Vzdor

patricia_11111
28. apr 2023

Zdravím všetkých. Mám taký problém so svojou dcérou. V lete bude mat 2 roky. Začalo to celé asi okolo Vianoc keď mala 1,5 roka. Začala trucovať. Väčšinou to začínalo keď vstala po poobednom spánku. Nechcela sa obliect, nechcela aby som ju vybrala z postieľky, chceli sme niekam ísť nemali sme šancu ju obliect lebo sa hádzala o zem a plakala. Ok. Ja to beriem dieťa trucuje začína sa presadzovať. Skúšala som to rozmymi spôsobmi keď to pretrvalalo - milo, tisila som ju bolo to ešte horšie lebo začala kopať a metať sa, prísne, rázne. Ale je máj a je to čím ďalej tým horšie. Kedy pochopí, že musí ustúpiť? Cela situácia sa zhoršuje. Jednoducho ja po nej nemôžem nič chciet? Čokoľvek čo od nej vyžadujem tak ona rázne odmieta. Na ňu nič neplatí. Nemôžem ísť do obchodu lebo ona sa nechce obliect. Viem, že to znie divne ale proste ju neviem obliect lebo sa mece. Dostala aj na zadok. To že odídem pred dvere a poviem že ju nechám samu ona je spokojná jej to nevadí. Ideme z obchodu ona zostane stať na mieste a viem že či pôjdem na ňu hrou, že ju caka mačička psíček neviem čo ešte nič. Ona bude stať. Cize keď ju rázne vezmem preč alebo ju budem 10 min prehovárať alebo poviem a ideme vždy sa to skončí tak že sa hádže o zem a reve. Do blata do prachu proste sa hodí o zem. Opustí sa tak že ju nevladzem držať len visí a zjape. Na ruky ju nevezmem lebo sa odtlaca a kope. Nezačína to tak že jej niečo nekúpim alebo nedám. Proste z ničoho nič. Ešte sa mi to nestalo že by chcela niečo v obchode a preto robí scény. Vo februári sa nám narodilo druhé bábätko. Ľudia vravia ze žiarli. Ale to podľa mna nie je pravda. Bábätko nám stále spi vôbec neplače a skôr by som povedala že tej staršej sa neubralo na pozornosti. Keď je doma manžel jeho počúva na slovo. Čo jej povie to spraví. Mimochodom je dosť rozumná. Rada “číta” knižky a vie aj veľa slov. Je učenlivá. Ale proste mna vôbec nebere. Začala sa správať ako dieťa čo práve začalo chodiť a skúma všetko okolo. Zacala mi vyhadzovať skrinky. Všetko čo zbadá hodí na zem. Viem že to znie čudne ale mám pocit ze ju nezvladam. A tiež nie je pravda že by som jej veľa dovolila. Mám iste hranice a držím nepolavujem no ona stále skúša. Dostala aj na zadok varechou. Nič na ňu neplatí resp neviem čo. Cely deň sa jej venujem viac než dosť. A ona stále skúša moju trpezlivosť. Nehovoriac o tom , že odmieta nočník a toaletu. Keď sa pokaká behá po dome a nedá sa prebaliť. Ja neviem trvá to už dosť dlho. Ja to chápem že ma nebude poslúchať na slovo že je ešte mala a tiež sa potrebuje presadiť. Ale aby dieťa odmietalo všetko čo po ňom chcem??? Nemáte dako podobne skúsenosti? A najlepšie že aj on keď nechce ísť alebo zastane tak nepomôže že sa vzdialim. Nie. Ona je spokojná a vystačí s tým čo ma okolo seba. Buď sú to skalky alebo konáriky a stojí. Proste nad ňou nevyhrám.

anjelicek26
28. apr 2023

Tak asi treba dvojkocik a malu zapnut, nech sa aj jeduje, ty si nakupis, vybavis a dostanete sa von... a varechou prosim uz v zivote nebi ani nie dvojrocne dieta. Ked u muza taka nie je, chyba bude inde, ako v dietati, prepac...

