Otvorené okno v noci pri 5 mesačnom dieťatku

alzbetka83
22. júl 2014

S priateľom sa stále hadame kvôli oknu v spálni,jemu je vždy teplo a chce spať pri otvorenom okne,v izbe s nami spinka naše dievčatko,izba je mala a postielka je asi 2m od okna,bývame pod lesom takže tu nieje až tak ako v paneláku. Je to sebec,alebo má pravdu?

beruska141
23. júl 2014

u nas je to naopak, manzel stale zatvaral a ja otvarala. ale teraz spavame oddelene, on hore s malou, ja dole s malym. a musi si zvykat moj malinky, ja spavam s otvorenym oknom, uz aj v porodnici, aj doma. je prikrity paplonikom a cez hlavicku mu davam plienocku, prievan neni, dvere su zatvorene a mam take hodiny s teplomerom a vlhkomerom a kedze sa v noci casto kojime, tak kontrolujem teplotu takamer kazdu hodinu 😀
podla mna cerstvy vzduch neuskodi, pokial nie je prievan. treba deti aj nas otuzovat, lebo potom z nich vyrastaju na kazdy bacil citlivy dospelaci hltajuci antibiotika ako lentilky

bajana
23. júl 2014

nemam rada argumenty typu "mama najlepsie vie, co je pre jej dieta najlepsie"....ak by to tak bolo, tak neexistuju tyrane zanedbane deti...aj mama je len clovek a aj ona sa vo svojom usudku moze zmylit...nemoze vediet vsetko najlepsie....

@alzbetka83 zda sa, ze si pevne stojis za svojim nazorom spat pri zavretom okne, takze tato diskusia sa mi zda dost zbytocna...kazda si aj tak urobi po svojom vramci vyssieuvedeneho hesla a jedna strana tu druhu nepresvedci....

delphia
23. júl 2014

@bajana male dieta si neuvedomuje ze mu je teplo, alebo zima a nedokaze na to adekvatne reagovat vyzliekanim, alebo naopak, obliekanim sa. ak sa dieta odkope, to nie je preto, ze mu je teplo. nohami v spanku naraba a vyslekom je ze sa odkope. cez den ked dieta nespi, ak mu je teplo, tiez sa nezacne vyzliekat. pudy nie su vrodene,ale sa vyvijaju pocas zivota.

mircalla
23. júl 2014

@alzbetka83 Ok, vsak nenarazala som na teba, ak je okno otvorene vo vedlajsej izbe, malo by to stacit

bajana
23. júl 2014

@delphia aha, tak to som nevedela....predpokladala som, ze 3-rocne dieta tieto veci uz odhadne - je mi zima=zakryjem sa, je mi teplo=odkryjem sa...

quaxi
23. júl 2014

Ja sa pri zatvorenom okne nevyspim, nestaci mi ani vetracka, musi byt dokoran. Takze deti od prveho dna spali pekne pri dokoran otvorenom okne. Mali spacak, takze sa nevykopali, postielku v rohu izby, kde nie je prievan + proti prievanu hniezdo okolo postielky. Vysledok - syn bol cele 3 roky najzdravsie dieta z celej skolky 😉 Ak sa bojis, daj dietatu spacak, z toho sa nevykope. Mne sa praveze zda velmi nezdrave, aby celu noc 3 ludia dychali nevetrany vzduch z jedneho bytu. Mikrovetranie nijako nepomoze, pri nom je vymena vzduchu miziva.

delphia
23. júl 2014

dieta sa odkope nie preto, ze mu je teplo. pocas spanku naraba nozkami a vysledok je ze je odkopany. cez den ked nespi, len preto, ze mu je teplo nezacne sa vyzliekat. deti nedokazu zareagovat adekvatne- pudovo na pocit tepla ci chladu. pudy nie su vrodene, vyvyjaju sa pocas zivota.

delphia
23. júl 2014

🙂 sorry, ze som duplicitne pridala jednu odpoved, no ta prva sa mi nezobrazila po pridani 😉

stanislavao
23. júl 2014

@maslenka47 aha, cize ona ma ist spat inam, stahovat postielku, aby jej sebec mohol spat pohodlne v spalni pri otvorenom okne. super napad. by som ho kopla do riti ze by cez to okno vyletel.

matkamirko
23. júl 2014

@bajana nemusis na mna narazat 😉 sama to pochopis az vtedy, ked sa ti dieta narodi. Nemusis mat pocit, ze 3-r. dieta uz ovlada teoriu relativity, a kadeco ine, je to este len dieta 🙂 A naozaj nas este nevie odhadnut v spanku, ci mu je teplo, dokonca si teplotu nevie regulovat ani pocas tych najvacsich horucav vonku(pocas dna), deti preto ovela horsie znasaju extremne teplo a chlad, ale to ty este nemas ako vediet 😉

bajana
23. júl 2014

@matkamirko prepac, ja som sa tomu len uprimne podivila...ano, nemam dieta a budem sa pri nom vela ucit...

