Prečo 12 mesačný syn netlieska?

Zodpovedané
22. apr 2022

Dobrý deň,

boli sme na návšteve u kamarátov, ktorí majú o 2 mesiace mladšiu dcérku ako je náš syn. Náš má 12 mesiacov a dievčatko má 10. Ona pekne tlieskala a búchala hračky o seba. Nás syn to nerobí a nerobil to tak aktívne ani v mladších mesiacoch. Jedine búcha o seba hračky vtedy, keď mu to ukážeme. Vtedy to napodobní na pár sekúnd. Hračky búcha o seba iba tak, keď je hračka na zemi, alebo hračku búcha o stôl, o zem. Skôr tie hračky žužle.

Tlieskať ho tiež vôbec nebaví. Keď tlieskam pred ním, tak mi chytí ruky a hrá sa s nimi. Iné veci ale napodobňuje, aj slová (samohlásky), aj niektoré pohyby. Trochu som sa teraz kvôli tomu zľakol, či to nie je nejaký neuro problém. To, že nepoužíva takto ruky ako keby tlieskal.

Používa obidve ruky rovnako. Jediný rozdiel vidím v tom, že keď ukazuje pravou rukou, tak vystrie ukazovák. Keď ukazuje ľavou rukou, tak prst nevystrie, ale ukáže iba celou rukou.

Ešte nechodí sám, iba pri nábytku a za ruky keď ho držíme.

Ďakujem

Dobrý deň,

veľa detí začne napodobňovať tlieskanie a mávanie až po roku. Nie je to dôvod na obavy. Naozaj. Uvidíte, že čo chvíľa to začne robiť.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas