa vyrovnáva s traumami po svojom. Rodič je dospelý a on má výchovu vo svojich rukách, tak by sa mal skutočne správať ako dospelý a vyspelý jedinec.

luvika
11. nov 2014

@zuzulik27 fakt si nerob starosti. Moja ked nastupila do 1.rocnika,zrazu bola uplne ina. Horsia. Pomohlo mi casto ju objimat a hovorit jej, ako ju velmi lubim, co by som si bez nej pocala,ako uzasne mi pomaha s bracekom a raz za cas (mesiac) som vzala len ju samu niekam na kolacik,do kina. Vela krat som povedala pred nou schvalne "Luky teraz pockaj ty,Vikinka tiez obcas musi cakat,ak ty cosi chces!".Vtedy sa citila,ze aj ona patri na to prve miesto. Postupne ustupil jej hnev a teraz je uzasna sestricka a nevadi jej,ak sa musi zahrat sama ;) a pre tu facku sa netrap, aj moja uz obcas schytala, aj ked sama som si potom poplakaka. Zivot sa tym nekonci.Aj deti musia obcas prepacit nam.

orlik4
11. nov 2014

@zuzulik27 ja len poviem k trestom tolko. mam len takmer 4rocneho, ale teda skus nieco ine. Zakaz pocitaca. alebo telky. alebo zavriet do izbicky, kym sa ukludni. moj uz vie, ze ked zacne vrieskat, tak ide do izbicky, a ja ho odtial beriem, az ked na mna nejaci. jasne, ze len v pripadoch, kedy jaci neopravnene a robi zlobu. ja vzdy, ked urobi nieco zle, sa ho vzdy spytam, co urobil zle, a az ked mi povie "bacol som Juliu" alebo "hodil hracku", tak mu dovolim pripojit sa zasa k nam do obyvacky alebo spolocnosti. vsetko ale s chladnou hlavou. a neopakujem mu stale, co urobil zle. ked sa ospravedlni, tak na to okamzite zabudneme a doma je pokoj. a vzdy dodrz, co si povedala. aj ked povies rano, ze vecer nebude rozpravka, tak to vecer tak urob. pustit rozpravku je jednoduchsie, ale nepustit ju a napr. citat si s dietatom je ovela prospesnejsie.
ja viem, ze 4 a 7 je riadny rozdiel, ale z mojej skusenosti, ked dam vychovnu po zadku, tak to trapi viac mna ako jeho. ALE ked mu zoberiem cukriky, tak sa potesim, lebo nepcham do dietata zbytocny cukor a on je smutny a zapamata si to. to iste s telkou.

mamulienka30
11. nov 2014

@luvika - nesuhlasim. Mam sama 9 rocnu dceru a tiez to ma obcas tazke s dvoma bratmi ale co uz. Zvladame to bez kriku, bez jacania - teda obcas deti po sebe nakricia ze ano, bez capania a bitiek.. Toto je o tom, ake maju deti mamu, ako riesi konflikty, ako si zadeli s jednotlivymi detmi cas, kolko je ochotna ubrat sebe a venovat sa viac detom. Ci rezignovala a ci sa stale snazi.

Pre teba je to mozno "neposerme sa s toho", pre dieta je to trauma na najblizsie roky.. A ver tomu, ze si tie facky zapamata, ten krik zapamata, tie bitky a neferove jednanie pri konfliktoch zo surodencami zapamata, tie extra povinnosti zapamata, nikdy ten vztah nebude aky ma byt, ked sa jej mama nezmeni!

Rovnako nesuhlasim, ze aku mame mladez, deti su normalne, rodicia sa zmenili. Strasne vela od deti ocakavame a nenechame ich byt detmi, potom v puberte rebeluju, ale aj toto - je len a len na rodicovskej vychove a fackovanim sa rovnako "dobra vychova" nepretlaci, skor to dieta co najskor s takehoto domova utecie a ani sa neobzrie.

sulejmanka
11. nov 2014

nečítala som predchádzajúce komentáre, ale nemyslíte si že tú zlosť (keď kopla brata do ucha) vlastne len kopíruje od vás? správate sa agresívne, preto sa niet čomu čudovať, ak sa agresívne správa aj vaše dieťa. Fackať 7 ročné dieťa je choré, a podľa môjho názoru takéto matky by ani deti nemali mať, nech už to znie akokoľvek kruto. Vy ste predsa matka a je len vaša chyba že ste to nechali dospieť do takéhoto štádia.

