Piate dieťa

oravese
20. júl 2014

Ahojte chcem sa spytat ako je to u vas s okolim kto ma pat deti, lebo ja mam taku skusennost, ze vsetci zazeraju a komentuju ze tolko deti, hotova materska skolka. Clovek ktori ma 5 deticiek to ani tak hrozne neberie ako okolie, teda aspon u nas je to tak.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
natalym
15. apr 2015

@fidka79 Asi je to tak.

eevicka83
15. apr 2015

@fidka79 no ved to presne aj ja hovorim. no ale napr. ja si myslim ze by som svojim detom vedela dat standard keby boli styri, lebo teraz ked su tri maju podla mna nadstandard. Nastastie mam manzela ktory dobre zarobi (co sa ale samozrejme moze hocikedy zmenit, moze sa hocico stat ale to nevieme ovplyvnit).... keby som bola v tejto situacii ako teraz myslim financnej tak by som chcela velmi stvrte dieta ale ked by sa nieco zhorsilo, alebo zmenilo tak samozrejme by som prehodnocovala... Urcite by som nechcela aby deti nemali na kruzky, vzdelanie, pekne oblecenie aby chodili ako za sociku oblecene a pod... Urcite by nemohli mat tolko oblecenia a kruzkov aneviem coho ale podla mna by stacilo aj to co by mali lebo vtedy by mali asi tolko co vacsina standardnych rodin. No je mozne ze by to tazsie brali tie starsie dve ktore su uz zvyknute na nejaky vyssi standard.. no ale na co riesit ked bude este niekedy babetko tak bude ked nie tak bohuzial... mozem dakovat aj za tieto tri co mam.

emita
17. apr 2015

Cim viac deti maju tym menej si to vazia. Ja hoci som mala iba jedneho brata, zdaleka som nemala vsetko. Prvykrat sme sli k moru ked som mala 14 ako posledna z triedy asi, saty som nosila po sesterniciach-ale vobec som sa za to nehanbila, boli pekne. Nasi postavili dom za robotnicke platy a ja som vdacna ze som bola vychovana v skromnosti. Nase 2 deti si vobec nevazia ze idu k moru, chodia po vyletoch, maju takmer vsetky hracky po ktorych tuzia. Chcem im radsej dopriat dalsieho surodenca, ktoreho si tolko pytaju 🙂

sophie753
21. apr 2015

@zamilion to je zase o niecom inom pretoze to niesu chudobny ludia ale neprispôsobiva zberba(aj ked tiez nie kazdy kto zije v osade je taky),tito ludia vyciciavaju nas štat a najmä nas obycajnych ludi,ktory na nich odvadzame nemale peniaze....Ale to stale nemeni nic na tom,ze ked je niekto menej financne zabezpeceny je zly rodic alebo je menej stastny ako ten kto zaraba 3000eur ale vôbec sa detom nevenuje...

sophie753
21. apr 2015

@eevicka83 dakujem si zlata tak budem silno drzat palce nech k vam ten bocian este raz najde cestu🙂a je to presne tak my sa vzdy s muzom smejeme lebo ked je den najhorsi a mame toho uz obaja dost vzdy sa detom nieco zadari co nas rozosmeje a zdvihne nam naladu a hned je den krajsi🙂

janatrn
18. máj 2015

@klarinocka
@kinna obidve mate moje sympatie, viete o com je to mat velku rodinu 🙂, my mame tiez 7 deti a kazdy den dakujem Bohu, ze ich mame...

5rasto
20. máj 2015

My máme doma 4, s manželkou si prácu delíme a zvládame to bravúrne 😉

marinablue
20. máj 2015

Vsetky mate moj obdiv. Ja mam len tri a aj ked financne by sme este jedno dve ustali, psychicky a fyzicky uz citime ze tak ako to je to uz staci 😀 Mozno keby sme boli mladsi tak by sme sli dalej, lebo deti su radost . A hlavne naplnaju zivot tak nadherne, ze nam uz nezostava cas na blbosti 🙂

helenapx
17. jan 2016

@kinnanechces aj moju?

lenka_vi1
8. aug 2016

poznam rodinu so 4 detmi - vsetko chlapci!, a poviem vam ze su tak zorganizovaní, slušní a vychovaní, že starší ochotne a radi pomáhajú mladším, vedia sa všetci spolu hrať aj napriek vekovému rozdielu, čo im mamka povie, to spravia bez odvrávania, dudrania či akéhokoľvek komentovania. Nerobia si naprieky, netrucujú, cítiť v rodine súdržnosť a rešpekt a tak to má podľa mňa byť.... Su fakt super! Ak sú deti slušné, vychované a vedené správnym smerom zvládne sa aj 10 takýchto. Bohužiaľ, ak je dieťa rozmaznané, narcis, ktorý ovláda rodičov tak aj s tým jedným to bude veľmi, ale veľmi ťažké.

