Výchova - nevýchova

katussska24
1. aug 2014

Milé mamičky, načítaného, napočúvaného a napozeraného o výchove mám toho kopec. Cez tie liberálne, moderné princípy, či prísne a autoritatívne rady starých rodičov 🙂 No skutočnú hodnotu začali tieto teórie naberať až keď som ich začala uplatňovať v praxi a pozorovať iné mamičky a oteckov čo robia, ako to robia a čo to robí s ich deťmi....
Osobne zastávam názor, že každé dieťa je jedinečné a má svoje špecifické potreby, preto sa nedá uplatniť jeden výchovný model na celý svet, ani presadzovať jedna šablona.... Prečo teda založenie takejto témy? Mám pocit, že práve samotný život a naše deti sú tou najlepšou školou, kde sa učíme navzájom hľadať tú správnu cestu.
Niektoré z nás sú na šatrtovacej čiare, iné o pár krokov či skokov vpred...Skúsme si poradiť aké zásady sa osvedčili vo výchove detí u Vás....

* máte neoblomné zásady, hranice ? alebo ste zástancom rozhovoru a dohody ?
* existujú princípy, ktoré sú pre vás univerzálne ?
* platia rovnaké pravidlá pri všetkých súrodencoch?
* čo robiť, keď do výchovy zasiahne škôlka, škola, kamaráti, starí rodičia, vzdialená rodina..... ?
* akú literatúru by ste radi posunuli iným mamičkám ?
* máte zopár skvelých rád ? sem s nimi ! 😀

Bolo by super, keby si si vedeli navzájom poradiť, inšpirovať sa....ak niekto napíše niečo, čo by som pri svojich deťoch nechcela uplatňovať, skúsme sa nad to povzniesť, nekrtitizovať, neurážať, alebo naopak prijať kritiku len ako názor osoby, ktorá možno nevidí celú situáciu u nás doma 😉 inak povedané, vyvarujme sa konfliktov a zbytočného napätia, toho je v živote aj tak veľa... 😝

katussska24
autor
1. aug 2014

A hneď jeden príspevok odo mňa, pome ! 😝 😀

Ja som len nováčik- mamička, tak budem stručná....ešte v porodnici som mala šťastie na skvelú spolubývajúcu - dvojnásonú mamičku, ktorá by bez okolkov mohla viesť kurzy a prednášať na tému výchova dieťata a starostlivosť o dieťa 🙂 Jedna z najdôležitejších vecí, či princípov, ktoré som od nej prevzala....
1. Stala si sa mamou. Ty si čislo JEDEN pre svoje dieťa. Ty najlepšie vieš čo sa deje, čo Tvoje dieťa potrebuje ...
2. Máš právo "veta" 🙂 Aj keď budeš oponovať rade či skusenostiam vlastnej mame, svokre alebo celej tlupe" super radcov" 😀
3. Najhoršie pre malé (no i staršie) dieťa je neistá matka.
4. Kľud angličana. Aj keď Tvoje dieťa plače a nechová sa podľa opisov kamarátiek 😀 - mama je pre neho prístav kľudu, opory a lásky. čím pokojnešia budeš vo vyhrotených situáciach, tým skôr to skonči. (Toto som sa musela učiť, ale fakt to funguje 🙂

lalinko2010
1. aug 2014

@katussska24 ahojj, super napísané! ja som klbko nervov, čo sa týka všetkého a mudrovanie druhých čo vedia prd o výchove mi idú na nervy - a argument - ty nemáš deti nevieš čo a ako - dostanem odpoveď - nemám , ale viem že by som ich tak a tak vychovával! Houby!

katussska24
autor
1. aug 2014

***Literatúra, ktorá mi bola doposiaľ inšpiráciou:

* Proč jsou šťastné děti šťastné
Steve Biddulph · Vydavateľstvo: Portál, 2012
http://www.martinus.sk/?uItem=54305
http://www.martinus.sk/?uItem=123701

* Ako hovoriť, aby nás deti počúvali
Ako počúvať, aby nám deti dôverovali
Adele Faber, Elaine Mazlish · Vydavateľstvo: Computer Press, 2013
http://www.martinus.sk/?uItem=148269

