Skory nástup do jasli

13. jan 2022

Mám 35 r prvé dieťa.V 20 m som ho dala do jaslí teraz má 2,5 r.Zvykol si pekne neplakali, jedol..... nemusela som ísť do práce kvôli financiam myslela som si, že mu kolektív prospeje, naučí sa niečo nové.Posledne mesiace začal byť placlivy v noci, kuse si nechty učiteľka ma upozornila, že chce u nej sedieť na kolenách, chodí za ňou, nevyhľadáva deti a, že mi odporúča návštevu psychológa, lebo z ničoho nič sa po tak dlhej dobe vypytuje na mamu, kedy prídem a place.
Bola som 3x u psychologicky aj so so synom aj sama.Som sklamaná, nahnevaná, zmätená.Podla nej je malý úzkostlivy, do jaslí podľa nej nechce chodiť, nezvykol si, odporúča nechať ho doma vraj deti aspoň do 3-3,5 r potrebujeu istotu a bezpečie a ja somu to vzala.

autor
13. jan 2022

Vraj tam je pôvod lability, že skoro vstáva ide medzi deti poobede ho vyberám o 15 hod.Medzi riadkami som pochopila aj, keď nebola priama, že si za to môžem sama a nenadarmo sa hovorí o vzťahovej výchove a pod.Dlho som ho kojila aj to mi vytkla čo ma napadlo teda dlho kojit a dať ho tak skoro do jaslí.Na moju otázku či sa jeho psychicky stav zlepšil, keď ho nechám doma nevedela odpovedať.Ze sa necíti v bezpečí, lebo trávi väčšinu času s cudzími ľuďmi a matka má byť prvé roky primárna osoba v ktorej má mať dôveru.
Doma mi muž vytkol, že nechcel, aby tam malý chodil, detto moji rodičia.Vlastne som vyšla za sebca, ktorý ublížil svojmu dieťaťu.A teraz otázka odísť z práce nechať ho doma, zmeniť jasle, opatrovateľku?On tvrdí, že tam má kamaráta, ale učiteľka hovorí, že viac menej je nalipnuty na nej celý deň drží ju za ruku aj vonku na dvore....

pininka1
13. jan 2022

Musis si to zvazit ty, ale ja by som v prvom rade pozerala na dieta,kazde je ine a inak si zvyka a ostala by som s nim ja doma. Opatrovatelka tu nic podla mna nevyriesi, on potrebuje teba. Aj moja suseda dala maleho do skolky skoro, lebo uz tam chodil aj moj syn, ale ta adaptacia bola neporovnatelne horsia, naspat sa jej zacal pocuravat, v kuse plakal a nakoniec ho aj tak vylucili zo skolky. Ona nechapala preco je taky, proste deti maju svoju psychiku, ani ty nereagujes na vsetko rovnako. Ak nieste odkazani financne aby tam chodil, nedala by som ho. Ak tam cely den prereve, tak sa nic nenauci a je to na dve veci.

juliasb
13. jan 2022

Myslim si, že b si ho mala vybrať z jaslí, ak má takéto komplikácie a ak ty máš moznost. Všetko doteraz si robila v dobrej viere a nechcela si mu ublížiť, tak nad minulosťou sa netráp a nezaoberaj. Ale myslela by som na budúcnosť a prítomnosť a vidíš, že to nie je v poriadku.
Mňa mamina tiež dala do jaslí v 1,5 roku a som extrémne úzkostliva. Ci to ma s tým niečo spoločné, to neviem potvrdiť ani vyvrátiť ale myslím, že tie zlé pocity z tade si nesiem stále.

pininka1
13. jan 2022

@juliasb no ja by som o svojich traumach zo skolky a jasli mohla esej napisat. Mame tvrdili ze ma davaju spat dvakrat ako doma apritom ma zatvorili na cely den do izolacky a pod. Sprchovanie studenou vodou v lete, lebo nam je horuco a pod. Dodnes nenavidim pocit vody na hlave, neznasam umyvanie vlasov. Tieto detske traumy sa casto tahaju az do konca zivota

belllinka
13. jan 2022

Skúsila by som namiesto jaslí nejaký minikolektív, tak do 5 detí. Uz je dost velky, do kedy si psychologicka predstavuje, ze by si s nim mala byt akoze doma? PO čase si bude ešte ťažie zvykať na škôlku, keď bude vedieť, že ak bude plakať, tak tam zas nebude musieť chodievať.
Respektíve ak nebude iná možnosť a muž ti to vyčíta, navrhnúť jemu, nech zostane doma.

danilabe
13. jan 2022

Bezne v zahranici davaju uz v 6.mesiacoch deti do jasli lebo musia a detom nic nie je.Prave naopak deti su viac spolocenske neboja sa 🤔U nas je to nastavene,ze pomaly si zla matka,ked ich das do jasli..Ale samozrejme je to tam aj na inej urovni.Presne mozno je to len o tom kolektive,ze ten mu nevyhovuje mozno daky iny.

barborka1414
13. jan 2022

Ja by som rozhodne dala na psychologickú a dala mu nejaký čas s tebou…navyše píšeš že finančne ste ok tak podľa mna nemáš nad čím rozmýšľať…ešte rok mozte byt doma spolu a potom by to malo byt ok….navyše keď sama pozorujes takéto zmeny v správaní, určite by mi to nestalo za to.
Prvý syn išiel do škôlky v 3 rokoch presne a ešte aj vtedy sú tie deti maličké, už ako mal 3,5 roka zmena riadna…druhého dám bez rozmýšľania v 3,5 roku…keďže mám tu moznost, iná situácia je, keď človek tu moznost nemá…

kendova_anna
13. jan 2022

Osobne by som ho z tych jasli vzala. Nie kazde dieta takto skoro odlucenie zvladne. On potrebuje mat proste niekoho z vas a mala by si to byt podla mna teda ty pri sebe. Ono nemysela si to s tymi aslami zle, alebo do buducna to proste dobre nie je

ingush616
13. jan 2022

Napadlo ta niekedy, že nie všetko čo povedia ti odborníci musí byt pravdou? Teda nie všetko a že nemusí to byt presne tak ako ti to ona povedala?
Vôbec sa neobviňuj. Ona sa ti snažila nejako inak pomôcť ako ti povedat že sama si zatoto môžeš?
To je aj o dieťati. Každý musí poznať svoje dieta, vedieť čo ho zaujima, čo neprospieva, atd.
Vôbec nemusí byt iste že jej len jasle/ škôlka neprospievaju.
Ja poznám deti čo byt doma neprospievalo a od toho je úzkostlivé, hanblive, nesplocneske.

sense
13. jan 2022

Moja išla do jaslí keď mala 6 mes, na 2 dní, krajina kde žijem je materská 3 mesiace, a od 4 r povinná školská dochádzka. Nie nie si zla matka a ak ti to muž tvrdí tak nech ide na materskú ešte to stíha. Nemohlo sa mu tam niečo zlé stat o com ti učiteľky napr nepovedali? Máš možnosť napr dat dieťa len na pol dna tam alebo len na 1 dva dni a uvidíš ci sa to zlepší, ak by to ptetrvavalo vždyas možnosť dieťa odhlásiť úplne.
Teraz tam chodí 9-10 mesiacov ako dlho je to co býva placlivy

autor
13. jan 2022

@sense 3 m... povedala mi, že dieťa sa musí najprv citovo pripútať k matke a potom, keď sa cíti v bezpečí je schopné sa zdravo pustiť do sveta niečo v tom zmysle.Vraj ja som postupovala skoro a ten proces neprebehol a on je neistý a ustrachany dáva to najavo psychosomaticky kuse si nechty...
@belllinka ona tvrdí, že do 3 r minimálne
@ingush616 veď to, že nebolo na ňom vidieť, že tam chodí nerád.Ale verím jej nemali by sme tieto problémy

nikpa
13. jan 2022

Každé dieťa je iné, podľa toho čo vravíš, malý sa zo začiatku javil, že sa mu tam páči, nemohla si vedieť, že to takto dopadne. Keby si to vedela asi by si ho tam nedala. Výčitky sú teraz zbytočne, stalo sa. Ja by som sa ale zariadila tak aby bolo dieťa spokojné, keď ti to radí psychologička aj učiteľka v škôlke, asi vedia o čom hovoria. Mne by bolo dieťa prednejšie ako práca a čokoľvek iné ale chápem, že nie vždy sa dá zostať doma. Ty musíš vedieť aké máte možnosti. Dieťa je ešte malé, jeho malá hlavička sa podľa mňa môže uzdraviť (obrazne povedané) ale asi ťa k tomu bude potrebovať mať na blízku alebo minimálne otca.

kiki68
13. jan 2022

Deti v zahranici ( vratane mojho ) idu bezne v 20 mes do jasli, do 3,5 roka ma nikto platit doma nebude. Navyse som v jasliach ucila. Podla mna niekto z jasli klame a dieta tam prezilo vyrazne negativnu skusenost. Len to este nevie povedat. Este sa mi nestalo, aby plne adaptovane diefa malo taky stav,jedine ked sa napr rodicia rozisli. A potom ked sa nieco stalo priamo v zariadeni. Lenze to uz je o tej dovere k tomu zariadeniu. Asi by som teda poziadala starych rodicov o pomoc a nech si ho denne vezmu. Uz menit jasle alebo tak, no neviem. A mozno takto znizit cas tam a zacat postupne od znova. Ale je to velmi nezvycajne z mojej praxe

natalala
13. jan 2022

Mne pride divna hlavne ta ucitelka 🤷🏼‍♀️ Akoze robi v jasliach ale rodicovi vycita, preco dieta dal do jasli a ze ma byt do 3,5 roka dieta doma?! 🤦🏼‍♀️ Ja mam malu v jaslickach tiez a nastupila ked mala neceleho 1,5 roka. Chodi tam extremne rada. Skusila by som ine jasle. To, ze riesi este aj ako dlho si ho kojila mi pride az drze, ja som malu kojila do 20 mesiacov. Hned ako som prisla pre nu do jasliciek dostala este tam mliecko a nikto nepovedal ani slovo. Nemohlo sa mu tam nieco stat, alebo nejale dieta je na neho zle? Pripadne zmenilo sa nieco u vas doma, napr nejake hadky a tak?

alana1
13. jan 2022

no hlavne si nic nevycitaj...existuju rozne psychologicke metody ako napravit resp uvevnit vztah,vazbu medzi matkou a dietatom napr filialna terapia, ta sa aplikovat sa mi zda az do 10rokov veku dietata...nikdy nie je neskoro zacat na tom pracovat...mala som doma to iste, starsieho syna som dala do jasli 18 mesacneho...a doteraz je ustrachany, ako keby mal pocit, ze mu kazdy chce ublizit..jednoducho neveri svetu :(

zuzanka.zuzu
13. jan 2022

furt "v zahraničí je to bežné" 🙄 áno, lebo nemajú na výber (ako aj samy píšu), proste musia.... my v SR na výber máme, tak prečo??? prečo to niekto robí svojmu dieťaťu (ak nemusí kvôli financiám)? 😢 ale však vaše deti....

lucia147852
13. jan 2022

Nuž každý ti napíše svoj názor. Podľa mna si ho tam dala skoro a zbytočne, keďže to nebolo nevyhnutne kvôli financiám. Je to absolútne neprirodzene. Ani zvierata v prírode sa neoddeluju od matky skôr ako sú zrelé. To že sa to robí, aby ženy mohli makať je bohužiaľ momentálna doba. Ja so psychologickou súhlasím. V čase keď mal budovať väzbu s matkou a rodinou bolo dieťa odložené a oddelene. Takéto dieťa potrebuje matku a nie kolektív. Take diera ešte nevie vyjadrit či tam chodí rado, ale vnútorne zaživa veľký stres. Ak nie sú financie problém, určite by som mu dopriala kľud doma a nenútila ho byt niekde, kde má stres a cíti sa neisto

livka_
13. jan 2022

Respektuj lekarku prosim

bluka2
13. jan 2022

Podľa mňa je dat dieta do jaslí absolútne v pohode, ale v týchto niečo nebeží dobre a problém nie je v tvojom synovi, ale v nich. Nieco sa tam stalo, robia bez ohľadu alebo čo...

ibrunova
13. jan 2022

Ja by som povedala, že sa niečo v tých jasliach stalo. Teoreticky by som s ním teraz ostala doma a v 3 rokoch ho dala do škôlky.

autor
13. jan 2022

@lucia147852 viem spravila som chybu ja som mala hodinový rozhovor so psychologickou vysvetlila mi tie vzťahové veci rozumiem tomu.
@natalala to mi povedala psychologicka, že prečo som dlho kojila a pritom spravila dieťaťu podraz, že išlo do jaslí.
Skôr ma zaujímalo či sa deti ukludnili, či dozreli a najviac ma trápi to kusanie nechtov stále ich má v puse.
@kiki68 mám v nich dôveru inak by som tam dieťa nedala.On občas pofnukal za mnou, ale učiteľka povedala, že sa to stupňuje a za deň sa veľa krát na mňa pýta, ide k dverám chce odísť.Preto ho vyberám hneď medzi prvými a vidím, že plakal.Ucitelky su milé veľa krát nevedeli a prišla som nečakane a sedel na kolene či sa mu venovala.
@alana1 tak mi to povedala, že nebude cítiť dôveru v seba a svet.Ze bude ako stratený vo svete a vo všetkom vidieť hrozbu.Aj ste chodíli k psychologicke?
Samozrejme, že ho už nechám doma

simca06022011
13. jan 2022

Moje dieta tiez prislo do tejto (resp. takej ze mama prec, a do skolky nechce ist - mne si nehryzla nechty, vecer revala, rano revala, celu cestu revala v skolke sa hrala sama) fazy az po case, ked si uvedomovalo co a ako, u nas to nastalo par mesiacov po nastupe do novej skolky (a bol tam iny problem ako ja), dokonca plakala aj rano ked musela tam ist - aj vecer ze nejde rano do skolky, zmenili sme skolku a vybavene, dosledne som si isla pozriet ucitelky a clovek to vidi na prvy pohlad, ktora je tam lebo ma deti rada a ktora pre neviem co. Ucitelka ma vediet pomahat detom, podporovat ich a v kolektive rozvyjat tieto vlastnosti a nie taketo "perly" vypustat. A aj predtym v jaslickach som videla aj zazila, ale chvilkove momenty, ked detom bolo smutno, cakali mamu pri dverach atd... a tie ucitelky k tomu uplne inak pristupovali. Nasli detom aktivity, zapajali ich do kadecoho, ak bol placko nechali ho chvilu, postiskali, vymysleli hocico, napr. jeden drobec lestil dvere vchodove a to mu zlepsilo naladu a potom sa isiel hrat. TO je na tie stavy v jasliach. Ucitelka to vie aj zhorsit, ak reaguje napr. tak ze ho odstrkuje a kto vie co mu povie ked enchce ist napr. za detmi, alebo sa nieco stalo medzi detmi a on k nim nechce ist a neriesilo sa to, a on moze byt z toho viac vynervovany. Podla mna sa tam nieco zomlelo, mozno s detmi, alebo ucitelkou alebo ma napr. nocne mory z niecoho. Svoje teorie nech si ona necha pre koho chce. Mna by to vobec nezaujimalo, ona ma dietatu poskytnut co treba a venovat sa mu v jasliach, ked to nerobi, tak nech si najde inu pracu.
Pridaj trochu vo venovani sa malemu po jasliach, postiskat, vela sa rozpravat aj ked nerozprava, vyzvedat co sa deje v jasliach. Inak doteraz boli prazdniny, boli ste aj vy doma? ako dlho trva toto co ucitelka opisuje? aj ked ste doma sa toto deje?
Cize mozno by som sa ja poradila s nejakych psychologom, aj skrz to hryzenie nchtov (no popravde to robia deti casto a dlho sa to vraj oduca, lebo sice to zo zaciatku moze byt psychicke, nakoniec je to zlozvyk) a placlivosti. Mozno by som zvazila aj osat doma napr. pol roka do septembra a uvidis ci sa nieco zmeni. A potom by isiel rovno do skolky novej. Nechecm tu rozpisovat viac, ale mam viac prikladov, ako ucitelky vplyvaju na deti a co dokazu za prievan urobit v rodine, v psychike deti - lenze velakrat hlavne pri mladsich vidim, ze je to nedostatok skusenosti, predstava "ako by dieta malo fungovat a co by malo robit" ale realita je taka, ze dieta nie je robot. My aj v skole mame chlapca kt. najradsej sedi pred katedrou, prve dva rocniky bol ucitelkyna prava ruka, aj si poplakal sem tam a v pohode funguje v kolektive, nik ho po psychiatroch nenosil a je uz 5tak a nema problem s nicim.