helenapx
9. aug 2016

ahojte baby, tiez som bola na oslave a vytocila ma sesternica ňmojich deti, ked prisla za mnou -straz si to svoje dieta, lebo na chodbe rozbija vazy, v skutocnosti potiahla obrus a rozbila vazicku-svietnik na cajove sviecky. mame to v rodine generacne posunuté ona má 30 a moja najmladsia 1,5 a nezapameta si ani ich mena, diva sa na mna zvrchu a pritom pre mna je jej jedine dietea chuda velmi poslusne a asi zostane bez surodenca.Lubim svoje deti. 😵
ň

kutinka
19. sep 2016

@esterba Ja mam deti 5, fungujeme uplne normalne, casto pokojnejsie ako rodiny s 2-3 detmi, ale obcas to tak hlupo vyjde, ze maju deti "svoj den" naraz a prave vtedy ked s nimi vsetkymi musim niekde ist. Viem si predstavit tu situaciu, co si videla, ale to nemusi znamenat, ze je to tak stale..

mayykat
30. dec 2016

My mame 4 deti a dalsim sa nebranime. Pochopili sme, ze deti su pre nas darom a doslova pozehnanim. Deti si nerobime, ale ich prijimame. Z kazdeho sa vzdy uprimne tesime a zan dakujeme.
Rozmyslat nad tym, co bude, ked pojdu na strednu skolu, na vysoku, ked budu mat svadbu,... je podla nas zbytocne. Ja viem, teraz budu vsetci namietat, ze kde je zodpovednost a individualny pristup. Niekto to nazve stastie, iny nahodu, a iny uspechom. Pravda je taka, ze nik z nas nevie ako sa bude vyvyjat nasa buducnost. Mozeme byt na tom teraz "dobre" a zajtra uz nie, alebo naopak.
Som presvedcena, ze jedina trvaca a nemenna hodnota do ktorej sa bez obav oplati investivat, je nefalsovana, trvaca a pravdiva LASKA. A preco neprijat Lasku v podobe deti, ktora ku nam prichadza. "Len z lasky clovek nevyzije a ine bla, bla, bla" Ved to je nad slnko jasne a o tom tu pisem, lebo Laska nie je cit ale ZODPOVEDNOST, ODPUSTANIE, OBETAVOST, DAR,...

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mayykat
31. dec 2016

@fidka79 Moj manzel poctivo pracuje, nezijeme v hmotnej nudzi a obaja mame vysoku skolu za ktoru sme si riadne platili. Zodpovednost nehovori o pocte deti, ale o tom aby si im dal vsetky dolezite veci potrebne pre zmysluplny a stastny zivot. A na to mame kazdy ine meradlo.

lucus83
31. dec 2016

@fidka79 treba myslieť aj to na to, ze slušne vychovaných 10 deti raz bude platiť dane a robiť aj na naš dôchodok a, ak sa toho dožijeme 🙂. A co stat investuje do ich matky na jej smiešny rodičovský príspevok sa niekoľko násobne vráti. Mojej sestrina spolužiačka je zo 7-mich deti a všetky uz pracujú. Niektorí majú aj výšku a Vsetci ostali na Slovensku. Platia dane a prispievajú do sociálky a teda aj na dôchodky bezdetných - ich mama vsak bude mať biedny dochodok, nikto jej bezohľadní, ze vychovala 7 deti.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dai
31. dec 2016

@mayykat hm... problem v tvojom prvom prispevku vidim hlavne v tom ze ta laska nie je az taka nemenna... je to rovnaka premenna ako vsetko ostatne co si vymenovala... nikde nemas garanciu ze aj ked sa neviem ako snazis ze z tvojich deti naozaj vyrastu platcovia dani - mozno z nich vyrastu otrcaci ruky - cize dalsi ludia kde stat bude musiet platit - aj ti bezdetni budu musiet platit...
@lucus83 lenze ti bezdetni tym s tymi 10timi detmi platia milionpaet veci pokial tie deti sa stanu platcami dani - co zial velakrat sa prave v tychto rodinach kde deti nemaju vzor pracujucich oboch rodicov nestava... jasne, su vynimky ale zial pravidlo skor potvrdzuje opak... cize pre uplnost tvojej rovnice - ak nahodou s malou pravdepodobnostou tych 10 deti bude pracovat na dochodok bezdetneho, tak treba mysliet nato ze ten bezdetny cely zivot odvadzal na ich detske priplatky, matersku a rodicovsku a vseliake priplatky v nudzi ich matke ci celej rodine, bezplatne zdravotnictvo a skolstvo etc. ...