* A dosť!
Francúzske deti nevystrájajú pri jedle
Pamela Druckerman · Vydavateľstvo: NOXI, 2012
http://www.martinus.sk/?uItem=136100

katussska24
autor
1. aug 2014

@lalinko2010 mne veľa múdry žien vravievalo....počkaj kým vyrastieš, ...kým sa vydáš...kým budeš mať vlastné deti...budeš všetko robiť inak. Vyrástla som...vydala sa...mám dcéru...a robím to po svojom, tak ako som vravela, keď som mala 16 rokov 😀 😀 😀 sranda, že? 😉

horana
1. aug 2014

"Volakedy som mal 7 zasad pre vychovu deti a ziadne dieta, dnes mam 7 deti - a uz ziadnu teoriu."
Asi tak nejak sa to postupom casu meni aj u mna, cim viac skusenosti, tym menej teorii, ktore by sa dalo univerzalne rozdavat.

Skor nez knizky o detoch a vychove sa sustredim na sevarozvoj (charakteru) ktore mi deti dennodenne skusaju, ked budem ako matka v sulade so sama sebou, budu aj deti. Oni hlavne sleduju ako sa rodic chova, ked ho cele detstvo testuju, nezaujimaju ich reci ale ciny, pozoruju...tak skor sa hlavne chovat tak aby sme sa svojim detom raz nemuseli hanbit pozriet do oci.

katussska24
autor
1. aug 2014

@horana super postreh ! 😉

bambibam
1. aug 2014

Ešte som nečítala návod na život ...a žijem, nečítala som návod na deti a mám ich. A vždy keď je problém, a v duchu by som niekoho v zuboch roztrhala ,nahodím úsmev a idem vyriešiť, lebo o tom je asi život. A nik nieje rovnaký ,každý sme iný...každý potrebuje osobne povedať malý aj dospelý. A všetci sme rovnaký...malému ,slabému ,chorému....pomôžem a šikovneho napredujem. Hlúpeho vypočujem, ale neodcudzujem.

0silvia0
1. aug 2014

@katussska24 zaujala ma príjemná atmosféra tvojej témy, dávam do pozornosti túto stránku, mňa veľmi zaujala: www.nevychova.cz

katussska24
autor
1. aug 2014

@0silvia0 ano, dala som si rychlokurz, celkom fajn 🙂 najma ze nikam nechodis, pozries si to doma ked mozes a neplatis za to 😉 takze aj ked to cloveka neoslovi, nelutuje 😀

katussska24
autor
1. aug 2014

@bambibam ano, navody na tie skutocne dolezite veci neexistuju 🙂 ale chvalabohu su tu tipy a rady ako prejst tymi komplikovanejsimi usekmi v zivote o nieco lahsie 😉

terezka1947
1. aug 2014

@katussska24 myslim,ze asi naozaj neexistuju nejake zarucene rady AKO vychovavat..kazde dieta je urcita idividualita,preto ja uz davno neriesim deti inych mamiciek a mamicky inych deti 🙂

ja som iba mamicka v zacviku 😀
takze moje skusenosti:
od porodnice som strasne chcela vsteko robit ako "sa ma"...a spravne,no a podla najnovsich metod
vzdy som sa bala,ze ked moje dieta place-ja som niekde zlyhala...pozorovala som ine mamicky vo vsteko,lebo urcite to vedia lepsie ako ja..ze sa priucim niecomu
ale akurat som bola vzdy iba nervozna....alebo to malokedy pasovalo na moju situaciu a moje dieta
az raz som si pri jednom probleme uvedomila,ze aj tak mi najlepsie rady davala moja mamka
a zacala som konecne svoje dieta neriesit,neporovnavat...jednoducho som zacala byt kludna a stastna mamicka(sem-tam este mam medzery 😀 😀 v klude a pokoji,ale zlespuje sa to)

moja mamka ucila dlhe roku v skolke a doteraz na nu jej skolkari radi spominaju...co myslim hovori o jej "kvalitach"...uz sice nezije...ale vzdy mi ostavaju jej slova v pamati...alebo sa nieco vzdy vynori,ked pride nejaky problem
vzdy hovorila,ze dieta potrebuje velmi vela lasky....naozajsnej lasky....potrebuje ju citit,potrebuje citit,ze je chcene..ze dieta vie velmi rychlo vycitit zmenu v spravani rodica,to,ze na neho nema cas...atd

ta laska nema byt opicia,ani laska...kt.v konecnom dosledku vedia az k strachu rodica z dietata....

ma to byt laska,kt.vychovava,pozorne vysvetluje vsetko primerane veku....nekupi vsetko a ani vsetko nedovoli
rodic nemoze byt dietatu rovnocenny partner-rodic je v provom rade rodic(uz tu si dieta buduje urcity vztah k autorite a autoritu dieta potrebuje)....a ano,dieta je rado brane ako dospelak-jasne,nic na tom zle nie je...ale musi vediet,ze mama a otec nie su kamarati z ihriska,su to rodicia
a mozno to najzaujimavejsie-dieta potrebuje od rodica ten najpraobycajnesi CAS....

mawka
1. aug 2014

my vychovavame traja. ja, ex, moji rodicia. ex nevychovava, ten ich ma tri dni v mesiaci, dovoli im uplne vsetko. cista anarchia. ja musim byt pri detoch diplomat a velmi rozmyslat ako im co vysvetlim, podam, ale skor mame nejake dohody, ale napriklad v niecom viem byt strasne neoblomna a nemam problem povedat razne NIE a hotovo. Moja mama je prisna a vzdy aj bola, otec je pan uzasny - optimista, velmi pozitivny clovek, kludas, nedramatizuje, zo vsetkeho berie to najlepsie, recyklovany teenager 😀 takze deti od ex sa idu k nasim vpratat do koze a potom si ich beriem ja, moderna mama ale za podmienky ze odtial-potial. niekedy aj vybuchnem, niekedy si pofrflu decka, ale hlavne si vzdy vsetko vyrozpravame. ja razim teoriu byt v pohode za kazdych okolnosti a nehrutit sa pri kazdej situacii. obcas sa zrutim v noci do vankusa a revem a hovorim ze preco prave ja? 😀 ale musim povedat, ze zlata stredna cesta je asi najlepsia. niektore metody nasich rodicov su na nezaplatenie a v kombinacii s nasimi modernymi to moze dat celkom dory celok. 🙂

mawka
1. aug 2014

@terezka1947 jj, mala som znamu, ktora na svojho 20 rocneho syna volala "Ty debile" a na mladsieho "Kurva, bez sa hrat, vidis, ze nemam cas..." a potom sa cudovala, ze vlastny syn ju doslova neznasa, prcha von z bytu kedy moze, ako sa asi musel citit, ked mu tak hovorila aj pred nami. A s malym nechodi ani na ihrisko, lebo nema cas. Maly biely ako stena, vychudnuty a proste je mi tych decak luto. Ten starsi moze tresnut dvermi a viac sa neukazat, je dospely. Ale ten maly si nevyberie.
No comment.

terezka1947
1. aug 2014

@mawka velmi sa mi paci posledna tvoja veta:
....niektore metody nasich rodicov su na nezaplatenie a v kombinacii s nasimi modernymi to moze dat celkom dobry celok...

skoda,ze sa teraz velakrat hrnieme sa kadejakymi knizkami(som za,precitat si a rozsirit obzory...ALE)
a riadime sa vylucne nimi-naopak...vsetko,co mali odskusane nasi rodicia hned odmietame a opovrhujeme tym uz iba z principu 😒

