Metóda kontrolovaného plaču

rencika8
8. jan 2015

Ahojte,prosím vas ma niekto skúsenosti? Mam 8 mes.syna a v noci sme min.5x hore ,nič inē nepomože len cecok a už to trvá veľmi dlho a už ozaj nevladzeme. Dnes som počula o tejto metode ak mam pravdu napísat vobec sa mi to nepáči ale na druhej strane sa nedá takto fungovať v noci spávame max.3 hodky. Prosim ak máte skúsenosti napíšte hlavne ako dlho to u vas trvalo.
Moc dakujem za všetky odpovede

rencika8
autor
9. jan 2015

@sense tak ja som asi čudna že to nezvladam ale nenapisala som že spim 3 hodiny v kuse ale dokopy za noc a niekedy ani to nie.

sense
9. jan 2015

@rencika8 to som aj ja spavala , ja som to robila tak ze cez den ako nahle zavrela aoci aj ked to bolo len 15-20minut som sla s nou, domacnost pockala....nemyslim si ze si cudna, ...velakrat som fungovala ani nevviem ako, ale kazdu noc som dufala ze bude lepsie...a dockala som sa ...kludne mozes skusit tu metodu mozno to povmoze ale som toho nazoru ako kofoluska ze dieta skor rezignuje a preto prestane plakat...

rasss
9. jan 2015

@kofoluska fakt krasne napisane! Lepsie by som to nepovedela 😉 Toto by si mali uvedomit vsetky matky...

hanycka
9. jan 2015

Obdivujem vas maminy, ktore dokazete nespat a cez den fungovat- uprimne! No nie vsetky sme take, ja som od unavy plakala a padala na nos a cez den som nebola schopna plnit potreby mojho dietata, prave kvoli sialenej unave- nebola som schopna sa mu venovat, ucit ho...len pri nom bezducho sediet, plakat, alebo mi rupli nervy pri kazdej hluposti. Myslim, ze to, ze sme vymenili nocne cuckanie za plnohodnotny spanok a ziskali tak uzasne spolocne aktivne dni, stalo za to. Rozhodne neignorujem jeho potreby- jeho potrebou je aj spanok. A ked sa kazdy den budi vysmiaty a spokojny, viem ze som spravila dobre, ze som ho to naucila. Kadzy robime to najlepsie co vieme, len chcem povzbudit maminy, co maju podobnu situaciu, ze aj tato cesta moze byt dobre riesenie ;)

mon29
9. jan 2015

@rencika8 ahoj..ja som to skusila ked nasa mala 9mesiacov..dovodom bolo , ze cez den nespala bola hore 15hodin v kuse a bola strasbe nervna.. tak sme to skusili..plakala 20min.pptom zaspinkala..odvtedy spi kazdy den 3hodiny poobede. Nehovoriac o tom ze vecer tuez zaspala bez prsa sama.. Drzim palce..

motovidlo
9. jan 2015

@rencika8 Ja som to skúšala raz a nepodarilo sa, nemala som na to nervy. Okrem toho si pamätám sama seba, keď som sa ako decko v noci zobudila a fantázia pracovala na 100%. Ako rada by som vtedy šla spať k rodičom!
Ja som sa rozhodla nechať toto na prírode, raz mi prespí aj celú noc a sám. A dovtedy tu budem, keď má bude potrebovať, hoci aj o tretej v noci. Dospím to na dôchodku 🙂

diana_81
10. jan 2015

@rencika8 v tomto ti uplne rozumiem - je ine ked dieta v spanku vyhlada kratko matku, napije sa a spi dalej. ine je skakanie po hlavach a aktivita. ake je to pri inych aktivitach a cinnostiach - teda ked samu nevies venovat a on by chcel (povedzme vyberas horuci kolac z pece atd), vie byt chvilku sam? U nas sa totiz s mladsim naucilo to same uspavanie tym, ze som vedla prvorodenej nemala vzdy cas skakat a tak sa naucil ze niekedy musi pockat. A ked vie zaspat vecer casto i zaspi v noci sam od seba. u nas je zaroven klucove ze si cmula palcek a vdaka nemu sa sam ududle - nahradi si prsnik. Najprv ma to mrzelo, ale v podstate je to vdaka tomu jedno uzasne vyrovnane dieta a od kamaratiek mam skusenost ze to postupne ako i potreba sat