majulino
11. nov 2014

@zuzulik27 to iste robil aj moj oyec vsetky 3 nss fackal. Ja sa odvtedy uhnem nech hocikto zdvihne ruku pri beznom rozhovore. Mladsiu zdeptal tak ze ta sa mu bala povedat ze ma frajera a chcu sa zobrat. A najmladsia isla z domu ked mala 18. Zial nasla si rovnakeho psychopata. Bil nas tsk 2x do tyzdna obcas aj castejsie

zuzulik27
autor
11. nov 2014

@majulino myslim ze toto je uz iny extrem!

luvika
11. nov 2014

@mamulienka30 vidis a ja nesuhlasim s tebou. U nas doma pouzivame slovicka dakujem,prosim, prepac, vela sa detom venujem, delim si cas, hravame spolocenske hry, tvrime, citame si,rozpravame sa,aky kto mal den,vysvetlujeme. Napriek tomu ze je moja bambula na 90% uzasna,mila a chapava,pridu chvile,kedy clovek jednoducho moze aj na hlavu sa postavit a nepohne s nou,kedy ju ani nespoznavam. Ano,vela robi vychova,ale ani matka nie je vsemohuci Boh a je len clovek a priznam sa,ze sa mi stalo,ze mi ruka v amoku tak vystrelila sama od seba,ze som sama nechapala. Neskor som za dcerkou prisla, rozpravala sa s nou o tom,ze ma to mrzi,ze sa to nerobi a ze to nebolo spravne. Vies co urobila?objala ma a povedala "mami nic si z toho nerob,ja som bola naschval protivna a bola to moja chyba".A potom mi vysvetlila,preco bola taka,porozpravali sme sa,objali a bolo dobre. Cize rozhodne si nemyslim,ze by mala traumu.Je to vesele,sikovne a oblubene dievcatko,je sebavedoma a uplneev poriadku. A ano,ako si napisala...rodicia sa zmenili. Boja sa vlastnemu dietatu pomaly cosi povedat,hoci robi zle,len aby naaahodou neposkodili jeho psychiku :D mne to pride take "vtipne",ked sa matky na ihrisku stazuju, ako deti neposluchaju a neviem co a potom jedna z nich povie dietatu,aby neliezlo neviem kam,decko sa otoci a urobi aj tak po svojom. A potom tristo krat dieta este PROSI!!! By som chcela vidiet,ako moja mama mna prosi,aby som neliezla na garaze. Raz povedala a hned som bola dole. Dnes sa rodic pomaly boji byt rodicom,deti maju volnost, a respekt nula bodov. A prave preto su deti ake su,neboja sa nicoho a nikoho. Kamoska daka minule dcere trest,ziadny tablet ani rozpravky cely tyzden. Jej reakcia? "No a?mna to nezaujima,vydrzim"...a robila si dalej svoje. Tu to nie je len o vychove, ale aj o genoch, povahovych vlastnostiach a moze byt matka aj dokonala a dieta je uplne ine.

mamulienka30
11. nov 2014

@luvika - ved ako myslis rob si veci po svojom, ja budem po svojom. Ja som spokojna a mojim detom nemam potrebu ublizovat, jednoducho viem svoj hnev vyventilovat inde a inak. Precitaj si este raz prvy prispevok zakladatelky a pochopis, ze tam je to na dennom poriadku, mozno facka len raz za par tyzdnov, ale to ostatne pri kazdom konflikte 😝 Pocet deti asi mamicke prerastol cez hlavu 😖 A tam si treba zohnat pomoc do domacnosti alebo ku detom alebo cokolvek, aby sa to odlahcilo, nie pretazenie ventilovat na detoch, oni nemozu za to, ze su styria.