zlata stredna cesta nemoze sklamat....moj nazor

mawka
1. aug 2014

@terezka1947 dakujem. ja sa snazim tak ako nasi, ale niektore veci som si upravila, co sa mne osobne nepacili vo vychove mojich rodicov. tak nepacilo sa mi ich viac, ale casom a teraz, ked mam svoje deti som to vyselektovala, lebo niektore veci su zase nevyhnutne pouzivat hoci je to dieta zdute, ale je to v jeho zaujme. mne napriklad u nasich vadilo, teda u mamy, lebo moj otec ma take veci na salame, ze co si ludia povedia a ich mala odvaha. teda ked aj clovek mal napad alebo oni mali napad, tak sa nedokazali vyhecovat tak, aby ho zrealizovali alebo nehecovali nas s bratom. sme sa museli sami 😀 napriklad ja moje deti podporujem v tom, co ich bavi, v ich napadoch /teda v ramci normy ze ano/, ale som nadsena z toho a davam to najavo. nasi toto nedavali najavo. chcela som malovat, nasi ze ok, chod. dovidenia. ziadne ze suuuper alebo waaw, chod do toho. ale zase na druhej strane sa mi pacilo ako sa na nas velmi neupinali a naucili nas ako si veci povybavovat, ako byt v zivote prakticky a nestratit sa. za toto im budem vzdy vdacna.. ze nas nechavali aj dychat a popalit s ana vlastnych chybach. juj ale napriklad ak sme sli von a nenapisali listok kam ideme, s kym ideme a kedy sa vratime, to bol iny cirkus 😉

terezka1947
1. aug 2014

@mawka ja som mala naozaj velke statie na rodicov...no...nemam zle slovo...a pacilo sa mi na nich,ze si vzdy stali za slovom....co sa snazim aj ja...ked raz sa nieco povedalo,to platilo

dostala som iba raz-od mamky(a to riadne zasluzene...to som ani neplakala 😀)
ale ked uz spominas tie prichody domov.....joooooj 😀

skoro vzdy som nieco meskala....sankcie neboli,ale bol dospelacky dohovor o tom,ako mi verili,ze som uz velka a mozu sa na mna spolahnut..... a ja som to dohovaranie brala uz nakoniec aj vazne,lebo "ved uz ma maju za dospelu,nie? 😀 😀a dospeli to tak robia vsetko,nemozem sklamat,ked som uz dospela" 😀 😀 😀

ale zase ja som bola typ,kt.trebalo vyhecovat...keby ze nie hecovania...taaak neviem 😀
az dakedy mi vadilo,ze vidia vo mne aj nejaky talent,o kt.som ani nevedela,ze ho mam.....
a musim uznat,ze mi to ich hecovanie najma v puberte (aj ked som to brala ako strasnu otravu) velmi pomohlo a nabrala som na velmi vela veci odvahu a aj sebaistotu...

mawka
1. aug 2014

@terezka1947 u nas ked sa nieco potentovalo, teda ja, tak boli veru rozhovory. a vtedy som si vzdy zelala, nech mi radsej jednu strelia a poslu ma bez vecere spat 😀 lenze kdeze, to bola rozsiahla debata, ktora bola horsia ako bitka. teraz to iste robim s detmi. a maly mi tiez minule povedal ze Mamina, nechces ma radsej zbit? tie tvoje pohovory su horsie ako mucenie 😀 😀 prďola moj maly 😀

terezka1947
1. aug 2014

@mawka veru,toooooto si presne vystihla....radsej bitku ako tie rozhovory a prehovarania do duse 😀 😀 😀

super rodicovsky tah 😀 😀
dufam,ze aj mne sa osvedci 😀 😀 😀 😀 😀

mawka
1. aug 2014

@terezka1947 on sa osvedcuje. lenze presne tak na neho decka nase reaguju ako my sme reagovali na nasich. prevalovanie ocami, v duchu si myslia nech sme uz ticho, a tak dalej. sak to poznas. vzdy som zavidela kamoskam, ktore vyfasovali jednu po papuli a mali vyriesene. ale ja? aj hodinu, dve som sedela/stala a pocuvala a tie vyrazy v tvarach mojich rodicov ako na pohrebe 😀 ja viem, ze museli v tomto pripade dramatizovat, ale vtedy som to este nevedela, ze to je take divadielko ako vo mne vyvolat riadny pocit viny za to, co som vyviedla. oscara si nasi zasluzia za to 😀
len teraz niekedy zase uz ja musim vychovavat ich, zacinaju sa vracat do puberty. mamka po vymene kolenneho klbu teraz ako 63 rocna stravila tri dni na festivale /samozrejme s tatkom/ spanim v aute pri sklopenych sedackach a potom sa stazovala, ze je nejaka stuhnuta 😀 😀 😀 takze vidis, uz treba zase vychovavat ich.... 😀 😀

terezka1947
1. aug 2014

@mawka 😀 😀

dafnea
1. aug 2014

@katussska24 ja tej 2jke nechápem :D teda len tej prvej polovici vety. sorry.. inak super téma aj typy

mawka
1. aug 2014

@dafnea no ze mas pravo rozhodnut ty ako to bude nech by ti radil cely ansabel babiek, mamiciek, tetiek. konecne rozhodnutie bude vsak tvoje 🙂

dafnea
1. aug 2014

@mawka - ach , ozaj :D ale mám pocit, že ockov z toho akosi vynechávate.