rencika8
autor
10. jan 2015

@diana_81 posledne dni su hrozne ani chvilu nevie byt sam ,napr.idem na wecko a len co sa od neho pohnem uz place co place ale vrieska a ide po štvornožky zanou s krikom ,pokoj je jedine v tedy ked mu dam nieco do ruky napr.rozok ale aj to musim byt pri nom. A co sa tyka toho spania on zaspi sam normalne vo svojej postielke ale cez den som cely cas pri nom lebo ked sa zobudi a aj ma vidi spusti neskutocny plac ,nechapem preco lebo ma vidi. Jedna babenka mi poslala do mailu knihu o zaspavani tak si ju precitam a podla toho sa rozhodnem. Neni mi to jendo bojim sa ze mu tym ublizin ale ja uz tieto jeho stavy ozaj nezbladam :(

margarita
10. jan 2015

@rencika8
to, co popisujes, mi pride ako klasicke prejavy separacnej uzkosti, ja som syna musela bravat v tom obdobi aj na wcko a do kupelne so sebou, normalne do lehatka, lebo ak bol hore a nevidel ma, reval ako najaty....to prejde, a mozno sa casom aj tie noci zlepsia, je to na prasky, poznam, ale dobra sprava je, ze nic netrva vecne a deti z niecoho aj vyrastu 😉

hanycka
11. jan 2015

@rencika8 moj syn toto robil z unavy, akonahle sa dobre vyspal prestal to robit 🙂 ale moze to byt aj ta separacna uzkost...

marika_zz
11. jan 2015

pravdupovediac aj ja uvazujem nad touto metodou. precitala som knihu. zatial sme to nevyskusali len preto, lebo som samu seba este o tom nepresvedcila. bojim sa toho ako cert kriza, ale vzdy v noci,ked som uz neskutocne unavena zo vstavania si poviem, ze zajtra to skusim. ale do rana ma to prejde.

u nas je problem taky, ze vecer ho este ako tak uspim. ale ked sa zobudi v noci, uz ho neviem dostat do postielky. akonahle ho do nej polozim, spusti neskutocny rev. pride mi to, ako keby si vydobijal a chcel ostat pri mne. co mi pride velmi mile a snazim sa uspokojit jeho potreby. preto viem, ze mi tu mamicky poradia spanie v spol. posteli. aj to praktizujeme a spime spolu (kedze po hodinovom uspavani a 4-5 pokusoch dat do postielky zakazdym spusti neskutocny rev, tak nakoniec rezignujem a ide k nam). avsak ja ani MM sa vobec nevyspime. dieta sa mrvi a aj ked zaspi, tak spi kolmo na nas, cize my traja tvorime pismeno H. som z toho uz neskutocne unavena a preto tiez rozmyslam nad touto metodou.

ma tu niekto radu aj pre takyto pripad? to ze rocne dieta spusti neskutocny plac po ulozeni do postielky je prejavom jeho potreby nas citit alebo uz to je vyslovene (a napisem to skaredo) vypocitavost. ja si osobne myslim, ze take stare dieta, este takto kalkulovat nevie. ale niekedy som uz taka unavena, ze ma napadaju rozne myslienky. hanbim sa za to a mozno ma tu preto aj ukamenujete, ale kto nezazil, nepochopi

dakujem

rencika8
autor
11. jan 2015

@margarita ja myslim ze to bude sep.uzkost už som si čo to o tom prečitala ,možem sa opytať do kedy to trvalo u vas? A co teraz už je v pohode?

