Je to nočný des alebo zlé sny?

pami2
2. okt 2012

maly ma 16 mesiacov, od svojich 8 mnesiacov sa budi 5-az x-krat za noc. viedla som si aj zaznam, vzdy je to od tej 2:30 neskor, preto som vylucila nocny des ( vraj ten nastava hodinu po zaspati). v noci zacne plakat, ale strasne silno, akoby sa velmi udrel, spadol alebo co..szly mu az niekedy tecu po tvari. hladkam ho, dam mu glg caju a vacsinou zaspi...ale opakuje sa to po pol hodine, 20 minutach...
mali sme aj pripady, kedy sa zobudil tak, ze az vyskocil na nohy a vrieskal, krical"hapal" akoze spadol a pytam sa ho kde si spadol-ukazuje na zem. ocividne sa mu snivalo, ze spadol, co sa samozrejme nestalo....alebo zacne plakat, zobudi sa a ukazuje na otovrene dvere do obyvacky, kde je tma...my mame v spalni zazate male svetlo.
inak spi vedla mna vo svojej postielke. vecer chodi s radostou do positelky, ma ju rad, no niekedy si uvedomi co ho caka a zacne plakat.

co je to nocny des alebo zle sny? ako mu mam pomoct? pomohla by vlastna izba?

katka1981
11. dec 2013

@pami2, je uplne jedno ako to budes volat a je sprostost, ze nocny des byva vtedy a vtedy. Nasa mala tiez nieco take, my sme to volali nocna mora. Mavala to rozne, a najprv sme si mysleli, ze to ma od bolesti lebo jej rastli zubky. Niekedy mala aj nepricetny pohlad, strasny plac, kopala, bila nas, buchala, vrieskala, nedalo sa ju zubudit, bolo to strasne. Preslo to same. Treba dietatko tisit a strazit aby sa neudrelo a upokojit ho. A este som tu citala ze zle sny byvaju aj ked byva plny mechur a to aj teraz ked sa mala zobudi na zly sen, hned ju dam aj vycikat. Ale ajked ma zly sen, uz je to v pohode, nema to taky strasny priebeh.

mima89
8. feb 2014

aj u nasej dcerky sa to prejavuje... najprv som si myslela ze to ma zo soploikov, ze len proste nemoze dychat... ale uz je to kazdu noc a je to fakt des, ked sa nechce utisit, kope,bije, hovori chod prec som uz zufala.... ako jej mam pomoct? cez den sa pekne hra, travime spolu cas ako rodina, ja naozaj neviem preco jej to vzniklo.... :(

iliaca
17. mar 2014

Nocny des mal aj moj drobec ked mal 2 roky...bolo to strasne obdobie.Maly zacal plakat vzdy az okolo 1.00 hod v noci a to aj niekolkokrat za noc, vzdy pomohlo ked sme mu umyli tvar studenou vodou. Ked sa prebral na nic si nepamatal. Tento jeho des bol presne ako to opisujete - krik, plac, nepricetny pohlad...
Asi po 4 mesiacoch som s tym isla za doktorkou a ona mi povedala, ze mi odporuci psychologicku, ktora nam s tym pomoze. Pani psychologicke som povedala, co nas trapi, ona mi dala par rad ako sa toho zbavit, tiez este chcela malemu predpisat nejake tabletky, ale to som odmietla, pretoze to bolo nieco silne.
Tieto rady mi dala psychologicka:
1. s malym chodit vecer na dlhe prechadzky, aby bol na cerstvom vdzuchu, hlavne ho vela unavit (vytiahla som mu motorku - odrazadlo a presli sme spolu naozaj kilometre),
2. vecer nikdy drobca nesprchovat (sprcha dieta vzpruzi a nabudi) vzdy by sa mal vecer kupat, do kupela este pridat par kvapiek levanduloveho oleja, ktory ukludnuje a pomaha dobremu spanku.
3. pred spankom ziadne rozptylovanie (moj muz chodi z roboty domov neskoro vecer, asi 15-40 minut predtym, nez davam drobca spinkat, vzdy ked muz prisiel domov tak sa s malym pojasil, ponahanal a rozblaznil ho.... a to nebolo dobre!!! Pre drobca to bolo nieco silne emocionalne, co zevraj v noci opakovane prezival a preto aj krical s placom napr. aj toto: tatino chytaj, uz dost, tu si... a podobne)
4. vecer teda dodrziavat kludovy rezim, ziadna energicka hudba, nic divoke v telke, citat kludne rozpravky, pocuvat kludne piesne.
Toto sme dodrziavali a musim povedat, ze naozaj netusim kedy presne nam nocny des skoncil, viem len, ze po mesiaci som isla na kontrolu a pani psychologicke som oznamovala, ze uz nocny des nemame... 🙂 uz je tomu rok co kludne spime...Vsetkym drzim palce

