icon

Ako organizovať návštevy najstarších seniorov u špecialistov?

avatar
riay
Včera o 06:47
anonym_03d5bc
Včera o 06:53

asi nerozumiem otazke, ak potrebuje ist k lekarovi tak ide.. na mieste, ktore pozna ju vozi taxik, ak ideme niekam kde je to pre nu nove ideme spolu s nou, dalsi krat ide taxikom, ma vsak zatial len 88 rokov, do buducna urcite planujeme platit niekoho, kto ju bude sprevadzat a navstevovat vo vsedne dni, kedze jej syn pracuje v inom meste a vnucka ma male deti.. 2x do tyzdna ju navstevujeme.

avatar
mogaa
Včera o 07:03

@riay tak asi žiadny špecialista ťa neobjedná na určitý deň a určitú hodinu len preto že ideš v daný deň ešte ďaľšiemu špecialistovi...a je jedno či ide o seniora alebo mladého človeka.....termny k špecialistom sú niekde obsadené mesiac až dva popredu(aj viac) a nie každý špecialista pracuje každý deń....+ nikto nevie či príde do ambulancie akútny prípad a vtedy sa vyšetrenia poposúvajú.....takže jedine sa objednať kedy má špecialista volný termín a ísť....chápem že pre tých seniorov je to únavné, ale je pre nich lepšie ak je u lekára pol dňa ako celý len preto že ide k 2 lekárom....je to zaťažujce skôr pre rodinu z hladiska logistiky a doprovodu ....ale na to sú zase priepustky na doprovod rodinného príslušníka k lekárovi alebo teda sa v rodine prestriedajú....

avatar
riay
autor
Včera o 07:06

Kto máte blízkeho vo veku nad 8O rokov so závažným zdravotným stavom (po kolapsoch má implantovaný kardiostimulátor), viacerými chronickými ochoreniami, obmedzenou pohyblivosťou, ako riešite, prosím, návštevy viacerých špecialistov a vyšetrenia pre týchto lekárov v Bratislave? Pre zdravotné ťažkosti sa nevie dostaviť ráno na odbery. V horúčavách je pre takéhoto človeka ohrozenie oveľa vyššie. Všeobecná lekárka nemôže prísť za týmto starším pacientom. Poradili ste sa s nejakým lekárom, ako postupovať? Je nejaká možnosť, krátkodobej hospitalizácie pre takýchto ľudí, kde by bolo možné urobiť viacero vyšetrení? Neviem, či je tu nejaký lekár, ktorý by mohol poradiť, ako postupovať v prípade takýchto starších seniorov. Ďakujem.

anonym_426f44
Včera o 07:10

bezdovodna hospitalizacia v tychto horucavach by nebola ziadna vyhra, mozno skusit zaplatit ADOS na odber krvi, iny clen rodiny zbehne k vseobecne ta da papier na vysetrenie krvi a odnesiete do labaku
a objednat si navstevu lekara doma je to ale platena sluzba a nie kazdy ju poslytuje

anonym_9c596a
Včera o 07:14

Prečo sa ráno neviete so seniorom dostaviť k lekárke?
Veď to je najlepsi čas, ešte nie je horúco a kardiaci horúčavy ťažko znášajú

avatar
mogaa
Včera o 07:15

To sa rieši tak že na kontrole od špecialistu si vypýtaš žiadanku na krv a pred nasledujúcou kontorou u lekára nahlásiť cez všeobecnú lekárku odber cez ADOS, prídu odobrať krv a ty ju následne zanesieť na kontrolu bez seniora - to sa samozrejme dá, len ak je treba krvné vyšetrenie napr. u diabetológa....inde kde musí byť pacient prítomný, musí ísť aj on....a nie, nikde v nemocnici sa nedá byť hospitalizoaný tak že niekomu porobia všetky vyšetrenia a odbery....ak je niekto hospitalizovaný tak mu robia vyšetrenia len tie, čo súvisia s hospitalizáciou....