matkamirko
23. júl 2014

@bajana 😉 aj ja sa postupne ucim 🙂

prasiatko30
23. júl 2014

a ja s tym mojim stale brojim lebo mi zatvara okna - ja ani neviem kedy len nadranom sa zobudi a pozatvara vsetko - clovek sa citi ako v hrobke. u 5m podla toho aka je teplota vonku by somaspon tu ventilacku nechala otvorenu - vsak je leto nie je tak zima

delphia
23. júl 2014

@bajana ani trojrocne dieta sa este nevie o seba postarat natolko, ze by automaticky samostatne zareagovalo na pocit tepla ci chladu vyzlecenim sa alebo oblecenim sa.

norwayka
23. júl 2014

Zijem v Norsku, otvorene okno mame skoro vzdy. A v detskej izbe aj v zime mame max. 18st.

salomuska
23. júl 2014

mám 2-mesačné a doteraz mi neprišlo divné, keď bežne máme v noci vetračku otvorenú...asi by som sa mala nad sebou zamyslieť 😨

lulu369
23. júl 2014

@alzbetka83 aj tak sa to dá poriešiť 😉

niki101988
23. júl 2014

@alzbetka83 Ešte môžeš dcérku presťahovať do jej izby a problém bude vyriešený.
Inak nechápem vyššie argumenty aby sa jchlap sebec mohol vyspať a ani argumenty matka najlepšie vie čo je pre dieťa najlepšie. Toto asi normálna žena z úst nevypustí

alzbetka83
autor
23. júl 2014

No tak veľmi pekne ďakujem,hlavne tým ktoré mi normálne pekne odpísali svoj názor,poradili ( píšem sem,lebo potrebujem poradiť,alebo si prečítať názory iných,skúsenejších mamičiek )🙂 A potom maminam ktoré sa hneď do mňa obuli a riešili ,a riešili a odradili ma od toho,aby som niekedy,keď sa budem chcieť na niečo opýtať,potrebovať s niečím poradiť,aby som ešte napísala sem na modrý koník,fakt ďakujem!

katarinamarkova
23. júl 2014

necitala som vsetko....len moj nazor a skusenost.....
ked je v spalni chladnejsie, kludne aj tych 18 st.. nevidim dovod preco nie.....dieta lepsie spi, spi sa lepsie vsetkym, pretoze organizmus znizenie teploty logicky vnima ako signal na odpocinok. Ak su dvere zavrete skutocne nemoze byt v izbe prievan 🙂, pre imunitu dietatka je idealne ak sa otuzuje od malinkata, samozrejme nehodime tyzdnove dieta do ladovej vody.....cersty vzduch je to najlepsie co moze byt.....
aj my v lete spavame pri otvorenom okne, samozrejme ked je burka okno sa zavrie.
- dnesne maminky to fakt trosku prehanaju -
podotazka: ked ti dieta zaspi vonku v kociku, nechas ho spat vonku v kociku ked ste na prechadzke, ci zatvoris ho niekde do miestnosti so zatvorenym oknom?
deti treba strazit, starat sa o ne, robit im pohodlie, ale tym ze ich budeme len v prehriatych miestnostiach cicikat sa z nich stanu akurat - tema: ako posilnit imunitu dietata, chytime kazdeho bacila zo skolky, chripku, nadchu atd......

alzbetka83
autor
23. júl 2014

@bajana Napisala som mama a nie žena ktora týra svoje dieťa ! Keby som bola sebec,ani by som sa nepytala! A nechám si poradiť,vypočujem si iný názor. Nepoznas má asi tak to nemôžeš vedieť a na to,že ešte nemáš dieťa si dosť múdra

alzbetka83
autor
23. júl 2014

@bajana Napisala som mama a nie žena ktora týra svoje dieťa ! Keby som bola sebec,ani by som sa nepytala! A nechám si poradiť,vypočujem si iný názor. Nepoznas má asi tak to nemôžeš vedieť a na to,že ešte nemáš dieťa si dosť múdra

bajana
23. júl 2014

@alzbetka83 typicka odpoveď - nemas dieťa, houby vieš a nemas nárok na názor, hoc aj objektívny...udala som tu dosť argumentov ale kto chce, vyberie si len tie, ktoré mu vyhovuju...asi sa nezhodneme v tom, kto je mama-ja ju vnimam ako ženu, ktorá porodi dieťa...a teda trvam na tom, že nie každá automaticky vie, čo je pre dieťa najlepšie...