danula.ch
17. mar 2014

@pami2 nas maly mal nocne desy do asi 3 rokov, potom sa to zlepsilo. do toho casu sa aj pravidelne budil s placom, niekedy sa aj pol hodiny nevedel ukludnit. vsimli sme si, ze tieto stavy mal hlavne vtedy, ked cez den nespal, alebo toho vela zazil. je velmi citlivy a vnimavy, vsetko silno preziva. nevedeli sme ho ukludnit, ci sme nieco robili, alebo vobec nic. praveze ked sme sa to snazili riesit, casto sa stavalo, ze ho to len viac vyhecovalo
nocny des byva tak 1-3 hodiny po zaspati, ale urcite su aj vynimky, takze tymi hodinami by som sa prilis neriadila 🙂
potom ako bol starsi, to postupne preslo same. teraz sa este obcas takto budi v noci s placom, ked ma nejaky problem. bud je chory, alebo potrebuje ist cikat. on to proste nevie povedat s kludom, len sa zobudi a place a place. a my v strese rozmyslame, co asi tak moze byt problem, lebo aj ked sa nam snazi odpovedat, cez ten plac mu nic nerozumieme, dokonca ani odpovede typu ano nie, na nase otazky
@miladka13

rockerbaby
4. máj 2015

náš malý má 3 roky a plač zažívame každú jednu noc..taký neutišiteľný tak raz za noc ale inak k nemu vstávam aj 4 krát,no inak stačí len čajik,pár krát pohladkať a spí a keď už nič tak ho zoberiem ku nám a je kľudnejší...no som už z neho zúfalá..od mala bol plačko ale teraz je to až hysterický plač,kope do mňa odmieta ma...až keď na neho skričím,tak sa spamätá a dá sa utíšiť...čo pomáha 😢

silviu
10. júl 2015

@rockerbaby tiez sme mali urcite poruchy spanku. nas syn mal teplotu, zrazu strasne krical, nevnimal, krical tata tata. isli sme na pohotovost, vystrenia... lekari to smerovali na krce, febrilne dokonca. dostali sme diazepan, a ked mal teplotu tak sme mu dali tabletku preventivne. ale aj tak mal tieto stavy.

dlho som cital po forach o co ide, kym som dospel na to ze je to porucha spanku a prejavi sa pri teplotach.

tych poruch spanku je niekolko. asi jednu z nich je aj u vas.

nas kasne zaspal, a po asi 45 minutach to nanho prislo. otvorene oci, plac, strach. trva to asi 4 minuty, potom sa preberie, nic si nepameta.

docital som sa o tom ze treba teplotu znizovat, studena izba, nezakryvat dieta. a to aj pomaha. lebo ked sa spotil tak ho to chytilo.

niekde odporucali ho zobudit pred tym ako to ma prist. tymto sa mu narusia spankove fazy a sa tomu vyhne. niekedy to zabralo. ale stalo sa mi aj to ze som ho zobudil, vnimal ma, a aj tak do toho vpadol.

cital som tiez ze dieta netreba budit, skor dat pozor aby sa nezranilo

treba vela citat, a pochopit co sa deje u vas. viac toho je na anglickych strankach. ja som dokonca aj videa natocil a ukazoval lekarom a nevedeli povedat o co ide.

niektore potraviny pomahaju, banany, arasidy, obsahuju magnezium a ine latky ktore ukludnuju. tiez sme kupovali magnezium a calcium pre deti. a ked je chorucky, unaveny, tak mu dame.

teraz, uz asi rok, nic nemal, sa mu to nevratilo.