ja osobne mam velke rodiny rada aj ked si myslim ze od urciteho poctu o nejakej starostlivosti matky o vsetky sa neda hovorit - moja mama je z velkej rodiny, jej mama - vzdy to fungovalo tak ze starsi surodenci od relativne nizskeho veku preberali zodpovednost za tie malinke... ale velakrat su tie rodiny sudrzne a par z tych deti sa zvykne aj vydarit... Co neznasam su pribehy s natrcenou rukou v tychto rodinach - lebo sorry, ale vela deti ma mat niekto kto naozaj dokaze prebrat za ne zodpovednost a vychovat ich...

mayykat
31. dec 2016

@fidka79 samozrejme aj ja poznam take rodiny a niektore maju "len" jedno dve deti. To nie o pocte, ale o pristupe. Ak som sa rozhodla pre povolanie manzelky a matky, tak so vsetkym, co k tomu patri a nikdy na to nefrflem. To, ze je vychova a zapezpecovanie domacnosti narocne je fakt, s ktorym sa bud kazda z nas vysporiada alebo proti tomu vsemozne bojuje. Prijatie svojej situacie v tomto svetle ukaze zivot v uple inom rozmere. Ako jeden mudry clovek hovori: "Co nic nestoji, za nic nestoji"

mayykat
31. dec 2016

@dai s tvojimi statistickymi demagogiami by som bola opatrna, mam diplom zo statiky, takze takto jednoducho sa rovnice nerataju;) Ked maju deti vzor v matke a otcovi, ktori ich nauci svojim prikladom cnosti, tak to maju viac ako ked sa ide zodrat v praci matka aj otec, aby nebodaj neboli statu na pritaz. Z osobnej skusenosti vidim, ze taketo deti su casto velmi uspesne, pracovite ale bez zazemia, netuzia sa stretavat s rodinou a hladaju rozne sposoby ako zaplnit prazdne miesto, ktore nevedia ani pomenovat.

dai
31. dec 2016

@mayykat aku mas dlhu prax v praci so statistikami ked pises ze ja pisem demagogicky? o com bol tvoj prvy prispevok ak nie len cisto o citovom vydierani?🙂 keby si to dala na facebook budes mat este viac likov ako tu🙂 znie to predsa tak krasne, ako z ruzovej kniznice... akurat ze cely ten prispevok su len lubozvucne poskladane slova bez nejakeho dalsieho zmyslu... aky zmysel mal mat tento tvoj prispevok , co si tym chcela povedat?

Som presvedcena, ze jedina trvaca a nemenna hodnota do ktorej sa bez obav oplati investivat, je nefalsovana, trvaca a pravdiva LASKA. A preco neprijat Lasku v podobe deti, ktora ku nam prichadza. "Len z lasky clovek nevyzije a ine bla, bla, bla" Ved to je nad slnko jasne a o tom tu pisem, lebo Laska nie je cit ale ZODPOVEDNOST, ODPUSTANIE, OBETAVOST, DAR,...

a tu tvoju osobnu skusenost... ako prepac - vaecsina rodin nastastie ma oboch rodicov pracujucich - a ti pises ze tieto deti su vlastne viac menej vsetci citovy chudaci - cize ked nie su rodica doma ( ci staci matka?) tak su deti perfektne ale ked pracuju a vlastne deti vedu k tomu istemu tak z nich vychovavaju citovych chudakov🙂 velmi jednoduche rovnice mas... ale ako pisem, hlavne ze pekne zneju😉

dai
31. dec 2016

@oravese ahoj... ja myslim ze su rodiny a rodiny... ja mam par velkorodin okolo seba - pohybujem sa v prostredi vzdelanych ludi a skor sa stretavaju s obdivom ako nejakymi pripomienkami - deti su vychovane, je o nich dobre postarane...

potom mas ale rodiny a la modre z neba a teda sorry ale tam sa aj ja nevyjadrujem pekne... Je vela zodpovednych rodicov ktori dlho zvazuju ci mat alebo nemat dalsie dieta, ci to zvladnu ... a potom taky co prijimaju lasku ale ked treba platit tka nech sa stara niekto iny...