rencika8
autor
11. jan 2015

@marika_zz presne tak kto toto nezazil nepochopí,vela mamičiek tu pisalo svoj nazor že je týranie a podobne ale ja som sa na to nepytala ...a asi preto som dostala neskutocne množstvo ip-ciek od mamin ktote to zažili a skusili ale aj tak stale niesom o tom uplne presvečená.
U mna je to presne ako si pisala ty bojim sa toho ,nechcem malemu ublizit ,nechcem aby z toho mal nejaku traumu ,cez den a vecer v pohode ale v noci ked sa zacne budit tak si poviem ze zajtra ideme na to...na knihu sa este len chystam ale neviem ci ma presveci ,ale stale na to myslim a hovorim si ze cim skor tym lepsie

margarita
11. jan 2015

@rencika8
hej, ved uz ma vyse dva a pol 😉 to trvalo u nasich asi tak mesiac akutne, s najmladsou to este nezacalo, ale medzi 9 az 11mes. to u nas zvyklo byt.

diana_81
11. jan 2015

@rencika8 podla toho co pises si i ja myslim, ze je to separacna uzkost a menit to teraz by bolo dost narocne. A voci krpcovi asi krute, ked je takto naviazany.. skusila by som asi chvilku pockat a ked to prehrmi a veci sa nevratia do normalu riesit... aj ked Ty si pisala, ze vam to trva uz mesiace? ja som okolo 7 mesiaca dcery sama zakladala temy o nespanku. krpec druhy zatial nema ani problem (ani zubky, ani este uzkost... ma 7 mesiacov a 2 tyzdne).

rencika8
autor
11. jan 2015

@diana_81 takyto stav že sme v noci hore minimálne 4x hore trvá už asu 4 mesciace ale malu sme aj take noci ked sme nespali vobec :( dnes to snim bolo doma o niečo lepšie ,vtdržal sa hrať aj chvilku sam možno preto že bol doma tatík tak uvidim čo bude zajtra. A nechtstam sa to skušat hned ,najskor si chcem prečítat tú knihu a myslím že pri nom mi to aj bude chvíľku trvať 🙂

diana_81
12. jan 2015

@rencika8 moc drzim palce... mam pocit, ze moja vzorka deti - rozumej dve, je trosku mala na rozdavanie rozumov 🙂 U synatora je to zatial ok, ale som v pozore. Hlavne si najdi i cas na seba, proste dotiahni nieco do konca aj ked reve inak sa zblasznis. Nosic a spol u vas nepomaha? U nas obcas pouzivam, ale tym ze ma prcek 10kg moc dlho ho vlacit nevlacim ak nemusim 🙂 Tu knihu ber ako zaujimavu zbierku rad, myslim, ze nech ju uz ludia chvalia ci zatracuju ma v sebe dobre postrehy a informacie o spanku, navykoch, ritualoch... zacni upravovat mozno postupne ine oblasti. U nas je to i o tom, ze tym ze som mala velmi vela mlieka zo zaciatku syn si nezvykol zaspavat na prsniku, lebo ked chcel konecne spat musel sa pustit inak hrozilo ze sa v tom mlieku utopi 🙂 takze mozno je to o tom, ze to uz od zaciatku nema zakodovane ako miesto na spanie 🙂

luckamorka
26. jan 2015

@rencika8 aj nasa mala separacnu uzkost zhruba od toho 8-9 mesiaca a bolo to ze tazky extrem, presne ako popisujes aj na wc musela byt so mnou, kamosky ma uz posielali za psychologom ze to nie je normalne.. plakala ked som sa jej hoci aj otocila chrbtom ci vzdialila na jeden krok, vesala sa mi na nohy a hadzala sa o zem.. nehovoriac o druhych ludoch, v ich pritomnosti som ju musela nonstop drzat na rukach, nebodaj ju pustit a to bolo revu.. po prvych narodkach sa to zacalo samo postupne zlepsovat, stale je dost naviazana na maminku ale uz je to omnoho lepsie, uz sa stane napr. v herni ze sama od seba mi odide ide sa hrat a uplne na mna "kasle".. takze klud, samo to prejde, len to chce trpezlivost a radim ti neskusaj na nu ziadne "zarucene metody" ako ju od toho odvyknut, zbytocne ju vystresujes a upravi sa to aj bez toho (jedine co sme my robievali bolo ze som niekedy odisla z domu a nechala ju s manzelom-jej tatinom, s nim bola kludna ale aj tak lozila po byte a hladala ma.. ked ma nenasla tak jej bol dobry aj on 😀)