rockerbaby
11. júl 2015

@silviu Ano aj nas mqly ked teraz rozmyslam bol vzdy velmi spoteny..terq mqme nejqke tqbletky ukludnujuce od neurologicky...pomqhqju hlavne v tom ze sice sa nam bude no uz ez tych hysterii...povedala nam ze to prejde samo vraj po veku 5 rokov..takze teraz len cakat..febrilne krce su ztiahnutie dietata do uplneho krcu vyvratene oci dohora a triawka celeho tela..to byva len pri horuckach ale...dcera malq casto ked bola mala takze vieme.co.to je..je to ako epilepticky zachvat a nema to s poruchou spqnku nic spolocne...

vinuslava
12. júl 2015

@pami2 My sme mali podobnú skúsenosť u dcéry, tak sme to konzultovali s pediatrom a poslali nás na neurológiu. Neurologička nám povedala, že takéto stavy vôbec nemusia znamenať poruchy spánku, ale sa môže jednať o nočný epi záchvat, ktorý sa takto prejavuje a máme v pláne spánkové eeg, tak sa potom uvidí. A po konzultácii s psychológom a po dôslednom sledovaní týchto nočných plačov sme zistili, ze najhoršie je to v období tzv. predchorobia, teda, keď sa nám viac nocí za sebou budí s revom, tak viem, že pár dní na to nám ochorie. Teraz máme dlhšie obdobie kľudu, som zvedavá ako dlho 😉 . držím palce, nech to čo najskôr poriešite.

romco3
2. okt 2015

my uz tiez nevieme co mame s nasim takmer dvojrocnym synom robit. V noci sa bude 2-3 krat, este stale mu musíme davat v noci sunar. Vacsinou neskutocne vrieska a niekedy mame dojem ze poriadne nevnima okolie, ako keby este ciastocne spal. Trepe nohami, rukami, hlavu dava do zaklonu. Ked ho chytime , mame na rukach a snazime sa ho ukludnit, tak este viac sa trepe a reve a snazi sa dostat na zem a je schopny aj utekat. Za tie dva roky co ho mame, bolo velmi malo noci, ktore cele prespal. V aprili 2015 mal nehodu, stiahol na seba salku horúcej kavy a viezli ho vrtulnikom do popaleninovej klinky v BA. Tam bol asi dva tyzdne, manzelka bola s nim. Tak neviem, ci sa mu o tom sniva a stale sa mu to vracia. Minule tak reval aj pocas spanku cez den a nemohli sme ho so svokrou utisit pol hodinu. Zatial nevie rozpravat, tak nam nepovie, ci sa mu nieco snivalo, ale on nic neukazuje a ani teda gestami, mimikou a zvukmi nam nedava najavo, ze by sa mu nieco snivalo. On ked reve, tak mi pripada ako keby este ciastocne spal. Ale je schopny aj chodit a hadzat sa na zem. Neviem ci to je nocny des alebo co, nejaka nervova porucha alebo este nejaky postraumat.sok po tom obareni.

katussska24
2. okt 2015

@romco3 v Vasho popisu ide o nocny des. zazivali sme to iste peknych par mesiacov. malu sme nevedeli prebudit, ale tiez chcela ist na zem, tam si lahla, kopala, buchala rukami alebo vstala pobehla a zase...pomaha "pevne objatie", upokojovanie, aj prebudit dieta - chvilku to trva a nasledne upokojit, nam pomohlo opakovat, ze sa nic zle nedeje, je doma v bezpeci, je tu mama, ocko....a hlavne je dolezite neprepadat panike, snazit sa ostat kludny -opakovat si ze je to docasne a cim kludnejsi bude rodic, tym rychlejsie to prejde 🙂 ja uz som bola pripravena utekat za psychologickou ci je to ok a ako to prislo tak to odislo...hlavne pomohlo, ked mi kamoska -detska psychologicka potvrdila ze ide o "nocny des" - ak by sa jednalo o poruchu, vykyvy spravania vidite aj cez den.

katussska24
2. okt 2015

@pami2 ahoj nocny des je nieco ako popisuje @romco3 - hod po zaspati to byt nemusi, nam sa tiez budila viackrat a teda podla popisu to bol nocny des :( no prakticky to je jedno -zle sny ci nocny des, az na rpejavy, kt su v druhom pripade silnejsie to nie je ziadna "diagnoza" riesenie je vzdy o upokojovani, uisteni dietata - a ulohou rodica je zobrat posledne sily a nadobudnut vnutorny pokoj, aj ked je to nieked velmi tazke :(

vo vasom pripade ide myslim o zle sny...