mayykat
31. dec 2016

Mila @dai, myslela som to presne tak ako som to napisala. Pre niekoho sentiment pre niekoho pravda, ktorou zije. Nejde mi o zbiaranie lajkov ale vyjadrenie mojho osobneho postoja, polozeneho na faktoch z mojho zivota. Nic viac. To, ze sa niekomu paci moj prispevok svedci o tom, ze nie som sama kto chape, co som napisala.

dai
31. dec 2016

@mayykat skor to dokazuje tuto dobu kde pekne slova su dolezitejsie ako realny zivot... a to ze napises ze to zijes... jasne... len pokracujes v tom sentimente... prepac, ale tie vety nedavaju zmysel , odporujes si v nich logicky... najskor pises aka je laska nemenna, potom ze to nie je cit ale vlastne akoze vsetko... cize ti co nemaju zodpovednost teda necitia lasku? lebo tu casto hovoria ludia nezodpovedni o laske... to je to co ti hovorim ze nedava zmysel na tvojej prispevku...ty ako niekto kto vystudoval statistiku - cize vedu analyticku, by mohol chapat co pisem ja...

na jednej strane seba tu vyzdvihujes do nebies ako jedinu matku schopnu milovat ( akoby to matkam nebolo prirodzene - aj ked podla teba to nie je CIT... tak potom nic☹ ) , na druhej nevahas zeny ktore pracuju oznacit po vaecsine za zeny vychovavajuce citovych chudakov... jasne, pochopili sme vsetci 😉

prepac, ale mne stale tvoje prispevky len pekne zneju ale celkovo v suvislosti s ostanymi nazormi na inych ludi mi to stale pride len ako obhajoba - aj ked teda treba priznat velmi lubivo napisana🙂

ja tym zijem cize chapem o com to je🙂 deti si nerobime ale ich prijimame🙂 .... a este dalej pis ze nepises sentimentalne ale popisujes realitu🙂

dai
31. dec 2016

@mayykat pozri, nechajme tuto debatu, nechcem tebe ani sebe kazit posledny den v roku... ja jednoducho len tieto ruzove prispevky nemusim a ten tvoj je ako vystrihnuty z ruzovej kniznice... niektore vety mi normalne az zarezavaju co su tak sentimentalne prehnane🙂 ak to ty pokladas za normalny popis reality ktoru zijes... ja ti neviem,v mojom svete sa stale deti nejak robia a jasne ze nasledne ich prijmeme a lubime a vychovavame etc. ... ale proste napisat ze vy ich nerobite ale prijimate... 🙂 to je uz cez moj rozsah normalnosti a uz velmi hlboko berie z tej naivnej ruzovej - ktora je tu na mk velmi popularna ( vid prispevky typu : nevadi ze vyzeram ako velryba hlavne je ze som dala zivot tomu najdolezitejsiemu v mojom zivote a pod. ... je ich tu pozehnane🙂 ) - cize fandit si ako niekto pochopil hlbku tvojich citov a pod. ... no, nasla si skor fanusicky podobneho stylu vyjadrovania sa🙂

ja verim tomu ze vaecsina matiek co tu je svoje deti miluje, zial nie kazda je zodpovedna - co tu vela prispevkov dokazuje... a suhlasim ze pocet deti nie je rozhodujuci v tom ci clovek je alebo nie je zodpovedny... zial a verim ze s tym suhlasis, po vaecsine nezodpovedne k planovaniu rodicovstva pristupuju ti s tym vaecsim poctom deti...
ak to clovek zodpovedne prekoumal a rozhodol sa pre velku rodinu, tak je to parada... skoda ze mnohym sa ta velka rodina len tak stane ☹