mawka
1. aug 2014

@dafnea ocko mojich deti deti nikdy nevychovaval, vzdy im vsetko dovolil, pricom on lezal na gauci. jeho vychova spociva v tom, ze zahraje predomnou 5 minutove divadlo, da detom akoze nejake vychovne rady, ale tam to aj konci. alebo na decka z pohodlnosti radsej zahulaka nech ma pokoj. ale tak jemu to asi staci na tie dva tri dni za mesiac.
preto som aj rada, ze syn ma autoritu a chlapsky vzor v dedovi. lebo to je chlap na spravnom mieste a iste po deckach nekrici, venuje sa im, je velmi trpezlivy a strasne vela ich nauci a deti ho nenormalne zeru. dopriala by som kazdemu dietatu deda ako maju moje deti.

siska53
1. aug 2014

@katussska24 pekne napisane..ja zatial len tolko..vychovu povazujem za narocny proces s neistym vysledkom.
Viem preco-vo velmi blizkom okoli sa stala dost zla vec.nebudem verejne rozpitvavat.
Mam 2 a 4r. deti,dost nacitaneho a aj vyskusaneho,nieco sa osvedcilo,nieco nie. Nieco som si nasla sama.
Mam vypisane pravidla,usilujem sa ich dodrziavat,hoci v kazdodennom kolotoci a obcasnej zlej kondicio (malo spanku,obcas choroba) na to clovek moze zabudnut.
Vacsina z nas vychovava v dobrej viere,ee na to ide spravne,aby z deti boli slusni a spokojni vyrovnani dospeli jedinci. Ci sa to podari,ukaze az daleky cas. Preto ta uvodna veta.

mimake
1. aug 2014

Ako rodičia mame jedinú zásadu a tou je držať spolu za jeden povraz. Ak tatik povie nie, aj keď sa mi to nepáči a ja by som to kľudne povolila, tiež poviem nie. ( dúfam že toto nám vydrží)
-sladké pred obedom sa nesmie, najprv normálne jedlo a potom niečo " navyše"
- chcem vychovávať dohovorom a radšej dlhšie povysvetlujem, no nebránim sa ani jednej po zadku
- nechcem byt kamoskou, chcem byt matkou, ktorej sa dieťa zdoveri no rešpekt si zachová ( toto teda neviem ako dosiahnem)
-nechám ju poučiť sa na vlastných chybách no vyvarujem sa vete typu : ja som ti to hovorila
- jediná "literatúra" ktorú používam sú slova mojej mamky..... Poprípade vtipne citanicko od Emy Bombekovej 🙂
A jedine co nenávidím sú matky ktoré povzbudzujú svoje deti v tom aby sa " prejavila ich osobnosť"

emma84
1. aug 2014

@ siska53
s uvodnou vetou suhlasim. ja som tiez na zaciatku tohto procesu a dufam ze z drobca vyrastie stastny cloviecik

Aktualne mam rozcitanu: https://m.martinus.sk/detail/83074/

danielakatinova
1. aug 2014

@katussska24 a to sa ucim aj ja 🙂 🙂

bibiba
1. aug 2014

Ahojte, ked sme pri vychove, nemate mi niektora pozicat alebo predat knihu Proc se z nasich deti stavaju tyrani? Dakujem pekne, pripadne mi odporucit, kde ju este maju.. Uz totiz nie je k sehnani..

katussska24
autor
3. aug 2014

@mimake myslim, ze drzat za jeden povraz, neyhadyovat sa navzajom pred dietatom je "gro" celej vychovy...teda jedna z najdolezitejsich veci podla mna 😉