avatar
riay
autor
Včera o 07:18
@anonym_426f44

bezdovodna hospitalizacia v tychto horucavach by nebola ziadna vyhra, mozno skusit zaplatit ADOS na odber krvi, iny clen rodiny zbehne k vseobecne ta da papier na vysetrenie krvi a odnesiete do labaku
a objednat si navstevu lekara doma je to ale platena sluzba a nie kazdy ju poslytuje

@anonym_426f44 Ďakujem za príspevok. V týchto teplotách naozaj nie je hospitalizácia vhodná. Všeobecná lekárka tieto služby (ani za platbu) vôbec neposkytuje. Časť odberov sa dá vyriešiť aj v domácnosti a odniesť do laboratória. Máte niekto skúsenosti so všeobecným lekárom v BA, kto by navštívil seniora v domácnosti (za platbu)?

anonym_85a24b
Včera o 07:18

Napr odber krvi cez ADOS, ak má nejakú akútny problém, hospitalizovať na geriatrii, po dohode a konzultácii, kde urobia vyšetrenia

avatar
riay
autor
Včera o 07:21
@mogaa

To sa rieši tak že na kontrole od špecialistu si vypýtaš žiadanku na krv a pred nasledujúcou kontorou u lekára nahlásiť cez všeobecnú lekárku odber cez ADOS, prídu odobrať krv a ty ju následne zanesieť na kontrolu bez seniora - to sa samozrejme dá, len ak je treba krvné vyšetrenie napr. u diabetológa....inde kde musí byť pacient prítomný, musí ísť aj on....a nie, nikde v nemocnici sa nedá byť hospitalizoaný tak že niekomu porobia všetky vyšetrenia a odbery....ak je niekto hospitalizovaný tak mu robia vyšetrenia len tie, čo súvisia s hospitalizáciou....

@mogaa Ďakujem.

avatar
riay
autor
Včera o 07:28
@anonym_9c596a

Prečo sa ráno neviete so seniorom dostaviť k lekárke?
Veď to je najlepsi čas, ešte nie je horúco a kardiaci horúčavy ťažko znášajú

@anonym_9c596a Je to problém pre ťažkosti s vylučovaním. Sú výrazné a nepredvídateľné. Je náročné, naplánovať odchod z domu.

avatar
babababka
Včera o 08:10
@anonym_03d5bc

asi nerozumiem otazke, ak potrebuje ist k lekarovi tak ide.. na mieste, ktore pozna ju vozi taxik, ak ideme niekam kde je to pre nu nove ideme spolu s nou, dalsi krat ide taxikom, ma vsak zatial len 88 rokov, do buducna urcite planujeme platit niekoho, kto ju bude sprevadzat a navstevovat vo vsedne dni, kedze jej syn pracuje v inom meste a vnucka ma male deti.. 2x do tyzdna ju navstevujeme.

@anonym_03d5bc klobúk dole.

avatar
marci9
Včera o 08:22

Neviem, z akého mesta si, ale odporúčam informovať sa aj na iné možnosti odberu krvi, než je ADOS. My sme najprv kontaktovali ADOS, ale za jeden odber pýtali až 15 eur, čo sa mi zdalo priveľa a potom sme našli charitu, ktorá chodí robiť odbery za 5 eur.

anonym_426f44
Včera o 08:25
@riay

@anonym_9c596a Je to problém pre ťažkosti s vylučovaním. Sú výrazné a nepredvídateľné. Je náročné, naplánovať odchod z domu.

@riay a ak by mala plienku ? a dohodnut termin s lekarkou ked pride hned ju beru ?

anonym_97054a
Včera o 08:26

U imobilnych pacientov alebo s tazkymi diagnozami sa vola prepravna sanitka. Na to vystavuje listky obvodny lekar. Sanitka potom cloveka odnesie aj naspat domov. Mas malo lekarov co pridu, jedine ak by bol clovek uz v paliativnej starostlivosti. Plus teda da sa dohodnut ten Ados, tiez na zaklade nejakeho papiera, ze paciet moze byt osetrovany len doma

avatar
riay
autor
Včera o 08:30
@marci9

Neviem, z akého mesta si, ale odporúčam informovať sa aj na iné možnosti odberu krvi, než je ADOS. My sme najprv kontaktovali ADOS, ale za jeden odber pýtali až 15 eur, čo sa mi zdalo priveľa a potom sme našli charitu, ktorá chodí robiť odbery za 5 eur.