vela sil, nech to cim skor prejde...

silviu
2. okt 2015

@katussska24
@romco3
ahojte, ja sa uz tak na lekarov nespolieham aby nieco zistili. treba hladat na internete, tu na konikovi.
tiez sme mali problemy so spankom, dlho sme tapali co to je. skoncili sme tiez na pohotovosti. lekari uplne mimo. natocil som video ked ten stav nastal. ukazal som lekarovi. stale nic. nakoniec som to nasiel na internete co to je, preco to je a co robit. uplne presne.
co sa tyka spankovych poruch je viacero. tu je link na celkom dobry popis.
co som ja cital deti co maju niektoru s tychto poruch je dost. vacsinou to vekom prejde.
toto su pripady ked sa vidi rozdiel medzi lekarom a lekarom. niekto je zvedavi, patra, zistuje, riesi. iny to neriesi.

http://www.webmd.com/children/guide/sleep-disor...

rubinka
2. okt 2015

Nevláčte deti po psychologoch, stači vždy pred spinkaním dieťa prežehnať, dať mu križik na čelo a nebude mať zle sny ale treba tomu veriť. Dospeli to iste, treba sa pomodliť za dobry spanok a bude dobre.

romco3
2. okt 2015

@katussska24 dakujem pekne, podla opisu prejavov sa zhodujeme. On ked sa narodil tak mal niekolko diagnoz, jednou z nich bolo ze neurologicka hovorila ze bol trochu priduseny, uviazol v porodnych cestách a ze mal niektore casti tkaniva mozgu neokyslicene alebo take nieco hovorila. Mal aj kefalhematom, ktory sa casom vstrebal. Potom hovorili ze musíme s nim chodit cvicit. Celkovo aj ked bol malinky, tak s tym papanim to bolo hrozne, papal na viackrát, v noci bol casto hore.
On je celkovo dost taky maly nervacik, tvrdohlavejsi, chce dosiahnut vzdy svoje. A ked to nema, tak je schopny si to vynutit aj tym ze si ublizuje, zacne si neskutocne skriabat jazvy co ma po obareni alebo napr. nedavno si narazil zuby a peru, tak si zacne driapat aj do toho narazeného dasna. Je to s nim velmi tazke. Lozi vsade, stavia sa na stolicky, lezie a sedi na parapete, na stole, lezie na kuch.linku. V ohradke nevydrzi, uz aj z tej lezie von. Napriek tej nehode co sa obaril, nedava vôbec na seba pozor, aj ked ho stale upozornujeme a hovoríme mu co sa moze stat.

katussska24
2. okt 2015

@silviu
@romco3 cisto z mojej skusenosti -ale aj z konzultacie s odbornikom - nocny des je bezny jav -ako pride, tak odide. to, ci dieta malo/preziva/ziskava traumy ci neistotu je druha vec -to je zvacsa na nas rodicoch. napriklad oblubena popularna metoda -nechat dieta "vyplakat"aby spalo je uzasna na ziskanie peknej traumy, vytvorenie priepasti vo vztahu rodic -dieta. prve roky sice ziskame co chceme -dieta zaspava samo, a ja hrdy rodic mam pokoj...no dalsie roky velmi casto psychologovia pozoruju rozne poruchy spravania, vzdor, nastrbenu doveru rodic dieta... a pod. ale to je ina tema...

psycholog aj lekar je na mieste, pokial ide o zdravie ohrozujuci jav, s kt si neviem poradit. je dobre vylucit zavaznejsie diagnozy -najma ak sa cosi dialo v minulosti. no 90perc neprijemnych zazitkov vobec nie su take ako ich rodic vidi... 🙂 preto lekari neriesia kopec veci, lebo nie je co riesit. prve 3roky zivota sa v zivote dietata odohravaju vyrazne zmeny, casto je rozdiel par dni a dieta robi milove pokroky... to co preziva zaziva casto nedokaze spracovat inak... od nas rodicov sa ziada "stoicky klud" - co je v praxi niekedy s minimalnym spankom takmer nadludsky vykon - nehovorim o prac.povinnostiach alebo dalsich detoch v rodine popritom 🙂 nuz nemame na vyber 🙂 🙂 🙂

vela trpezlivosti, skore rozlucenie sa s "desom ci zlymi snami" 🙂 prejde, takze ked to zazivate uz nejaku dobu -huraaa, polovica uz je za vami 🙂 🙂 🙂