lucus83
1. jan 2017

@fidka79 @dai bezdetní odvádzajú a platia dane tak isto ako zamestnaní s deťmi. Ani o cent viac. Náš dôchodkový systém je založený ešte stále "na troch grošoch": požičiavam deťom, živím seba, vraciam dedom. Lenže funguje len v tom prípade, ak je dosť detí, a dosť mladých, ktorí to zvládnu utiahnuť. Ak nebude nová generácia ľudí, tak sa nám celý dôchodkový systém čochvíľa zosype. A stále predlžujúci sa priemerný vek to len urýchľuje. Stúpa počet ľudí, čo poberajú dôchodok 35-40rokov. A stále stúpa počet aj bezdetných ľudí.
(To, že ešte živíme Pentu. J&T a iných tunelárov nespomínam, to sem pliesť nebudem. Oproti tomu je však to, čo prispievame Rómom, viacdetným rodinám malina ) To, že bol pokus o dôchodkovú reformu, je z hľadiska šetrenia na naše dôchodky zatiaľ zanedbateľná položka. Bezdetní majú však obrovskú výhodu, môžu si šetriť na dôchodok. Pretože na našu generáciu nebude mať kto robiť. Ja som rada, že stále máme sociálny systém a prispievam aj slabším. Nikdy neviem, kedy to budem potrebovať. Nejakú vážnu chorobu by som totiž ani z celoživotných úspor neutiahla. Oproti USA- kde keď nemám poistenie smola. Kľudne nechajú umrieť, alebo zadĺžim seba ja detné deti.
Som z dediny, mám po tridsiatke a poznám viacero rodín s 4 a viac deťmi z našej dediny. Rodín mojich vrstovníkov, z ktorých väčšina žila síce skromnejšie, ale nie "darmožráčsky". Deti sú šikovné, priebojnejšie a samostatnejšie. Veľa z nich ma vysokú školu, a väčšina pracuje. Veľa z nich žije v zahraničí, alebo v ňom aspoň určitý čas pobudla. Náš kraj je jednou z hladových dolín- je málo príležitostí nájsť si prácu. Preto väčšina týchto detí žije inde. V každom prípade sú prínosom pre spoločnosť, alebo aspoň nie záťažou.
Ak aj mali tieto deti rodičov nezamestnaných, videli, čo je to zvŕtať sa a robiť. Aby vyžili, ľudia u nás ešte v časoch môjho detstva, dnes pomenej, mali gazdovstvá a makali. Robili, čo mohli- žiadne darmožráčstvo, a makali aj deti. A práve preto sa tak deti uchytili, lebo sa naučili pracovať. Väčšia rodina, si musela pomáhať a deti mali povinnosti. "Darmožráči", v našej dedine neboli z mnohodetných rodín. To skôr s rodín s jedináčikmi alebo dvomi deťmi. Ktorí, keď si nenašli prácu s platom podľa svojich predstáv, ostali doma a nikdy nepracovali. Len zábava, cigarety- starala sa o nich mamička. Pretože, hádam jej synáčik, nebude robiť pod svoju úroveň. A takých detí pribúda. A nielen v hladových dolinách.
Neviem koľko viacdetných rodín poznáš, ja dosť. Poznám aj "darmožráčske" ale tých je menej. V našej dedine neboli Rómovia. Poznám aj pani, ktorá ma 6 detí a má to strašne ťažké. V mladosti urobila chyba- našla si muža, čo sa o nich nestará, skôr ju ešte oberá o peniaze. Jej deti sú dobre vychované, čisté, dobre sa učia. Ona je doma, nezamestnaná- do práce by musela dochádzať a pri platoch v našom regióne, by jej neostalo po zaplatení autobusu skoro nič. Robí VPP- nikdy nemešká, nevyhovára sa, je pracovitá. Potrebovala aj chcela by prácu- ale Vy si to ťažko dokážete predstaviť, že to ozaj nejde. Dochádzať 20 km stojí mesačne cca 150e. Navyše autobusy u nás chodia minimálne. Ak má zarobiť 400 tak sa jej to neoplatí. Radšej bude mať menej, ale bude doma a starať sa o deti. Odísť niekde do mesta nejde. Nezaplatí podnájom- teraz býva v starorodičovskom dome, do ktorého treba vraziť kopu peňazí. Urobila chybu? Pre ňu sú jej deti, to najcennejšie čo má. Nikdy nežobrala, neprosila. Načo jej bolo toľko detí? No načo. Je menej vzdelaná, ale nie hlúpa. Vyrástla v rodine, v kt. nemala zázemie. Vydaj bol útek. Antikoncepciu neriešila, alebo skôr jej muž. Čo budeme takýchto ľudí strieľať?
Možno sa Ti to nezdá, ale nemá každý zázemie. Milujúcu rodinu, peniaze na vzdelanie, rovnaké možnosti do života.
Ale celá diskusia bola o rodičoch zo zázemím, ktorí sa rozhodli mať viac deti. Majú milujúce matky a starostlivých otcov. často sú to veľmi vzdelaní ľudia, ktorí majú iné hodnoty ako sa to dnes nosí. O nič neprosia- o žiadne príspevky. Platia dane ako ostatní. Prečo sú až tak pre Vás opovrhnutiahodní? Tomu nerozumiem. Ja mám dve deti. Neplánujeme ďalšie- teda môjho muža už na to nenahovorím. Práve zo sebeckých dôvodov- museli by sme upustiť od pohodlia- čo máme teraz už pri väčších deťoch.
Viacdetné rodiny máte môj obdiv.