@marci9 Z Bratislavy. Informujem sa aj na túto možnosť. Ceny sú tu za všetko vysoké.

anonym_0e6244
Včera o 08:32
@anonym_97054a

U imobilnych pacientov alebo s tazkymi diagnozami sa vola prepravna sanitka. Na to vystavuje listky obvodny lekar. Sanitka potom cloveka odnesie aj naspat domov. Mas malo lekarov co pridu, jedine ak by bol clovek uz v paliativnej starostlivosti. Plus teda da sa dohodnut ten Ados, tiez na zaklade nejakeho papiera, ze paciet moze byt osetrovany len doma

@anonym_97054a sanitka zbiera viac ludi, takze senior moze cakat aj niekolko hodin.

anonym_97054a
Včera o 08:34
@anonym_0e6244

@anonym_97054a sanitka zbiera viac ludi, takze senior moze cakat aj niekolko hodin.

@anonym_0e6244 ked zaplatis vezme len toho tvojho. A niekedy aj ked nezaplatis berie len jedneho

avatar
riay
autor
Včera o 08:35

Ďakujem vám veľmi pekne za užitočné informácie a príspevky do diskusie. Pozriem si to podrobnejšie.

anonym_426f44
Včera o 08:36

tu sanitku pokial usedi a tak je zbytocne, v BA mas bolt dajte plienku a chodte s nou a zoberte plateny termin a odber cez ADOS

anonym_8a6df8
Včera o 09:09
@riay

Kto máte blízkeho vo veku nad 8O rokov so závažným zdravotným stavom (po kolapsoch má implantovaný kardiostimulátor), viacerými chronickými ochoreniami, obmedzenou pohyblivosťou, ako riešite, prosím, návštevy viacerých špecialistov a vyšetrenia pre týchto lekárov v Bratislave? Pre zdravotné ťažkosti sa nevie dostaviť ráno na odbery. V horúčavách je pre takéhoto človeka ohrozenie oveľa vyššie. Všeobecná lekárka nemôže prísť za týmto starším pacientom. Poradili ste sa s nejakým lekárom, ako postupovať? Je nejaká možnosť, krátkodobej hospitalizácie pre takýchto ľudí, kde by bolo možné urobiť viacero vyšetrení? Neviem, či je tu nejaký lekár, ktorý by mohol poradiť, ako postupovať v prípade takýchto starších seniorov. Ďakujem.

@riay ja Ti napisem tak, aka je realita. Mam tazko zdravotne postihnuteho otca, ochrnuteho po mozgovej prihode, chodi na voziku. K tomu mal infarkt, takze mu treba specialistov dalsich. Uz dlhe roky platim na sukromnych klinikach vystrenia 50-60 za jednu navstevu. A vies preco? Nie preto, ze som rozmaznana ja alebo moj otec, ale preto, ze nevydrzi niekde hodiny cakat u lekarov a terminy,ked potrebuje ihned a nie za pol roka.Chodili sme neurologicke, senilnej pani, ktora sama viac nepracovala ako pracovala, objednavala si 3 ludi na jeden termin, brala som si dovolenku, aby som ho isla k nej objednat a cakali sme tam napriek presnej hodine 3-4 hodiny uplne bezne. Teraz platim, vysetrenie je na cas, ktory je objednany, ziadne vyckavanie niekde. Aj pristup je iny.
Neviem si predstavit ist s nim na dve vysetrenia za den. Neviem, ako by to vobec zvladol a vydrzal.

anonym_b31277
Dnes o 16:59

síce nie v BA, ale tiež odbery riešime cez ADOS. Ohľadom výsledkov a predpisu liekov ideme bez pacienta. Iba v nevyhnutných prípadoch ide aj pacient, upozorníme vopred ktorý deň, potom sa upozorní sestrička na mieste aby vedela, že sme už tam. Ak u špecialistu kde sa platí za termín, tak sa rezervuje vyhovujúci termín.