Kedy vám dieťa začalo chodiť?

sandrita_v
5. nov 2023

Ahojte.
Dcerka ma rok a dva mesiace a zatial sa mi len postavi na nozicky pomocou nabytku. Sama bez toho aby sa o nieco neoprela nie. Mame drevene choditko , ktore sa este boji používat, oprieť sa o to,.kedze sa to pred nou hned rozbehne (boji sa aj ked som pri nej a to chodítko istim).
Svokra nas tlačí k tomu choditku, ale ja nechcem pri dcerke robit nic nasilu a chcem aby mala svoj vlastný priestor. Kedy zacne robit prve kroky. Rovnako ako pri lozeni, ci štvornozkovani. Samozrejme ked nas chyti za ruky tak tie kroky robi ale dlho na nozickach nevydrzi a sadne si.
Ako ste to riesili vy? Lebo mna uz nebavi pocuvat zakazdym svokru aj pocas rozhovoru cez telefon, ze treba s nou trenovat s tym choditkom, ci s nou trenujeme atd. Samozrejme,ze som jej uz xkrat vysvetlovala, ze to chcem nechat na malu a nemienim robit nic na silu.

mmoonna
5. nov 2023

@sandrita_v u nás obidvaja v 15 tich mesiacoch

masandra
5. nov 2023

@sandrita_v vôbec to nerieš, vždy sa nájdu ľudia, ktorým sa niečo nepáči, je to úplne v poriadku, nechaj jej svoj čas, začne chodiť keď bude na to ten správny čas 🙂
Naša začala chodiť v desiatich mesiacoch ale poznám maminku, ktorej dieťatko začalo chodiť až v 16 mesiacoch a je to v poriadku, každé dieťa je úplne iné a má svoj čas na všetko. Keď sa stavia je to len otázka času. Nenechaj sa svokrou stresovať ;)

dzescebuly
5. nov 2023

@sandrita_v prví dvaja presne v roku a tretí keď mal rok a pol

cecilia29
5. nov 2023

V 16 tích . Takmer mala 17. Teraz mam doma druhu skoro 15 mesačnú. Plazí sa a dáva na kolienka, keď sa vrlmi snaží postaví sa splhanim na mňa. Má čas. Dr mi povedala ze je to úplne v poriadku

pininka1
5. nov 2023

Naši rozhodne neboli podľa tabuľky. Najstarší 10 mesiacov, mladší 9 mesiacov a dcéra 12 mesiacov

bobkovci5
5. nov 2023

@sandrita_v každé dieťa je iné mne dcérka začala chodiť rok aj tri mesiace a prišlo to samé bud do mňa ľudia hustili prečo nechodí a druha strana zas vravela neháj to tak keď bude pripravená začne chodiť ale v choditku mi chodila od 6.mesiaca ale bez choditka sa bála bola veľmi opatrná.daj jej čas keď bude pripravená začne sama dochtorka vravela ze do roku a pol ma dieťa čas netreba to siliť.

evkamotka
5. nov 2023

Moj mal takmer rok a pol. Choditko vyhod, bude chodiť ked budu svaly a telicko pripravene. Je to otazka par mesiacov, bud trpezliva a neunahluj to podporou

stefi_k
5. nov 2023

Svokre by som kupila choditko a odporucila jej nech zacne trenovat.

beata_k
5. nov 2023

@sandrita_v To choditko vyhod, ak mas dceru rada. Tazisko tela pri choditku je mimo os. Reci jednym uchom dnu a druhym von. Tych par tyzdnov to este vydrzis.

pribinak
5. nov 2023

Syn mal 10 mes keď začal sám chodiť. Ale nepíšeš napr kedy začala dcerka stvornozkovat, kedy sa 1x postavila a tak. Lebo ak všetko robí trosku neskôr tak aj chodiť bude trosku neskôr

Do 18 mes je normá a netreba dieťa nútiť

Choditko pošli svokre a viac nerieš

mimi3008
5. nov 2023

@sandrita_v Starsi presne v roku, mladsi 13 mesacny. Poznam 17 mesacne dievcatko, ktore tiez este len chodi okolo nabytku. Do 18 mesiacov sa to este neriesi, este je to v medziach normy. Svokra nech zaradi spiatocku a prebudi sa z toho roku 5, v ktorom zaspala. A nech sa do toho nestara. Choditko narobi viav skody, nez uzitku.

januska12323
5. nov 2023

Keď na nohách dlho nevydrží ešte nemá dosť silné svaly na chodenie nechaj ju tak a svokru niekam pošli.

ariannazara
5. nov 2023

15 mesiacov

katica06
5. nov 2023

Dcéra začala chodiť popri nábytku v 8mes, samostatne v 9mes, v tom veku nebola ochotná posedieť ani v kočíku. Rozhodne to nebolo podľa tabuliek

morusha
5. nov 2023

@sandrita_v U nás v 18 mesiacoch a teraz behá ako šarkan. Len žiadne chodítko a nechaj štvornožkovať, to je najlepší pohyb na spevnenie a koordináciu.

thereisabear
5. nov 2023

V 16 a 17m.
Svokre povedz, že trénujete, že ste dnes už trikrát obišli sídlisko a musíš končiť, lebo idete na preteky.