patricia_11111
autor
28. apr 2023

@anjelicek26 tu nejde o bitku. Nosí plienku q keď jej capnem na zadok ani to necíti. Varecha je na výstrahu ja som ju tou varechou nedobila tak somna nemusis robiť násilníka. Keď sme boli deti my tak sme sa varechy báli a mama ju nemusela ani použiť. Lenže ona nemá rešpekt pred ničím. V kočíku sedieť nechce. A ma stupienok na ktorom sq rada vozí. Ja si nakúpim v pohode lebo v obchode je ako med. Ale nie vždy chce stať na stupienku je to živé dieťa chce behať.

patricia_11111
autor
28. apr 2023

Ja s ňou upne v pohode vybavím lekára obchod všetko. Cestu autom. Tu ide o to ze keď sa vzburi neviem si dať rady

anjelicek26
28. apr 2023

Ja nechapem skutocne, ako takto viete eskalovat kazdy den xy problemov... metania, kopania, , hadzania o zem, placu, az do po zadku, az do varechy..

Nerobim s teba nasilnika, ale pre pana to dieta nema ani dva roky!! Mi prijde, ze zvadzate doma boj kto s koho kazdy den niekolko krat.

Radu inu, ako chod k psychologovi (ty) popis situacie, ktore sa deju, ako ich riesis a daj si poradit. Ja som to urobila zo synom, chodila som tam rok, aj on tam chodil, aj ked sa len hral a pozorovala ho, naucila ma strasne vela veci... on bol neskutocne uvrestany maly nespolupracujuci autisticky jedinec, navyse zle pocul... ja som z neho bola sediva a nerobilo to dobre ani jednej, ani druhej strane... toto velmi pomahalo. Dostat sa do pozicie flegmaticka velryba... ked nechce, zobrat na ruky, pomoat, posteklit, zlepsit atmosferu, spomalit, pockat, vediet proste pochopit aj tu druhu stranu, ked nieco nechce alebo sa mu nepaci, ale je to proste dlha cesta...

pribinak
28. apr 2023

U nás mal syn iste obdobie toto iste, ľahol si na zem a hotovo. Netrvalo to dlho, ale bolo to veľmi intenzívne

Tiež som skúšala po dobrom aj po zlom. Nič. Čím viac ľudí tým väčšie divadlo a syn bol spokojný že aký cirkus vyrobil

Až raz muž nevydržal. Zruuuukol po nom ale tak, že sa okna na paneláku zatriasli. Syn spustil taký rev že dovi dopo. Aj som ho chcela pomojkat, ale nie. Nechala som ho tak.

Odvtedy žiadne hádzanie sa po zemi, žiadne revanie bez zmyslu, žiadne kopanie a metanie. Zapamätal si to.

Možno aj u vás by mal zakročiť ocko, aby slečna dostala spätnú väzbu

beata_k
28. apr 2023

@patricia_11111 Varechou, 1,5 rocne dieta??? Si normalna? Mas praktiky jak z osady.
Ano, ziarli. Ci si myslis, ze si tvoje tehotenske brucho nevsimla? Urcite ste jej povedali co v tom bruchu mas. A ze ti babatko spi, neznamena, ze starsej nevadi dalsi clen rodiny.

pribinak
28. apr 2023

@beata_k “ veľmi si jej poradila” . Myslím že autorka to urobila zo zúfalstva.
Nakladať jej nepomôže, ona potrebuje poradiť alebo si prečítať ako to bolo u iných a ako sa to vyriešilo

beata_k
28. apr 2023

@pribinak Zufalstvo, nezufalstvo. Aj ja mam male deti, ale varechou?
Poradila som jej, ze jej dieta ziarli. Nech si nastuduje, co to znamena. Ci jej sem mam dat linky?