rencika8
autor
26. jan 2015

@luckamorka dakujem

berinka42
4. feb 2015

Ja mam tuto knihu, raz sme to skusali, ale po 3 dnoch som to vzdala. Musim uznat, prvy vecer hrozny, trvalo to asi 45 min., ale zaspal, v noci sa zobudil asi len 2x, druhy vecer asi 20 min splakal a rovnako dobre spal, treti vecer 18 min a spal asi 2x sa zobudil, 4 vecer hotova katastrofa, nepomohlo a chudacik, uz mal taky vyplakany hlas, tak som si povedala, ze nie. Bo v tej knihe sa pise aj o tom, ze bez cumlika aby zaspaval, no ale ako mu vysvetlim, ze cez den cumlik mat moze a vecer nie? Spime totizto iba v kociku, do postielky ho musim uspat. Vysledok asi po 2 mesiacoch: Hotova katastrofa, maleho vecer uspim nejako, do hodiny je hore, vcera som si povedala, ze hladny byt nemoze, tak som sa ho snazila nejako utisit, no taky hisak chytil, ze strach. Tak som ho nechcela trapit, tak som mu dala prso, lezala som s nim, ale ani to nepomoze. Velakrat nepomoze okamzite podanie prsa v noci , nakojim ho a chodi s placom po posteli, darmo, ze si ho pritihanem k sebe. A nehovorim o tom, ze nas pokus uspat ho je asi taky, ze stipe, kope, skace s placom, kruti sa, no ako mam uspat taketo dieta? V noci vstavam asi kazdu pol hodinu, niekedy potiahne aj hodinu. Myslim, ze toto uz nie je normalne a niekde som spravila chybu. Jasne, som nevyspata, hovorim si, mame 8m. mozno ta separacna uzkost, zubky nam momentalne nejdu. Ale fakt zvazujem, ze tuto metodu opat skusim, ale nie teraz, bo fakt mozno ta separacna uzkost, i ked cez den sa to nijako neprejavuje. Skor ked ho dam do postielky vecer a uz spusti, darmo, ze som pri nom... Vie mi niekto v tomto poradit? Bo cim dalej je to horsie. Druhu noc spime uz spolu, bo uz som nevladala. Tak ako pise kolegyna vyssie 🙂 rovnako som nazoru, ze ani pre dieta nie je dobre, ked sa v noci neustale budi, ved co to spravi s dospelym clovekom, keby sa budil kazdu hodinu... A vyplakat ako vyplakat, neviem. Su situacie, ked si to dieta jednoducho musi poplakat, ako ked som napr. na WC, nic sa mu za tu chvilku nestane. A nebudem ho brat teda vsade so sebou. Som matka, priority dietata su na 1. mieste, ale myslim si, ze uz aj vymysla trosku. Dava to najavo ked sa mu nieco nepaci a jednoducho place... ako pri obliekani.... chcela som len tym povedat, ze je to diskutabilne, ci dieta nechat vyplakat, je az take strasne... lebo ked place 5 min. a pridem potom za nim, myslim, ze mu davam najavo, ze som tam. Rovnako utekat za kazdym ked dieta mrnkne tiez nie je podla mna spravne, bo aj takto deti ucime zlozvykom.... Len sa prosim nepohorsujte 🙂 je to len moj nazor