henikav
11. nov 2014

@zuzulik27 ja som sice toho nazoru ze jedna facka alebo po zadku dietatu neublizi, aj ked nevychovavam deti bitkou, skor zvysim hlas a uz vedia ze maju zacat posluchat, nejako sa k bitke nemusime dohrabat a ak by uz mala facka letiet, tak fakt vynimocne, aby z toho zas nebol zvyk z ktoreho si dieta nebude nic robit, lebo to bude jednoducho bezna sucast jeho zivota. Mam 14 rocneho syna, v zivote uz tiez dostal asi dve facky, ale to ani nebolo tym ze ma vytocil, skor tym ze skusal kam az moze zajst, jednoducho som ho musela nejako zastavit v odvravani a drzosti, lebo uz zachadzal priliz daleko, vyslovene skusal svoj limit a kedze na fackovanie nie je zvyknuty, hned prestal. Pritom to ani nebola bolestiva facka, skor to gesto, velmi ho to zarazilo a povedala som mu: "toto si dobre zapamataj, lebo ja si nezelam aby som ta musela fackami vychovavat, ty musis vediet ze mas rodicov respektovat a kde mas limit ktory NIKDY nemozes prekrocit, keby aj hned rodicia nemali pravdu"

horana
11. nov 2014

Ja som jednu dostala v predpuberte od otca a doteraz (!) som to nedokazala odpustit hoci sa o to snazim. Chvilu sa mi aj zda ze OK, ved inak mame vcelku fajn vztah, ale tuto vec nejak nedokazem pochopit a prijat. Mam to v zivej pamati ako velke ponizenie - tak som to vtedy vnimala a tak sa mi to vrylo, a to hlavne preto ze si myslim ze som si ju v tej chvili vobec nezasluzila a bola to prehnana skratkovita reakcia prameniaca zo slabosti, btw tak sa na to divam doteraz. Takze mne to citovo ublizilo a velmi, ospravedlnenia som sa mmch nikdy nedockala.

luvika
11. nov 2014

Ale ved ano. Ja tiez svojim detom neublizujem a dovolim si povedat, ze som velmi dobra matka a to mi hovori kazdy, kto pozna mna a moje deti. Ale vytacaju ma take prehnane reakcie ako dozivotne traumy, take matky nemaju mat deti a podobne blbosti. Sama som pisala,ze nie som za bitie deti, na zadok po plienke ano, to aj dcerka dostala a tu facku asi tak 2x v jej zivote,to bol uz extrem, ked od zlosti oliala celu stenu v obdovi vzdoru kakaom ci cajom,uz ani neviem. Cim je starsia,tym sa da s nou rozumnejsie komunikovat a uz ani nepamatam,kedy som na nu vobec kricat musela, takze pohoda. Len netreba tu ine mamicky hned stresovat a strasit. Chcela som poukazat na to,ze ludia maju tendenciu vhanat situacie do extremov. Nik nemoze vediet, aka je ona ci jej dcera. To je ako ked niekto povie,ze z toho decka vyrastie rozmaznany fracek. A nakoniec vyrastie jeden uspesny skvely clovek. Je hlupe jasne predpovedat,ze tvoje dieta URCITE bude take a take,lebo to a tamto. V kazdom pripade,treba najst ten zlaty stred,aby dieta vedelo rozvijat svoju vlastnu osobnost a zaroven malo uctu k inym a nestratilo doveru v najblizsich.

luvika
11. nov 2014

@henikav napisala si presne moj postoj...suhlasim.

nyusika
11. nov 2014

nepovazujem fackovanie za spravne, vazne.

ale za ovela menej spravne povazujem reci typu "je to tvoje zlyhanie"...blbost.
proste sa stane, normalny rodic to aj tak oplacee osamote v kupelni..nikomu predsa nerobi dobre, ked sa uchyli k takemuto vynimocnemu extrémnemu rieseniu.
nepisem o ziadnych extrémoch, ked maju rodica z deti fackovacich panakov...ale jedna-dve facky este nikomu traumu nesposobili, verte mi.
Su deti, ktore reaguju na dohovaranie, su deti, ktorym mozete od rana do vecera dohovarat, nepomozete si.
A ked budu mamy takýchto deti pocuvat o tom, ako zlyhali, ako sposobuju detom dozivotne traumy a podobne bachorky, no dakujem pekne....

katarinamarkova
11. nov 2014

@zuzulik27 mozem otazku? ako by si sa citila ty, keby ti manzel raz za niekolko tyzdnov struhol facku, lebo si to ,,zasluzis,, ?
prijemna predstava?

delideli
11. nov 2014

@zuzulik27 : pokial ta zaujima, co jednotlive vychovne prostriedky v detoch vyvolavaju, ako posobia, k akym vlastnostiam u deti vedu, ako funguju/nefunguju a preco, pripadne ako sa daju zmenit, vrelo odporucam precitat si knihu Respektovat a byt respektovany od manzelov Koprivovcov (obaja su psychologovia, vychovali 5 deti a su to velmi prijemni a mili ludia, ktori vychove deti venuju takmer cely svoj profesny zivot)..