pribinak
28. apr 2023

@beata_k môžeš dať link ak máš dobrý článok, prečo nie?
Článkov je milión, ale nie všetky sú super

beata_k
28. apr 2023

@pribinak Ale nech si najde. Nie som jej asistentka. Kazdy clanok bude dobry. Urcite sa ani v jednom neodporuca trieskat dieta varechou

pribinak
28. apr 2023

@beata_k no vidíš, pomôcť veľmi nechceš

beata_k
28. apr 2023

@pribinak Si sa zle vyspala? Este raz. Nech si nastuduje sama

pribinak
28. apr 2023

@beata_k čo si nervózna. Má náročné dieťa, nemá možno toľko času, však sem hod link na niečo kvalitne a kľud

beata_k
28. apr 2023

@pribinak Nie som nervozna. Ale hadam nebudem dospelej zene vyhladavat veci na internete. A tebe o co ide, ze tu tak do mna ides? Ved jej najdi ty. Daj do googlu ziarlivost na starsieho surodenca a pripni jej to tu

pribinak
28. apr 2023

@beata_k ja som jej poradila iné, viac zapájať otecka

Miesto vypisovania so mnou si jej už mohla hodiť aj 10 linkov

beata_k
28. apr 2023

@pribinak aj ty

patricia_11111
autor
28. apr 2023

@beata_k myslím že slabé capnutie varechou ešte nikomu neublížilo. Píšeš sko keby som jej narobila klobásy na riti.

patricia_11111
autor
28. apr 2023

@anjelicek26 ja som to skúšala aj po dobrom. V prvom rade bolo to mojkanie a utisovanie. Ale keď to na dieťa nezaberá a je ešte viac agresívnejšie tak sa mám nechat dokopat dotlc ja? A čo mi to pomôže? Že si s dieťaťom nedám už vôbec rady a bude mi skákať po hlave? Nepíšem že varecha alebo bitka je cesta. To som nikdy nechcela. Ale keď je človek zúfalý vyskúša všetko a to dieťa musí aspoň kus ustúpiť

beata_k
28. apr 2023

@patricia_11111 "Slabo" si capla 1,5 rocne dieta. Kedy naberies odvahu jej tie klobasi na riti urobit? Teraz ti babatko spi, ale o chvilu zacne vyzadovat viac tvoju pozornost. A co spravis so starsou? Bo jej spravanie sa zhorsi, tomu ver.

54tinka54
28. apr 2023

@patricia_11111 mám syna čo bude mať v lete tiež dva roky a všímam si podobné správanie u neho ako popisuješ ty. Dám mu večeru, proste nechce jesť… nechce sa obliecť von.. u nás funguje keď mu poviem niečo naopak - napr nie že zješ tú kašu, ani sa jej nedotkni! Potom zázračne začne jesť 🤣 proste robí veci naschval naopak, je to vzdor proste. Treba si hľadať cestičky, každé dieťa je iné a na každé platí niečo iné. Tiež mi začal vyberať skrinky čo vôbec nerobil keď bol mladší, s tým si neviem zatiaľ dať rady.. asi len kúpiť poistky 🤷‍♀️

patricia_11111
autor
28. apr 2023

@beata_k v pohode so mna rob tyrana čo ti na to poviem

patricia_11111
autor
28. apr 2023

Len som chcela vedieť názory či máte niekde podobnú skúsenosť a ako ste ju riešili. Svoje deti ľúbim nadovšetko. Nikdy by som im neublížila. Keby som nenapisala tu varechu tak mi das radu že je rozmaznana a že jej treba capnut lebo nemá hranice. Tak je to vždy. Ďakujem za tvoje cenné rady

beata_k
28. apr 2023

@patricia_11111 Ani omylom by som ti neporadila jej dat po riti. Radim ti. Tvoje dieta ziarli a urobi cokolvek, ozaj cokolvek aby uputala pozornost. Nemysli to v zlom, ale inak svoje city a emocie vyjadrit nevie. Nemusis ju zlomit aby ta pocuvala. Musis ju pochopit. Pre info pogoogli viac na nete.

patricia_11111
autor
28. apr 2023

@beata_k nechápeš že sa venujem len jej cely deň?? Nie je odstrcena a môžno to znie divne ale zo sestričky sa teší mojka si ju ma ju rada. Myslím že by jej ubližovala keby s ňou mala problem

anjelicek26
28. apr 2023

Male kojis, male prebalujes, male nosis, male prezliekas, urcite ma menej pozornosti, ako doteraz resp. si uvedomuje (aj ked je babo nenarocne), ze sa o lasku uz deli. Kazde dieta to inak spracovava, tvoje rebeluje... pretoze vie, ked jaci, ked sa meta, cely ten proces kedy si pri nej sa predlzuje... Rovnako silno v tejto dobe zacina uvedomovanie vlastneho JA a toto chcem a toto nie.