gabuss
5. feb 2015

@berinka42
podla toho co pises by mohol mat spojenu postielku a zaspavanie s negativnym zazitkom, ked ste skusali metodu kontr. placu. prave citam jednu knihu o spanku a uspavani, zatial som sa sice nic zavratne nedocitala. ale mozno jedna rada pomoze vam. tam pisu, ze ked deti si maju zvyknut na postielku. hlavne ak placu prevazne v nej alebo ak sa skusa metoda vyplakania. vtedy maju deti tento neg. zazitok spojeny s postielkou. takze odporucaju pocas dna, ked je dieta spokojne a hrave, dat ho do postielky a hrat sa s nim v nej. neviem ci to pomoze, ale za pokus to stoji.
my sice nemame takyto problem, ale ja sa s nim hram tak, ze kukuckujeme, napr. s plienkou, alebo sa mu skryvam za vankus, alebo stvornozkujem okolo postielky a havkam. rehli sa neskutocne :D vyskusajte, bodaj by vam to pomohlo. drzim palce

berinka42
5. feb 2015

@gabuss dakujem pekne, toto mi aj mamina poradila par dni dozadu, bo aj cez den mi v nej place, ked si potrebujem povysavat, alebo musim vybehnut na dvor, ze mozno to ma spojene akoby tam mal byt za trest 🙂 aj ked v postielke cez den normalne byval cca do 5 mesiaca a stale si mrncal, tuto metodu sme skusala az po 6. mesiaci, tak zase neviem. Ale s tou hrou som to zacala skusat, tak uvidime 🙂 zatial ale nebudem skustat tuto metodu, kedze ozaj moze ist o separacnu uzkost nakolko mame prave 8 mesiacov....

dusika11
7. feb 2015

nie ..ked som ja vydrzala nespat pri dvojcatach tam to vydrzis..moji zle spali do troch rokov..dne smaju styri uz zacali presne po troch rokoch spat..su deticky a deticky...niektore deticky ked prechadzaju do tych faz spanku tak miesto toho aby isli do hlbsieho,..ich nieco vyrusi..a su v polospanku vycerpane..nam pomohla perinka ..kdesi som citala..o perinke..a jej vplyvu ..alanko mal perinku do osmych mesiacov..a dodnes mu musim ruky zakryt perinou...este su dolezite veci kedy das posledne krmenie..a ci staci..to je cela veda..okolo toho
takze nam pomohlo zvezovat do perinky--aby v polospanku ho nebudili ruky..a sledovat krmenie..nie ntasne pred spanim..a pocas noci postupne davat mensie davky..ale boli noci ked som sa vzdala..a dla plnu davku..a ako natruc sa budilo zvlast kazde dvoijca--niekde mam aj denniky..vstavala som osemklrat do troch rokov..a zrazu dozreli..utalo.---presne ako hovorila neurologicka.-.mozog dozrell

dusika11
7. feb 2015

inac sa pametam neurologicka mi odporucala v postielke vzdy...utisit doeta prihovaranim mojkanim..az tak kludne vziat na ruky..aby malo pocit pohody..v postielke..

lilienlukacs
20. okt 2015

@kofoluska krasne, nie som sice mama zatial, ale nepochopim nikdy ako moze niekto toto robit dietatu... Kde sa stratil materinsky cit...

kofoluska
20. okt 2015

@lilienlukacs Dakujem. 🙂 A poviem Ti, ja ako matka to tiez nechapem. Syn ma 2 roky a 3 mesiace. A az teraz posledny mesiac je schopny zaspavat sam, cez den aj vecer. Ulozim ho do postele, zakryjem, pohladkam, dam dobru noc a idem prec. Nijaky plac, nijake sceny, nijake vybiehanie zo spalne (jedine ak sa mu chce kakat). Konecne je sam pripraveny zvladnut to bez nas. 🙂 Naco to urychlovat? Pokial je dieta spokojne a rodicia v pohode, nie je co riesit. 🙂