maminuska
11. nov 2014

Keď to tu čítam , tak väčšina z vás asi je ideálna, ideálne rieši konflikty a má ideálne deti ktorí maju super povahy a nebiju sa, nekopu sa , škaredo si nenadávaju .... hotová love story . 🙂

@zuzulik27 si normálna mama ktorá si len neustriehla ruku. A to že tvoja dcéra kopla brata, bože čo sme sa mys bratom nabili , aj nožíkmi príborovými naháňali po byte, desiaty po sebe hádzali ... aj sme dostali .. 😀.A rečí že to zrejme vidí doma .... ani neber do úvahy, tu prose každá druhá je psychologička ... zlyhala si , nemala si mat 4 deti po sebe a ja neviem čo .

To najhoršie príde ešte len v puberte, tam je jedinou úlohou rodiča dieťa nezabiť a sám prežiť. Toto je ešte nič, šetri si nervy , zahoď za hlavu a chod ďalej .

zuzulik27
autor
11. nov 2014

@delideli kamoska tu knihu ma, zbezne som pozrela, dobra kniha

katarinnak
11. nov 2014

@zuzulik27 Ako mozes povedat ze si facku zasluzi? NIKTO si bitku nezasluzi!!! A uz vobec nie deti. Tym ze si sa vytocila, dcera nad tebou vyhrala.
@luvika Aj bez bitky sa da vychovat slusny clovek. To ze nas aj ucitelia mlatili, neznamena ze to bolo spravne. Ako si ma take dieta potom vypestovat nejake sebavedomie?

katarinnak
11. nov 2014

@zuzulik27 Aj ja odporucam kniku Respektovat a byt respektovan. Nemala som k nej na zaciatku doveru, ale po precitani mozem len odporucit.

lilan
11. nov 2014

Myslim,ze medzi fackou a jednou pozadku,je velky rozdiel.Facka nevychovava,ale ponizuje.A nie len dieta...

zuzulik27
autor
11. nov 2014

@maminuska vdaka, lebo ono to fakt vyzera ze vsetky matky maju idealne deti len ja nie.... pripadne ze vsetky sa vedia perfektne ovladat, su trpezlive za kazdych okolnosti, nekricia, vsetko s detmi vykomunikuju. super. aj ja som taka. ibaze ked toto vsetko zlyha? co potom ked nepomoze ani pekne slovo, ani napomenutie, ani nic ine pristupne? potom nasleduje skrat. pretoze ja nie som zvyknuta na to aby si decka navzajom ublizovali tak ako to robia teraz, preto take kopnutie do brucha nehodim len tak za hlavu. mladsia dcerka za cely svoj 5rocny zivot mozno 5x dostala na zadok. s nou je to lahsie, rozumie co od nej chcem, v pohode. ani by mi nenapadlo na nu dvihnut ruku. tym chcem povedat ze kazde dieta je ine a nerobim si len tak zo srandy z deti fackovacich panakov.

katrin21
11. nov 2014

@zuzulik27 po zadku , ked uz ozaj prekroci nejake hranice ok, kto sme v detstve nedostali par po zadku...,ale facka NIKDY !!!!!!!!! je to strasne ponizujuce a ano, moze mat z toho traumu...
Vyvolas tym v nej len dalsiu agresivitu, pocit ze je najhorsia zo vsetkych deti ( ako si aj napisala- hovorievas jej to?? ak ano, mozno prave preto rebeluje ! skus ju viac chvalit)
7rocne dievcatko vie sice vyvadzat, ale vie byt aj zlate, je to este pomerne male dieta.. maj rozum ty, bude ho mat aj ona.

mysuliatko7
11. nov 2014

Ja som facku dostala len raz od otca,mala som 15rokov,oklamala som ho ze spim u kamaratky a ked mi zavolal kamaratka hrala jej mamu a uz sme mali nieco vypite.. Otec sa celkom slusne vytocil ,prisiel po mna na aute a letela mi taka facka ze na nu asi nikdy nezabudnem 😀 😀 ale musim povedat, ze od vtedy som takto nikdy neklamala :D A je to uz 9 rokov, ale tu facku som si zasluzila

luvika
11. nov 2014

@katarinnak ano samozrejme,ze sa da a malo by sa. Ja som to pisala vsade, ze nie som zastancom toho, ale jednoducho ked sa uz v stave zufalstva stane, tak tym zivot nekonci. Nie hned nad traumami premyslat. Samozrejme bavime sa o ojedinelych pripadoch,nie kde je to na dennom poriadku.