anna_anicka83
5. nov 2023

@sandrita_v Moja trojka, 10 mesiacov, 1 rok a posledný tiež 10 mesiacov. Švagrovcom všetky okolo 15 mesiaca, kamošov chlapčok ťahal na 19 mesiacov. A teraz ich postav vedľa seba a skús hádať, ktorý kedy začal chodiť...nezistíš. Svokrine reči jedným uchom dnu a druhým von. Každé dieťa má svoje tempo. Nič nesiľ. Za chvíľu máte doma chodca, deti sú v tomto úžasné, že oni naozaj vedia kedy sú pripravené, či už fyzicky alebo psychicky.

nikpa
5. nov 2023

@sandrita_v 13 a 17 mesiacov

kkovacovak
5. nov 2023

@sandrita_v svokru moje dieťa začalo chodiť v 18m. Ale ja som ju neťahala a nevodila za ruky, nemala choditko, neukazovala som jej to ani nič podobné. Chcela som nech jej pekne spevnie telo a nech je sama na to pripravená. Prečo riešiš svokru? Moja mala tiež reči ale v momente som ju uzemnila. Trošku asertivity v týchto veciach. Je to tvoje dieťa a nenechaj si ho pokaziť len preto lebo má niekto pocit že tak ako sa to robilo v minulosti je to v poriadku. Ved má len rok tak neviem čo od neho chcete 🤷‍♀️

veronikaszabova
5. nov 2023

@sandrita_v
1 syn 10mesiacov
2 syn 10.5 mesiaca
Dcera - ma 7m, nechodi

ivangeline
5. nov 2023

Niektore az od 18m!

orini
5. nov 2023

@sandrita_v prosim ta len sa drz svojho instinktu a netlac na pilu. Dieta sa naucit chodit samo, nepotrebuje nasu pomoc. Moj syn sa naucil vsetko sam, pretocit, lozit, stvornozky, sed, chodenie. Ma krasny zdravy chrbat a postoj. Nauci sa, vyckaj. Moj zacal chodit asi okolo 13m

maryetta
5. nov 2023

Hlavne to nechaj na dieta. Kedy pride jeho cas. Nech sa same snazi.
Moje prve dve ked mali 13m uz zacali aj po dvore. Treti ked mal 14mesiacov len v izbach zacinal chodit.
Kazde inac. Niektore uz chodi ako 10-mesacne. Niektore ako 1,5 rocne.

mirka438
5. nov 2023

Moji obaja prve kroky v 9 mesiacoch a v 10 mesiacoch uz sami chodili.

lussysi
5. nov 2023

@sandrita_v môj bol predčasne narodený a tiež som sa na počúvala od každého ešte aj od partnera svojej mami ze choditko choditko ale rázne som povedala nie a aj keď všetko začal robiť neskôr tak v dvoch rokoch sa postavil a začal chodiť aj sam bez choditka... Mne tiež nebolo všetko už jedno keď tak dlho nechodil... Ale? Začal a sam keď chcel a bol pripravený... Takže nájdu sa aj prípady ze darí sú ôk a začnú chodiť v dvoch rokoch... Ved nič mu neujde

joannita
5. nov 2023

@sandrita_v syn v 19m, dcera v 12m
Do 19m ked nechodi je to ok. Ked uz stoji pri nabytku tak zachvilu sa rozchodi, do 2 mesiacov max. Svokru nepocuvaj

eruvanda
5. nov 2023

Prvá dcéra 1r 5m, druhá 10m a tretia má teraz 1r 3m akurát začína prvé kroky sama. Poslala nás doktorka aj na rehabilitáciu ale skôr len kvôli tomu aby nám ukázali cviky ktoré jej dopomôžu. Tam mi sestrička tiež povedala že má ešte čas. 🙂

svetlonos
5. nov 2023

@sandrita_v
svokre kup rolator nech uz tersz trenuje a nici si chrbát. Mozno po tychto vlastnych skusenistiach na starobu zmudrie, truba herichova!
Ona si uz vychovala ak ma tendenciu slabeho sebauplatnenia, nech si este starsie dieta adoptuje. Alebo nech zacne opatrovatelku robiť.

Ty robis vsrtko spravne! Choditko ke fsjn standa az vtedy, ked ma dieta uz stabilizovanu chôdzu. Kamaratka s malou "chodili" tak, ze ju dtzali za obe ruky. Mala sice chdit zacala potom sama ale stale padala, lebo nebola dost pevna.
Nas sa jedoval lebo chcel ale drzali dme jo len za jednu ruku - skor any sa on dtzal nas a namal sa sam.
Mal 15 mesiacov, ked chodil uplne sam. Nic mu nechabyba. Vasa mala ma viac rozimu ako dospely.
Pozocaj svokre na deň ferari...

jaja391112
5. nov 2023

@sandrita_v naše začalo chodiť v 16 mesiacoch. Predtým som ju aj dávala do pavúka, ale žiadny pokrok. Keď som prestala a nechala som ju volne sa platiť neskôr stvornozkovat po dome začala robiť väčšie pokroky. Tiež som počúvala od okolia kedy už začne, ale ako prišiel jej čas sa rozbehla zo dňa na deň🙂

eruvanda
5. nov 2023

@svetlonos Presne som to chcela napísať, že kúpiť svokre choditko a nech trénuje ved možno na starého kolena ho bude potrebovať. Ale nechcela som byt krutá ku starej pani nepoznám tak nesúdim.