fra
23. júl 2014

@alzbetka83 podla mna tvoj muž nie je sebec- zrejme chodí do práce a potrebuje si aj on v noci oddychnuť a to, že sa pri zavretom okne teraz v lete dusí úplne chápem, tiež si myslím že deti treba otužovať a jednoducho už malé deti treba obliekať tak, ako je to príjemné dospelým, vždy ked vidím mamičku v krátkom tričku ako tlačí kočík s dieťaťom ktoré je pomaly vo fusaku, tak mi je toho drobca veľmi ľúto ... možno nejaka tenká čiapočka na hlavičku pri otvorenom okne by nezaškodila a vždy sa mi to zdá lepšie, ako dusiť dieťa vo vlastnej šťave... ak sa však vobec neviete dohodnuť, nech sa muž jednoducho bez hádania a obvinovania sa odsťahuje do vedľajšej miestnosti a tam si to okno na noc otvorí- to sa mi zdá oveľa prijeteľnejšie riešenie ako sa navzajom obvinovať zo sebectva alebo ak by mal jeden z vas cele noci trpieť- či už teplom alebo zimou 😉

l3yla
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jamabe
23. júl 2014

Hm, vidím, že tebe sa páčia len tie odpovede, ktoré podporujú teba.. tak načo sa namáhať.. 😉 Síce sa tu zapájaš, ale stále si nenapísala, koľko to vlastne máte v noci stupňov v spálni a či tam je ten prievan alebo nie. Vieme len, že spálňa je malá. Tak ak tam dýchajú 3 ľudia ( z toho jeden chlap), tak ďakujem pekne. Vaša malá sa neodkope, lebo má spací vak, tak kde je problém?
Naša malá spávala od narodenia v spálni s nami, kde sa jednoducho v zime nekúri (vôbec) a v lete sa stále vetrá. A to minulé leto spávala dokonca len v bodyčku, ani len ten tenký spací vak nemala. A nič sa jej nestalo. Ani atb ešte nebrala...

anglicanka1981
24. júl 2014

Nas maly sa narodil v decembri. Okno sme nemali celkom zavrete ani ked bol novorodenec. Ked bolo fakt vela pod nulou, tak aspon mikrovetranie vo vedlajsej miestnosti. Ale inak mavame vzdy otvorenu vetracku a okno. 😉
Len tak na porovnanie - znami maju dceru, nikdy otvorene okno, vzdy kvoli nej prekurene atd atd, este ani do skolky nechodi a uz je pomaly kazdy mesiac chora ☹

anglicanka1981
24. júl 2014

@stanislavao to to dieta neberies ani von, nikdy ti nespalo v kociku, ked je soplave z otvoreneho okna v lete? :-O A este nadavat do sebcov ludom, ktori svoje deti neprehrievaju a nenutia spat vo vydychanom vzduchu.

Mne maly v zime najlepsie spaval v kociku, cez den aj niekolko hodin 🙂 A ziadne take ,ze by som sla po pol hodin spat domov, ako niektore "mudre" knizky kazu.

@delphia odkopavanie je lahko riesitelne - pri malych babatkach zavinovacka ci ulitka, pri vacsich spaci vak.
@prasiatko30 moj to tiez par krat skusil, ale vzdy do hodiny som bola spolahlivo hore a nemohla som dychat ten vzduch bez kyslika, tak si zvykol 🙂

delphia
27. júl 2014

@anglicanka1981 to je jasne myslim kazdej mame. rec bola o inom.

sunnyday28
27. júl 2014

Uz od narodenia maju deticky pud sebazachovy. Ked im je zima - placu. Ale ked im je moc teplo, tak zaspia a prehrievaju sa. Moja starsia sa narodila v septembri, spavala vzdy v spalni kde sme mali otvorene okno, alebo aspon vetracku, v zime max 19 stupnov. Chora nebyva. Teraz bude mat tri roky a ked je jej v noci chladno, tak sa zobudi a zakryje sa, takze nesuhlasim s tym, ze to deti nevedia. Babatko to nevie, ale na zimu sa zobudi tiez a place. Na teplo sa nezobudi a v tom je prave prehrievanie nebezpecne 😒 Neviem kto je sebec. Dala by som sancu babatku vyjadrit sa. Nechaj otvorene okno a uvidis, ci sa bude mala budit. Mozno zistis, ze jej to bude vyhovovat a prespi celu noc, lebo zrazu nebude smadna 😉 Moja mladsia dcera ma teraz dva mesiace. Nezijeme pod lesom sice, ale v spalni mame tak teplo, ze spime pri otvorenom balkone celu noc. Teplota napriek tomu neklesne pod 24. Takze spime bez paplona, bez plienky, bez nicoho, len v body s kratkym rukavom aj "nohavom". Inac je jej teplo a ma spotenu celu hlavicku. Kazdemu co vyhovuje, snad nie som krkavcia matka za to... 😉