katussska24
2. okt 2015

@rubinka kriziky a modlitby su fajn, ale na zle sny ci nocny des to vplyv nema. jedine ak sa ja pomodlim, aby mi Boh dal silu... 🙂 to Ti pisem ako veriaci clovek 🙂 zle sny patria k zivotu rovnako ako tie pekne...podvedomie, psychika...normalka 🙂

rubinka
2. okt 2015

@katussska24 - mam odskušane na deťoch, dcerka sa sťažovala že nevie zaspať, alebo ked zaspala že sa jej zle sniva, že sa bojí atd. Od zavedenia tohto ritualu, spi pekne až do rána. Synček mal zase problem že ked sme odišli tak za na mi vyplakaval, teraz dám krížik a pokojne leži v postielke a sám zaspí. Uplne vidim ako ho to upokojí. Už žiadne uspávanie na rukach. Nikoho však nenutim aby tomu veril 🙂

katussska24
2. okt 2015

@rubinka super ze to pomaha 😉

silviu
3. okt 2015

@rubinka
@katussska24 no ja to dneska vyskusam

vinuslava
9. okt 2015

@rubinka Jeden muž si postavil krásny dom. Raz prišla prietrž mračien a dole dedinou sa valilo množstvo vody. Každý ratoval svoj život a majetok ako len mohol. Len tento muž sedel so založenými rukami a vravel si: "Ja som veriaci, mňa Boh zachráni." Ale Boh sa akosi neozýval. Utekajúci susedia ho nabádali, aby sa zachránil, ale on im povedal: " Mňa zachráni Boh." A čakal ďalej. Postupne ho voda vyhnala až na strechu domu a on tam len sedel a čakal. Okolo sa na člne plavili policajti a ponúkli mu pomoc. On ich ale zahriakol: "Dajte mi pokoj, mňa zachráni Boh." A sedel tam ďalej. Po tretíkrát sa okolo neho plavili hasiči a tiež mu ponúkli pomoc a on ju zase odmietol so slovami: "Mňa zachráni Boh." Nakoniec sa utopil. Keď jeho duša prišla pred Boha, vyčítavo sa ho spýtal. "Bože, ja som v Teba celý život veril. Vždy som sa vrúcne modlil a ty si dopustil, aby som sa utopil. Prečo si ma nezachránil?" A Boh mu odpovedal: "Trikrát som Ti poslal pomoc a ty si ju trikrát odmietol. Za to, čo sa Ti stalo si môžeš sám, lebo si bol pyšný." Tu nejde o vláčenie detí po psychológoch, ale o snahu pomôcť dieťaťu. Lekári a psychológovia a všetci odborníci, po ktorých (ako vravíte) vláčime deti, sú ponúknutá pomoc. Aj keď si to mnoho ľudí nepripúšťa, aj psychické choroby a poruchy sú choroby ako každé iné a trápia aj malé deti (či chceme alebo nie) a treba ich liečiť a od toho tu máme odborníkov, ktorí nám ponúkajú pomoc. Ak si zlomíte nohu alebo ochoriete na ťažkú chorobu, pochybujem, že Vám modlitba či krížik na čelo bez lekárskej pomoci pomôžu. A len tak medzi nami, tiež sme veriaci rodičia a deti vedieme k viere a modlitbe od narodenia. Pred spaním sa vždy pri zapálenej sviečke pomodlíme a dáme si krížik na čelo a bozk na dobrú noc a aj napriek tomu, že veríme v silu modlitby, sa nám stane, že nás potrápia nočné mory a zlé sny. Ale vďaka Bohu, s pribúdajúcim vekom našich detí, je tých, vďaka nočným desom, preplakaných nocí čoraz menej.

2231987
9. okt 2015

To isté sa stávalo aj nám a dosť dlho to trvalo...moj malý má pomaly 17mes. a už 2týžden sme bez strašného plaču...v spalni máme zrkadlovú skriňu myslela som,že to mu vadí ale nie v postielke mal hračky to som všetko dala preč a na moc mu box s hračkami vždycky zakrývam. Hovorili mi že to može plačkať aj so zúbkou tak teraz nevieme či volako na neho vplývali tie hračky čo mal v posielke alebo zúbky ho trápili...