energitc
13. dec 2015

ahojte, nema niekto tuto knizku online prosim?maly ma nieco vyse roka, metodu som ksusala ked bol pol rocny,ale nebol na to este pripraveny.teraz sice pekne zaspi aj vecer a prespi celu noc,aj cez den spi 2x,ale vzdy musim sediet pri nom a dat mu ruku do postielky.nema ziadneho plysaka, ktoreho by si oblubil.Zaspava akurat s dudlom v puse, inokedy ho cez den nema.Akurat,ze uz ani to sedenie pri nom nepomaha, ked som pri nom vymysla, ked sa dvihnem uz sa stavia a krici (neplace, proste cista privolavacka). Povedala som si a stacilo moj zlaty, taketo vydieranie nebudeme podporovat. A od vcera vecera sme zacali s Estevillovou metodou alias nechat vyplakat.prvykrat k nemu vsak idem az po 15min.skor to naozaj nemalo zmysel.vecer na to pekne nabehol,uspavanie cez den je katastrofa.ak ma niekto skusenosti a rady, prosim napiste.Odsudzovanie a kydanie na moje rozhodnutie si prosim nechajte do inej temy, ja som v teme Metoda kontrolovaneho placu a rada by som hovorila s niekym so skusenostou...uz len to, ze mamicky radsej napisu spravu nez aby sa tu verejne vyjadrili hovori asi o vsetkom.Najlahsie je odsudit a skritizovat druheho.Ale nie kazda matka je hrdinka asupermatka sveta.

tamarka9
15. mar 2016

@hanycka prosím ta a môžem sa opýtať,aj v noci ste nechali dieťa plakať keď sa prebralo? My tiež po dlhých mesiacoch snahy skusat zaspať inak musime skúsiť tuto mmetodu,možno zaberie,pretože ja už narazam do stien,trasie ma zimnica,vyše roka spim par hodín do rana,býva aj 10-15x hore a to nekojim. Necha sa hojdat na rukách a spi a polizim do postele a je hore,alebo ju nechal na sebe a hladkam,aj tak sa hneď preberie,proste treba skakat. Len v noci neviem čo robiť...

timea7
15. mar 2016

@tamarka9 prestaň uspávať hojdaním, dieťa sa preberie a v polospánku si uvedomí, že je v inej situácii, ako keď zaspávalo, tak sa rozplače, lebo chce aby bolo znova hojdané. A toto sa opakuje vždy, keď prejde z fázy hlbšieho spánku do fázy spánku plytšieho. Daj malú večer do postieľky, ľahni alebo sadni si vedľa nej, hladkaj ju, ale hojdanie sa konať nebude. Obrň sa proti plaču, vstávaniu v postieľke, jedom, vždy ho ulož znovu. Môžeš potichu pustiť relaxačnú hudbu. Neodchádzaj, nenechávaj drobca samého, lebo ideš z extrému do extrému, doteraz so skákala tak, ako pískal a zrazu chceš, aby zaspal sám. Aj zaspí, ak budeš neoblomná, môžeš mu dať so ruky mojkáčika, plyšáka, šatku, skrátka niečo s čím rado zaspáva. Ale žiadne líhanie si na teba a kolísanie. Po pár dňoch budeš vidieť zlepšenie, dieťa ak sa aj v noci preberie, zistí, že je v bezpečí, lebo je všetko tak, ako keď zaspávalo - je v postieľke, má plyšáka. Hojdanie je už minulosťou. Držím palce.

kukulienka83
15. mar 2016

ahojte...tiez pridam nasu skusenost s touto metodou... nieje pozitivna, ale verim, ze mnohym mamam pomohla... ja myslim, ze to zalezi aj od natury dietata... nas maly teda prvy vecer plakal tak, az stratil hlas...zaspal asi po hodine aj pol...srdce mi islo vytrhnut ...ale vydrzala som... dalsi vecer zaspal asi po hodine... poviem vam,ze ked som za nim isla a tie male rucky natahoval za mnou a plakal, zase mi islo srdce z hrude vyrvat...ale vydrzala som... treti vecer zase s placom, zaspal do hodiny... ale v noci sa zobudil a to sa uz nedalo ho tam nechat... takto sa skoncila nasa snaha...
chcem vam ale povedat, ze po tomto zazitku mal maly skoro mesiac strach zo zaspavania, ked sa blizil vecer, uz s nim nebolo rady... bol na mne zaveseny jak kliest...a to som si s nim zakazdym lahla a v noci s nim spala...chudatko moje, nikdy viac by som tuto metodu neskusila, bol to pre neho aj pre mna jeden otrasny zazitok... ☹