Deti nasavaju okolie ako spongie, spravanie, potrebuju pozitivne vesele bezpecne prostredie a budu sa dobre citit. A to maju vytvorit ucitelky v cae ked tam tie deti su. A druha vec, povahy deti sa menia, jeden tyzden moze byt zlate babatko, druhy tyzden zacne trucovaci, o mesiac placlivy a dookola... povahu nejaku bude mat, nie kazde dieta je vesely sebavedomy extrovert.
Nevycitaj si nic, mozno bol kratky odstup a rychly nastup do jasiel, nestihol si zvyknut na odlucenie ak isiel zo dna na den do jasiel, ale aj tak si myslim, ze ak to nastalo po dlhsej dobe a nie hned (mne do skolky uz po tyzdni ked tam bol problem dieta nechcelo a revy som riesila denne) tak sa tam nieco zomlelo. Ale to naozaj nemas ako ovplyvnit, teraz proste len sa venovat a dobehnut to v zdravej miere (zase 24/7 by som s nim zase nebola, aby sa potom zase nemusel odlucit zrazu. Proste zdravo, s mamou, s otcom, spolu vsetci, k babke, k dedkovi... k detom inym.)

1gabriela13
13. jan 2022

To je blbosť ,nemá to nič spoločné s kojenim. Ja som kojila dcéru 2,5roka a prvý nástup do škôlky ako 3,5 ročná vôbec že neplakala. Ani raz. Podľa mňa to je povahou dieťaťa. Možno keby si ho dala v troch rokoch tiež tak zareaguje. Neobvinuj sa,chcela si svojmu dieťaťu to najlepšie. Ak máš možnosť a si doma tak ho nechaj doma troška. A potom skús dať znova.

evaplev
13. jan 2022

Myslím že skoro to nebolo vo Švajčiarsku idú deti do jaslí v troch mesiacoch a sú v pohode. Ale každé dieťa je iné . Skôr si myslím že sa mu niečo v tej škôlke stalo skús vymeniť škôlku ako už niekto písal možno do takej kde je menej detí.

lubi40
13. jan 2022

@zuzanka.zuzu mas na vyber aj v zahranici. A deti ide do jasli, lebo vacsina nad tym ani nikto nepremysla, ze ma byt 3 roky doma. Jasne ked su nejake kontraindikacie, ale inak, preco nie. Aj na slovensku to byvalo bezne, potom to zmenili, lebo nevedeli zabezpecit dostatok jasli. A co sa tyka naviazanosti na matku a pod - OK beriem, ale ukazte mi nejaky dokaz, ze to ma negat vplyv na cloveka. Skor si myslim, ze tie deti su ovela samostatnejsie, su schopne pracovat v kolektive a pod...

