Prečo mi dcérka ukazuje iba jednou rukou?

7. máj 2022

Ahojte skusene mamicky, ja by som sa chcela opytat, ci je normalne, ze mi 13 mesacna dcerka ukazuje iba jednou rukou na veci a na zdielanie. Vsimla som si to. Ked listuje knihu, tak to zas iba lavou rukou a ukazuje pravou. Ked ju poprosim aby ukazal prstekom na psika, tak hned vystrie prst aj na tej lavej ruke.

Inak v beznych cinnostiach, pouziva obidve ruky naraz. Ked siaha po hracku, pre keksik, tak ich strieda. Aj stvornozkuje pekne. Sama este nechodi iba s pomocou. A ma aj pekny pinzetovy uchop na obidvoch rucickach.

Nevadi to podla vas?

Uz by sa rysovalo, ze bude pravak?

pribinak
7. máj 2022

Nemám problém vyrobím si problém

Ani ty nepoužívaš rovnako obe ruky len si to neuvedomuješ

autor
7. máj 2022

@pribinak jasne, ze nepouzivam. Len to bolo take cudne, ze ked sme vonku na prechadzke, a chce mi nieco ukazat na lavej strane, tak neukaze lavou rukou, ale radsej sa vytoci z kociku a ukaze pravou rukou. 🤠 Ale tak deti robia cudne veci, to je fakt. 😅

dskjhfdlkdjhl
7. máj 2022

Ja napr. tiez nikdy na nic neukazujem lavou rukou, vzdy len pravou. Takze mne sa to vobec nezda divne.

hennyinnsbruck
7. máj 2022

🙈🙈🙈Je uplne normalna. Ja neviem preco niektore zeny normalne hladaju problemy tam kde nie su…

larazivago
7. máj 2022

Zbytočných 13 riadkov

tykat
7. máj 2022

V zivote by mi nenapadlo na nieco ukazat lavou rukou, jedine ze by som v pravej nieco drzala.

anjelicek26
7. máj 2022

Ja mam dcery obojrucne dodnes a to ma starsia uz skoro 16, pouziva ich v rovnakej miera... na sport maju dominantnejsiu obe lavu, na pisanie pravu... synovia su vyhraneny lavaci... muz obojrucny, ja pravacka... mame pekny chaos doma 🙂

jaskolka
7. máj 2022

Málokedy ja sama ukazujem dačo ľavou rukou, absolútne neuvedomujem si to, ani neviem, akou ruku ukazuje viac syn.Asi som fakt divná, lebo co tu čítam, tak netuším ani tretinu, čo z toho a ako robí syn. Prospieva, je šikovný, veselý, rozumie všetko, čo ešte iné treba?
Nerozumiem, prečo sa také veci vôbec riešia.. Máš šikovné bystré dieťa podľa opisu, nesleduj ju tak.

marzuz89
7. máj 2022

Ked ju vyzves, aby ti ukazala, aka bude velka, ked narastie, zdvihne ti rovnako obidve ruky? Ak ano, nebude to neurologicky problem, len otazka preferencie 🙂

Tiez som v zivote na nic neukazala lavou rukou inak.

autor
7. máj 2022

@marzuz89 nikdy som ju neucila na to 🙈🙉🙊 ale, hraje sa s nami na schovavacku, a da rukami pred oci napriklad knihu (obidvoma rukami) alebo aj obidve ruky naraz.
Este zo zaciatku, ked mi zacala ukazovat, tak stale som ju nosila na mojom pravom boku a tym padom lavu rucicku mala stale polozenu, mozno ze je zle vycvicena. 🤦🏻‍♀️

ailiba
7. máj 2022

Je to normalne... Ale evidentne este nema vyhranenu lateralitu. Niekto je hned jasny, ale moze sa to bude casom menit. Malokto je 100%lavak, alebo pravak. Vsimaj si aj dalej a ono sa to utrasie. Hlavne nepreucat.

autor
7. máj 2022

@ailiba aha, takze nemam ho ucit ukazovat aj lavou? Mam to nechat nanho?

ailiba
7. máj 2022

Urcite ano. Preco by mala ukazovat oboma rukami? My tiez ukazujeme len jednou. Pravaci spravidla pravou a lavaci ľavou. Ale su aj cinnosti, ktore pravaci robia vylucne lavou rukou.
Moj syn ukazuje stale lavou, asi bude lavak... Lebo celkove ju viac pouziva. Sledujem to, ale nezasahujem. Ine by to bolo, keby chodil, plazil sa nesumerne, alebo drzal hlavicku, zle otacal na jednu stranu... Tam treba fyzioterapeuta.

sisaka
7. máj 2022

Som preučený ľavák na praváka, mnohé aktivity robím pravou, mnohé ľavou, niektoré podľa toho, ktorú ruku mam práve voľnú, ale keď si tak predstavím nikdy neukazujem ľavou rukou. Celkom ma to zaujalo, že prečo a tu je skrátené vysvetlenie. Ukazovanie súvisí s rečou. Centrum reči sa nachádza na ľavej strane mozgu, reč a gestá sú prepojené a zdieľajú rovnaké komunikačné centrum. A keďže vieme že ľavá strana mozgu ovláda pravú stranu tela, tak je prirodzené, že väčšina ľudí, áno aj ľavákov, ukazuje pravou rukou.

autor
7. máj 2022

@ailiba no mne este dcerka nechodi sama iba s pomocou. Ale nema nesumernosti, chvala Bohu. Jedine to ukazovanie, no. Tak snad mas pravdu. 🙏🏼

autor
7. máj 2022

@sisaka fiha, to som ani nevedela.

ailiba
7. máj 2022

Ale to by si si uz vsimla... Ale kazdy preferuje niektoru stranu, vobec sa netrap. Urcite to bude v poriadku.

autor
7. máj 2022

@ailiba ano, je to pravda, len neviem, ci u deticiek do 2 rokov to nie je problem. Alebo mozno zle som to niekde citala. Nepamatam sa uz

ailiba
7. máj 2022

Ano, je to ine. U deti do 2 rokov je to rozne a casto sa to meni, v tom je rozdiel... Ale uplne sumerne ani deti do 2 rokov nepouzivaju ruky, ani nohy.

marzuz89
7. máj 2022

@autorka tak potom len skus, nech ta napodobni, zdvihni hore obidve ruky. Ci zdvihne obidve ruky naraz, sumerne, bez vyraznych rozdielov. Ak je to bez problemov, mozog dava kazdej strane tela spravne impulzy. Vela mamiciek si mysli, ze ucenie tychto veci je ako pre opice, resp oni maju deti a nie opicky, aby ich taketo veci ucili, ale kto trosku tomu rozumie, vie, ze sa tym sleduju urcite veci. Ak si nevsimas ani ziadnu inu nesumernost, napriklad pri stvornozkovani, tak je to uplne v poriadku

autor
7. máj 2022

@marzuz89 skusala som, mala to na haku. 😄😄 Ale hovorim, ze ona sa hraje s nami a obidve ruky naraz dava na oci aby sa "skryla" a potom nahle dole. Odkukala to odomna este minule. Stvornozkovanie - pediatricka ju velmi pochvalila, ze krasne to robi, ako z knizky. 🙏🏼 Tak hadam to bude fakt iba kvoli tomu, ze si nato zvykla...

autor
7. máj 2022

@marzuz89 a este k pediadricke nasej. Ona s nou robi aj polohove skusky, a co si pamatam, tak ju davala ako keby hlavou dole, aby videla ako reaguju ruky, a krasne rovnako ich otvorila a dala ich na podlozku.

marzuz89
7. máj 2022

Tak nie je problem 😅

autor
7. máj 2022

@marzuz89 no fajn potom, tak nech ukazuje 😄

nevenka
8. máj 2022

@ailiba no to si pis, ze v 13 mesiacoch nema vyhranenu lateralitu. Ved to ani nie je mozne v tom veku, este dlho to bude zriet a vyvijat sa

autor
8. máj 2022

@nevenka rozumiem. Tak pravdepodobne si nato zvykla. Lebo ruky rovnako pouziva v beznych cinnostiach. 🙏🏼

ailiba
8. máj 2022

@nevenka prave preto to ani teraz netreba riesit.

vstkdbr
16. mar 2024

Ahoj ak si este tu prosim ta mohla by si mi napisat ako sa to u vas vyvijalo? Zacala tvoja dcerka pouzivat aj lavy ukazovák? Riesim to iste. Dakujem