Daj tomu cas. Hlavne je fakt byt flegmaticka velryba. Nevrieskat, neudriet, vzdy len kludnym - ale raznym tonom a jednoduchymi!! povelmi dieta usmernit... Mamu nekopeme. Au to boli. Nechces sa prebalit - ja nechcem, aby si mala bolavu ritku. Nechces jest - ja sa bojim, ze budes hladna. Nechces ist spinkat - ale ja som unavena a potrebujem si oddychnut. Prezliekat sa? Skus teda sama, ja ti pomozem, tu mas tricko a ukaz, ako to ide. Nechce ist von - ale Ja mama potrebujem vyvetrat, lebo ma bude boliet hlava. Ak nenakupime, nebude obed. Musis zacat formulovat povely, vety, inak, konflikty nedovolit vobec zajst tak daleko ze jedna jaci a druha ma nervy v kybli. A nepisem, ze je to jednoduche.

julish
28. apr 2023

@patricia_11111 ty si radu nechcela. Nejde o to dieťa okabatit, premôcť? Ale pochopiť. A to sa isto nestane tak, že zneuzijes svoju veľkosť a dilu

beata_k
28. apr 2023

@patricia_11111 ja ta chapem. Mam 4 rocne a 1 rocne. Ziarlivost mam omakanu z kazdej strany.

anjelicek26
28. apr 2023

@julish podla mna je len nestastna, unavena a frustrovana... na rodicovstvo nie je manual a kazde dieta je ine.

A k autorke -

Dieta potrebuje mat pozitivne momenty v zivote a to co najcastejsie. Ako si na tom s pochvalou?

- pomoz mi pozbierat hracky - super pekne si to zvladla
- pomoz mi spratat stol, zoberies chlebik, ja taniere a odnesieme do kuchyne - parada, ide ti to, si moja pomocnicka
- pod odnesieme tvoje pyzamko do prania a kos na bielizen k pracke, pomozes mi napchat pradlo do bubna? Parada, no skvele ti to ide, velmi MNE pomahas.
- pod idem varit obed, donesies mi tam vidis zemiaky polozene v miske, budes mi ich podavat? Super tak ti to ide...

Ono je absolutne irelevantne, aka cinnost, ale treba dieta motivovat, ze robi nieco dobre, aktivne nech vnima, ze ho beries ako partaka, ze je DOBRE, ze robi pozitivne veci, toto casto ked je stres a vsetkeho vela nejako upada a pritom je to take jednoduche. Integruj ju do kazdej jednej dennej rutiny, aj ked narobi viac bordelu ako uzitku. Ale bude ta mat okolo seba tolko, ze tu negativnu pozornost strati zmysel ziskavat.

patricia_11111
autor
28. apr 2023

@anjelicek26 ja ju chválim , pomáha mi aj s pranim vylodením umývačky. Veď sme partacky. A chválim ju. Ja viem že je to dôležité. Ideme obedovať už sama chce chystať príbor. To neznamená že keď ja varím alebo periem že ona je odstrcena. Keď kojím zavolám ju pod ideme si kreslil na tabuľku donesie kreslíme si

domak2
28. apr 2023

@patricia_11111 ten dvojkocik je výborný nápad, je pekne ze je to živé dieťa, ale práve tým ze ju tam dáš nasilu keď vyvadza pochopí, že keď neposlucha niečo sa stane. Môj syn má ešte aj kusne, keby som náhodou nepochopila ze sa práve zrútil. Tak ho zapnem do kočíka a tam sa môže vyzurit, teda vonku samozrejme. Doma ide za dvere alebo niekde kde si neublíži kým sa vydycham aby som mu po tej riti nedala.