tululu
13. jan 2022

So synom som mala velke problemy so skolkou,to je nadlho,ale vzhladom na to som si studovala a pocuvala vela nazorov psychologov,psychiatrov (snazim sa vyberat naozaj odbornikov s dlhorocnou praxou a neustavnym aktualnym vzdelavanim)...niekolkych sme aj navstivili a tak ti mozem zhrnut moje poznatky,ak chces.Je nutne najst hranicu medzi potrebami a schopnostami dietata a potrebami rodica (schopnosti by mal mat uz dospely jedinec vytrenovane,ibaze sa niekde v detstve stala chyba ;) ) Stastne,spokojne a nevystresovane dieta nie je samozrejmost,je to zasluha/povinnost rodicov.A nie,nie je normalne,ak si dieta hryzie nechty,opat sa pocikava,pokakava,vystresovane place,v skolke/jasliach sa nehraje,nezapaja.To je problem a treba ho riesit.A ano,vela deti na zemeguli tak vyrastla a este aj vyrastie,ide o to,ci sa to da spravit aj inak...Mojho kamosa v jasliach zatvarali neprebaleneho na pol dna na izolacku po tme,ked plakal a nic mu teraz nie,ako s hrdostou hovori a ze jeho deti tiez nie su padavky...Kolko som sa napocuvala,ako kazdy skolku prezil,zvladol,vydrzal a aki uzasni ludia z nas vyrastli....Nooo,tu by sa dalo diskutovat,ale to je zase o inom,ja nemam nic proti jaslickam a skolkam,len si myslim,ze niektore veci by sa dali robit aj inak.Na tvojom mieste by som dala synovi trochu casu doma,aby sa upokojil,ubezpecil,ze si k dispozicii a mozno sa casom sam bude pytat naspat k detom 🙂 Ano,mohlo sa stat nieco,co ho proste rozladilo,ale dieta zrele a pripravene len tak nieco nerozhodi,cize tam sa zase dostavame k tomu,ze niekde je problem.Ale uz len to,ze to riesis znamena,ze ti na nom zalezi a ze ho lubis a ostatni si mozu hovorit co chcu.Po vojne je kazdy general...

ibajaanikiny
13. jan 2022

Ach,ti psychologovia niekedy tiez su taki odbornici,ze len cloveku viac uskodia ako pomozu,cest vsetkym,ktori naozaj vedia s ludmi pracovat… nevycitaj si to,to len u nas je mentalita nastavena na to,ze byt s dietatom do 3 rokov a aj dlhsie…v zahranici v mnohych krajinach je materska par mesiacov a potom ak chcu byt doma,tak len bez penazi (vo vacsine). Skor si myslim,ze sa tam nieco udialo,ked pred tym tam chodil rad. Ak ma uz 2,5 roka,o par mesiacov pojde aj tak do skolky,cize treba skor vypatrat,ci mu tam niekto neublizil…ja som bola v jasliach,moj brat a sme zdravo sebavedomi a bez traum,na skolku co mam nejake spomienky,tak tiez super,cize ide skor o pristup uciteliek…azda ziadna matka nedava do jasli dieta s vedomim,ze mu chce tym ublizit. Btw.,mama je pedagog,roky odrobene v jaslickach a skolkach,pokial tam dieta nezazije nieco zle,pre deti je kolektiv praveze dobry,socializuje sa,v mnohych deticky aj odplienkuju,naucia sa rezimu,nesu si zazitky…preto si myslim,ze to bude mat nejaky povod bud v detoch,ze mu niekto ublizil alebo nedaj boze v nejakej ucitelke…

margaretka_
13. jan 2022

Ak mas tu moznost, nechaj dieta doma. Ale tvoja rodina sa teda nezachovala k tebe pekne, ze ti to vycitaju. Ved si konala v presvedceni, ze robis dobre.

fiffinkaa
13. jan 2022

Ja si neviem predstaviť čo také sa mohlo odohrať zle v škôlke s takýmito malinkimi detičkami. Nastúpil tam maličký, teraz je starší a vníma odlúčenie od matky, u niektorých detí je to bežné aj keď mali bezproblémovú adaptáciu. Ja by som mu kolektív nemenila, spôsobis mu stres. Podľa mňa je to obdobie, dala by som tomu čas.
A ako píšu, v iných krajinách otehotnieť a ideš do poradovnika na jasle.

monika27587
14. jan 2022

Nam zacala mat mala problem po pol roku, nastupovala v troch, učiteľky a aj ja som si to vsimla, zmena správania, skor pri ucitelkach ako detoch, plač, ale mali sme šťastie, ze mala uz rozpravala a povedala mi ze sa boji, mali nového chlapca, hoci jej nerobil priamo zle, ale tym ako je ona najmensia v triede, jemnucka, tak stačilo ze ju trosku pri prebehnúti popri zhodil, plus krik a hlasny prejav naco nebola zvyknutá, vtedy sme to riešili dokola, vysvetlila som jej, naučila ako reagovat a preberať si situacie, vtedy sa akurát zavreli škôlky takze bola doma par mesiacov a zas sa zacala tesit do škôlky. Deti su rôzne treba dať na svoju intuiciu. Moze byt za tym cokolvek. Super ze učiteľka nato upozornila.