kivinecka
11. nov 2014

Bitkou NIKDY nic nevyriesis a na ludi ktory dokazu dat facku dietatu mam svoj nazor

slniecko2
11. nov 2014

@zuzulik27 nefackaj- môžeš jej spraviť aj modriny a potom to ako vysvetlíš sociálke? Ja mám dosť neposlušné dieťa (teraz už viem, že moja vina s časti). Jediná pomoc: ak robí zle-ide do kúta, alebo dostane trest- napr. nedostane sladkosť po obede, alebo v tom momente ak pozerá tv, tak nesmie pozerať aj keď nie na dlho, ale veľmi sa mi to osvedčilo. Syn síce reve ako tur (má skoro 6), ale druhý raz sa chová oveľa lepšie. Na druhej strane ju musíš aj chváliť- keď ti nerada pomáha, tak aj za maličkosti, napr. aj za to, že sa oblečie najrýchlešie, keď ideš s ňou ráno do školy atď- možností je veľa. Hlavné zo všetkého je ale byť dôsledný. Keď povieš trest-musíš ho aj dať, aj keď ti bude dcéra sľubovať hory-doly. Keď urobí niečo dobre, zase netreba zabudnúť pochváliť. Pevné nervy prajem 😉

miku1
11. nov 2014

@zuzulik27 Ja normálne nechápem tomu, čo tu za reakcie čítam. Normálne by som si podľa reakcií niektorých mamičiek o tebe myslela, že si hotová psychycky narušená agresivitou sršiaca matka, ktorá mláti svoje deti deň noc hlava nehlava. A pritom sa stalo proste to, že si stratila nervy a neudržala si si ruku. A ? Človek nikdy predsa nevie, ako by v danej chvíli reagoval, kedy proste puknú nervy a ako rodič dvihneš na dieťa ruku. Obľúbeným športom žien na MK je súdiť a súdiť a súdiť.......a heslom Ja som dokonalá matka, kto je viac....... Držím ti palce, aby si tieto komenty dočítala bez toho, aby si mala chuť tresknúť PC o zem 🙂 Verím tomu, že si už 1000x oľutovala, že si dcére tú facku dala, tak hlavu hore a do ďalších dní ti prajem hlavne pevné nervy 🙂 Drž sa.

slniecko2
11. nov 2014

@zuzulik27 nie, žiadna matka nie je dokonalá, ja často výchovne zlyhávam, ale ak dieťa biješ, fackuješ je to tvoja vina. Dieťa nie je dospelák, ty si za neho zodpovedná a musíš sa ovládať a aj správne pristupovať k dieťaťu. Ak je dieta agresivne, tak ked dostane po zadku- je to ok. ak to ale nepomaha, tak zrejme to nie je pre neho taky trest. kedze je to uz velke dievca, je rozumna-ja by som navrhovala tie zakazy, pripadne, nech odide na cas do inej izby (len nie do tmy!!! z toho bývajú traumy) kde sa nebude môct s ničíím hrať a ak ani to-tak napr. zákaz rozprávky na vecer atd atd. V idealnom pripade by ten trest mal nasledovat hned po cine.

maminuska
11. nov 2014

@zuzulik27 ja sama mám 4 deti a teda su všelijaké , aj sa pobili , aj si škaredo povedali a tretia je hotové tornádo . Lenže ja to beriem ako sučast života a výchovu detí ako niečo čo je prirodzené , čo ide samo bez toho aby som študovala množstvo literatury, konám intuitívne a v danom momente ako najlepšie viem . Keď sa hnevám tak moje deti vedia že sa hnevám a vedia že hnev sa vyjadruje aj krikom, ked to prekročí hranicu tak aj výchovnými..... Ja osobne neuznávam výchovu typu dieťa .. partner rodič kamarát ... ja som rodič a nie kamarát a nie partner, ja som ten dospelý a do určitého veku určujem pravidlá ja.
To že si dcére jednu vyťala neber ako zlyhanie, proste stalo sa, ked sa ukludní jej povedz že si to viac nepraješ aby kopala brata a že je to nebezpečné , a chod ďalej.